ElectrobikeHephaGarminGiant
Sivu 221 / 515 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 121 171 211 219 220 221 222 223 231 271 321 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 6.601 - 6.630 / 15442

Aihe: "Gravel Grinding" -fillarit

  1. #6601
    Liittynyt
    08/2017
    Paikkakunta
    Kuopio
    Viestit
    118
    Säteen pienentyessä hyötysuhde huononee, eikä lineaarisesti. Äärimmäisenä esimerkkinä toimikoon solmu (tai ihan vaan muutamapiikkinen ratas)

  2. #6602
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    opadude kertonee meille seuraavaksi mistä se 15- tai 16-piikkinen ratas tietää onko pienin ratas 10- vai 11-piikkinen.

    Tai vaihtoehtoisesti sen miten 16-piikkisen rattaan säde on pienempi silloin kun pakan pienin ratas on 10-piikkinen kuin silloin kun pienin ratas on 11-piikkinen.


    PS En nälvi, ivaa, pilkkaa enkä halua myrkyttää koko foorumia omalla pahanolontunteellani, mutta en vaan bonjaa. Enkä rehellisesti sanoen tykkää kun selvää asiaa ruvetaan selittämään sen sijaan että yritettäisin ymmärtää mikä oikeastaan oli asia jolle kaivattiin selitystä.

  3. #6603
    Liittynyt
    07/2011
    Viestit
    2.391
    Jos 16t ja sitä pienemmät alkaa sakkaamaan niin ei sillä tietenkään ole mitään väliä alkaako pakka 10t vai 11t rattaalla vaan yleisesti kaikki alle 16t rattaat alkavat tuota tekemään Stenun mukaan. Eli varsinkin 10t on jo äärimmäisen huono valinta takapakkaan säteen pienentyessä erittäin pieneksi. Nykyinen trendi painottaa enemmän painoa, joten 10t alkavassa tapakassa on tietenkin enemmän alle 16t koon rattaita kuin 14t alkavassa pakassa. Käytännöllisesti nuo kookkaammat pakat olisi järkevämpiä.

    Samalla periaatteella nuo Ceramicspeedin ja muiden valmistajien "oversized pulley wheels" takavaihtajan häkit toimivat suurentaen rissan sädettä.

  4. #6604
    Liittynyt
    05/2019
    Viestit
    4.310
    Mulla oli pieni aavistus että stenu tarkoitti jotain muuta kuin mitä hänen saattoi ymmärtää tarkoittaneen. Fiksuimmille ja perehtyneimmille asia oli varmaankin selvä, mutta en ehkä ollut ainoa jonka ajatus lähti heti alussa kulkemaan väärään suuntaan.

    PS Eihän sillä ole tässä mielessä merkitystä montako alle 16t ratasta pakassa on! Joka tapauksessa sitä ajaa oikealla eli sopivalla välityksellä ja sen minkäkokoinen takaratas on käytössä riippuu täysin siitä minkäkokoinen eturatas on Mutta, joo, ymmärrän pointin: kyseessä on kokonaisuus ja eteen voi laittaa isomman jolloin takana ei tarvita niin pieniä. Paitsi että 1x systeemissä eteen ei voi ehkä laittaa tarpeeksi isoa, jolloin taakse joutuu laittamaan pieniä...

  5. #6605
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.684
    Muutamia vuosia sitten puhuttiin paljonkin siitä, kuinka ne pikkurattaat huonontaa ketjuvälityksen hyötysuhdetta. Ja nyt on sitten pari vuotta puhuttu siitä kuinka 11 piikkinen ei ole hyvä, vaan pitää saada se 10 sinne napaan mahtumaan.
    XT-vaihtajia vuodesta -95, ja välillä vähän foorumitauolla.



  6. #6606
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.255
    Asiat voi tietenkin aina ymmärtää väärin ja varsinkin, jos niin haluaa välttämättä tehdä.

