Tuleeko mieleen paikkoja, joissa pääsisi koeajamaan Giant Defyta esim?
Tuleeko mieleen paikkoja, joissa pääsisi koeajamaan Giant Defyta esim?
Aeroad tilattu ja tulee jo ensi viikolla. Traineriin vaan kiinni ja testaamaan että riittäkö L, olen aivan L/XL rajalla. 30 päivää on aikaa palauttaa että kyllä siinä ehtii koeajon tekemään. Kysyin kyllä omalta pyöräseuralta olisiko löytynyt sovituspyörää keltään mutta hiljaista oli.
Miesten mallit on omaan silmään vähän tylsän värisiä mutta asti että tää naisten cf 8 olis hieno. M-koko eli naisten suurin saattais olla meikäläiselle ihan passeli. Ei silleen että olisin edes uutta maantiepyörää ostamassa.
https://www.canyon.com/fi-fi/road-bi...ts-section-tab
Tyypillisen maantiepyörän mitoitus kaikilta osin antaa parhaimillaan parhaimman ajoasennon, etenkin kun ei kovin suuria muutoksia osiin tarvitsisi tehdä. Radonin osaluettelo kertoo miten eri runkokoot kasataan sopivaksi - oletetun tulevan kuskin koon mukaan, kampien pituus, stemmin pituus ja tangon leveys. Osaluettelossa kertovat valitut osat.
https://www.bike-discount.de/en/radon-spire-disc-9.0-2
Kohtuullinen stemmin pituuden muutos ei huononna ajettavuutta. Nykyisin Canyon ei noita osien mittoja taida kertoa, saaneeko noita tehtaalta?
Kyllä Canyon ilmoittaa ne sivuillaan. Kohdassa komponenttien geometria. Löytyy kullekin koolle mm. kammen pituus ja ohjaamon mitat luvuissa ensimmäinen luku taitaa olla stemmin pituus ja jälkimmäinen ohjaustangon leveys.
Aeroad tuli ja eihän se kovin hyvin alkanut, toinen jarruletku valmiiksi poikki ohjaustangon liitoksen kohdalta. Eipä niitä letkuja ole kai suunniteltu kovin tiukoille mutkille vedettäväksi, että mitenhän lie tulevat kestämään esim. jos reissuja varten tangon laittaa kuljetusasentoon. Myös ohjaus on kovin tahmea ja kahisee. Onneksi on vielä hiihtokelit...
Kyllä on rekkula sisässä. Nyt vaan jännitetään että pitääkö lähettää vai koitetaanko korjata jossain paikallisessa.
Canyon aeroadit canyonin outletissä.
Muutama satasen alelle
https://www.canyon.com/fi-fi/outlet-...start=0&sz=48n
Niissä on varmaan jarruletku poikki![]()
^ toivottavasti saat pyörän, ja siinä on jarruletkut kunnossa ja rahinattomat laakerit
Löytyykö 2020 malliin Aeroadiin matalampaa "prikkaa" tuon ohjaamon alle,
Siis tätä kuusiokololla kiristettävää mallia.
Ja onko tässä pakko käytettää tätä kiristettävää mallia, 2016 mallissa onnistui vaihtamaan matalamman ei kiristettävän tilalle.
Canyonilta ei ole vastausta kuulunut.
^ pitää se paskat pois laakerista. Ainakin tuossa mun aeroadin ja ultimaten ohjaamon ja rungon välisessä ”prikassa” on tollanen heltta. Kaiken lisäksi se kapenee ylöspäin joten melkoinen rikka pitää olla jotta peittää sen ylälaakerin. Jos nyt yhtään ymmärsin mitä tässä edes tarkoitettiin. CF SL: ssä se on ^ kuvatunlainen. CF SLX ja CFR sitten erilainen. Viistonmallinen. Ainakin nykyisissä. Aeroadin ja ultimaten tuon kokkareen korkeusero on muutama milli. Aeroadissa ollen korkeampi. Mutta cnyonilta löytyy pyöreäkin malli. Tuon korkeutta en tiedä mutten usko kovin paljoa eroavan.
Viestissä #3951 on kuva cf grailin lukitusrenkaasta. Ja se ei ainakaan estä minkään sonnan menemistä mihinkään. Jos siis tuosta osasta kysyjä puhui.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Tuota kai tarkoitettiin.
![]()
Aeroadissa toi on n.17mm korkea, Ultimatessa n.13mm. Ja jotkut laittaa tohon päälle vielä läjän noita spacereita.
Tollanen se on nurjalta puolelta
Nyt tuli Canyonilta vastaus :
Tähän malliin meillä ei ole vielä tarjolla matalampaa "transition platea", eli sitä alinta spaceriä, joka on runkoa vasten.
Okei, haluat siis ohjaamon suoraan laakerin päälle? Noin suurinpiirtein? Saako kysyä että miksi moinen?Eli mikä ohjaamo ja mikä fillarin malli. Saatan pystyä auttaa.
Voiko sen jättää pois? Grailissa tuo tiiviste oli erillinen, kaivan sen kun kerkeän niin voi laittaa kuvan.
Siis jos tuon transition platen tehtävä on sama kun grailissa, eli pitää laakerit asemissaan myös kun ohjaamo on irti, niin se ei kyllä ole välttämätön. Stemmi sen paketin kuitenkin kireellä pitää.
Lähetetty Savumerkeillä Tapatalkilla
Kyse on siis tällaisesta osasta edellisen vuosimallin aeroadiin.
https://www.canyon.com/en-us/gear/co...ap/123758.html
Se alkuperäinen ylälaakerin päälyshän on törkeän paksu kikkare.
Tämä onkin aika mielenkiintoinen tarina.
Tässä vielä lisätarkennus Canyonilta aiheeseen kun lähetin tuon allaolevan kuvan :
Kuten mainitsimmekin jo tälle Aeroadille (R087), joka sinulla on, ei ole saatavilla vastaavaa osaa ainakaan vielä.
Lähettämäsi kuvat ovat osasta, jotka sopivat malliin R28.
Minä olen kyllä luullut, että levyjarrullinen ja vannejarrullinen ovat pitkälti samalla rungolla, mutta ilmeisesti tuo headsettikin on sitten muuttunut.
Kirjanmerkit