GiantGarminElectrobike
Sivu 15 / 19 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 5 13 14 15 16 17 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 421 - 450 / 569

Aihe: 2-ch äänen dinosaurusharrastajat

  1. #421
    Liittynyt
    11/2005
    Paikkakunta
    Vaasan mlk
    Viestit
    1.074
    Tietokoneessa on jonkun aikaa olleet kahdenkympin kauttimet. Liitin ensimmäistä kertaa uudistettuihin stereoihini Youtuubin 3,5mm liittimestä. Oli todennäköisesti viimeinen kerta. Kuin olisi hyttynen inissyt kuplahallissa. Ääntä tuli mutta pinnistellen. Nähtävästi kahdenkympin kauttimet kuulostavat paremmilta tuossa ympäristössä.

  2. #422
    Liittynyt
    11/2005
    Paikkakunta
    Vaasan mlk
    Viestit
    1.074
    Pari havaintoa äänitteistä. Tuli Hotel California SACD-versiona ja pieni pettymys aluksi. Laitoin sitten vanhan normi-CD:n ja sehän pliisu ja kuivakka oli, jonka takia uuden version hommasinkin. Ja oli aikoinaan se testilevy jonka vein Kruunuradioon, kun ostin Gradienteja 29v sitten... Rolling Stonesilta ja Beach Boyseilta molemmilta on puolen tusinaa SACD-levyä, joiden erinomaisuus ei sinällään tule SACD-formaatista vaan painokset ovat muutenkin parhaasta päästä, hybrideissä normi CD-formaattikin on varma vaihtoehto.... yleensä, ehkä aina. Yllätyksenä tuli, että SACD-levy ei anna ääntä ulos optisesta tai koaksiaalisesta lähdöstä, lisenssi kieltää.

    Kaivoin vanhoja YouTubesta DVD:lle tallennettuja Duffy-videoita. Real Playerillä noita joskus kopioinut, piti olla ikuinen oikeus kahdellakympillä mutta jossakin vaiheessa kait piti laittaa lisää rahaa jotta vörkkii, jäi sitten. Enkä sitten ole sen koommin, tiedä osaisinkokaan enää. Kuva on vähän suttuista DVD:tä ja ääni enimmäkseen monoa, mutta pelkäsin pahempaa. Duffyllahan oli kymmeniä videoita, joita ei juuri lie ostettavissa.... sattumoisin Mercy-videosta tuli ilmi, miksi Duffy on ollut hiljaa. Kidnappaus ym raiskaus, Mercy on aika karmea tekstiltään tässä yhteydessä eikä varmasti ikinä laula kyseistä laulua enää koskaan.

  3. #423
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    Noin puoli vuotta sitten siirryin kokonaan kuulokekuunteluun.
    Kyllä kannatti.
    On tuota yritetty vuosien saatossa useaan kertaan, mutta vasta nyt tuli vastaan kuuloke(ja muu setti) jolla päästiin suoraan audionirvanan taivaanporteista sisään.
    Aiemmin on palattu aina takaisin kaiuttimiin.

    Rahallista panostusta tuo vaati aika paljon, mutta koen setin äänen ja sitä myötä musiikista saatavan nautinnon painavan villaisella tuon rahallisen panostuksen.

    Ensimmäinen setti pitkän "harrastusuran" aikana joka ei kaipaa edelleenkään sitten minkäänlaista päivitystä. Ääni ihastuttaa kerta toisensa jälkeen.
    Musiikki herättää suuria tunteita tämän setin välityksellä. Voisi sanoa että maalissa ollaan.


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk

  4. #424
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488
    ^Kerro toki mihin päädyit luureissa ja äänilähteessä.

    Itsellä kävi pieni hifikärpänen puraisemassa vähän aikaa sitten ja kaiuttimet ja vahvarit tuli hoidettua itselle riittävään tasoon, mutta koronaeristyksen myötä perhe valitti niin paljon volyymist (mikä siinäkin on, 30v sitten ”melusta” valitti äiti, nyt lapset..), että päädyin myös luuripuolelle.

    Itselle olennaiseksi paljastui kuulokevahvistimen hankinta, vuonna 2013 ostetut hifiluurit (Ultrasone Pro2900) joita pidin pettymyksenä alkoikin toimimaan todella upeasti vahvarin kanssa. Pelkkä DACin line-out ei jaksanut sitä soittaa. Olen silti vielä muita luureja katselemassa, koska avoimena Ultrasonet ei oikein toimistolla eristä tarvittavasti. Denon AH-D9200 toivon mukaan on loman jälkeen postissa odottamassa.

    Tällä hetkellä luureille on hyvä määrä hyviä DAC/AMP comboja, ja ilmeisesti paljon myös kalliita ja ei niin hyviä. JDSlabsin Atom stack vaikuttaa hyvältä jos riittää pelkkä USB-IN. Nyt itsellä on toimistolla Epiphany E-DAC / Schiit Magni Heresy combo, kotona Pro-ject Head Box S2 digital DAC/AMP AppleTV:n perässä toslinkillä jotta saa striimattua, (Airplay2 striimaa hyvätasoisesti ALAC-enkoodattuna) ja mobiilikäyttöön Dense Audio Reference. Kaikki pelaa hyvin, tämän hetken korvin kuultuna.

  5. #425
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    ^Oma setti:
    -Äänilähde Linn Akurate DSM(Tidal HiFi+NAS)
    -Linn Silver XLR välijohdot
    -SPL Phonitor XE kuulokevahvistin
    -Forza Audioworks Noir HPC mk2 XLR kuulokekaapeli
    -Focal Stellia kuulokkeet

    Kaapelit eriteltynä koska ne ovat komponentteja setissä, vaikutus lopputulokseen on melko suuri.


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk

  6. #426
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Eura
    Viestit
    11.401
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti brilleaux Katso viesti
    ^Oma setti:
    -Äänilähde Linn Akurate DSM(Tidal HiFi+NAS)
    -Linn Silver XLR välijohdot
    -SPL Phonitor XE kuulokevahvistin
    -Forza Audioworks Noir HPC mk2 XLR kuulokekaapeli
    -Focal Stellia kuulokkeet

    Kaapelit eriteltynä koska ne ovat komponentteja setissä, vaikutus lopputulokseen on melko suuri.


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk
    On kyllä hieno setti, kelpaa musiikista nauttia. Itsekin olen jonkin verran välikaapeleihin ja kaiutinkaapeleihin satsannut. Jotenkin sitä haluaa laatuvaikutelmaa joka kohtaan setissä. Hyviä kuuntelu hetkiä.

  7. #427
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Juha Lehtinen Katso viesti
    Hyviä kuuntelu hetkiä.

    Kiitosta vaan, samoin sinne.
    -music matters-


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk

  8. #428
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    ^^^Kiitos, kysyin ihan oppimismielessä, luurit on ainakin hienon näköiset Katsotaan mihin asti sitä itse päätyy, vielä en ole kokenut tarvetta kaapeleihin puuttua kuin esteettisistä syistä tai jos ovat hajonneet. Jos kaapelit parantaa kokemusta niin sitten ne parantaa.

  9. #429
    Liittynyt
    11/2005
    Paikkakunta
    Vaasan mlk
    Viestit
    1.074
    Kyllähän vinyylillä ja CD-levyillä molemmilla pääsee hyvään lopputulokseen. Lähtökohtaisesti suosin CD-levyjä. Ne ovat käteviä, eivät oikeastaan kulu ja äänenlaatu useimmiten on erinomainen. Japanin-painoksia ja SACD-levyjä on tullut haalittua, useimmiten tuntuu että ovat normipainoksia parempia mutta ei aina. Creamin tupla on nyt uutena laatuvinyylinä ja SACD-levynä, ja vinyyli ei ainakaan häviä - vaikka on perusrasia ja kotijyrsijät ovat pureskelleet rca-johtoja niin, että kuuluu myös äänessä.

