HephaFillariElectrobikeGiant
Sivu 142 / 220 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 42 92 132 140 141 142 143 144 152 192 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 4.231 - 4.260 / 6586

Aihe: Pahoja Tubeless ongelmia!

  1. #4231
    Liittynyt
    03/2013
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    458
    Vaikeuksien kautta voittoon. Alkoi jo toivo mennä syksyn ajoista kun takavanne (XM319) ei ollut tubeless ready ja 26 PSI sisureilla ajelu märällä juurikolla ja kivikolla tuntui lähinnä hullun hommalta ja silti sai joka lenkki olla sisuria vaihtamassa. Uusi pyörä tulossa niin ei ollut intoa lähteä takavannetta uusimaankaan tai muutenkaan paljon investoimaan. Hain kuitenkin motonetistä Gorilla-teippiä siinä toivossa että sillä saisi ghetto-tubeless setupin aikaan vitosella. Venttiilejä löytyi vanhasta takaa.

    Noh, parin yrityksen jälkeen löytyi sopiva leveys teipille ja sitä saikin sitten 4-5 kierrosta loppujen lopuksi pyöritellä vanteen ympärille ennen kuin rengas tiivistyi sen verran että vanteelle nostaminen alkoi tuntua todennäköiseltä. Kyllähän se vähän nousikin, mutta isohko reikä löytyi ulkokumista. Ja sen paikkaamisen jälkeen toinenkin. Tässä vaiheessa lähti Ardent vaihtoon ja Hans Dampf tilalle, kun syksyn kosteudetkin painoivat jo päälle. Vihdoin alkoi tulla painetta kumin sisälle kunnolla, mutta vanteen saumakohta oli ottanut osumaa ja falskasi vielä vähän. Aika lailla enemmän aikaa otti vanteen tiivistyminen kuin edessä olevan Bontragerin TL ready vanteen ja oikean vannenauhan kanssa, mutta loppujen lopuksi 30 PSI pysyi yön sisällä.

    ~50 PSI:ssä vanteen saumakohta antaa periksi ja alkaa taas vuotamaan, mutta ainakin tänään lenkin ajan (~20 PSI sisällä) piti paineet oikein hyvin, joten uskaltaudun jo juhlistamaan ainakin osittaista voittoa näistä tubeless-ongelmista.

    Ja olihan se vaivan väärti (3 viikonloppua, ~6h varmaan yhteensä). Hiukkasen reidet valittelee lisääntynyttä vierintävastusta verrattuna se 26 PSI Ardent kuivalla polulla, mutta uskaltaapahan taas ajaa alamäkeen ja ylämäetkin pääsee taas ajamalla ylös, kun ei pito lopu kesken.

  2. #4232
    Liittynyt
    01/2017
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    42
    Tubelesongelmia voi "vahigossa" itsekin aiheuttaa. Seuraavassa esimerkki:

    Viikko sitten lenkillä naula meni renkaan läpi Haltialan puusillalla. Lisäsin paikkausnestettä, laitoin karvanarun (maxi salamin) reikään ja aloin pumpata ilmaa. Ilma ei pysynyt renkaassa. Löysin toisen saman naulan aiheuttaman reiän vanteen juuresta. Siihen reikään kans laitoin karvanarun. Homma onnistui ja pääsin ajamalla kotiin. Seuraavana aamuna rengas oli tyhjentynyt.

    Laiskuuttani ajattelin hoitaa korjaushomman mahdollisimman helpolla. Keinoksi keksin hyödyntää nurkissa lojunutta Caffelatexin ZOT Nano katalyyttiä, jonka pitäisi paikata suurempikin reikä. Laitoin Caffelateksin peruspaikausainetta 50 ml:n muovikuppiin ja lorauksen katalyyttiä. Sen jälkeen laitoin tubeless-ruiskun pään kuppiin ja vedin männästä. Ensi reaktio oli, että mitä v...ua. Sen jälkeen alkoi hymyilyttää ja lopulta naurattaa. Syynä oli se, että ruiskun mäntä ei liikkunut kuin puoleen väliin ja ruiskun päähän oli tarttunut noin parin sentin möykky. Katalyytti hoiti hommansa, mutta hieman liian aikaisin. Tukkeutunutta ruiskun letkua yritin avata paremman puoliskoni sukkapuikolla, mutta huonolla menestyksellä. Aikani ährättyä katkaisin lopulta letkun sivuleikkurilla.

