ibiksestä ei ainakaan takavaihtajan perusteella pysty päättelemään setin laatua, ymmärrystä on ollut minne kannattaa panostaa. Isot peukut
Kiitos kommenteista. Varmaan menee kuukausi, ennen kuin tuota viitsii ottaa ajoon. Saa maastot kuivua ensin ja rynkytän muilla siihen asti. Mutta eihän sitä koskaan tiedä...![]()
Projekti etenee, vaihdevivut, takavaihtaja yms. tuli ja sain tehtyä holkit kampiakselille. Nyt ei oikeastaan puutu kuin ketjut ja vaijerit.
Polkimet ovat myös vasta tulossa, nuo fatbiken mukana tulleet kammotukset ovat kiinni ainoastaan satulan ja ohjaustangon paikkojen mallausta varten.
Värien kanssa kävi todella hyvä tuuri, navat ja pinnojen nippelit ovat samanlaista eloksoitua punaista kuin rungon pikkuruuvit ja vaihdevipujen akselit. Samoin Sramin kampien harmaat grafiikat istuvat kohtalaisen mukavasti rungon kuvioiden kanssa.
Vähän heikosti. Se juuri oli mulle pieni yllätys. Varsinkin kun noissa uusissa XTR-kahvoissa se vaihajan panta pitäisi mennä sielät jarrun "välistä". Sain kuitenkin ne nyt viriteltyä kohtuullisen hyväksyttävään asentoon, vaikka jarrukahva jää sivusuunnassa aika kauas. Onneksi noissa on tosi hyvä yhden sormen kahva, eli jarrutuntuma on hyvä, vaikka kahva onkin hiukka etäällä.
Täytyy toivoa, että Shimano toisi jossain vaiheessa uudet, paremmin muotoillut Di2-kahvat. Niiden vaihtohan sitten käy minuutissa.
Nuo holkit sorvasin alumiinista, ensin 3D-tulostin protokappaleet oikean mitoituksen varmistamiseksi. Nyt on kehitteillä TPU:sta tulostetut pölysuojat hokkien ympärille keskiön molemmin puolin.
![]()
Ride and Smile!
Nyt olisi molemmat vaihtajat ja vaijerit takavaihtajan vaijeria lukuunottamatta asennettu. Shimanon vaijerikitissä ei ollut tarpeeksi kuorta eikä tarpeeksi pitkää pätkää kun takavaihtajalle tarvitsisi 2 metrin pätkän. Vaijerien vetämiseksi rungon sisään tein magneettityökalun jolla sain ujutettua langan runkoon.![]()
Pitkaan mielessa jo poltteli tyomatkapyoran paivittaminen kamalasta ilmaiseksi saadusta etujoustollisesta hybridiankkurista johonkin toiseen, jolla olisi jopa mukava ajaa. Myos gravel-ajaminen yhdistettyna bike packingiin on kutkutellut takaraivossa tovin verran, joten kaikki karpaset oli tarkoitus niitata samalla iskulla. Todella paljon tuli selailtua pyorakauppoja pahkaillen mika malli olisi sopiva. Toisaalta hieman kireammat ja kevyemmat kisamallin gravelit kiinnosti, mutta akkia hinta karkasi liian korkealle. Tyomatkaa ja mahdollisesti bike packingia ajatellen valinnassa painoi myos mahdollisuus pultata tellinkeja pyoraan, jotta esim. lapparin saisi toihin mukavasti.
Alkoi nayttaa, etta valinta kohdistuu johonkin terasrunkoiseen retkeilypyoraan, kisakelpoisuuden sijaan. Niner RLT 9 Steel jo vaikutti hyvalta, mutta enemman budjettiratkaisuna oli Specialized Sequoia. Kuinka sattuikaan, kaveri ilmoitti, etta haluaa luopua Specialized Sequoia pro model -runkosetistaan kohuuhintaan. Erikoisuutena normaaliin Sequoiaan verrattuna on osa rungosta rosteriputkea, S-worksin joustotolppa ja heijastavat logot. Ilmeisesti runko ei kokonaan ole rosterista tehty, mutta takakolmio ainakin.
Rungon kunnossa oli hieman sanottavaa, ilmeisesti liian leveilla renkailla oli ajettu mudassa ja se oli syonyt maalia pois etuhaarukasta ja takakolmiosta. Eipa tuo nyt haittaa, kun kuitenkin tasta oli tarkoitus tehda kayttopyora kohtuullisella budjetilla.
Osasarjaa miettiessa, paadyin hydrauliseen 1x toteutukseen. Syksylla ei viela GRXaa oikein kunnolla ollut saatavilla, niin kaytannossa piti katsella Sramin suuntaan. Aiempaa kokemusta ei Sramista ollut, joten kiinnosti vertailla eroja milta vaikuttaa Ultegraan ja Dura-aceen mita muissa pyorissa on. eBaysta loytyi taysi setti Rivalia kampineen todella kohtuulliseen hintaan. Kiekoiksi valitsin Huntin leveahkot 4 Season gravelit, koska rengastilaa on melko levealle kumille myos. Ensimmaiseksi rengassetiksi tuli 43mm GravelKing SK litkutettuna.
Tarakalla ja kahdella Ortliebin laukulla tuli tehtya pari pitempaa viikonloppureissua ja normaalia tyomatkaa, mutta niilla pyoran paino ja ilmanvastus nousee vahan turhan korkealle. Tyomatkaa ajelin 32mm Contin 4Seasoneilla, jotka tuntui todella kovilta ja epamukavilta.
Nyt jatkojalostuksen ja bikefitin jalkeen, satulatolppa vaihtui suoraan, seka renkaat kompromissiin paallystettya tieta ja gravelia ajatellen. Nyt alla semislicksit GravelKingit 38mm leveana ja litkuilla. Kyyti tuntuu todella mukavalta ja pyora taas huomattavasti leikkisammalta. Myos rullaavuus on ok. Laukkusetuppia on nyt tullut pahkailtya bike packing reissuja varten. Tarvinnee viela runkolaukun, ja jos telttailla meinaa, niin reilun tankolaukun. Nykyinen satula ei ole kovin mukava, eika sovi pyoran tyyliin, joten se saattaa menna myos vaihtoon.
![]()
Asiakkaan Cicli B:hen pientä muutosleikkiä.
Tästä lähdettiin
Pojalle rakentelin talven aikana alamäkipyörän vanhasta 09 vuoden Iron Horse Sunday World cupista, Sam Hill aikaan taisi DH mailman mestaruuden vastaavalla aikanaan voittaa. Vanha retro vehje, mutta kuitenkin ihan siedettävän näköinen ja eiköhän tälläisella alkuun pääse.
Pyörä hiekkapuhallettiin ja pulverimaalattiin mustaksi, sitten repullinen tarroja. Keula huollettiin täydellisesti, jarrut käytiin läpi ja ilmailtiin, grippien ja satulan päivittelyä ja kevyin jousi vividin pariksi (250lbs). Vanteet tuli myös rakennettua, vain navat uusio käytettiin, Lisäksi keulakulmaa loivennettiin -2 astetta superstarcomponentsin anglesetillä.
kuvasta poiketen poistin bashguardin ja vaihdoin tilalle 36t nw rattaan, katsotaan pysyykö ketju, uskoisin kyllä...Myös polkimet on vaihdettu erilaisiin.
Painoa taitaa edelleen olla reilut 16.5 kg, katsotaan miten 12 vuotias jaksaa tuolla ajella, tosin eipä se alamäessä niin justiinsa ole.
Kaiken kaikkiaan mukavaa näpräilyä talvella![]()
^Huh-huh. Toimii kyllä mulle.
piti pitkästä aikaa oikein kirjautua sisään kehuman Iron Horsea, mutten muistanutkaan enää tunnuksia tai salasanaa
Hieno on! Uusien maalien ja siistien osien kanssa näyttää ihan upouudelta. Yleensä kun on tottunut siihen, että tuon ikäiset pyörät näyttävät aika ajetuilta. Vaikkei sekään tietty paha asia ole.
Onko vaihteisto 9-vaihteinen X0? Jos on niin mistä löytyi vaihdevipu? En meinaa itse löytää X0:n muuta versiota kuin gripshiftiä.
En nyt satavarma ole oliko tuo 8 vai 9 lehtinen pakka, alkuperäiset jokatapauksessa millä tuo on tehtaalta lähtenyt. Vipu siis myös orkkis. Aika hyvässä kunnossa tuo alunperinkin oli. Jarrujen kanssa eniten säätöä, mutta nyt pitäis toimia. Keulankin tiivisteet ihan hyvässä kunnossa vaikka ikää jo on 10v. Uusin silti kaikki varmuuden vuoksi. Vielä kun on ilmajousella saa kevyemmälle kuskille säädeltyä helpommin.
Tänään kävin jo pienellä säätö- ja totuttelulenkillä. Nopealta tuntuu.![]()
Tison neitseelliset rattaanpultit pääsivät noin 8 vuoden laatikossa lojumisen päätteeksi ansaitsemalleen paikalle, juuri sinne minne pitääkin. Muutenkin BMC-täysjoustoprojekti on iskarihuoltoja ja voimansiirron kiinnipulttaamista vaille valmis. This is erotiik
![]()
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
^Mä upotin omani kaulaputkeen. Noi Tharsis-komponentit on aika järkyttävän hintaisia, saitko omasi RCZ:sta?
Piti oikeen tarkistaa paljonko on järkyttävän hintainen. Kuitutanko pikkasen päälle satanen ja alu stemmi titaanipulteilla toisen satasen. Suhteellista mitä tottunut ostamaan, mutta en puhuisi vielä järkyttävän hintaisesta yhdistelmästä jos nyt edes katsoin oikeita tuotteita...
Siistin näköinen paketti tuolla tulee vaikka aikaseimpaa en ollutkaan tutustunut.
^Itse lähinnä itse olin hämmästynyt stemmin hinnasta. Kuitustonga nyt on sen, mitä ne maksaa muutenkin. Stongan osalta päädyin alumiiniseen.
Nyt on jollain hienoa projektia, olispa autotalli ja taidot.
https://i.imgur.com/NVueHqt.gif
![]()
Hiljaa hyvä *huono* hyvä *huono, haaa*, kröhöm tulee (helkkarin Jopen sivupersoona).
Tähän mennessä BMC-täpäriprojektista saatu iskarit huollatettua (Fillariosa/Eppu, lyx), kaikki linkun laakerit rasvattu huolella (yllättävän kuivat oli tehtaan jäljiltä), Quarqin wattikammet tuunailtua ja asennettua, ohjainlaakerin korkin probleemat selätettyä (liian matala ylälaakerin compression ring, orkkis puuttui kyydistä).
Jäljellä vielä muutamien edellisestä pyörästä siirtyvien osien eli jarrujen ja kiekkojen putsailu ja vaijerien asennus. Tulee siis mekaaninen lockout takaiskarille ja takavaihtajan vaijeri. Ei pitäisi mennä kauhean kauan että pääsee ajamaan, kaikki komponentit kuitenkin jo on.
![]()
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
Komia aihio LJL:llä. Näyttää nopealta vaikka löhöileekin vielä sohvalla.
Sent from my iPad using Tapatalk
En oikein edes tiedä mikä noissa Bmc pyörissä viehättää, mutta hienoja ne on![]()
Edellisestä pyöränkasausprojektista ennätti kulua 14 vuotta, joten pientä piristystä kaivattiin.
![]()
Uh-huh. Noista osista ja rungosta kelpaa alkaa rakentelemaan! t. kateellinen![]()
tutun naköinen vaneri boksi
yksi kalemistä juomapulloista jai pois kuvasta
Kirjanmerkit