GiantGarminElectrobike
Sivu 1 / 2 1 2 ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1 - 30 / 31

Aihe: Vuokatti 2017

  1. #1
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    Kajjaani
    Viestit
    262

    Vuokatti 2017

    Heippa

    Vuokatin konebaana (Kujakatti) on pantu kaivinkoneella kuntoon alusta loppuun saakka. Nyt se on parempi kuin koskaan ennen, ja hissi pyörii vieressä elokuulle saakka. Kaikki hyppyrit ovat nyt pöytämallisia, tai ainakin melkein, joten vaaraa vastapattiin töksähtämisestä ei pitäisi olla. Hyppyrien nokat ja alastulot on myös yritetty suunnitella niin, että niihin saa tintata täysillä ilman ylläreitä tai alastulon loppumista kesken. Tässä on video: https://www.youtube.com/watch?v=duXCYrPivms

    Joku Tampereelta oli käynyt testaamassa korjattua Kujakattia ja antanut hyvää palautetta, kiitos siitä. Muitakin reittejä yritetään laittaa parempaan kuntoon resurssien sallimissa rajoissa. Reittitalkoisiin otetaan erittäin mielellään lisää porukkaa, jotta saataisiin tehtyä enemmän lyhyemmässä ajassa. Yleensä meitä on talkoissa 2-3. Viime vuosina Vuokatissa on ollut aika hiljaista, mutta yritetään lähteä nyt uuteen nousuun.

    T: Aku Partanen pyöryläneljäpyörylä 5265 345

    PS. Tämän viestin ja videon voi linkittää supertoivotusti somen puolelle, jos joku kehtaa ja osaa...

  2. #2
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    Kajjaani
    Viestit
    262
    Hei taas

    Kävimme eilen laittamassa kaivinkoneella kuntoon laitimmaisessa rinteessä olevat hyppyrit. Siellä on kaksi linjaa alamäessä. Toisessa on kaksi pöytää: noin 4-metrinen ja yli 9-metrinen. Toisessa linjassa on kolme: noin 1,5-metrinen (nokka on sitten aika jyrkkä, jotta se söisi vauhtia pois...), 3-metrinen ja noin 5,5-metrinen. Maa on vielä aika pehmeää, eli vauhtia saa vielä hakea. Jos pompitte siellä ja mieleen tulee palautetta, niin laittakaa ihmeessä tänne viestiä. Hissipyöräilijöiden lisäksi rinteessä näkyi yllättävän monta vankkarengaskuskia (fatbiker) ja sauvahauvakävelijää.

    TAKU

  3. #3
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Pirkanmaa
    Viestit
    436
    Kävin ohimenomatkalla ajamassa Vuokatin Ohravaaran lenkin:

    Pyöräilyvideoita * Vuoden pyöräilyteko 2015 * www.velogi.com * www.youtube.com/velogi

  4. #4
    Liittynyt
    12/2019
    Viestit
    147
    Pian tulee reissu kohti Vuokattia, kellään tietoa mitä jumppaa siellä tehdään rinteissä koska Vuokatin jossakin pyöräilysivustossa luki että kesällä 2020 ei ole bike park käytössä. Syö miestä rotan lailla jos sinne ei pääse pyörähtämään edes jalkavoimalla ylös...

  5. #5
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Juuri viikon siellä olleena todellakaan ei ole mitään alamäkipyöräilyä tarjolla, eikä ole edes hisseistä kiinni. Jos siellä on jotain reittejä joskus ollut niin nyt ne on kasvaneet umpeen. Kieltämättä jotain lahonneita hyppyreiden jäänteitä metsässä näkyi.

  6. #6
    Liittynyt
    11/2018
    Viestit
    201
    Vuokatissa oli aikoinaan pirun hyvät alamäkireitit, tuli siellä useamman kerran käytyä. Harmi kun hommaa ei ole jatkettu.

  7. #7
    Liittynyt
    12/2019
    Viestit
    147
    Ei jumankauta.
    Muutama hyvä rata riittäis hyvinkin, mutta mutta, ei siis ole edes sitä. Kyllä harmittaa. Kattelin mtb reittejä niin jälkiä löytyy mutta kulkee jostain helkkarin latupohjaa.
    Sapporo varmaan ainut mukava reitti tuolla, kun teillä ajaminen ei houkuta. Pitää ottaa Maantiepyörä mukaan, kai ne on asfaltitkin poistanut... pettymys.

  8. #8
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.400
    Pöllyvaaran lenkki sotkamosta kandee käydä ajaan. Hienoja polkuja ja maisemia.
    Jos perus maastopyöräily kelpaa

  9. #9
    Liittynyt
    12/2019
    Viestit
    147
    Jep. Kaikki hyvät polut on tervetulleita. Meneeköhän noitten vaarojen yli asfalttitietä, vois maantiepyörällä käydä tekemäs pidemmän lenkin.

  10. #10
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti _mkoo_ Katso viesti
    Jep. Kaikki hyvät polut on tervetulleita. Meneeköhän noitten vaarojen yli asfalttitietä, vois maantiepyörällä käydä tekemäs pidemmän lenkin.
    Jalki.fi löytyy aika hyvin maastopyörä reittejä. Teknisesti lähinnä helppoa mutta korkeuseroja kyllä löytyy. Asfaltti tiet ei ole vaarojen päältä vedetty, mitä nyt Vuokatin päälle nousee asfaltti tie jossa saa tehtyä kivaa mäkivetoa halutessaan.

    Tuossa normi mtb reitin kuvaa viime viikolta.

  11. #11
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.400
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti _mkoo_ Katso viesti
    Jep. Kaikki hyvät polut on tervetulleita. Meneeköhän noitten vaarojen yli asfalttitietä, vois maantiepyörällä käydä tekemäs pidemmän lenkin.
    Olen käyny ajaan sotkamo-vuokatti-naapurinvaara-kaitansalmi-sotkamo.
    Siinä ainaki tuo naapurinvaaran nousu. Tie kyllä aika heikkokuntosta.

    Vuokatin päällä voi käydä kans kääntymäs

  12. #12
    Liittynyt
    12/2019
    Viestit
    147
    Tuli käytyä tuossa Vuokatin mäessä. Mitä siittä sanois. Varmaan olis ihan ok jossei olis sitä viidakkoa. Periaattessa 2 kaistaa, teknisempi oli mikä oli, nopeampi väylä sitten horsman peitossa, eli kun ekaa kertaa meni, niin sai kyllä tiirailla että koska edessä on joku rotko. Maantiepyörällä tullut enemmän nyt käyttöä, joka on valitettava asia, koska enemmän sydän sykkii kuitenkin mtb puolelle.

  13. #13
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.751
    Luulisi Vuokatissa olevan kuitenkin mahdollisuuksia rakentaa kunnollinen mtb-verkosto ja kehittää myös bike-park toimintaa. Mutta jotenkin tuntuu, että Vuokatissa on jotenkin fokus tai yrittäjyys kateissa. Itse olen käynyt siellä -60 -luvulta lähtien sekä kesäisin että talvisin. Tuntuu, että kaikki pyörii talvisin rinteen ja latujen ympärillä, kesällä sitten ei oikein mitään. Vaarallakin ollut vaikka mitä yrittäjää, mutta mikään ei ole lentänyt. Oli se kesäkelkkamäki joskus, sitten ne mäkiautot (lieneekö vielä?).

  14. #14
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Kesällä on hiihtoputki ja rullahiihto rata. Golf keskus ja kylpylä vapaa-ajan asunto alueineen.

    Jotenkin olen saanut kuvan että Vuokatti on nimenomaan maastohiihdon sekä muun kestävyusurheilun treeni ja valmennuskohde. Tuntuu moni noista SM tason kavereista asuu siellä. Ehkäpä panostus on sillä puolella.

  15. #15
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.751
    ^Vuokatissa on ollut Urheiluopisto "aina" ja se on tosiaan murtomaahiihdon tutkimus- ja kehityskeskus. Siksi panostus on nimenomaan sinne. Toki siellä on myös jonkin verran mäkihyppytoimintaa (aiemmin enemmän) ja myös alppilajien kehittämistä. Urheiluopiston rinnalla / sisällä toimii myös urheilulukio (ainakin), jossa siis noita talvilajeja.

    Mutta kesäisin tuolla on todella hiljaista ja kuollutta. Maastojen ja muiden fasiliteettien puolesta olisi mahkuja vaikka millaiseen mtb-henkiseen toimintaan. Siitähän menee UKK-reitti vierestä ja tosiaan vaaralle voisi rakentaa kunnon bikeparkin, kun on hissit ja muut olemassa. Maaston puolesta olisi mahdollista rakentaa vaikka millaista reittiä, sehän on paljolti sellaista hiekkapohjaista kangasmaastoa ja korkeuseroja piisaa.

    Anekdoottina: 2000 -luvun alussa siellä oli niitä "alppimajoja" hiihtäjille. En tiedä onko enää, vai menivätkö Myllylän ja muiden hölmön tölväilyjen mukana unholaan.

  16. #16
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    Joo hienot mahdollisuudet MTB:hen olisi ja toivoisin että sitä kehitettäisiin kun itsestäni on näköjään puoli vahingossa kehittynyt Vuokatin kävijä ja hieman fanikin. Kiitos monipuolisten treeni mahdollisuuksien ja kohtuu hyvien palveluiden. Ja kuitenkaan paikka ei ole mikään turistirysä (vrt. Ruka).

    Mutta ainakin toissa viikolla kun olin siellä niin ei todellakaan ollut hiljaista tai kuollutta. Majoitukset olivat melkoisen täynnä, joka paikassa turisteja ja treenaajia. Jopa maastossa tuli pyöräilijöitä vastaan. Toki korona kesä jne.

  17. #17
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.751
    ^Joo, no mä en ole majoittunut Katinkullassa... hiukka allerginen sille paikalle. Siinä oli kaikenlaista kähmintää mukana kun sitä aikanaan tehtiin. Katinkullan paikalla oli aikanaan Jäätiön leirintäalue ja siellä Nuasjärven rannassa oli VR:n mökkejä Hiekkaniemessä. Tämä siis -60 ja -70 -luvulla. Vielä -80 luvulla yövyin talvella yhden viikon niissä VR:n mökeissä. 2000-luvulla sitten yksityisten mökeissä pari kesää ja 10 talvea.

    Ripa'sissa saattaa olla vielä yksi mun sinne viemä valokuvakin... sellainen kolmen kuvan kooste Vuokatista -60 luvulla. Yhdessä kuvassa lasken murtomaasuksilla huopatossut jalassa tekniikkarinnettä alas, ikää 4 tai 5. Ko. rinnettä ei enää ole, tai siis se on talvella vain pulkkakäytössä. Toisella puolen Vuokatietä kuin rinteet.

  18. #18
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.400
    Ite olen kiinnittäny sen verran huomiota että vuokatin metsät on täynnä isoja kiviä. Ei sinne oikeen polkuja saa ajamalla.
    Pitäs tilata rajumpia vehkeitä raivaamaan.

    Ihmettelin aikoinaan ku rinteistäkään ei päässy metsäreiteille. Ton takiahan se varmaan on.
    Latu pohjia pitkin ku menee niin näkee.

  19. #19
    Liittynyt
    07/2004
    Viestit
    3.479
    ^^mielenkiintoista historiaa. Täytyypä yrittää bongata kuvat. Itsekään en välitä Katinkullasta, melkoinen turistislummi jos nätisti sanoo. Mutta vastapuolella oleva Hotelli Vuokatti miellyttää huoneistoineen, rantoineen ja näköala saunoineen.

    ^totta tuo kivisyys. Kävin suunnistamassa torstairastit jotka olivat mäessä ja siellä oli monin paikoin tekemistä kulkea edes jalan. Rinteet tippuu monesti monen metrin louhikolla metsään että ilmeisesti niitä on muokattu rankalla kädellä ja täyttömaalla.

    No jos ja kun korona tällaisena jatkuu lähden varmaan syyslomalla tekemään sinne ensilumen leirin. Jäi mainitsematta se eräs hyvä puoli keskisuomesta. Alle 400 km etäisyys joka houkuttelee.

  20. #20
    Liittynyt
    01/2008
    Viestit
    1.544
    Vuokatin ns. alamaastosta löytyy vaikka kuinka paljon hienoja singletrackeja. Ihan ristiin rastiin. Sillä alueella missä on 9km ladut, opiston hyppyrimäen takana ja kohti ampumarataa jne. Eikä ole kiviä, juuriakin vain tosi vähän. Kipakoita, lyhyitä mäkiä on.
    Jos tuonne suunnalle menee, niin kahvittelupaikaksi suosittelen B&B Haapala. Myös lounasta. Ihan kivenheiton päästä poluilta.
    - pyörä kulkee, kun sitä polkee -

  21. #21
    Liittynyt
    12/2019
    Viestit
    147
    Ainoa harmi on, vaikka löytyis niitä hyviä polkuja ylhäältä alas, että hissit ei tuo ylös. Tuossa viikon verran tuli oltua Vuokatissa, ja sitä vaaraa tuli noustua reippaasti yli 20 kertaa, lihasvoimalla, niin kyllä hissi olis hieman auttanut tekemään useampia reittihakuja. Joku siellä kyllä meinaa et ENSVUONNA, olis taas jotain... saas nähdä.

  22. #22
    Liittynyt
    01/2013
    Paikkakunta
    Kajaani
    Viestit
    186
    Ampumaradalta kun lähtee Leivolankylän suuntaan, niin on hyviä polkuja ristiin rastiin. Hiukassa ja pöllyvaarassa kannattaa käydä myös.

  23. #23
    Liittynyt
    12/2019
    Viestit
    147
    Hiukka Pöllyvaara tuli käytyä. Hienoa polkua kyllä. Piti myös noita Sapporoa ja muita ajella, mutta en saanut Vaimoa motivoitua ajeleen kivikko-muta-juurakko reittejä. Ja yksin (jos) käy haaveri niin apua ei saa välttämättä ihan heti, senverran tuo ajotyyli pistää kertoimia ylöspäin.

  24. #24
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.400
    Yllättävan hauskoja noi vuokatinvaaran ja sen takana olevat latupohjat.
    Nehä ei ole mitää pururatoja vaan polut niissä kulkee.
    Kovia nousuja ja vauhdikkaita laskuja.

  25. #25
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.865
    Aikoinaan tuli pyörittyä Vuokatin maastoissa paljonkin. Myös numerolappu tangossa neljänä kesänä. Reitti oli kyllä yksi vaativimmista mitä olen kotomaan kamaralla ajanut.
    Kusti Kittilä, Juha (Juide) Kangaskokko yms kovakuntoiset ajokoirat tykkäs noista tapponousuista=peesaajat tippuu kyydistä.
    https://www.kestavyysurheilu.fi/pyoe...lla-reiteillae

    Höntsäilykuvia vuosien takaa:
    https://photos.app.goo.gl/QKpkCzrqwHjfjcV4A

    https://photos.app.goo.gl/dA8CJn8rGJHSQGUj6

    https://photos.app.goo.gl/tUDqsnGXNsRtekOl1

    https://photos.app.goo.gl/mPGQvkZgEs4rjN547

  26. #26
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.400
    Onko tota vuokatin virallista kisareittiä jossaki netissä tallessa?

    Edit: jaa löyty

  27. #27
    Liittynyt
    11/2020
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    2.740
    Alkaa taas vajaan viiden viikon Levin työkeikka olemaan loppusuoralla ja Maanantaina olisi etelän suuntaan (kotiin) lähtö.
    Mutta pysähdyn matkalla kolmeksi yöksi Katinkultaan (kun saan sieltä huoneiston 132€/3yötä), niin aloin miettimään onko siellä minkälaiset talvibaanat olemassa tällä hetkellä, kun voisin tietysti ottaa Fat:n autoon mukaan ja reittejä testailla, tai sitten jätän pyörän Leville odottamaan kun Helmikuun alussa taas paluu hommiin seuraaviksi kolmeksi kuukaudeksi…

  28. #28
    Liittynyt
    07/2016
    Paikkakunta
    Kajaani
    Viestit
    360
    Sotkamossa on hiukka-pöllyvaaran lenkki ja vuokatissa pari lyhempää pätkää, täältä naapurissa elikkä Kajjaanista löytyy kolmisenkymmentä kilometriä talvipolkua.

    Lähetetty minun CPH2307 laitteesta Tapatalkilla
    Kona kikapu deluxe 2004

  29. #29
    Liittynyt
    11/2020
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    2.740
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti laattamaa Katso viesti
    Sotkamossa on hiukka-pöllyvaaran lenkki ja vuokatissa pari lyhempää pätkää, täältä naapurissa elikkä Kajjaanista löytyy kolmisenkymmentä kilometriä talvipolkua.

    Lähetetty minun CPH2307 laitteesta Tapatalkilla
    Eilennä kävin ajamassa majoituksen vieressä olevan katinkullan pyöräilyreitin (reilu 10km) joka oli periaatteessa ihan ok. reitti, mutta ei mitään ihmeellisiä ihastuksen kiljahduksia aiheuttanut (etenkin kun lämpötila oli hieman plussalla ja reitti hieman pehmennyt paikkapaikoin). Olisi varmastikkin aloittelijalle sopiva reitti (olematta ihan liian helppokaan).

    Tänäin piti sitten ajaa yhdistelmä kolmea eri reittiä (Leivolankylän kierros + Hiukka-rytilahti talvireitti + Pöllyvaaran talvireitti) jonka kokonaispituus olisi ollut yksi siirtymäosuus mukaan luettuna noin 20km. minulle tulikin ajokaveri tälle päivälle jolle käytiin fätti myös vuokraamassa, mutta kävi senverran ikävästi että ajokaveri ajautui tuolla erittäin kivalla Leivonkylän kierroksen osuudella alamäessä ulos reitiltä ja heitti kunnon voltit ilmassa pyörän kanssa sillä seurauksella että ajo jouduttiin lopettamaan kesken (kevyesti kevyenliikenteenväylän kautta takaisin vuokraamolle) ja tuli sitten lääkärikäynti ja diagnoosiksi murtunut kylkiluu...

    Mutta jos tänne vielä myöhemmin eksyy, niin ainakin tuo Leivolankylän kierros vaikutti erittäin hyvältä ja pitää käydä uudestaan testaamassa.

  30. #30
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Iisalmi
    Viestit
    3.865
    Sattumoisin kuulin paikallisradiosta (Sandels) joka kuuluu myös Kainuun perukoillakin tällaisen Vuokatin reittejä koskevan uutisen.
    Sama juttu tekstimuodossa Yle:n sivuilta:

    https://yle.fi/a/74-20166041

    "Sotkamo parantaa retkeily- ja pyöräilyreittejä lähes miljoonalla eurolla"
    "Sotkamo kehittää maastopyöräreittejä myös Pöllyvaarassa ja Tipasojalla sekä parantaa talviaikaista maastopyöräreitistöä Vuokatissa ja Sotkamossa."

Samanlaisia aiheita

  1. Paljakka MTB 2017 23- 24.6.2017
    By Vallu12 in forum Kilpailut ja pyörätapahtumat
    Vastaukset: 0
    Viimeinen viesti: 16.05.2017, 14.10
  2. SM Cyclocross 2017 — Hietaniemi, Helsinki, 8.1.2017
    By rhubarb in forum Kilpailut ja pyörätapahtumat
    Vastaukset: 50
    Viimeinen viesti: 10.01.2017, 17.25

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •