Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jouko_T Katso viesti
Alla olevan linkin kuvasta näkee eri ikäisen jään alue vuosilta 1984-2019. Mutta kiinnittäkää huomio varsinkin kuvan vasemmassa ylänurkassa olevaan palkkiin, jossa näytetään yli nelivuotisen jään määrä. Melkein nollille menee!

https://svs.gsfc.nasa.gov/cgi-bin/de...&button=recent
Onhan se selvä, että lämpötilan noustessa jää vähenee. Pointti olikin siinä, että on se ennekin jään määrä vaihdellut ja nykytilanne ei ole edes 100 vuoden aikajanteellä poikkeuksellinen.

Jos kuvittelee että hiilidioksidin määrä on pääajuri ilmaston lämpötilassa ja jää olisi vähentynyt viimeiset sata vuotta hiilidioksidimäärän lisääntyessä, niin sitten voi evakuontihelikopteria odotellessa ihmetellä minkälaisia aluksia niillä 30 luvulla oli, kun tukimusmatkailijat mennä porskuttivat menemään ja nykykalustolla ei pääse, vaikka 100 vuotta on jäät sulaneet.