    Renkaan korjauksen hoidin lopulta perinteisellä tavalla laittamalla paikan renkaan sisäpuolelle. Samalla tuli tarkistettua naulan aiheuttanmat mahdolliset vahingot vanteelle. Pieni lovi oli tullut vanteeseen, mutta siitä ei ollut haittaa. Tänään kävin ajelemassa parin tunnin lenkin ongelmitta. Aiheen rengas on Schwalbe G-One 35-622 TL.

  3. #4233
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.970
    Missä on haltialan puusilta?

  4. #4234
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.114
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti harald Katso viesti
    Missä on haltialan puusilta?
    https://goo.gl/maps/oyTJ7CRzCrXmgLgW8?


  5. #4235
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.970
    Kiitos. Onneksi en ajanut siitä yli eilen, vaan menimme länsirantaa pitkin

  6. #4236
    Liittynyt
    01/2017
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    42
    Puusiltoja on tullut ylitettyä pyörällä vuosien kuluessa todella usein, mutta kerta se on ensimmäinenkin, kun naula sattuu kohdalle. Sillan sijainti siis JackOja:n linkin mukainen.

  7. #4237
    Ensimmäinen tubeless asennus; onnistuminen 50%
    Ensin eturengas. Renkaan irroitus - sisuri mäkeen - vanhan "teipin" irroitus, oli hankala - sitten ensimmäinen ongelma, en tiedä enkö vain osaa, mutta teipin asennus ei tahtonut onnistua. Syynä teipin huono tarttuvuus. Puhdistin vanteen ja uusi yritys, ei se sen paremmin mielestäni tarttunut. Käytin Stans No Tubes teippiä, mielestäni liimapinta on vain huono, ja teippi on myös venymättömän oloinen; onko parempaa vaihtoehtoa? - No teipin sain paikalleen, sen jälkeen venttiili, rengas ja litku. Rengas meni jopa yllättävän helposti vanteelle, mitään työkaluja ei tarvittu eikä juuri voimakaan. - Sitten ilmaa renkaaseen jalkapumpulla ja ihan ensimmäisellä kerralla rengas alkoi napsahdella paikoilleen. Mutta suhinaa kuului, ja melko voimakkaasti. Huomasin että renkaan kyljet vuotivat monesta kohtaan, mutta litku lopulta paikkasi nämä. Onko normaalia? Lopputulos, tarkastus aamulla paljasti että rengas on edelleen täynnä.
    Sitten takarengas; sama prosessi kuin yllä, mutta nyt ilmaa laittaessa jalkapumpulla ei kuulunutkaan napsahtelua yms, mutta ilmat tuntui pysyvän sisällä. Takarengas ei myöskään vuotanut kyljistään. Aamun tarkastus paljasti toisin, rengas oli täysin tyhjä. Onko tähän jotain käytäntöä varmistukseen onko rengas noussut vanteelle oikein?

  8. #4238
    Liittynyt
    07/2019
    Viestit
    215
    ^^ Ei ollut takarengas noussut vanteelle? Paljonko pumppasit painetta?

  9. #4239
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti 3001 Katso viesti
    ^^ Ei ollut takarengas noussut vanteelle? Paljonko pumppasit painetta?
    Olisinko lopettanut 2,5barin... ajattelin että ei varmaan enempää tarvii, eturengas oli tässä kohtaa jo noussut vanteelleen.

