Hanke on voimassa olevan asemakaavan mukainen ja se kaava on harmittavasti vuodelta 2014.
Kyseisen hallihankkeen suunnitteluvaraus on ollut käsittelyssä kaupunginhallituksessa keväällä 2018, ja vihreiden hakema palautusesitys etsiä hallille parempia paikkoja, että keskuspuistoa ei kavennettaisi, oli kaatunut äänin 6-9. Palautusesitystä oli kannattanut vain vihreät ja vasemmisto, metsän kaatamista kannattivat kokoomus, sdp, rkp ja perussuomalaiset. Siitä on nyt kaksi vuotta ja aikaa olisi näköjään ollut vaikuttaa vielä ennen tätä kevättä.
"Alueen varaaminen monitoimihallin suunnittelua varten Pirkkolan liikuntapuistoon
Päätös
Kaupunginhallitus varasi Lattiaa Liikkujille ry:lle perustettavan yhtiön lukuun 28. kaupunginosassa (Oulunkylä/Pirkkola) sijaitsevan, karttaliitteeseen merkityn n. 8 900 m²:n suuruisen alueen, joka on osa kiinteistöä 091-403-0001-0142.
Palautusehdotus: Otso Kivekäs: Palautetaan valmisteluun siten, että yhdessä kaupunkiympäristön toimialan kanssa selvitetään tarpeelliselle monitoimihallille vaihtoehtoisia paikkoja Pirkkolan liikuntapuistossa niin, että keskuspuistoa ei kavenneta.
Kannattaja: Anna Vuorjoki
Asian käsittelyn keskeyttämisestä äänestettiin ennen keskustelun jatkamista.
Äänestys
JAA-ehdotus: Asian käsittelyä jatketaan EI-ehdotus: Otso Kivekkään palautusehdotuksen mukaisesti
Jaa-äänet: 9 Terhi Koulumies, Pia Pakarinen, Marcus Rantala, Mari Rantanen, Nasima Razmyar, Wille Rydman, Daniel Sazonov, Tomi Sevander, Jan Vapaavuori
Ei-äänet: 6 Veronika Honkasalo, Otso Kivekäs, Maria Ohisalo, Anni Sinnemäki, Sanna Vesikansa, Anna Vuorjoki
Kaupunginhallitus päätti jatkaa asian käsittelyä äänin 9 - 6.
Kirjanmerkit