Ampumahiihdon normaalimatka nyt. Siis miten nämä määräytyy, tuleeko "pummista" sakkokierros vai kammottava sakkominuutti ( kuten nyt tulee). Aika epäreilu tämä sakkominuutti, ei se yksi hairahdus nyt minuuttia saisi viedä ehkä 20sekuntia?

Ja nyt siis miesten normaalimatka. Johannes Bö on palannu "isyystauoltaan". Mä tarkkailen myös minkälaisia hiihtolaseja käyttävät, näyttää olevan näitä moderneja malleja mutta kaikkia väriyhdistelmiä ( sangat + linssit) näyttäisi olevan. Osa on valinnu lasit maajoukkueasun väreihin sopivaksi ( esim. saksalaisilla ne puna-kelta-värejä heijastavat linssit...)
Onko ampumahiihtäjillä semmoinen "kiikaritähtäin" ( jolla osuu hirveen hyvin...) pienoispistooliammunnassa ei ollu, vaan "jyvä ja hahlo". Tähtäimen kanssa olikin tosi paljo helpompaa kun kokeilin, en mä silti väitä että se on helppoa ampumahiihdossa tai muutenkaan.

lisäys: no, Johannes Bö ampui kaikilta neljältä paikalta nollat, mahtavaa