  10. #4240
    Liittynyt
    07/2019
    Viestit
    215
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Trent Katso viesti
    Olisinko lopettanut 2,5barin... ajattelin että ei varmaan enempää tarvii, eturengas oli tässä kohtaa jo noussut vanteelleen.
    Kokeile kovemmilla paineilla, kuitenkin rengas/vannesuositusten sisällä. Tai saippualiuoksella suihkuttelet renkaan reunat?

    Itselläni kun toisiksi kiekoiksi tuli pari viikkoa sit hiilikuituset, niin elämäni ensimmäistä kertaa nousi vanteelle ilman napsahtelua.
    Itsekkin jäi vähän epävarma fiilis, nousiko vai ei, mut ilmeisesti nousi kun vajaa 100km kestänyt

  11. #4241
    Liittynyt
    03/2009
    Viestit
    1.103
    Kyllähän sen näkee kun tarkasti katsoo rengasta pyörittäen onko noussut vai ei.

  12. #4242
    Yleensä siinä renkaassa on pieni merkki, joka kertoo onko se kunnolla vanteella.

  13. #4243
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Stanin teippi on hyvää. Käytä voimaa sen vetämiseen, niin se venyy kyllä. Liimapintakin on juuri sopivan tarttuvaa.

  14. #4244
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Stanin teippi on hyvää. Käytä voimaa sen vetämiseen, niin se venyy kyllä. Liimapintakin on juuri sopivan tarttuvaa.
    Jaa, oma kokemus oli kyllä aivan päinvastainen, pitänee testata uudestaan. Vaikuttaa vaan hirveen jäykälle, eikä tahdo myötäillä vanteen muotoja. Eikö joku normi sähkömiehenteipin tyylinen teippi olisi parempi..?
    Syykin selvisi miksi takarengas vuotaa tyhjäksi; suhinaa kuuluu yhdestä pinnanreiästä, eli teippi varmaankaan ei ole kunnolla paikoillaan. Ei muuta kuin rengas pois ja teipin uusinta.

  15. #4245
    Stanin teipin asennus tosiaan vaatii jonkin verran voimaa (voi tulla hiki asentaessa) että se venyy ja asettuu kunnolla.

  16. #4246
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti KetjutOn Katso viesti
    Tubelesongelmia voi "vahigossa" itsekin aiheuttaa. Seuraavassa esimerkki:

    Viikko sitten lenkillä naula meni renkaan läpi Haltialan puusillalla...
    Sorry off-topic, mutta onko siinä puusillalla ihan silmin nähden joku naula pystyssä ja missä kohdin? Ajelen siitä liki joka arkipäivä duuniin, ja en haluais aloittaa aamuani rengasrikolla.

  17. #4247
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Trent Katso viesti
    Jaa, oma kokemus oli kyllä aivan päinvastainen, pitänee testata uudestaan. Vaikuttaa vaan hirveen jäykälle, eikä tahdo myötäillä vanteen muotoja. Eikö joku normi sähkömiehenteipin tyylinen teippi olisi parempi..?
    Syykin selvisi miksi takarengas vuotaa tyhjäksi; suhinaa kuuluu yhdestä pinnanreiästä, eli teippi varmaankaan ei ole kunnolla paikoillaan. Ei muuta kuin rengas pois ja teipin uusinta.
    Se venyy. Vaatii tosiaan niin paljon voimaa, ettei sitä meinaa aluksi tajuta. Istuu tosi hienosti vanteelle, kun venytät vaan kunnolla.
    Jos minulla ei ole kiire asennuksen kanssa, niin laitan vielä renkaan sisurin kanssa paikalleen. Sisuri painaa teipin jokaisesta kohdasta kunnolla kiinni.

  18. #4248
    Liittynyt
    09/2015
    Viestit
    204
    Kerran kanssa kokeillu stanin teippiä, no kokeilun jälkeen teippi mäkeen ja gorilla teippiä tilalle, yksi kerros riittää. Tarttuu, muotutuu ja kestää hyvin. Gorillalla tehty monta pyörää eikä ongelmia ole ollu.

  19. #4249
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Smooth Katso viesti
    Kerran kanssa kokeillu stanin teippiä, no kokeilun jälkeen teippi mäkeen ja gorilla teippiä tilalle, yksi kerros riittää. Tarttuu, muotutuu ja kestää hyvin. Gorillalla tehty monta pyörää eikä ongelmia ole ollu.
    Juicehan tästä lauloi:

    "Jotka osaa, ne tekee mitä vaan. Jotka ei, ne ryhtyy käyttämään gorillaa"

  20. #4250
    Liittynyt
    01/2017
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    42
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti dummerweise Katso viesti
    Sorry off-topic, mutta onko siinä puusillalla ihan silmin nähden joku naula pystyssä ja missä kohdin? Ajelen siitä liki joka arkipäivä duuniin, ja en haluais aloittaa aamuani rengasrikolla.
    Kyseessä oli yksittäinen noin parin sentin osittain ruostunut naula, joka oli tarttunut renkaaseen. Poistin sen korjausoperaation yhteydessä. Oletin naulan tarttuneen sillalla, koska heti sillan jälkeen alkoi kuulumaan normaalista poikkeavaa ääntä.

  21. #4251
    Elikkä tubeless ongelmaa. Sivuja on niin monta, etten selaamalla ja googlaamalla löytänyt vastaavaa.
    Liikkeessä laitettu renkaat tubelessiksi ja eturengas tyhjentyy joka yö. Ajon aikana paineet pysyy hyvin eli ei ainakaan mistään suuresta vuodosta voi olla kyse. Tätä nyt siis noin viikon kestänyt. Ensimmäisillä kerroilla ajattelin, että tyhjeneminen liittyy jotenkin siihen, että pyörä oli yön pyörätelineessä. Ajattelin, että ehkä teline painaa 2.35 leveetä rengasta just sen verran liikaa, että pääsee ilmat sivuista. No, nappasin eturenkaan pois ja asuntoon säilytykseen. Laitoin myös yöksi reilummin painetta eli reilu 2 bar. Taas pysyy paineet hyvin renkaassa ja seurannassa ei huomannut, että pikku hiljaa päästäisi ilmaa. Silti aamulla kumi lötkönä
    Ajoon pystyy hyvin, mutta pitää joka päivä pumppaa kumi täyteen. Pientä jännitystä on tietty, että rupeeko jossain vaiheessa enemmän falskaa vai mitä. Onko jollai jotain vippasia tai poppakonsteja vai mistä on kyse?

  22. #4252
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.970
    Onko litkua renkaassa?

  23. #4253
    Kai sen pitäis tubeless-asennukseen kuulua, mutta en ole kyllä tarkistanut.

  24. #4254
    Liittynyt
    05/2018
    Viestit
    2.970
    Suihkupulloon saippuavettä ja sillä katsoo, aika selvästi näkee onko vuotoa jossain.

  25. #4255
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Haraldilla asiallista ohjeistusta!

    Mistä tietää, onko litkua siellä sisällä? Venttiilin sielu pois varovasti (että rengas pysyisi hyllyllä) ja venttiilin seutu klo 6 asentoon. Syntyneestä aukosta sisään vaikkapa pieni nippuside, jonka kärki kertoo paljonko nestettä on siellä pohjalla. Jos nimittäin on. Jos saippuavesi ilmaisee vuotokohdan, niin hölskyttele sisällä olevia (ja oletettuja nesteitä) juuri tuohon kohtaan. Joskus rengas alkaa pitämään ilmojaan vasta viikon, ehkä parinkin päästä. Vielä en heittäisi siis toivoani. Itselleni usein kyse on venttiilistä ja sen lähiseudusta.

    Olisi muuten hauska tietää, että kuinka nämä liikkeiden litkutukset onnistuvat? Olen jokusen renkaan tässä vuosien mittaan tubeltanut 25 mm ja 5" rengaskokojen välillä ja jos olisin tehnyt litkutuksia jollekin muulle kuin itselleni, olisin odotellut puhelinsoittoa muutaman tunnin tai päivän sisällä. Tämä touhu aika harvoin onnistuu heti ensimmäisellä kerralla ainakaan niin, että alkaa heti pitämään ilmoja.

  26. #4256
    Liittynyt
    05/2018
    Paikkakunta
    Pori
    Viestit
    20
    Oman, lyhyehkön, kokemuksen myötä komppaan Isä nitroa. Kannattaa olla kärsivällinen, usein tubelessit pitävät ilmaa hyvin vasta viikon-parin jälkeen (tai parin lenkin jälkeen). Varmaan keskipakoisvoima ja liike liikuttaa litkuja tarvitsemiin paikkoihin. Alussa kun asentaa, kannattaa pitää päivän pari korkeampia paineita (esim niin, että jos ei mene heti käyttöön, laittaa paineet ylärajalle ja tarkistaa seuraavana päivänä).

    Kaupan litkutuksesta kokemus on vain Huntilta, kun ostin kiekot renkaineen. Ovat pitäneet ns. tarpeeksi hyvin. Viime kesänä paineet putosivat parin-muutaman päivän kuluttua (tyyliin 5 -> 3), mutta ei haitannut, sillä tarkistan paineet aina ennen lenkkiä. Tän kauden alussa lisäsin 30ml litkua ja ovat pitäneet vielä paremmin.

    Litkutin orkkiskiekot (maddox 2.0 + teippi + G-onet). Eivät pitäneet aluksi kovin hyvin (aamulla tyhjät), mutta kahden lenkin jälkeen (n. 130km) ja 30ml litkun lisäyksen (laitoin aluksi vain 30ml) jälkeen ovat pitäneet erittäin hyvin. Ovat olleet hyllyllä 1,5 kk ja vieläkin pinkeät.

  27. #4257
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti harald Katso viesti
    Suihkupulloon saippuavettä ja sillä katsoo, aika selvästi näkee onko vuotoa jossain.
    Lähdin tällä liikenteeseen ja ei löydöstä. Tossa kun lähietäisyydeltä tarkasteli, niin ainakin vanteen ja renkaan välissä on selkeitä merkkejä litkun valumista. Pitää kai antaa vähän aikaa vaan tässä vaiheessa. Tosiaan pystyn ongelmitta ajamaan, kun ei ilmat ajossa häviä.

  28. #4258
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Villu Katso viesti
    Kaupan litkutuksesta kokemus on vain Huntilta, kun ostin kiekot renkaineen.
    Jaa että netistäkin saa tilattua litkuilla. Luulin että kyse on lähipyöräliikkeestä.

  29. #4259
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.683
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Villu Katso viesti
    Kannattaa olla kärsivällinen, usein tubelessit pitävät ilmaa hyvin vasta viikon-parin jälkeen.
    Tämä on kyllä mielenkiintoista. Olen kaveriporukasta ainut joka ajaa sisureilla ja kuulen kuittia aiheesta harvase päivä. Ja pakko myöntää että litkutus kiinnostaa kun sitä niin kovasti kehutaan.

    Mutta tykkään sisureiden on/off ominaisuudesta. Ne joko pitää tai sitten ei. Ei tarvitse viikkoja odotella. Mutta kai ne on sitten ajossa niin hyvät, että se voittaa tämän sähläysriesan?

  30. #4260
    Liittynyt
    05/2016
    Viestit
    405
    Noi kahden viikon tiivistysajat koskee enempi näitä kotivirityksiä. Kunnon tubeles vanteet, teipit ja renkaat niin pitää kyllä kerrasta ja ilman litkujakin. Tosin ne litkut kannattaa laittaa tulevaa reikää varten, mutta asennuksen tiivistykseen niitä ei tartte.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •