GarminGiantElectrobikeHepha
Sivu 127 / 515 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 27 77 117 125 126 127 128 129 137 177 227 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.781 - 3.810 / 15441

Aihe: "Gravel Grinding" -fillarit

  1. #3781
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti stenu Katso viesti
    Peruskrossarigeosta Topstonen 71-asteiseen ja 55 mm(!) rakeisella keulalla varustettuun on aika iso hyppäys. Toisaalta täällä aikaisemmin käytyjen keskustelujen perusteella jotkut ei välttämättä huomaa mitään olennasita eroa eli riippunee myös kuskista. Toivottavasti tästä oli jotain apua.
    Kiitti. Toisaalta mä ajelen 90% lenkeistä kalustolla jossa on keulakulma luokkaa 65-66 astetta ja akseliväli yli 120 senttiä, joten tuollainen Topstone saattaisi tuntua jopa luonnollisemmalta kuin perinteinen crossarigeo. Tuo edellinen kun tuntui vähän huteralta. Sen geo on täällä https://www.giant-bicycles.com/us/tc...ced-pro-2-2016 mulla oli tuo L-kokoinen. BB drop 60mm eli aika korkea ja lyhyt.

    Nyt kun surffaillut vähän ympäriinsä niin näyttäisi, että aika usein akseliväliä on n. 105-106 senttiä ja keulakulma n. 70.5-71 astetta sellaisissa rungoissa, joissa reach asettuu samalle n. 395mm paikkeille kuin tuossa Giantissa. Stackia on toki enemmän ja saa ollakin. Tuo akselivälin pidennys ja samalla keskiö putoaminen 10-15 milliä toisi varmaan sitä toivottua vakautta tieajoon. Tuo Giant oli vähän rauhattoman tuntuinen kova vauhtisissa pitkissä laskuissa niin asfaltilla kuin sorallakin. Edelleen olen sitä mieltä, että maastossa ajetaan maastopyörällä, joten tieominaisuudet tässä ratkaisee.

    105 kalustetun Topstonen saisi alle 1.5 rahaan niin siksi se nousi tässä esille.

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
    Pyörän geometriassa kun yhtä paikkaa muuttaa, muuttuu moni muukin. Siksi en jaksa kiinnostua yksittäisistä mitoista ajettavuuteen.
    Siksi siinä lukikin akseliväli ja keulakulma, jotka ovat aika vahvasti sidoksissa toisiinsa.

  2. #3782
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti JackOja Katso viesti
    Oon ennenkin sanonut, mutta sanon taas, että mun havaintojeni mukaan tienpitoaineksen raekoon lähestyessä renkaan leveyttä alkavat ongelmat. 50-millisillä pärjää pitkälle. Harvoin on karkeampaa (mutta joskus on).
    Tässä lienee jonkinlainen totuus. Monestihan nuo on ajettavissa kapeallakin, mutta eteneminen ei ole enää rentoa.

    Syötteen gravel insomian facebookissa on hyvä kuva millaisia nää pohjoisen pienet pääasiassa metsätalouden tarpeisiin ylläpidettävät soratiet toisinaan on.

    https://www.facebook.com/66365868738...type=3&theater

    Toki tuo tuosta nopeasti silenee kun 74 tonninen pöllirekka pyyhkii muutaman kerran edestakaisin, mutta se ei lohduta silloin, kun tuollaiselle vasta lanatulle sattuu.

  3. #3783
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.542
    Ei ollut mökillä kivaa täysjäykällä 26" teräsmaasturillakaan tuoreella kivimurikkasoralla 2.0" sliksillä ja kuluneella nappulakumilla. Asvalttopaineet tosin renkaissa, vähän helpotti kun pikkusen päästi ilmaa.

  4. #3784
    Liittynyt
    06/2000
    Paikkakunta
    Nurmijärvi Rajamäki
    Viestit
    1.511
    Kävin Explorolla kokeilemassa paikallista mtb-reittiä Sääksin kiertoa. 30 minuuttia tuli parannusta viimevuotiseen läskipyörällä ajamaani aikaan, parin tunnin pätkällä...

    Sorapyörä käy jäykästä maasturista ihan kohtalaisesti. Silti kokemus oli melko epämukava juurakkoissa ja kivikoissa. En tykkää, kun kammet kolisivat aika monesti kivenlohkareisiin. Sileillä pätkillä oli kyllä aika mahtavaa päästellä





    Tuolla vielä pari kuvaa.
    Pyöräily on kivaa!

  5. #3785
    Liittynyt
    07/2017
    Paikkakunta
    HEL
    Viestit
    2.488

    "Gravel Grinding" -fillarit

    RCZ näyttää myyvän ilmeisesti edellistä vuosikertaa GT Grade Carbonia (105 sarja) 51-koossa tonnilla, ks. uusin uutiskirje, alekoodi RCZGRD. Mietin, että pitäisikö juniorille tuollainen laittaa - mutta mihinköhän mittaan asti tuo runkokoko riittäisi, juniori on 162cm mutta epäilen että venähtää vielä kun on 14v. Taitaa jäädä pieneksi pian..

  6. #3786
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Lahest
    Viestit
    47
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti

    105 kalustetun Topstonen saisi alle 1.5 rahaan niin siksi se nousi tässä esille.

    Tuo Topstone on alkanut polttelemaan, enkä ole ainakaan vielä saanut itselleni perusteltua hintaeroa uuteen Carbon versioon, joka on toki aivan eri pyörä. Mistäpäin saisi tuohon hintaan?

  7. #3787
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hauli Katso viesti
    Mistäpäin saisi tuohon hintaan?
    Evanscycles. Eipä tosin näytä olevan enää kuin L kokoa jäljellä. Eilen oli vielä M:kin.

  8. #3788
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Lahest
    Viestit
    47
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
    Evanscycles. Eipä tosin näytä olevan enää kuin L kokoa jäljellä. Ei oli vielä M:kin.
    Ok, tuo ei sitten auta pitäisi olla juuri tuo M...

  9. #3789
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hauli Katso viesti
    Ok, tuo ei sitten auta pitäisi olla juuri tuo M...
    https://www.startfitness.co.uk/canno...c15509m10.html tuosta näyttäisi lähtevän kans alle 1400 euron.

  10. #3790
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Vantaa
    Viestit
    73
    Gravelia itsekin hankkimassa niin tuo topstone L-koossa vissiin aika passeli 181/85 kokoiselle.

  11. #3791
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.252
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
    Tässä lienee jonkinlainen totuus. Monestihan nuo on ajettavissa kapeallakin, mutta eteneminen ei ole enää rentoa.
    Renkaiden rakennekin vaikuttaa aika paljon ja tarvittavat paineet. Joustavarunkoisilla tubeleksilla ja pienillä paineilla pärjää paljon pidemmälle kapeampienkin renkaiden kanssa kuin esim. jollain jäykähköllä, pistosuojatulla sisurirenkaalla sisuriturvallisten paineiden kanssa.

    (Ja kun on se sopivasti joustava vannejarruhaarukka, niin etenemisen rentous säilyy paremmin kapeampienkin renkuloiden kanssa. )
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  12. #3792
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    298
    ^^Mitä Topstonen geometriaan tulee niin M ja Canyon Grail M on stack ja reach+stem pituuksiltaan sama ja Canyon suosittelisi 178cm-184cm kuskin pituudeksi. Itselle L koko oli vaikee ajettava ja M-koko helpompi. Oon jotain väliltä 182-183cm mutta inseam luokkaa 89cm, joten korkeellehan tuo satulaputki jo tuossa M menee mutta paremmin ohjaamoon yllän ja sitäkin joutunut lyhentämään uudella stemmillä.

    Noi 2020 mallithan kannattaa tarkistaa onko niissä oikeasti mitään päivityksiä. Ainakin uudella hydraulisella Tiagralla varustettu malli löytyy nyt välistä.

  13. #3793
    Liittynyt
    10/2009
    Paikkakunta
    Lahest
    Viestit
    47
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
    https://www.startfitness.co.uk/canno...c15509m10.html tuosta näyttäisi lähtevän kans alle 1400 euron.
    Painoin enteriä nyt alkaa olemaan n+1 täynnä...

  14. #3794
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.066
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hauli Katso viesti
    Painoin enteriä n alkaa olemaan n+1 täynnä...
    Onneksi ei Skokoa ollut... 173/84 mitoille oisi voinut olla kiusaus liian kova.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  15. #3795
    Liittynyt
    06/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.053
    Re: 3T Exploro

    Mulla oli Exploro lainassa yhden 60km lenkin verran. Reitti oli pääosin soraa, mutta paikoitellen myös suht. teknisiä kärrypolkuja ja asfalttiakin jonkin verran. Renkaina oli Panaracet GK SK 47x650b sisureilla.

    Pyörä kulkee pitkin kovapohjaisia mutta kuoppaisia teitä ja polkuja nopeasti ja luottamusta herättävän helposti. En tiedä johtuuko se pelkästään renkaista vai myös aerodynaamisesta rungosta, mutta en ole cyclocrossarilla koskaan ajanut yhtä kovaa yhtä helposti.

    Alamäissä Explorolla on hauskaa hyppiä kaikista mahdollisista knööleistä. Pyörä nousee ilman helposti ja alastulot tuntuu kuin tyynylle laskeutuisi. Myös jänöhypyt nousevat vaivattomasti.

    Ylämäissä on hauska sprinttailla kun pitoa löytyy ja pyörä vastaa putkella runttaamiseen.

    Exploron mukavuutta on jossain arvosteluissa moitittu, mutta en ymmärrä näitä puheita, ellei vertailukohtana pidetä maasturia.

    Kaiken kaikkiaan aika hervoton vehje, harvoin on naama sellaisessa virneessä kuin Explorolla ajaessa.
    The older I get the faster I was

  16. #3796
    Liittynyt
    04/2016
    Paikkakunta
    Kirkkonummi
    Viestit
    284
    Pientä Vagabondin päivitystä: Tangoksi R3-Fizik ja jakkaraksi saman luokan Antares. Vaikka rungolla on painoa aivan liikaa, on tämän kokoonpanon saanut puristettua polkimineen 10,7kg (+ 400g etutarakasta). Connectorit on osoittautuneet mainioiksi renkaiksi näillä rennoilla soraseikkailuilla. Rullaavat asfaltilla hyvin, liitävät kun päällyste loppuu.



    (Onedrivesta parempaa resoa: https://1drv.ms/u/s!AqKIWXpNjgPmlIddHOvp-MMMxmk_nA
    ja hieman lisää: https://1drv.ms/f/s!AqKIWXpNjgPmlIV734oCcReQxnhYWQ )

  17. #3797
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.681
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Hauli Katso viesti
    Painoin enteriä nyt alkaa olemaan n+1 täynnä...
    Hetkeksi...

  18. #3798
    Liittynyt
    03/2015
    Viestit
    42
    Eihän n+1 ihan määritelmän mukaan ikinä "täyty", n vain nousee.

    Skickat från min FRD-L19 via Tapatalk

  19. #3799
    Liittynyt
    10/2011
    Viestit
    275
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti huotah Katso viesti
    Re: 3T Exploro
    Exploron mukavuutta on jossain arvosteluissa moitittu, mutta en ymmärrä näitä puheita, ellei vertailukohtana pidetä maasturia.
    https://granfondo-cycling.com/review-3t-exploro-team/

    Tuossakin testissä on mainittu, että ainoa jousto tulee renkaista. Olisi kieltämättä kiva päästä testaamaan itsekin. Uskon, että sen kaikissa arvosteluissa moititun ”liiallisen” jäykkyyden huomaa parhaiten kun ajaa peräkkäin eri pyörillä.

  20. #3800
    Liittynyt
    10/2013
    Viestit
    1.427
    Netistä löytyy useampikin vertailu Explorosta ja Open UPista, ja niissäkin on arvioiden mukaan melko paljonkin eroja. Väittävät että Exploro on maantiekuskin gravel-pyörä ja UP taas maastokuskin. Geotaulukoita tuijottamalla erot ovat lähes olemattomat, mutta kun en kumpaakaan ole ajanut en ala väittämään vastaankaan.

  21. #3801
    Liittynyt
    06/2000
    Paikkakunta
    Nurmijärvi Rajamäki
    Viestit
    1.511
    No minä ainakin olen tykännyt Explorosta kuin pösilö. En ole oikeastaan muilla pyörillä ajanutkaan koko vuonna. 100 km lenkit maantiepyörällä ovat jääneet ihan pois, koska tuolla on niin hauska tehdä nekin, mutta suureksi osin sorateillä ja metsissä (Veloviewerin Explorer-ruutujen jahdissa tietty).

    Olen lukenut nuo arviot. Monesti olen miettinyt, että mikä h*lvetti Explorossa muka on niin epämukavaa, ei minusta ole ollenkaan. Olen laittanut siihen prikulleen saman ajoasennon kuin maantiepyörässä, eli on varmaan totta tuo "Exploro on maantiekuskin gravel-pyörä". Jonkun kuuden tunnin rymistelyn jälkeenkin olo on ihan hyvä, ei kivistä paikkoja. Suoraan se kulkee myös erittäin vakaasti kuin juna, sen olen minäkin huomannut, mutta silti tuntuu ketterältä.
    Pyöräily on kivaa!

  22. #3802
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jhalmar Katso viesti
    https://granfondo-cycling.com/review-3t-exploro-team/

    Tuossakin testissä on mainittu, että ainoa jousto tulee renkaista. Olisi kieltämättä kiva päästä testaamaan itsekin. Uskon, että sen kaikissa arvosteluissa moititun ”liiallisen” jäykkyyden huomaa parhaiten kun ajaa peräkkäin eri pyörillä.
    Tuo "liiallinen" jäykkyys voi olla just se, mikä tekee pyörästä nopean tuntuisen.

    Minä olen ajanut nyt heinäkuun vanhalla maantiepyörällä, joka on kyllä pehmeä ja kiva, mutta mitään muuta se ei sitten olekkaan.

  23. #3803
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti velib Katso viesti
    Netistä löytyy useampikin vertailu Explorosta ja Open UPista, ja niissäkin on arvioiden mukaan melko paljonkin eroja. Väittävät että Exploro on maantiekuskin gravel-pyörä ja UP taas maastokuskin. Geotaulukoita tuijottamalla erot ovat lähes olemattomat, mutta kun en kumpaakaan ole ajanut en ala väittämään vastaankaan.
    Jossakin vaiheessa pitää päivittää työmatkapyörän runko, kun teräspyöräilyn päivät alkavat omalla työmatkareitillä olla suolauksen takia luetut. Myös kolme vuotta ja reilut 10tkm tuolla SwissCrossilla alkavat lievästi kyllästyttää ja olisi mukava kokeilla jotakin muuta.

    Uudessa hiilarirunko. Vaihtoehtoja lienevät joku kireä kisakrossari esim. S-Works Crux, taikka sitten Exploro tai Up. Kaksi jälkimmäistä lähinnä, koska puhtaasta krossarigeometriasta on selkäytimessä hieman vehkeinen sivumaku.

    Asetoni & Asetonista voi kysellä molempia, onko muita paikkoja? Itken verta ja vaimo ampuu jos projektin hinta kohoaa reilusti yli kolmen tonnin
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  24. #3804
    Liittynyt
    10/2011
    Viestit
    275

    "Gravel Grinding" -fillarit

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    Itken verta ja vaimo ampuu jos projektin hinta kohoaa reilusti yli kolmen tonnin
    https://edelrad.de/sale/fahrraeder/c...ram-rival-1x11

    Siitä sitten jos M koko istuu. Omien katselmointien mukaan Open UPin rungon saa tuohon kokonaisen Exploron hintaan.

  25. #3805
    Liittynyt
    10/2013
    Viestit
    1.427
    Vertailin hieman noita geometrioita, ja On One Space Chicken on ainakin L-koossa hyvin lähellä kahta edellä mainittua: https://geometrygeeks.bike/compare/3...n-2018-l-57cm/

    Tämä vinkki siis niille joille kolmekin tonnia on aivan liikaa. Painossa ja laadussa eroja rungoista varmasti löytyy, mutta Open U.P.:n rungon hinnalla saa jo kaksi kokonaista avaruuskanaa. Toki kohderyhmäkin on ehkä hieman eri.

  26. #3806
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.143
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti LJL Katso viesti
    ...
    Asetoni & Asetonista voi kysellä molempia, onko muita paikkoja? ...
    Sähän ramppaat Tammerforssissa jatkuvasti... Signature!


  27. #3807


    Tuo BMC:n uusi URS-gravelpyörä on todella nätti. Inspiraatiota otettu aika vahvasti maastopyöräilyn nykytrendeistä, pidempää reachia lyhyemmällä stemmillä. En nyt ihan heti ole kalustoa tällä saralla päivittämässä, mutta kuumottelee silti aika paljon.

    https://cyclingtips.com/2019/07/bmc-...t-ride-review/

  28. #3808
    Liittynyt
    05/2004
    Paikkakunta
    pönde
    Viestit
    1.957
    Reilulla kolmella tonnilla sai kotimaasta Giant Revolt Advanced 0:n kuitukiekoilla ja Ultegran osilla, siihen loppui Explorosta ja Openista haaveilu meikäkäisen kohdalla...


  29. #3809
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jhalmar Katso viesti
    https://edelrad.de/sale/fahrraeder/c...ram-rival-1x11

    Siitä sitten jos M koko istuu. Omien katselmointien mukaan Open UPin rungon saa tuohon kokonaisen Exploron hintaan.
    Jumaliste... Ei tämmöisiä linkkejä Täytyy laittaa nyt jäitä hattuun ja olisi toki mukavaa siirtää mahdollisimman paljon hyväksi havaittua palikkaa nykyisestä pyörästä uuteen.

    Signaturessa voisi piipahtaa. Mistä Gianteja kannattaa kysellä? Jos saisi tuollaisen ^ diilin niin ei tosiaan tarvitse miettiä runkosetin hankintaa.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  30. #3810
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.143
    Yksi vaihtoehto voisi olla myös hiilarinen Niner RLT. Siihen ei tosin tainnut kovin leveät kumit mahtua.


Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •