Nyt tulee olemaan kolmas kerta kun viimeiselle osuudelle startataan yhteislähtönä. Edellisillä kerroilla kokonaisvoittaja on ollut miehissä kolmas ja toinen, naisissa ykkönen ja kakkonen.
En tiedä mitä muutoksella haettiin, mutta näkisin siinä hyvänä puolena ainakin sen että se kannustaa hiihtämään sen alkumatkan niin ettei jää kovin kauas taakse nousun alkaessa ja sen että osuuden voittaja on se joka on ensimmäisenä maalissa (eikä esimerkiksi joku ynnämuiden yhteislähdössä startannut ja minuutteja kokonaiskilpailun voittajan jälkeen maaliin saapunut).
Kokonaiskilpailun mielenkiinnon kannalta on oleellisempaa etteivät erot terävimmässä kärjessä ole suuria eli että vähintään kahdella hiihtäjällä on realistiset mahdollisuudet voittoon eikä kumpaakaan heistä voi etukäteen tietää ylivoimaiseksi Alpe Cermisin nousussa.
PS Kallan voittama Tour oli myös hieno, vaikka lopputuloksen saneli enemmänkin Kuitusen selkä kuin silloin vasta nuoren ja lupaavan Kallan häikäisevä takaa-ajo.
Kirjanmerkit