Rasti 606 oli Tuusulan urheilukeskuksella
Uusi:
![]()
Rasti 606 oli Tuusulan urheilukeskuksella
Uusi:
![]()
Tämä paikka tuskin on kenekään vakioreittien varrella, mutta puuttuvan veloviewer ruudun voi saada![]()
Mä luulen että kaikki vielä Keski-Uudenmaan kuvarasteista jollain tavalla kiinnostuneet osasivat sijoittaa rastin suurin piirtein oikealle karttalehdelle Tuusulanjärven länsipuolelle. Mutta sitten ainakin minä olin mielestäni oikeassa päätellessäni ettei kuvaa ole otettu Paijalantien kelvin laidalta...
En kiellä etteikö kuvauspaikan hakeneminen joko karttaa pyörittelemällä tai ihan vain käymällä fillarilla katsomassa mahdollisia paikkoja voisi olla mielenkiintoista, hauskaa ja palkitsevaakin puuhaa, mutta se on niin kaukana omimmalta alueeltani ettei se ole oikeastaan ollenkaan my kettle of fish eikun cup of tea.
(Kokonaan toinen juttu on sitten se että ainakin minulla on jo pitkään ollut sellainen tuntuma, että hakiessaan K-UM:in kuvarastin ottaa samalla jopa epämiellyttävän suuren riskin siitä että niin sanoakseni jää Musta Pekka käteen. Tilanne olisi ehkä toinen jos olisi edes sellaiset 3-6 aktiivista tai semiaktiivista hakijaa joista edes jonkun voisi uskoa hakevan rastin kohtuullisessa ajassa...)
Kävin tuolla kuvarastipaikalla viikkoa ennen kuin rasti ilmestyi tämän nyt suositun "tiilen metsästyksen" nimissä eli niiden ruutujen hakemisen. Toki jos ei lintuja bongaa, niin eipä tuonne tule poikettua. Mutta onhan nämä K-U:n kuvarastit vähän hiljaisia, niin ei ole tullut lähettyä tuota hakemaan vaikka jo jokin aika sitten rastin huomasin. Harvemmin tulee myöskään tätä kanavaa nyt luettua. Sori siitä.
Tommi Vainikainen, fietser & wielrenner
Minkäänlaista velvoitetta tai vastuuta en ole kenellekään asettamassaJos ei nappaa, niin ei nappaa ja jos on ihan tarpeeksi muuta, niin sitten on. Jne.
Mutta muistuttaisin silti että on täysin mahdollista (ja monessa mielessä jopa erinomaisen fiksua) seurata vain yhtä tai muutamaa itseään kiinnostavaa kuvarastiketjua eli foorumilla roikkuminen ei ole tämän harrastuksen edellytys. Eikä tämä harrastus muutenkaan vaadi yletöntä aktiivisuutta tai sen suurempaa paneutumista. Riittää hyvin pitkälle kun silloin tällöin tai edes joskus kantaa kortensa kekoon...
Todella iso osa sun itse laittamista rasteista on mulle ihan täysin googlen/karttapaikan varassa haettavia, ja siksi multa pääsee unohtumaan ettet itse (pääsääntöisesti) hae rasteja niin. Ja mulle taas heatmappien yms. vilkuilu etukäteen on ihan vieras ajatus.
En nyt tiedä millaista Mustaa Pekkaa tässä esität pelkääväsiAinoa kokonaan kuollut rastiketju lähialueella on Hyvinkään, jossa harmikseni ei edelleenkään ole pienintäkään aavistusta mistä pimeästä metsästä sen polttoöljysäiliön löytäisin.... Yhden talven yli sen sijaan kestää hyvinkin rastin kanssa odotella jos tarvitsee
Mut sitä nyt siis tässä oikeastaan koitan sanoa, että Tuusulajärven länsipuolella on sileä uusi asfaltti, aurinko paistaa ja tekosyyt on tekosyitä.
Haluan vielä erikseen tähdentää ettei tarkoituksenani ollut tulla kertomaan että rasti on mielestäni huono ellei peräti kelvoton. Kunhan yritin hieman puolustella - ensi sijassa itselleni - miksi en ole yrittänytkään lähteä metsästämään rastia.
Toisekseen yritin pohtia yleisiä syitä miksi Keski-Uudellamaalla on niin hiljaista (suurimman osan aikaa). Eihän kukaan herää ja valvo aamuyöllä sen takia että hänen laittamansa rasti on ollut hakematta kohtan toista kuukautta, mutta kyllähän edes jonkinlainen varmuus siitä että rasti suhteellisen ripeästi haetaan olisi jonkinlainen motivaatioplussa niille (tai meille) kaikille jotka epäröimme tohdimmeko tai viitsimmekö jonkun rastin hakea.
