Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
Ei se suora ketjulinja siihen niin paljon vaikuta, vaan rattaiden koko. Laroute on varmaankin ajanut zwiftiä ihan normi moodissa, eli mäet lisäävät vastusta. Ja jos pieni ratas riittää omille tehoille, niin usein mennään siellä pakankin pienessä päässä. Tarkistamatta väittäisin, että iso-iso ja pieni-pieni ero voi olla 10w. Ja tosiaan neon kanssa tuo ero on todellinen, koska teho mitataan voimansiirron jälkeen.
Tämän lauseen perusteella ymmärsin, että puhutaan myös erg-moodista.
Lainaus Alkujaan tämän lähetti Laroute Katso viesti
Erg moodissa kun ajoin tällä uudella välitystöllä vanhaa tuttua intervallitreeniä, niin ihmettelin kun meni ihan pyöritellen se, missä aiemmin jouduin jo punnertamaan kunnolla.
Jos kerran ihan normi moodi kyseessä niin sit uskon tuollasein 10 watinkin eron pieni-pieni välityksellä. Mutta jos erg-mode kyseessä niin pieni edestä ja takapakan keskeltä esim. 17t millä saa suoran ketjulinjan en usko synnyttävän havaittavaa tehonmenetystä.

Iso eturatas voi kyllä tuoda sitä ajomukavuutta lisää mikä saa menon tuntumaan vauhdikkaammalta, mutta siitä en tiedä onko todellisuus sit niin. Ainakin qringseillä tuntui watteja irtoovan ihan eri tavalla.