  10. #430
    Liittynyt
    10/2016
    Paikkakunta
    Oulu - Ikuinen vastatuuli
    Viestit
    4.554
    Poika on muuton tiimoilta vinyylien ja soittimen (myös bassokamojen ja lankunkin) vuoksi huolissaan. Isin neuvoja aika harvoin on kyselty👍

  11. #431
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    Tuli liityttyä kuulokkeissa Focal-leiriin, mutta kaapeli on vähän jäykkä, joskin muuten hyvä. Jäsen [mention]brilleaux [/mention]oli tyytyväinen Forza Audion kaapeleihin, oliko myös jäykkyys ok? Tahtoo siis jäädä helposti mutkille tuo oletuskaapeli. Tai kaksi eri tuli mukana, mutta pidempi, balansoitu XLR-liittimellinen ainakin. En käytä 3,5mm liittimen kaapelia. Ainoa mikä tökkii Forzassa että on puolalainen, mutta ei kai ne kaikki puolalaiset naistenhakkaajia ole..

    Aiheen vierestä (ja ei ole tarkoitus trollata mitään kaksi-vs-monikanavasotaa 2-kanavaketjussa). Olen aivan varma, että monet nykybiisit kaksikanavaisetkin biisit masteroidaan myös surrround-algoritmit testattuna. Sen verran hyvin ääni toimii, esim. jotkin rumpuefektit pyörivät ympäri ja laulu pysyy edessä, ei voi olla sattumaa.

    Oma subjektiivinen kokemus on, että erityisesti (ja ehkä vain) uudessa tuotannossa surround kuulostaa yhtä paljon stereota paremmalta kuin stereo monoa. Huom. en väitä tämän olevan totta, hyväksyn absoluuttiseksi totuudeksi päinvastaisen väittämän suorilta käsin.

  12. #432
    Liittynyt
    11/2005
    Paikkakunta
    Vaasan mlk
    Viestit
    1.074
    CD-levyjen polttaminen on sen kun monipuolistunut. Garbagen ensilevyn ensipainos alkoi tuntua niin tunkkaiselta, että piti äkkiä löytää se maksullisena FLACkina. 24e 24-bittisestä Deluxe-painoksesta tuntuu paljolta, ilman kansia ja levyt joutuu polttamaan ja kyseessä on levy, jonka on jo ostanut aikoinaan. Mutta soundit ovat paremmat. Mitäs muita vaihtoehtoja on kuin 7digital. CD-soittimia on jo 5 kpl, 2 Philipsin tallentavaa (kun en tiennyt, että opin tietokoneellakin polttamaan), Marantzin vanha, Pioneerin yhtä vanha sixpack ja Yamahan SACD/blu ray -soitin.

  13. #433
    Liittynyt
    04/2004
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    514
    Mä olen hankkinut 24bit/96-192khz kamaa hdtracks ja highresaudio, tosin hetkeen en ole niitä ostanut joten ihan varma enää
    firmojen toiminnasta ole. Ja SACD-levyjä olen ripannut myös hi-res flack:si. 7digital rekisteröidyin joku aika sitten, mutta en vielä ole
    perehtynyt tarjontaan. Prostudiomasters:n tarjouksia usein kuolattu, mutta eivät myy kuin Kanadaan ja Jenkkeihin. Tosin tuon voisi varmaan VPN:llä hoitaa mutta toistaiseksi
    jäänyt kokeilematta......
    Tapani cycling > Quest - Catrike - Van Nicholas audio > Hegel H160 - B&W CM10

  14. #434
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Highresaudio ainakin toiminnassa, teen ostoksia säännöllisen epäsäännöllisesti.

  15. #435
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.202
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti BB Holland Katso viesti
    ... 24e 24-bittisestä Deluxe-painoksesta tuntuu paljolta, ilman kansia ja levyt joutuu polttamaan ja kyseessä on levy, jonka on jo ostanut aikoinaan. ....
    Laita se lätty siihen alkuperäiseen koteloon. Sen vanhan suttusoundisen voit heittää järveen vesilinnulle.


  16. #436
    Liittynyt
    11/2005
    Paikkakunta
    Vaasan mlk
    Viestit
    1.074
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Laita se lätty siihen alkuperäiseen koteloon. Sen vanhan suttusoundisen voit heittää järveen vesilinnulle.
    Oikeastaan tuo on kahden levyn satsi, mutta ei saivarrella. Tuostahan on myös 70 remixauksen Super Deluxe, 70e. Tosi faneilta pitää ottaa kun ei muilta saa.... Nyt mä en muista mikä juttu tuo korkeampi näytteenottotaajuus on 96-192khz, kait tuo toimii normi CD-soittimessa? Saako tuon laadun mitenkä esiin...

  17. #437
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488
    Sen laadun saa esiin hyvällä placebolla, jonka vaikutusta ei kannata vähätellä.. Vaikutus valitettavasti katoaa, jos ei kerrota että onko korkeampi taajuus vai ei.

    Eikös dinosaurusharrastajille tuollaiset ole jotain liian modernia hömpötystä..

  18. #438
    Liittynyt
    04/2004
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    514
    Ei kai cd:lle saa suurempaa kuin 44,1khz? Joskus aikoinaan 96khz:t polttelin dvd-audioksi, mutta nyt kun uudempi Kenwood autosoitin ja Sony NW-A105 walkman osaa soittaa nuo
    96-192khz tiedostot, niin ei levyille enää ole käyttöä.....
    Tapani cycling > Quest - Catrike - Van Nicholas audio > Hegel H160 - B&W CM10

  19. #439
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488
    Sinänsä musta jos tiedostona ostaa, niin ei ole syytä laadussa säästellä, alaspäin voi aina muuntaa tarpeen mukaan. Kiitoksia muuten vinkeistä näistä tiedostoina biisejä myyvistä palveluista, varsinkin monikanavaista saa etsiä.

    Yhden biisin takia ostin multichannelina levyn keväällä (multichannelina soittaminen olikin sitten operaatio, läppäristä HDMI:llä onnistui, vähän mietin vaan että HDMI 2.1 laiteko pitää ostaa vielä), ja tuen vuoksi samalla vinyylinä. Mukavaa ostaa suoraan artistilta/putiikkikoon levy-yhtiöltä ilman välikäsiä.

    Jos elektroninen ambient/basso maistuu (ja vaikka ei maistuisi niin kannattaa välillä käydä kuplan ulkopuolella, itse nykyisin kuuntelen aika akustista yleensä). Toimii steronakin, mutta surround.. noh, mono vs. stereo vs.. Eniveis, biisi ”Unfold” tältä levyltä johti ostotapahtumaan https://ultimae.com/product/aes-dan-...-download-dts/

  20. #440
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hphuhtin Katso viesti
    Tuli liityttyä kuulokkeissa Focal-leiriin, mutta kaapeli on vähän jäykkä, joskin muuten hyvä. Jäsen [mention]brilleaux [/mention]oli tyytyväinen Forza Audion kaapeleihin, oliko myös jäykkyys ok? Tahtoo siis jäädä helposti mutkille tuo oletuskaapeli. Tai kaksi eri tuli mukana, mutta pidempi, balansoitu XLR-liittimellinen ainakin. En käytä 3,5mm liittimen kaapelia. Ainoa mikä tökkii Forzassa että on puolalainen, mutta ei kai ne kaikki puolalaiset naistenhakkaajia ole..
    Tämä mennytkin ohi.
    Focalin omat kaapelit Stelliassa ovat luurien hintatason huomioiden käsittämätöntä jaskaa.
    Rautakankea. Ja erittäin mikrofoniset. Ja huonot ääneltään. Ja eivät suoristu ikinä niistä mutkista.