Asfaltti oli sileä (vaikkei ehkä enää ihan uusi),aurinko paistoi (ja taivas oli sininen) ja tekosyyt olivat edelleen tekosyitä. Eli lässytyksen vastapainoksi kävin ajamassa, kivaa oli, mutta siinä kävi kuten osasin etukäteen arvella.
Siellä se kaikille Tuusulanjärveä kiertäneille fillaristeille tuttu valkoinen muuntaja ja siellä jossain arvaten se rastikin.
Sitten siinä ajettiin sen suuremmin miettimättä ja käytiin katsomassa lähempääkin toista rastikuvasta mieleenjäänyttä elementtiä eli vettä:
Mutta rasti (joka ymmärtääkseni oli maisema tietystä paikasta nähtynä) jäi minulta hakematta. Olisi varmaankin pitänyt olla tuuria matkassa.
Haluan vielä kerran korostaa että rasti ei (edelleenkään) ole mielestäni huono, se nyt vain sattui olemaan sellainen että sen luonne ja omat kykyni ja kiinnostukseni eivät kohdanneet. Mutta voin ehdottomasti suositella pientä poikkeamista Paijalantieltä!
PS Ei kai kukaan hakija Heatmapia käytä, rastin laittaneet ovat joskus käyttäneet sitä eräänlaisena viimeisenä vihjeenä. Yhtään enemmän ko. seudulla ajaneelle selviää silloin yleensä yhdellä vilkaisulla missä ollaan (eli jos siihen asti on mielessään etsinyt rastia ihan väärältä suunnalta, pääsee oikealle karttalehdelle) eli ei kuvan muotoja ruveta hakemaan Heatmapista.
Tvainin vinkistä olisi saanut napattua sen mistä sitä maisemaa kuvassa katsellaan. Mutta eipä voi mitään, toivottavasti oli mukava lenkki kuitenkin.
Totta kai oli mukava lenkki! Ei se pieni edestakaisin ajelu ehkä aivan lenkin kohokohta ollut, mutta ehdottomasti ihan mielenkiintoinen välipala kuitenkin.
Jos tarkoitat tvainin vinkillä lintujen bongausta, niin ajoin lukuisten kamera- tai kiikarimiesten (ja yhden -naisenkin) vierestä, mutta ei heistä kukaan sen näköisessä paikassa ollut kuin missä fillari rastikuvassa miltei taianomaisesti seisoo.
Mutta jos osaamattomuuteni tai huonoällisyyteni innostaisi jonkun ajamaan kauempaakin ja hakemaan rastin, olisin päässyt tarkoitukseeni - ja olen vilpittömän iloinen niin rastin laittajan kuin sen hakijan puolesta!
Vanha https://asiointi.maanmittauslaitos.f...y%22:100%7D%5D
ja uusi
![]()
Kuva on kyljellään eikä muuntajaa näy
Rastista 607 kertoo meille Apus, Keski- ja Pohjois-Uudenmaan lintuharrastajien yhdistys:
Tuusulanjärvellä on lukuisia hyviä lintupaikkoja. Kuuluisin näistä lienee Rantamon muutonseurantakukkula, jonka ympärille on 2000-luvulla rakennettu Rantamon kosteikko ja Seittelin kosteikko.
Rantamo
Kosteikko ja peltoalue, joka soveltuu erinomaisesti muuton tarkkailuun. Käänny Paijalantieltä Rantamontielle. Tien alkupäässä, oikealla puolella on pysäköintialue, johon jätetään autot. Hiekkatien varteen ei saa pysäköidä! Tiellä kulkee tilaa tarvitsevia maatalouskoneita. Pysäköintikielto ja pysäköintialue on osoitettu myös liikennemerkein.
Peltoalueen keskellä, mäen päällä (valkoisesta muuntajarakennuksesta järvelle päin) on lintujen tarkkailua varten tehty kukkula, josta on hyvä näkymä kosteikkoaltaille ja pelloille.
Rasti 608:
"Valtava teräksinen auringonkukka valaisee katua ja tuottaa itse osan energiasta – Pekka Jylhän taideteos on yksi Tuusulan asuntomessujen vetonauloista"
https://yle.fi/uutiset/3-11396816
Uusi rasti:
![]()
Tylsä rasti kenties, mutta sentään haettavissa pyörällä kuin pyörällä ja niin päivänvalossa kuin iltalenkilläkin.
Liikennemerkkipari miellytti rastin laittajaa visuaalisesti niin paljon ettei hän tullut huomanneeksi että tienviitan teksti kenties on luettavissa, mutta toisaalta tie on aivan varmasti tuttu hyvin monille hiekkatielenkkejä ajaneille.