    Mitä isompien rattaiden ympäri ketju kulkee, sitä parempi on hyötysuhde. Sramin kympistä alkavien takapakkojen idea on, että pystytään käyttämään pienempiä rattaita sekä takana että edessä. Sillä pyritään säästämään painoa, mutta samalla huononee hyötysyhde. Eli: on ihan sama, millaiset rattaat siellä 15-piikkisen alapuolella on silloin, kun 15-piikkinen on käytössä. Mutta Sramin 10-ratasideologian mukaan silloin, kun "standardivoimansiirrolla" on käytössä 15-piikkinen, Sramilaisella ajetaankin 14-piikisellä jne. Pienimmillä rattailla ketjun sakkaamisen huomaa siinä, että ketju tuntuu täristävän polkiessa. Joskus ja joillain voimansiirroilla sen huomaa jo 12-11-piikkisilläkin, mutta 10-piikkisillä vielä herkemmin. Olikohan riittävän ymmärrettävästi selitetty nyt?

    Ja joo varmasti on totta, että ei niillä muutamilla wateilla varmaan isosti ole merkitystä, mutta yhtä suurien tehosäästöjen takia jotkut tavallisetkin pyöräilijät on valmiita laittamaan vaikkapa tuhat euroa kevyempiin tai aerompiin kiekkohin. Eikä sen huomaamiseen, että 2x-vaihteiston kanssa kannattaisi polkea isolla eturattaalla niin pitkään kuin kykenee, tarvita edes Juhan af Grannia tai muita salatieteitä. Jos asia kiinnostaa, niin kannattaa googlata vaikka "cordal effect" tai "cordal action".

    https://cyclingtips.com/2020/01/bigg...usual-reasons/
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  7. #6607
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Jep. Gravellistit hierovat renkaista watteja ja uhraavat pistosuojauksen. Sitten niitä tuhlataan 1x ihanuuteen. Watit näyttävät komealta mittarissa, mutta kovaa ajettaessa ne ei siirry tiehen asti.

  8. #6608
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    takapakkaan
    AnteeX offtopic mutta tästä termistä tulee elävästi mieleen legendaarinen "takapakkaan vaihto" -topic. Liekö enää hengissä.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  9. #6609
    Mikäs tuossa 1X:ssä muuten on se ihanuus? Kahdella kun saa ainakin teoriassa sopivammat vaihteet, niin tuon melko ison miinuksen kompensoimiseksi siinä on varmaan joku hyväkin puoli ?

  10. #6610
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jeppekoira Katso viesti
    Mikäs tuossa 1X:ssä muuten on se ihanuus? Kahdella kun saa ainakin teoriassa sopivammat vaihteet, niin tuon melko ison miinuksen kompensoimiseksi siinä on varmaan joku hyväkin puoli ?
    Vähemmän liikkuvia osia mistä seurauksena A) keveys B) huoltovapaus C) luotettavuus
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  11. #6611
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    Vähemmän liikkuvia osia mistä seurauksena A) keveys B) huoltovapaus C) luotettavuus
    Vähemmän osia tarkoittaa valmistajalle parempaa katetta kun myyvät pyörän samaan hintaan vähemmillä osilla.

  12. #6612
    Liittynyt
    11/2017
    Viestit
    271
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    Vähemmän liikkuvia osia mistä seurauksena B) huoltovapaus
    1x syö 2-3 ketjua samassa ajassa kuin 2x haukkaa yhden

  13. #6613
    D) se on myös tottumiskysymys. Kun on ajanut koko lyhyen aktiiviharrastus aikansa maasturilla 1x voimansiirrolla niin se etuvaihtaja vaan vituttaa. Olkoon välitykset ja cordaaliefektit miten päin vaan niin se vituttaa. Pitänee laittaa ne oversized pulleyt vaihtajaan niin ehkä niillä kompensoi sitten sen 11-piikkisen aiheuttaman häviön. Jos laittaa oilslick värissä niin eikö siitäkin pari wattia irtoa?

    Itselle ei noilla wateilla juuri ole merkitystä, gravelilla veivailun ainoa pointti on olla leppoisaa ja rentoa aivojen tyhjäys touhua. Etuvaihtaja ja crosschaining ei mulla vaan sovi mukaan kuvioon.

