Lainaus Alkujaan tämän lähetti MV Katso viesti
En jaksanut kaivaa artikkelia mutta jos kerran menisi mutulla: Luulen että nuoriso saa ensilinjan ympäristötietonsa tiktokeista jne ja valta- ja valemedioiden otsikoilla tuskin on niin kovasti vaikutusta. Ensilinjalla tarkoitan sitä mikä vaikuttaa tuntemuksiin. Ainakin tuttavapiirissä varsinaiset faktat osataan hakea alkuperäisistä tutkimuksista ja mikäli saatavilla tarkistaa analyysit avoimen datan ja -lähdekoodin avulla.
Kyllähän noilla otsikoilla on iso merkitys. Ne lähtee sitten kiertämään somessa ja ei viitsitä perehtyä aiheeseen, vaan kasvatetaan epätoivoa otsikoinnin perusteella.

Osa ei viitsi/osaa/jaksa/huvita kaivaa mitään mistään tutkimuksista ja sitten ahdistutaan. Täälläkin kirjoittelee porukkaa, joka on sitä mieltä että maailma palaa loppuun ja elämä loppuu kohta, jos kaikki ei tee sitä tätä ja tuota.


Omassa tuttavapiirissä osataan kaivaa tietoa ja siellä ei ahdistuta ilmastosta ...