Käytetty prosessi:
Tehdasrasvojen poisto tärpätillä ultraäänen avustuksella. Vahaus (MSW) lasisessa vuuassa vesihauteessa (kiehuva vesi) grillin sivupolttimella. Kannattaa pitää lämmöissä riittävän pitkään että ketjun sisäosatkin on riittävän lämpimiä että vaha on juoksevassa muodossa, ei se muuten sinne nivelen sisään ui. Sitten vuokaan reijällä varustettu kansi päälle ja vakumointi viinipumpulla, tällä varmistin että vaha ui niveliin kunnolla.
Ylläpito:
Squirt ketjuvahalla kun ketju alkoi ääntelemään harjoitusvastuksella ajellessa.
Tuomio:
Voitelun lisäystä tarvittiin useammin kun öljyillä. Ketjun koskettelu jätti sormiin töhnää, mielestäni on ylitseampuvaa väittää että sormet pysyy puhtaana, mutta toki selkeä ero öljyttyyn ketjuun.
Mutta se mustan töhnän määrä joka varisi lattialle/harjoitusvastukseen/chain staylle kyllä loitonsi mielenkiintoa ko menetelmän suhteen. Eikä tuo ketjun kuluminen vaihtomittaan poikennut merkittävästi perinteisiin öljyttyihin nähden.
Kuka ostaa annoksen MSW:tä Crock pot optiolla?
-- Parempi pitää kirellä ketju kuin pinna --
Kirjanmerkit