609. rasti oli Jokitien ja Leppäkorventien risteyksessä:
Niin harvoin näitä harrastan, etten ole oppinut rastin sijoittamista kartalle. Josko joku voisi sen puolestani tehdä, kun kauniisti pyydän.
Uusi rasti:
![]()
Canyon Ultimate 7,9 k / GT Grade 25,0 k / Cannondale Quick 4,0 k / Ridley X-Fire 48 k (Myydyt: 44 k)
Rastin 609 merkitseminen rastikartalle vaati minulta kirjautumisen Google-tilille (jonka aikoinani avasin pelkästään kuvarastiharrastusta varten tekaistulla nimellä ja sähköpostiosoitteella jota en käytä) ja "viewerin" muuttamista osoitteessa "editiksi" (koska klikattavaa "Editiä" ei jostain syystä näkynyt).
Jokitie jatkuu Vantaan puolella Jokivarrentienä ja nimettömänä (mutta leveänä ja sileänä) polkuna Ravuntielle eli melkein Kulomäentielle asti. Itähelsinkiläinen gravel-fillaristi pääsee mainiosti Vanhalta Porvoontieltä Jokivarrentien ylitettyään Keinukallioon vievälle latupohjalle. Keinukalliossa hiihtosilta vie Keravantien yli Ahjon puolelle ja siellä voi ajaa kierroksen tai parikin, Takaisin samaa tai toista siltaa tai vanhaa alikulkua ja koukkaus Koukkusuontien kautta tuo Lahdentien reunaan. Hujauttamalla tien yli ja olet Jokitiellä! Erinomaisen ajettava (eli helppo) gravel-pätkä, jonka voi ajaa valolenkkinäkin!
Uudessa rastissa ollaan ilmiselvästi jonkun ulkoilualueen tai vastaavan laidalla, mutta veikkaisin ettei aivan edellä kuvatun reitin varrella...
Meikäläisen kuva on pimeällä otettu, sori siitä. Paikka Keinukalliosta Jokivarrentien suuntaan tulevan kävely/hiihto/pyöräily/juoksutien varrelta. Tuohon valot loppuu ja pelto-osuus alkaa. Kesällä suunnataan sähkölinjan alle ja talvella pellon poikki Bisajärvelle
ja Hakunilaan. Linkki lisätty.
Rasti 610: https://www.google.com/maps/d/edit?m...C0.670166&z=17
Sent from my iPhone using Tapatalk
japoo muokkasi tätä : 08.10.2021 at 15.33
"Ei tarvitse tietää mihin on menossa, kun tietää mistä on tulossa" -Martti-
Tästä se alkaa ja/tai loppuu…
Sent from my iPhone using Tapatalk
japoo muokkasi tätä : 08.10.2021 at 15.34
"Ei tarvitse tietää mihin on menossa, kun tietää mistä on tulossa" -Martti-
Mä yritin muistaa, mutta en sitten kuitenkaan muistanut. Ketjun kymmen vuotis synkkärit oli 2 päivää sitten. No myöhäistä se nyt sitten on. Tai taidan sittenki ottaa pienet sen kunniaksi.
Fatless biker
Rasti 611 oli ehkä hieman mielikuvituksettomasti Jokitien pohjoispää:
Jokitie on, kuten luonnollista onkin, jokseenkin tasainen, mutta se kaarteilee mukavasti miltei koko matkan ja vaikkeivät maisemat kauheasti vaihtelekaan, se on jollain tavalla hauska ajettava eikä tarvita paljon pienen flow-hetken syntymiseksi! Ja onhan sekin gravel-fillaristista mukavaa että usein vastaan ajaa toinen harrastaja tai kaksikin - kuten tänään - ja joskus jopa itseä selvästi kovempia kuskeja.
(Silloin kun Joonas Henttala majaili lähitienoilla. saattoi ehtiä havaitsemaan että iloisesti tervehtien ohi ajaneella pyöräilijällä oli yllään sininen Team Novo Nordiskin ajoasu.)
Uudessa rastissa käytin mielikuvitustani siihen että venytin vesiaihetta hieman:
Mutta vaikka rasti ehkei mitenkään jännittävä tai hauska olekaan, voisin puolustella sen valintaa sillä että paikka on tunnistettava ja sen hakeminen onnistuu iltalenkilläkin eikä vaadi fillarilta tai kuskilta erityistä rakkautta gravel-pyöräilyä kohtaan.
PS Kiitokse ja onnittelut vema60:lle! Tänäänkin kuvarastit tekivät tehtävänsä saamalla minut lähtemään lenkille vaikkei harmaa ja kostea sää olisi siihen mitenkään houkutellut. Ilma oli kuitenkin paljon odotettua parempi ja lenkistä tuli parempi kuin vain ihan okei!
Viikonlopuksi on luvassa tuulista ja syksyistä mutta muuten mukavaa ajokeliä. Niitä joita puistattaa jo ajatuskin siitä että he johonkin kuvarastipelleilyyn osallistuisivat en yritäkään käännyttää, mutta niille jotka kykenevät näkemään tämän touhun jollain tavalla sopivana myös itseensä pyöräilijänä kohtuullisen vakavasti suhtautuvalle tarjoan lisähupina sen tiedon että kun on löytänyt rastin selviää samalla miksi
juuri tällä kertaa vein rastin sinne minne vein.
Lisävihjeenä vielä ettei olla Tuusulassa.
Rasti 612 Aleksis Kiven tiellä Keravalla ei vihjettä kaivannut vaan paikka oli tuoreessa muistissa:
Uusi:
![]()
Vanha Myllykylässä
Uusi
![]()
Taas oltiin Jokitiellä, nyt joki vain oli Tuusulanjoki. Rasti 614:
Paikka oli minulle tuttu, maantielenkeillä se on oikeastaan vakioreitti Ruotsinkyläntieltä Lahelantielle, mutta ihan heti en sitä hoksannut. Ehdin myös ihmetellä että mikä tässä rastissa oli oikein ideana (sillä sellainen siinä täytyi olla, ei niin jokapäiväisen näköistä pientaloaluenäkymää muuten rastiksi olisi laitettu),
Uusi rasti:
![]()
Jokitie valikoitui tietenkin Keravan Jokitie-rastin perusteella. Erityisesti toteamus "Jokitie on, kuten luonnollista onkin, jokseenkin tasainen,..." ohjasi laittamaan rasti Tuusulan mäkiselle Jokitielle.
Uusi näyttää tutulta, mutta ei vielä ole paikantunut...
Onnistuit muuten minua paremmin vangitsemaan kuvaan mäen jyrkkyyden. Eihän se mikään päälle 14-prosenttinen Muur ole, mutta en minä sitä vielä kertaakaan ole lähtenyt isolla eturattaalla nousemaan.
Uuden rastin idea - jos siinä sellainen on; oikeastaan pysähdyin kuvaamaan miltei hetkessä ilmestynyttä kirkasta auringonvaloa - ei piile tien tai paikan nimessä.
Kunta ei ole vaihtunut edellisestä rastista eikä sitä ole siirretty yli kymmenen kilometrin ajomatkan päähän.
Uskallan väittää että jokainen joka on joskus ollut mukana HePon maantielenkeillä on tuosta ajanut - kenties jo kahvin maku kielellään.
PS Koska en usko vihjeitä tarvittavan, tämä rasti jää talvehtimaan mikäli joku ei sitä hae. Se joka kernaasti hakisi rastin, mutta kaipaa pientä lisävihjettä, voi pyytää sellaista vaikka yv:nä mikäli ei kehtaa sitä tässä tehdä...
Esoteerisuus on johdos sanasta esoteerinen, joka tarkoittaa ”salailevaa” tai ”sisäpiirille tarkoitettua”. Yleensä sanalla tarkoitetaan tietoa, joka on vain tietyn suljetun piirin, toisin sanoen ”tietoon vihittyjen” saavutettavissa. Sen vastakohtana on eksoteerinen eli yleisesti saatavilla oleva tieto. Esoteerisella voidaan viitata sekä mystiseen kokemukseen että salassa pidettyyn suulliseen tai kirjoitettuun tietämykseen, johon voidaan perehtyä tietyn riitin eli vihkimisen kautta
Myönnän naurahtaneeni tuota lukiessaniMutta (1) HePon maantielenkkejä ajaneita on niin tavattoman suuri joukko pyöräilijöitä ettei siihen kuuluvia voi oikein pitää minkään sisäpiirin jäseninä ja (2) HePon maantielenkeillä ajetaan - ymmärrettävistä syistä eli tämän voi arvata vaikkei olisi ajanut ensimmäistäkään HePon lenkkiään - etupäässä teitä joiden kunto on hyvä tai ainakin kelvollinen, joilla autoliikenne on suhteellisen vähäistä ja joista muodostuu luontevia lenkkejä - eli täysin samoja teitä joita kaikki muutkin maantiepyöräilijät haluavat mahdollisuuksien mukaan ajaa.
Mutta kerrotaan nyt - iloisena rastia kohtaan osoitetusta kiinnostuksesta - että vasemmalla oleva rakennus liittyy toimintaan jota sillä puolella tietä harrastetaan (ja jota ei mielestäni voi olla huomaamatta, vaikkei kuvassa näkyvään rakennukseen tai sen yksityiskohtiin kiinnittäisikään huomiota).
Kirjanmerkit