    Forza on notkea kuin mikä, eikä mikrofoninen juurikaan. Äänenlaatu kohoaa aivan eri tasolle Forzalla.
    Ihmettelen edelleen miksi Focal on varustanut Stelliat noin huonolla kaapelilla. Kuulokkeesta kun saisi demossakin aivan eri kuvan kunnollisella kaapelilla.

    Ja vähän asian vierestä; downgreidaan vähän settiä ja vaihdoin jo streameriksi Yamahan WXC-50:n.
    Ääni on kovasti erilainen kuin Linnissä. En sano että huonompi koska ovat niin erilaisia.
    Yamahallakin musiikki elää hienosti. Ehkä hieman elämää rapeammin ja levottomammin kuin Linnillä mutta hyvin kelvosti.

    Mutta se Yamahan käytettävyys: eipä ole tullut vastaan noin jouhevaa laitetta. Jopa käyttöönotto oli yksinkertaisinta tähän mennessä.
    Toiminta on erittäin nopeaa, kaikki tapahtuu juuri niin pitääkin. Ainakin IOSin kanssa.
    Mahtava laite. Käytettynä maksoin 190e.
    Linnin ovh uutena on 9300e, että siitä voi vetää johtopäätöksiä.

  21. #441
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Eura
    Viestit
    11.401
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti brilleaux Katso viesti
    Ja vähän asian vierestä; downgreidaan vähän settiä ja vaihdoin jo streameriksi Yamahan WXC-50:n.
    Ääni on kovasti erilainen kuin Linnissä. En sano että huonompi koska ovat niin erilaisia.
    Yamahallakin musiikki elää hienosti. Ehkä hieman elämää rapeammin ja levottomammin kuin Linnillä mutta hyvin kelvosti.

    Mutta se Yamahan käytettävyys: eipä ole tullut vastaan noin jouhevaa laitetta. Jopa käyttöönotto oli yksinkertaisinta tähän mennessä.
    Toiminta on erittäin nopeaa, kaikki tapahtuu juuri niin pitääkin. Ainakin IOSin kanssa.
    Mahtava laite. Käytettynä maksoin 190e.
    Linnin ovh uutena on 9300e, että siitä voi vetää johtopäätöksiä.
    Mitenkäs tuota verkkosoitinta käytät?. Itse olen liittänyt tietokoneen (mac mini) verkkosoittimeen (Cambridge) ja tuo on ensisijainen tapani kuunnella musiikkia verkkosoittimen kautta. Kun on vähän laiskalla päällä niin sitten tabletin kanssa.

  22. #442
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    Yamaha toimii mainiosti iPhonella ja iPadilla.
    Puhelimella sitä enemmälti ohjaan.
    iPhone:



    NASin sisältö aukeaa myös käsittämättömän ripeästi.




    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk

  23. #443
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Eura
    Viestit
    11.401
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti brilleaux Katso viesti
    Yamaha toimii mainiosti iPhonella ja iPadilla.
    Puhelimella sitä enemmälti ohjaan.


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk
    Itselläni tosiaankin on tuo tietokone lähde se ensijainen laite koska sillä saa kaikki bitit ja hertsit käyttöön, kun taas tuo langaton systeemi iPadillä tai iPhonella on ns häviöllisempi. Eri juttu toki on kuuleeko tuota eroa.

  24. #444
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    NASin sisältö mulla tulee häviöttömästi suoraan Yamahalle ja siitä kuulokevahvistimelle. Ohjaus vain puhelimella.
    NASilla kaikki on FLACeina. Osa HiResiä.
    Spottari tulee Airplaynä, Spottarin laatu muutekin sellaista kuraa että siinä sillä ei ole väliä.


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk

  25. #445
    Liittynyt
    10/1999
    Paikkakunta
    Eura
    Viestit
    11.401
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti brilleaux Katso viesti
    NASin sisältö mulla tulee häviöttömästi suoraan Yamahalle ja siitä kuulokevahvistimelle. Ohjaus vain puhelimella.
    NASilla kaikki on FLACeina. Osa HiResiä.
    Spottari tulee Airplaynä, Spottarin laatu muutekin sellaista kuraa että siinä sillä ei ole väliä.


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk
    Itse käytän Tidalia ja välillä musiikkia iCloudista jossa on omat cd:t kopioituna. Spottarista kuuntelen silloin jos en kyseistä nimikettä Tidalista tai itseltäni löydä. Itselläni on sellainen fiilis kun suoratoistomusiikkia kuuntelee tietokoneen verkkosoittimella kautta niin sen lähemmäksi ei tuolla systeemilä pääse sitä fiilistä joka vastaa sitä kun asetetaan vinyyli levysoittimeen. Joutuu siis vähän enemmän näkemään vaivaa kuin iPadillä operointi.

  26. #446
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    Tidal HiFi oli mullakin käytössä, pistin sen nyt hetkeksi jäähylle.
    Nyt jos Spottarista jotain innostavaa löytyy ostan sen HiResina tai cd-laatuisena NASille.
    Tidal HiFi kyllä hyvä vaihtoehto nauttia laadukkaasta äänestä.


    Sent from my iPhone 11 Pro Max using Tapatalk

  27. #447
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    Tidal Hifi oli itsellä, mutta lopetin sen, vaikka kuulin jossain korkeissa lautasissa tms. marginaalisen eron Spotify Premiumiin. Muut syyt painaa enemmän.

    Polku menee nyt puhelimesta Spotify -> Airplayllä Apple TV:lle -> toslink Focal Archeen. Airplay on ”lossless” CD-tason äänelle.

    Pitänee laittaa Forzan kaapelit tilaukseen, lähinnä mutkien takia. Mikrofonisuutta noissa Utopian orkkiskaapeleissa on, mutta en huomaa kuunnellessa, vain jos hinkkailen testiksi.

  28. #448
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    Pientä downgreidausta menossa; Stelliat ajattelin myydä niin hankin jo Elegiat valmiiksi. Focalin soundi kuitenkin miellyttää. Kyllähän noiden välillä eroa on..
    Onpahan sitten kahdet jos Stelliat jää myymättä.


  29. #449
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488

    2-ch äänen dinosaurusharrastajat

    Mitä tämä tällainen alaspäin meneminen on

    Mä tykkään Utopioista ihan hulluna. Olisin voinut ostaa pois Stelliatkin, mutta ehdin ostaa Denon AH-D9200 suljetuiksi luureiksi.

  30. #450
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    4.577
    No sanotaan että käytetyn rahamäärän vs saavutetun äänenlaadun suhteen liikutaan niin marginaalisella alueella että oma tulema oli nyt tämä.
    Stelliat on hunajaiset kuulokkeet, mutta ekstaasiin pääsee edukkaamminkin. Toki jos eivät mene kaupaksi, pidän ne kyllä mielellään; onpahan kaksi settiä eri tarkoituksiin.

    Esimerkkinä toi mun lähteen downgreidaus; Yamaha WXC-50 maksoi mulle 190e. ADSM:stä sain 2000e, puhumattakaan uuden ADSM:n hinnasta..
    Yamaha on muuten oikeasti ihan hyvä-ääninen laite, hintaan katsomatta. Hiukan räväkkä ja terävä, mutta oikeastaan sopii paremmin mun mieltymyksiin ja nykyiseen settiin kuin hienostunut ja sävyisä Linn.
    Ja käyttöliittymä on käsittämättömän jouheva ja toimiva. Käyttöönotto yksi helpoimmista ikinä.

    Jos hinta/laatu-aspektia katsellaan niin Yamaha+Elegia vahvistettuna Graham Sleellä vois olla kova kombo omiin tarkoituksiin. Synergia melko kohdallaan uskon. Enemmän kuin osiensa summa.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •