LostInLaplandAjopyoraCanyonElectrobikeGiant
Näyttää tulokset 1 - 19 / 19

Aihe: Vakuutus sähköpyörä

  1. #1

    Vakuutus sähköpyörä

    Millaisia vakuutuksia porukka on ottanu näille arvokkaammille pyörille(3000-5000€ pyörä)? Riittääkö kotivakuutus jos varastetaan vai pitääkö olla erillinen vakuutus pyörälle. (Ei tarvi olla liikennevakuutusta jos teho 250w tai alle ja max 25kmh). Lähinnä kun näitä pyöriä varastetaan nii paljo.

  2. #2
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488
    Ei varasteta kun säilyttää sisätiloissa, ellei käy murtovaras ja sitä demotivoimassa on vielä verisure. Työpaikan autotalliin valvontakameran alle vahvasti lukittuna myös.

    Mutta yhteen pyörään on erillinen lisävakuutus, koska se (tavarapyörä) on vaikea saada ulkomaanreissuilla riittävään suojaan. Menee Ifillä vakuutetun arvon mukaan. Pari-kolmekymppiä/vuosi riippuen arvosta.

  3. #3
    Juu no kaikilla ei varmaan ole samat olosuhteet pyörän säilytykseen . Tietenkin lukitussa varastossa säilytetään mutta jos lukon varaan joskus jättää esim kauppareissulla. Ei paha jos muutaman kympin vuosi

  4. #4
    Liittynyt
    08/2017
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    353
    Kotivakuutuksissa on paljon eroja varkaustapausten osalta. Osassa on hyvin alhainen maksimikorvaus ja osassa on kunnollinen. Lisäksi jollain yhtiöillä korvaus ei ole pyöräkohtainen vaan varkauskohtainen (eli jos samalla varastetaan monta pyörää, korvaus ei nouse). Ikävähennysten määräkin vaihtelee.

    Itselläni on Fenniassa ja siellä pyörä hinnasta riippumatta (normaali sänköavusteinen) kuuluu vakuutuksen piiriin (täysi korvaus huomioiden ikävähennykset). Yli 5000€ pyörät pitää ilmoittaa etukäteen yhtiölle. En siis tarvitse erillistä vakuutusta ellen nyt ulkomaille mene pyörän kanssa (mun matkatavaravakuutus on liian pieni kaiken elektroniikan sun muun kanssa jos pyöräkin olisi mukana).

    Mutta vakuutuksesta huolimatta, pyörä ei oikeastaan koskaan ole lukittuna ulos yksin.

  5. #5
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    289
    If:ltä erillinen vakuutus joka maksaa tällä hetkellä 16€/v.

  6. #6
    Liittynyt
    07/2007
    Viestit
    1.057
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti cyclomiha Katso viesti
    If:ltä erillinen vakuutus joka maksaa tällä hetkellä 16€/v.
    Mikä on arvo, jonka vakuutus korvaa 16 eurolla? Ja osaatko sanoa, miten ikä vaikuttaa korvaussummaan?

    Itselläni myös ifistä erillinen vakuutus kotivakuutuuksen kylkeen pyörän täydestä arvosta varusteineen. Taisi kustantaa vajaa 30 euroa vuoteen.

  7. #7
    Miten tulkitaan tapausta, jossa pyörä varastetaan lukossa ollessaan esim. jäähallilla käydessään? Toimiiko kotivakuutus?
    Nyt on reilu 6000e kiinni noissa, niin olisi kiva tietää miten vakuutusasiat kannattaa hoitaa.. Kerrostalo.

  8. #8
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488
    Riippuu vakuutusehdoista. Itsellä lukee näin (IF) tuohon mainitsemaasi tapaukseen liittyen ”Kotivakuutus on kunkin esineen kohdalla voimassa vakuutuskirjaan merkityssä vakuutuspaikassa sekä tilapäisesti kaikkialla maailmassa enintään yhden vuoden ajan, mikäli vakuutuskirjassa ei ole muuta mainintaa.”

    Ifillä on pyöristä 9% vuosittainen ikävähennys kunnes ollaan 28% jäännösarvossa, 2500€ maksimikorvaus ilman erikseen mainittuna esineenä lisävakuuttamista.

    Itselleni on epäselvää päteekö ikävähennys, jos vakuuttaa pyörän erikseen mainittuna esineenä tietystä arvosta. Pitäisi vissiin kysyä.

  9. #9
    Liittynyt
    07/2007
    Viestit
    1.057
    Joo pitäs kysyä. Kalliissa pyörissä, joissa saatavuus vielä on huono, varkaustapaus on erittäin inhottava. Uuteen vastaavaan joutuu taas latomaan tonneja tiskiin ja odottamaan..

  10. #10
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488
    Tai sitten ilmoittaa vakuutusarvoksi haluamansa arvo/0,28 niin eikös se sitten ole kaikkien vähennystenkin jälkeen se summa..

    En tiedä myöskään pitääkö se korvaussumma osoittaa vanhoilla kuiteilla tai uuden vastaavan hankintakuiteilla. Toivottavasti ei tarvitse kokeilla vaikka kuitit löytyykin. Pari kertaa nyt kesällä piti pyörä jättää vain käytännössä kadulle lukittuna saksalaiseen pikkukaupunkiin. Hyvin siellä on majapaikoilla pyörävarastoja, mutta 3m pituus ja 1m leveys vähän rajoittaa mahtumista. Itseasiassa vasta silloin tuli mieleen erikseen vakuuttaa tuo.

  11. #11
    Liittynyt
    01/2020
    Viestit
    102
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti grebe Katso viesti
    Mikä on arvo, jonka vakuutus korvaa 16 eurolla? Ja osaatko sanoa, miten ikä vaikuttaa korvaussummaan?

    Itselläni myös ifistä erillinen vakuutus kotivakuutuuksen kylkeen pyörän täydestä arvosta varusteineen. Taisi kustantaa vajaa 30 euroa vuoteen.
    Itse varmistin IFiltä ja kertoivat, että kotivakuutus korvaa alle 5k€ pyörän, ilman lisäpalikoita. Toki niistävät 400€ omavastuun ja varmaankin tuolla ikäkertoimella vielä korvausta pudotetaan.

  12. #12
    Liittynyt
    07/2007
    Viestit
    1.057
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Petrisai Katso viesti
    Itse varmistin IFiltä ja kertoivat, että kotivakuutus korvaa alle 5k€ pyörän, ilman lisäpalikoita. Toki niistävät 400€ omavastuun ja varmaankin tuolla ikäkertoimella vielä korvausta pudotetaan.
    Juuri näin. Siksi otin erillisen arvotavaravakuutuksen täydestä arvosta. Levo sw menee hieman yli viiden tonnin. Omavastuu muistaakseni pari sataa, joka on jo sisässä.

  13. #13
    Liittynyt
    11/2018
    Viestit
    201
    Ei korvaa IFfillä 5k€ asti ainakaan meidän vakuutuksen ehdoissa. Pitää lisätä pyörä "arvoesineenä" kotivakuutuksen päälle, meillä omavastuu 150 eur.

  14. #14
    Liittynyt
    02/2020
    Viestit
    74
    Ensiksi on syytä tutustua oman vakuutusyhtiön vakuutusehtoihin. Kotivakuutus korvaa lähtökohtaisesti useammassa yhtiössä pyörävarkauksia, mutta ehdot vaihtelevat suuresti eri yhtiöissä. Esim. OP:ssa polkupyörän enimmäiskorvaus on sidottu irtaimiston enimmäiskorvaukseen, joka on 10% irtaimiston enimmäiskorvauksesta, mutta kuitenkin enintään 5000e. 5te raja on aika yleinen, mutta joissakin yhtiöissä raja voi tulla vastaan jo 2,5te:ssa. Kalliimmat pyörät pitää vakuuttaa erillisellä arvotavaravakuutuksella, olettaen, ettei halua tyytyä tuohon max 5te korvaukseen. Ikävähennyksissäkin on eroja, toisissa vähennys lähtee jo ensimmäisestä vuodesta, toisessa yhtiössä vasta hankintavuotta seuraavasta vuodesta. Myös muut erityisehdot on syytä erityisen huolellisesti lukea läpi, sillä vakuutusyhtiöt ovat taitavia hyödyntämään vaikka mitä keinoja korvausten rajaamiseksi tai korvaamatta jättämiseksi, jos niihin ei ole varautunut. Ehdot on hyvä huomioida myös vuosimaksua vertailtaessa. Lievästi kalliimpi, mutta ehdoiltaan parempi vakuutus voi kokonaisuudeltaan olla parempi vaihtoehto, kuin pelkästään halvin vakuutus.

    Speed pedelecit pitää vakuuttaa liikennevakuutuksella ja käsittääkseni kotivakuutus ei korvaa näiden varkauksia, vaan vaativat erillisen vakuutuksen. Ei kannata myöskään jättää rekisteröimättä tällaista pyörää, koska vakuutuskorvausta ei tule, jos saavat selville, että pyörä on lainvastaisesti jätetty vakuuttamatta.

  15. #15
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    361
    Pohjolan valikoimassa ei näytä olevan arvotavaravakuutusta pyörälle, vain kameralle, kellolle, korulle, aseelle tai soittimelle.

  16. #16
    Liittynyt
    07/2007
    Viestit
    1.057
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hsr Katso viesti
    Pohjolan valikoimassa ei näytä olevan arvotavaravakuutusta pyörälle, vain kameralle, kellolle, korulle, aseelle tai soittimelle.
    Kysymällä saa. Itselle tarjottiin 290 per vuosi. Ifillä sama reilu 30 euroa alennusten kanssa.

  17. #17
    Liittynyt
    08/2009
    Paikkakunta
    Järvenpää
    Viestit
    210
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hsr Katso viesti
    Pohjolan valikoimassa ei näytä olevan arvotavaravakuutusta pyörälle, vain kameralle, kellolle, korulle, aseelle tai soittimelle.
    250 W suuremmilla koneilla aina 1 kW pitää ottaa liikennevakuutus. Lisäksi suppea kasko, jos haluaa vakuuttaa pyörän varkauden ja ilkivallan osalta. Hintaa tuolle tuli meikäläiselle reilu satanen per vuosi.

    Tavalliset 250 W sähköavusteiset pyörät kuuluvat tavallisesti kotivakuutuksen piiriin, mutta se kannattaa tarkistaa omasta vakuutusyhtiöstä.

  18. #18
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti enema Katso viesti
    Koetan saada veivattua tulevaan tieliikennekelvottomaan (napista L1e-a laitteeksi jos joku kysyy) polkupyörään pelkän varkausvakuutuksen. Jos vaikka kotivakuutuksen piiriin saisi, niin ei tarvitsisi kaskoa pelkälle kulkuneuvolle. Liikennevakuutusta en näe sen enemmän tarpeellisena kuin avusteisilla fillareillakaan. Useimmista yhtiöistä tuo ei listahinnoilla varmaankaan onnistu, vaan täytyypä koettaa neuvotella.
    En ihan ymmärtänyt missä käytössä laitonta(?) pyörää meinaat käyttää, mutta oli käyttö mitä tahansa ei se liikennevakuutus sua varten olekaan, vaan sitä vastapuolta, joka jää 30 kg+kuski painavan ohjuksen alle tai jonka auton kylkeen törmäät.

  19. #19
    Liittynyt
    02/2020
    Viestit
    74
    Kannattaa pitää mielessä, että kaikki säädösten vastainen toiminta johtaa vakuutusten kanssa lähtökohtaisesti aina korvauksen eväämiseen tai ainakin tuntuvaan alentamiseen. Jos kyseessä oleva sähköpyörä on mallia, joka tulisi rekisteröidä, vaatii se silloin erillisen liikennevakuutuksen ja myös rekisterikilven sinne pyörän perään. Kotivakuutus ei ainakaan kaikissa yhtiöissä korvaa erikseen rekisteröimisvelvollisia kulkuneuvoja. Sellainen ajoneuvo tarvitsee oman vakuutuksen.

    Silloin tällöin liikenteessä näkee näitä speed pedelecejä, jotka on "unohdettu" rekisteröidä ja niiden kohdalla ottaa mahdollisen liikenneottomuuden seurausten kärsimisen lisäksi riskin siitä, että pyörä ei ole vakuutettu varkauksien varalta. Nimittäin vakuutusyhtiössä voivat kyllä saada selville pyörän tietojen perusteella, jos kyseessä on ollut tällainen nopea rekisteröimätön pyörä. Mikään ei tietysti pakota rekisteröimään pyörää, mutta sillä ei silloin ole asiaa yleiseen liikenteeseen. Myöskään kotivakuutus ei rekisteröimätöntä ajoneuvoa korvaa (kilvetön autokin tarvitsee erillisvakuutuksen).

Samanlaisia aiheita

  1. Kaatuminen - korvaako vakuutus
    By Rusakko111 in forum Yleiset jorinat
    Vastaukset: 141
    Viimeinen viesti: 08.11.2020, 08.59
  2. Vakuutus vuokrapyörille ulkomailla
    By KK-bike in forum Pyörämatkailu
    Vastaukset: 5
    Viimeinen viesti: 07.06.2018, 16.14

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •