Avaan keskustelun näistä myynyifoorumien hämärämmistä ilmoituksista. Osaltaan siksi, että kaikki tiedostavat huijauksen mahdollisuuden, osaltaan siksi, että aiheesta voi käydä hyvää keskustelua.
Yleisimmin käytetyllä myyntifoorumilla on viime aikoina ollut paljon englannin kielisiä, tai kääntäjällä suomennettuja myynti-ilmoituksia.
Ilmoituksissa ollut linkkiä sivustolle johnallcyclesbike.com. Sivusto on rekisteröity Nigeriaan ja ilmeisesti tässä kyseessä nigerialaiskirje aidoimmillaan. Selvää on, että omia rahojaan tuonne ei kannata lähettää.
Osassa ilmoituksista yhteydotto gmail osoitteen kautta, mutta sama tekijä taustalla.
Ilmoituksia on onneksi aktiivisesti häiritty ja raportoitu huijauksiksi ylläpidolle tiedoksi.
Ilmoituksissa on myös numero whatsapp yhteydenottoja varten. Numero on ollut Kiinan suuntanumerolla, mikä on hieman hämmentävää. Ilmoitusten kysymyksiin ja yksityisviesteihin vastataan nopeasti. Samoja ilmoituksia on näkynyt myös muiden EU maiden foorumeilla, eli toiminta vaikuttaa hieman organisoidummalta kuin yksittäisen vedättäjän toiminnalta.
Lähetetty minun SM-G981B laitteesta Tapatalkilla






 
					
					 
				
				
				
					 Lainaa viestiä vastauksessa
  Lainaa viestiä vastauksessa 
						
					 
						
					 Alkujaan tämän lähetti tommi2
 Alkujaan tämän lähetti tommi2
					
 
				 
						
					 
						
					 
				 että häh?
 että häh?
				 
						
					
Kirjanmerkit