Sehän vaihtui taasen uusi satalukukin rasteissa kun eilennä tuli 600:s rasti täyteen.
Näytti 18.3 olleen rasti 500 eli ihan hyvin, reilu 5,5 viikkoa 500 -> 600
Ei huono.
Sehän vaihtui taasen uusi satalukukin rasteissa kun eilennä tuli 600:s rasti täyteen.
Näytti 18.3 olleen rasti 500 eli ihan hyvin, reilu 5,5 viikkoa 500 -> 600
Ei huono.
Mukkulankadulla Sinuhen vieressä
Uusi
![]()
Sataman kupeessahan sitä oltiin.
https://kartta.lahti.fi/ims/?layers=...sataman%20talo
Uusi;
Näkyy huonosti mistään karttakuvista yms. niin annetaan vihjettä että suunta on keskustasta länteen päin.
Ja sijaitsee rinne-alueella.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Tämä oli Kärpäsenmäen rinteessä Vuohtiankadun ja Hämeenlinnantien välissä. https://kartta.lahti.fi/ims/?mid=5zv08
Uusi.
![]()
Jaa, iltalenkille sitten vielä laitoit lähtemään...
Tietotie, vanha leikkikenttä.
Taustalla karttatietojen mukaan Niemen vanha koulu.
https://kartta.lahti.fi/ims/?layers=...kkikentt%C3%A4
Ja tältä päivältä, edelliseltä hakulenkiltä uutta:
Vieläkö pitää varautua että vaihtuu uuteen tämän yön aikana?
Sent from my iPhone using Tapatalk
Juu, hoksasin sittenkin, missä tuo aiempi rasti oli. Ja jopa vielä ennen iltakymmentä ehdin postaamaan. Aattelin kyllä, etten tänään illalla hakisi mitään, mutta osui sit kuitenkin sopivasti. (Uusinta rastia en ole nyt hakemassa, edes paikkaa en vielä tiedä, eli rauhassa vaan nukkumaan.)
Onko liian hankala? (eli vihjeelle tarvetta?)
Löytyy alle 800m. säteellä eilisestä ensimmäisestä rastista (matkustaja sataman vieressä ollut vanha talo).
Eiköhän tuolla löydy.
Tämmönen löytyi Laiturikadulta. Vihjeenkään jälkeen en tiennyt paikkaa suoralta kädeltä, mutta aikansa kun pyöri ympyrää, niin osui kohdalle. https://kartta.lahti.fi/ims/?mid=5zr04
Uusi rasti
![]()
Lemminkäinen asfalttiasema
Karistonkatu
https://kartta.lahti.fi/ims/?layers=...mink%C3%A4inen
Uusi:
Sent from my iPhone using Tapatalk
Kyseessähän on tuore rakennus mitä ei vielä karttakuvista löydy.
Just olin 5min aiemmin hoksannut että rakennus on Humpulan päiväkoti.
Uutta. Tai aika vanhahan tämä on.
![]()
Töyrykatu / Metsolanraitti kulma
Uusi, lampaat jonossa.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Panimokadulla
Uusi
![]()
Pikkuveskulla
https://kartta.lahti.fi/ims/?layers=...&title=laituri
Uudessa kuvassa pyörä piilotettuna:
Sent from my iPhone using Tapatalk
Santtu75 muokkasi tätä : 30.04.2021 at 19.58
Olihan työläs rasti. Pari tuntia ajamista ja varmaan saman verran ilmakuvia ja katunäkymää. Lopulta löytyi sattumalta kun olin ajamassa ohi toiselle mahdolliselle kohteelle. Jos ei ois nyy löytynyt, olisin heittänyt (ajo)hanskat naulaan tämän osalta. Eli Sibbetalon vierestä tästä.
Sit uutta pohdittavaa
![]()
Ollut koko päivän töissä (just pääsen pois) ja oikein ehtinyt kysellä onko vihjeen tarvetta.
Ajattelin josko kaikki ovat kuitenkin Vapun vietossa. Mutta hyvä että meillä on ahkeria rastin hakijoita...
Ja varmasti isoimmalle osalle tuttu rakennus minkä ohi on ajanut usein, mutta tuo sivu on useimmille taatusti sivu mitä ei ole tullut nähtyä
Aurinko paistaa joten vinkkiä puskee nopealla aikataululla. Eli tämä löytyy Lehmusreitin varrelta, tai ainakin sen välittömästä läheisyydestä. Ja vaikka Lehmusreitti onkin maastopolku, rastin lähelle pääsee silti kestopäällystettä pitkin.
Vanha oli vesitornilla. Suunnilleen noilla paikkeilla: https://kartta.lahti.fi/ims/?mid=5zh02
Uusi
![]()
Debaal muokkasi tätä : 02.05.2021 at 14.48 Syy: karttalinkki
Ajoin sitten ”sokeana” ohi...
Ohitin Debaalin tuossa lehmusreitillä, sitten ajoin harhaan (5min) lenkki ja ajattelin että pitää ajaa lujempaa että saan Debaalin taasen kiinni.
Ilmseisesti ajoin sitten liian lujaa ja en tarkkaillut kunnolla maastoa...
Jehovantodistajien valtakunnansali, Lahdenkatu 53
Tiesin että jossain edellisen lähellä, kun arvasin ettei Debaal pitkään uutta kohdetta hae, kun tietää minun olevan jossain lähettyvillä saman rastin perässä.
Uusi minun äskeiseltä harhalenkiltä (oikealla Oleva talo juuri valmistunut hivenen aikaa sitten, eli ei taida välttämättä vielä kartoista löytyä)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Laitetaan uusimpaan vielä vihjettä
”Vettä lähistöllä”.
Nyt oltiin Joutjärven rannan lähellä Sammuttajankadun ja Uimarannankadun liepeillä puistossa(en tiedä, kumpi katu on talon osoite).
(Muokkaus: Nyt tiedän, paikka on Möysänpuisto ja talon osoite Sammuttajankatu 5. https://kartta.lahti.fi/ims/?mid=5zg5e )
Uutena sitten työläisten portti.
![]()
Iskun portti Mukkulankadulla
Rappuset uutena
![]()
Mikäs meillä nyt on muuten linja rastin maksimi etäisyydeksi (Torilta ilmeisesti mitattuna)?
Kirjanmerkit