    Peace and love! 😘😇

  14. #6614
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Jep. Siinä kohtaa kun ketjujumeja alkaa paukkua, niin etuvaihtajan irroitus tulee aina mieleen. Mutta hyvinhän nuo vastaavasti tuntuu 1x gravellit rouskuttavan kuralenkeillä, eli vittuilun määrä puolin ja toisin pysyy vakiona

  15. #6615
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Visqu Katso viesti
    1x syö 2-3 ketjua samassa ajassa kuin 2x haukkaa yhden
    Mistä tämä johtuu?

  16. #6616
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Visqu Katso viesti
    1x syö 2-3 ketjua samassa ajassa kuin 2x haukkaa yhden
    Näin on mutta harvemmin olen säätänyt luistavaa etuvaihtajan vaijeria tai vaihtanut paskaksi mennyttä etuvaihtajaa maasturiin, jossa etuvaihtajaa ei ole.

    Di2-etuvaihtaja automaagiasennossa on grävellykseen ihan saamarin hyvä, ei paljon mitään huonoja puolia paitsi ehkä hinta.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  17. #6617
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SotkuPekka Katso viesti
    Vähemmän osia tarkoittaa valmistajalle parempaa katetta kun myyvät pyörän samaan hintaan vähemmillä osilla.
    Toisaalta 1x-järjestelmää ei saa kuin paremman pään osana, joten 2-3x voi toteuttaa halvemmilla osilla ja siten saattaa olla halvempi kuin 1x.

    Oman kokemukseni mukaan huoltovapaus on aika keinotekoinen kriteeri. Sen verran vähän huoltoa omien pyörieni etuvaihtajat ovat vaatineet. Luotettavuuttakaan ei tarvitse pelätä. Jos etuvaihtaja laukeaa kesken matkan, sitten ajetaan loppumatka paremmalla rattaalla 1x-mukaisesti. Vaihtaja sinänsä maksaa muutaman kympin ja kun riski särkymiseen on pieni, korjauskustannus on olematon. Vipu tietysti on jo kalliimpi, mutta siinäkin riski hajoamiseen on niin pieni, etten sellaisia edes ajattele.

    Mielikuvat yksinkertaisuudesta yms. asioista on sitten asia erikseen, mielikuvilla saadaan ihmeellisiä asioita aikaan.

  18. #6618
    Liittynyt
    11/2017
    Viestit
    271
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tunkkari Katso viesti
    Mistä tämä johtuu?
    Toki moni asia vaikuttaa mutta huono ketjulinja on suht suuressa osassa, varsinkin sitten kun runtataan isolla takarattaalla ylämäkeen.
    Lisäksi ainakin Sramin NW-eturatas on hammasprofiililtaan aika armoton ketjun levyjen sisäpuolille, tätä ovat väitetysti parantaneet nyt uusimpaan X-Sync 2 -iteraatioon.

    Tottakai myös tyypilliset käyttöolosuhteet vaikuttavat suuresti

  19. #6619
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.255
    Mä vihaan lähtökohtaisesti kaikkia vaihteita. Siksi mun pyöristä 3/4:ssa niitä ei ole

    Mutta varsinaisesti Sramin 10-piikkiset ei liity 1x- vs. 2x-ikuisuustaisteluun, koska Sram speksaa yhtälailla 12-pykäläiset 2x:nsä 10-piikkisistä alkavilla pakoilla. Toki sen voi ajatella, että se on käytännössä sama asia kuin 11-pykäläinen ja 11-piikkisestä alkava vaihteisto ja se yksi pikkuratas tulee ikäänkuin kaupanpäälle. Samaan hengenvetoon voi kyllä sitten jatkaa, että kuinka paljon siitä kahdennestatoista pykälästä on sitten todellista hyötyä, jos se on 10-piikkinen.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  20. #6620
    Ehkä se 11-10 ero tehohäviössä on vaan niin marginaalinen? Noiden ero välityksessä on kuitenkin aika hurja!

  21. #6621
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.255
    No se on tuossa ylempänä linkkaamassani artikkelissa mainittu 6 wattia 250 watin tehoilla. Mitä isommat tehot, sitä isompi ero.

    Sramille henkinen kynnys on siinä, että 11-28 Red-kymppi painoi 150 g. Nyt pitäisi päästä samaan 12 rattaan kanssa, mutta ei onnistu. 12-pykäläinen 10-26 painaa 175 g. Jos se olisi 11-28, painaisi se 200 g. Ja sitten, kun puhutaan tavallisten pyöräilijöiden osista, niin voi vaan jännittää, mitä perustasoisten osasarjojen isomman välitysalueen pakat tulee painamaan siinä vaiheessa, kun nekin on 12-pykäläisiä. Häviää 1x:n mainostettu keveysetu aika nopsaan.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  22. #6622
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Visqu Katso viesti
    Toki moni asia vaikuttaa mutta huono ketjulinja on suht suuressa osassa, varsinkin sitten kun runtataan isolla takarattaalla ylämäkeen.
    Miten Cannarin epäsymmetriset takahaarukat suhtautuvat tähän ?

  23. #6623
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.165
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenu Katso viesti
    Mutta Sramin 10-ratasideologian mukaan silloin, kun "standardivoimansiirrolla" on käytössä 15-piikkinen, Sramilaisella ajetaankin 14-piikisellä jne.
    Ja taas saan tilaisuuden ylistää 12-36/10 Sram-pakkaani! Huono homma tuossa on se, etten voi selittää surkeita keskinopeuksiani edes voimansiirron heikolla hyötysuhteella.

  24. #6624
    Liittynyt
    11/2017
    Viestit
    271
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tolkun mies Katso viesti
    Miten Cannarin epäsymmetriset takahaarukat suhtautuvat tähän ?
    Eikös Ai:ssä siirry koko voimansiirto 6mm ulospäin, eli ei vaikuttaisi ketjun kulmaan?

  25. #6625
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.148
    Tuohon taas kerran (huoh) alkaneeseen 1x-kinasteluun mulla on vastineeksi sellaista, että miksi laittaa 2 jos 1 riittää.

    Helpottava analogia vaikka pannukakkutaikinasta: tarvitaan yksi litra maitoa, en siis suotta osta kahta kun sille ei muuta käyttöä ole.


  26. #6626
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Tuohon taas kerran (huoh) alkaneeseen 1x-kinasteluun mulla on vastineeksi sellaista, että miksi laittaa 2 jos 1 riittää.
    Pahoittelut alotuksesta

  27. #6627
    K.Kuronen Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Tuohon taas kerran (huoh) alkaneeseen 1x-kinasteluun mulla on vastineeksi sellaista, että miksi laittaa 2 jos 1 riittää.

    Helpottava analogia vaikka pannukakkutaikinasta: tarvitaan yksi litra maitoa, en siis suotta osta kahta kun sille ei muuta käyttöä ole.
    Jos kuitenkin pannukakun lisäksi leivotaan pullaa, niin litra ei välttämättä riitä. Itse teen sekä pannukakkua (36 edessä ja takana 11-34), että pullaa (44 edessä ja takana 11-34).

  28. #6628
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.148
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti K.Kuronen Katso viesti
    Jos kuitenkin pannukakun lisäksi leivotaan pullaa, niin litra ei välttämättä riitä. Itse teen sekä pannukakkua (36 edessä ja takana 11-34), että pullaa (44 edessä ja takana 11-34).
    Juuri niin. Jos tarvitset sekä pannukakkua että pullaa ostat kaksi maitoa. Jokainen valitsee itselleen sopivasti, varsin yksinkertaista eikä kinan aihe.

  29. #6629
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Visqu Katso viesti
    Eikös Ai:ssä siirry koko voimansiirto 6mm ulospäin, eli ei vaikuttaisi ketjun kulmaan?
    Juu, niin se näyttää olevan.
    https://xlr8wheels.com.au/blogs/tech...omplex-problem

  30. #6630
    Ei kai näistä kinata tarvitse, mutta kun aina silloin tällöin suositellaan kahdesta vaihtoehdosta ostamaan ehdottomasti se pyörä missä on 1x niin onhan se mielenkiintoista kuulla mikä siitä tekee ylivertaisen. Omissa pyörissäni on aina ollut 2x ja aivan eritoten gravelissa tuntuu että käyttö on sen verran moninaista että nimenomaan siinä pyörässä 2x on erittäin tarpeellinen.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •