ElectrobikeGiantHephaFillari
Sivu 109 / 136 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 9 59 99 107 108 109 110 111 119 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.241 - 3.270 / 4051

Aihe: Fat bike eli läskiä haussa

  1. #3241
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Eeva Katso viesti
    Tietäjät auttakaa! Mahtuuko Mondraker Panzer SE 2019:ään taakse Jumbo Jim 4,8 ja Surlyn Bud/Lou? Vähän naftilta näyttää, mutta mitkä on käytännön kokemukset?
    Panzeriin mahtuu Bud/Lou, eihän sinne hirmuisesti jää takahaarukkaan ylimääräistä tilaa, mutta ei hinkkaa kuitenkaan. Tämä kokemus 2016 mallista, ei sitä haarukkaa varmaan ole kaventamaan lähdetty uudemmissa.

  2. #3242
    Liittynyt
    10/2012
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    65
    Kiitos! 🙂 Samansuuntaisia vastauksia sain toisaalla, ehkä uskottava että mahtuu.

  3. #3243
    Liittynyt
    11/2014
    Viestit
    1.891
    Whiten pro tarjouksessa 850€ xxl:ssä. Jos ois 197 perä ja astetta paremmat jarrut, niin voisin ostaa pois, ehkä. Jarrut nyt voisi päivittää helposti, mutta perää ei valitettavasti voi. Eipä tosin ole nyt käyttöäkään läskipyörälle, mutta nyt onkin edessä ensimmäinen talvi, kun ei läskipyörää ole, joten katsotaan kauan olen ilman, kun lumi sataa maahan.

  4. #3244
    Liittynyt
    11/2015
    Viestit
    421
    Vielä sikälimikäli kun JJ:it on aikas halvat euroopan hinnalla katsottuna. Ja uuder speedgripparit on hyvät talvellakin, hyvin piti.

  5. #3245
    Liittynyt
    11/2015
    Viestit
    421
    Lähtisin sun mitoilla m-koosta. Mä olen pitkäjalkainen 180cm ja l-koko istuu kuin hanska. Ketterä ja kuitenkin vakaa. Ostappa vaan se Wo ja tuskinpa petyt. Aina saa myytyä tuollaisen "järkevän" hintaisen läskin- ottajia on varmasti. Talvi tulee ennenpitkää..

  6. #3246
    Liittynyt
    06/2019
    Viestit
    35
    Hei,

    Sotanorsu666 & Villtre kiitos kommenteista!

    Kona Wo:n osalta olen itsekin päätynyt M-runkoon omilla mitoilla. Ongelma on vaan täällä päässä kahtalainen: 1) budjetti on tällä hetkellä kiristynyt alkuperäisestä (ainakin väliaikaisesti) ja 2) M-rungon Kona 2020 saa Bikeshopista vasta 15.9. alkaen, lisäksi 2019-mallin M-rungotkin on loppuunmyyty. Ja sitten kun olisi kiva päästä ajelemaan jo nyt niin...

    Nyt kyllä kuumottelis tuo Whiten Pro, kun noinkin halvalla olis saatavilla. Lähin XXL-kivijalka löytys n. 10 kilometrin päästä, joten pitäsköhän käydä kattomassa/testaamassa illalla (aiemmin ei oikein ehdi), jos pyöriä vielä riittää. Whitesta M-runkoa olisi muutamia kappaleita, joka lienisi omille mitoille myös sopiva(?). Ainakin jos vertaa Kona Wo:n ja White Pro:n geometriataulukoita näyttäisi M-runkojen mitat olevan varsin lähellä toisiaan (suurin osa mitoista asettuu Konaan verraten S ja M-kokojen väliin, osa identtisiä "seat tube", "head tube & seat tube angle", "head tube angle" sama kuin Konan S-koossa). Joten kaiken kaikkiaan hieman naftimmalta vaikuttaa runko kuin Konan M-koko. Standover olisi Whitessa (n. 747) omalle inseamille aika passeli. Kommentteja tähän?

    Kuten Sotanorsu666 sanoit, ei jarrut ole tosiaan parhaat mahdolliset, mutta saahan noita päivitettyä. Mitäs tuo 197 perän puuttuminen (nöösi-kysymys) käytännössä ongelmia aiheuttaa? Onkos tossa niinku 190 perä vai? Onko jotain muita selkeitä heikkouksia, mitä tulee mieleen (kaikenlaista tullut kyllä tälläkin foorumilla vastaan)? 850€ hintaan ei mielestäni kuitenkaan täysin kelvoton peli.

    Kiitos!

  7. #3247
    Se on se pikalinkullinen perä, joka tosihenkilöiden polkiessa joustaa niin saakelisti. Koska en ole tosihenkilö, ei minulla ole ollut pikalinkkuperän kanssa ongelmia.

  8. #3248
    Liittynyt
    06/2019
    Viestit
    35
    Jep,

    Kiitos pee vastauksesta! Hieman tämäntyyppistä vastausta odottelinkin. Enpä tiedä, miten tosihenkilöksi itsenikään voi luetella

    Mites tuohon saa/paljonko maksaa kunnon läpiakselipäivitys? (pitäisi varmaan selailla tarkemmin White läskipyörä lankaa...)

  9. #3249
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.393
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PB4819 Katso viesti
    Jep,

    Kiitos pee vastauksesta! Hieman tämäntyyppistä vastausta odottelinkin. Enpä tiedä, miten tosihenkilöksi itsenikään voi luetella

    Mites tuohon saa/paljonko maksaa kunnon läpiakselipäivitys? (pitäisi varmaan selailla tarkemmin White läskipyörä lankaa...)
    Silverbackissä tuon ainaki huomas ku pikalinkullinen perä notkuu. Huomaa ku ajelee semmosessa rännissä laidalta laidalle. Ilosena minä silti ajelin että ei se käyttökelvoton ole.

    Sitä ei voi päivittää läpiakseliksi. Runko pitäs vaihtaa eri merkkiin

    Kannattaa muuten ottaa huomioon jälleenmyyntiarvoki white vs kona.
    Kona luonnollisesti sen paremmin säilyttää

    Lähetetty minun F8331 laitteesta Tapatalkilla

  10. #3250
    Liittynyt
    06/2019
    Viestit
    35
    Hcfreak: Kiitos vastauksesta.

    No voihan rähmä. Ajattelin (nöösinä), että läpiakselipäivityksen olis saanu jollakin adapterisarjalla tai navanvaihdolla onnistumaan Pron runkoon, mutta ei kai sitten.

  11. #3251
    Liittynyt
    01/2019
    Paikkakunta
    P-Satakunta
    Viestit
    7
    Xxl:n sivuilta oli 6fat pro poistunut, mutta kysyin lähimmästä liikkeestä, varasin ja ostin pois. Pistin samantien 4"JJ:t tilaukseen (bike-components.de 47€/kpl). Nyt sitä Hirvisäkkiä..

  12. #3252
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Miehikkälä
    Viestit
    402
    Läskiä pitäisi itsellekin hommata alle viimein, kehossahan tuota jo on. Budjetti n 1500. 4,8" renkaat olisi hyvä saada mahtumaan josei jo uutena ole. Haarukassa jos olisi kiinnityspaikat Anything gage tyylisille telineille eikä tarakankiinnitysmahdollisuuskaan haittaisi. Suosituksia?

  13. #3253
    Liittynyt
    06/2019
    Viestit
    35
    Hei taas kaikki!

    Ilmeisesti noissa kaikissa Whiten läskeissä on tuo sama ongelma, että takana ei läpiakselia/eikä runkoon sellaista pysty päivittämäänkään(?). Voiko joku varmistaa, koskeeko tämä siis myös Interceptor-mallia? Noihin Whiten omiin sivuihin kun ei ilmeisesti ole oikein uskominen...

    Mjjk: Nöösinä ja mitättömällä kokemuksella heittäisin suunnilleen tuohon hintahaarukkaan vaihtoehtoina Kona WOn, Trek Farley 5:sen, Felt DD70 tai DD30, jos saa alennuksesta; myös Panzer Mondraker lienee mahdollinen vaihtoehto. Canyonin Dude ja Cube Nutrail menee hieman budjetin yli, mutta jos alennuksesta löytää niin varmasti erinomaisia vaihtoehtoja. Näitä tässä pyöritellyt itsekin viime ajat (ks. tämä ketju ainakin sivulta 107 alkaen). Sanokoon tietäjät lisää/korjatkoon antamiani vaihtoehtoja!

  14. #3254
    Omassa Whitessä en oo pikalinkkuperän notkumiseen kiinnittäny huomiota, mutta viikko sitten tipahti koko vanne takaa kun kumi otti mettärymistelyssä hyvän sivuosuman kannosta. En nyt satavarma oo, että oliko linkku vaan jääny vähän löysälle, mutta näin kävi...

  15. #3255
    Liittynyt
    11/2017
    Paikkakunta
    Lahti
    Viestit
    121
    Hibikessa Kona vm.2016 L-kokona
    https://www.hibike.com/kona-wo-26-bi...2#var_23380613

    Pari muutakin tais olla alennuksissa mutta vain hajakokoja. Salsaa ja Surlya pääasiassa myyvät.

  16. #3256
    Liittynyt
    11/2014
    Viestit
    1.891
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti cimzy Katso viesti
    Hibikessa Kona vm.2016 L-kokona
    https://www.hibike.com/kona-wo-26-bi...2#var_23380613

    Pari muutakin tais olla alennuksissa mutta vain hajakokoja. Salsaa ja Surlya pääasiassa myyvät.
    Uutta Wo:ta saa halvemmalla Suomesta(kunhan ilmestyy syksyllä), joten ei nyt mielestäni ole mikään kovinkaan hyvä tarjous. Tuo ovh.hintakin on vuodelta 2016, kun läskipyörät olivat todella "pop". Nyt vastaavilla osilla olevan pyörän saa uutena 800-1200€.

  17. #3257
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.393
    Nois vanhemmissa oli runko 7005 alumiinilla joka nosti hintaa. 2018 lähtien ollu 6061

  18. #3258
    Kannattasko n 800e budjetilla tilata vielä tuo white 6fat lite uutena vai etsiä käytettynä joku, tai odottaa ensivuoden malleja?

  19. #3259
    ^onhan tuo White tuohon rahaan aika lyömättömän hintainen ominaisuuksiinsa nähden.

  20. #3260
    Liittynyt
    12/2018
    Viestit
    31
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Antp Katso viesti
    Kannattasko n 800e budjetilla tilata vielä tuo white 6fat lite uutena vai etsiä käytettynä joku, tai odottaa ensivuoden malleja?
    6fat lite on nyt 700e xxl.ssä. L kokoja vain enää. Ite tilasin ton pro mallin kun tuli poistomyynti 850e. Ihme että edes xxl noin paljon pystyy hintaa puottaan. L koot loppuki parissa tunnisa ja m suraavana päivänä


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #3261
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Miehikkälä
    Viestit
    402
    Kona WO ensi vuoden mallia nyt vähän katellu. Siinä tosin puuttuu nuo etuhaarukan kiinnityspisteet. Toinen askarruttava asia tuossa tuo Sram SX Eagle 1x12 voimansiirto. Tekeekö tuolla mitään? Jostain olin lukevinani että nuo halvemman pään 12 vaihtajat ei pidemmän päälle olisi niin luotettavia.

  22. #3262
    Liittynyt
    06/2019
    Viestit
    35
    Hello taas,

    Nostellaanpas tätäkin lankaa, kun tuli noi Whiten 7. sukupolven fätit ennakkotilaukseen.

    Elikkäs. Kuten tuolla White-langassakin on jo keskustelua virinnyt, näyttäisi uudet Whiten läskit olevan varsin kilpailukykyisiä hinta-laatusuhteeltaan. Varsinkin Mulefuttien ja 197-perän läpiakseleineen myötä esim. Pro-malli vaikuttaisi 1100€ hintaan (15% alennuksella) olevan varsin kelpo diili - jarrut joskin hieman kuraa (Shimanon BL-MT200), kuten SBIAN totesi tuolla White-langassa.

    Interceptorissa olisi sitten jo Shimanon BL-MT501/500 -jarrut, jotka lienee jo kelvollisemmat ja voimansiirto GX Eaglea, sekä tietysti tuo hiilarikeula. Hintaakin tosin jää alennuksen jälkeen vähän PROta enemmän eli noin 1350€. Lieneekö nuo sitten 250€ erotuksen arvoisia upgreidauksia? Tietäjät tietää, minä en.

    Itse edelleen miettinyt tuota Konan WOta, mutta nyt tuo päivitetty White kyllä kiehtoisi kanssa. Varsinkin kun lähin XXL-kivijalka löytyisi täällä keskisessä Suomessa alle 10 kilometrin säteellä. Onhan Kona tietysti Kona, mutta White ainakin paperilla parantanut speksejä aika reippaasti edellisestä sukupolvesta. Ja sitten tietysti - ainakin omassa käytössäni - plussaa Whiten suuntaan Jumbo Jimeistä Konan Veen Snowtireihin verrattuna.

    Omilla lyhyillä jaloillani (inseam n. 76 cm) tosin askarruttaa tuo päivitetty runkogeometria (ks. https://www.xxl.fi/white_koko-opas kohta "7FAT geometria"). Valmistajan sivuilla vielä vanhat geot näkyvillä. Pienimmässä rungossa eli M-rungossa esim. standover olisi 775 mm, mikä "kulkusten hyvinvoinnin" osalta on kyllä siinä ja tässä - ehkä kenkien kanssa voisi juuri ajatella (???). Mitä mietteitä porukassa herättää tämä ja muutenkin päivitettty geo?

    P.S. Verkkokaupan asiakaspalvelun mukaan myös Silverbackin uusi mallisto pitäisi olla tulossa "lähiaikoina", joten hauska nähdä, mitä saksalaiset ovat keksineet.

  23. #3263
    Barracuda Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti PB4819 Katso viesti
    Hello taas,

    Nostellaanpas tätäkin lankaa, kun tuli noi Whiten 7. sukupolven fätit ennakkotilaukseen.

    Elikkäs. Kuten tuolla White-langassakin on jo keskustelua virinnyt, näyttäisi uudet Whiten läskit olevan varsin kilpailukykyisiä hinta-laatusuhteeltaan. Varsinkin Mulefuttien ja 197-perän läpiakseleineen myötä esim. Pro-malli vaikuttaisi 1100€ hintaan (15% alennuksella) olevan varsin kelpo diili - jarrut joskin hieman kuraa (Shimanon BL-MT200), kuten SBIAN totesi tuolla White-langassa.

    Interceptorissa olisi sitten jo Shimanon BL-MT501/500 -jarrut, jotka lienee jo kelvollisemmat ja voimansiirto GX Eaglea, sekä tietysti tuo hiilarikeula. Hintaakin tosin jää alennuksen jälkeen vähän PROta enemmän eli noin 1350€. Lieneekö nuo sitten 250€ erotuksen arvoisia upgreidauksia? Tietäjät tietää, minä en.

    Itse edelleen miettinyt tuota Konan WOta, mutta nyt tuo päivitetty White kyllä kiehtoisi kanssa. Varsinkin kun lähin XXL-kivijalka löytyisi täällä keskisessä Suomessa alle 10 kilometrin säteellä. Onhan Kona tietysti Kona, mutta White ainakin paperilla parantanut speksejä aika reippaasti edellisestä sukupolvesta. Ja sitten tietysti - ainakin omassa käytössäni - plussaa Whiten suuntaan Jumbo Jimeistä Konan Veen Snowtireihin verrattuna.

    Omilla lyhyillä jaloillani (inseam n. 76 cm) tosin askarruttaa tuo päivitetty runkogeometria (ks. https://www.xxl.fi/white_koko-opas kohta "7FAT geometria"). Valmistajan sivuilla vielä vanhat geot näkyvillä. Pienimmässä rungossa eli M-rungossa esim. standover olisi 775 mm, mikä "kulkusten hyvinvoinnin" osalta on kyllä siinä ja tässä - ehkä kenkien kanssa voisi juuri ajatella (???). Mitä mietteitä porukassa herättää tämä ja muutenkin päivitettty geo?

    P.S. Verkkokaupan asiakaspalvelun mukaan myös Silverbackin uusi mallisto pitäisi olla tulossa "lähiaikoina", joten hauska nähdä, mitä saksalaiset ovat keksineet.
    Tuo jarrujen kelvollisuus lienee kovasti makuasia. Käytännössä erot Shimanon 200- ja 500 - sarjojen välillä on reach-etäisyyden säädettävyydessä ja kahvojen materiaalissa. Tehossa ero on pieni, ei oikein ole sellaisia komponentteja josta tehoero tulisl. Jarrumäntien läpimitassa on millin ero josta voi tulla muutama % tehoeroa.

    https://forum.cyclinguk.org/viewtopic.php?t=123023

    Fiilis on sitten eri asia.

  24. #3264
    Jarrut(Shimanon BL-MT200) on samaa tasoa kuin kaiken maailman kona honzoissa, joissa niillä ilmeisesti myös pärjää.

  25. #3265
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.009
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti pee Katso viesti
    Jarrut(Shimanon BL-MT200) on samaa tasoa kuin kaiken maailman kona honzoissa, joissa niillä ilmeisesti myös pärjää.
    Juurikin näin. Tuo on ihan hyvä jarru, ja oikein hyvä tuon hintaluokan pyörässä. Interceptorissa sitten onkin parempi. Whitesta ja vastaavissa OEM pyörissä foorumistien syyni on vaan paljon tarkempi kuin Trekeissä ja Konissa joissa huonoilla osilla ei väliä koska aina voi päivittää yms.

  26. #3266
    Ei pärjää ja meni vaihtoon heti.

  27. #3267
    Liittynyt
    11/2015
    Viestit
    421
    Juu ja fätin raskaalla rengaskombolla jarrut paljon kovemmalla. No pistää shimpan xt:T ja homma rokkaa.

  28. #3268
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Villetre Katso viesti
    Juu ja fätin raskaalla rengaskombolla jarrut paljon kovemmalla. No pistää shimpan xt:T ja homma rokkaa.
    Enemmän taitaa vaikuttaa kuskin paino ja ajotapa.

    Käsittääkseni Shimpan kaksimäntäjarruissa on kaikissa suurin piirtein samankokoiset männät kahvassa ja satulassa. Kuten palojen pinta-alatkin. Teho riippunee enemmän levyjen koosta ja palamateriaalista. Toki kalliimmissa on paremmat säätömahdollisuudet ja ovat kevyempiä. Ja on kai niissä kalliimmissa jotain erilaisia vipuhässäköitä modulaation helpottamiseksikin.

  29. #3269
    Että kaikki Shimanon jarrut samanlaisia Eipä oo sunkaan jarrutietous saatika kokemus oikein korkealla tasolla kun tuollaisia kirjoitat.

    Nuo Shimanon BL-MT200 on niin eri maata Shimanon XT jarruihin nähden että ei voi edes samana päivänä puhua, olkoo männät mitä koko tykkää.

  30. #3270
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.009
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SBIAN Katso viesti
    Ei pärjää ja meni vaihtoon heti.
    Pointti nyt lähinnä se että ne ihan perus Shimanon/Sramin nestelevyjarrut on ihan hyviä jarruja peruskäyttäjille, miettikää vähän suhteessa siihen että ei tarvitse mennä montaa vuotta taaksepäin kuin aika hiton kovan tason ajoa ajettiin vannejarruilla tai alkukantaisilla vaijerilevyjarruilla. Nyt yhtäkkiä normaalit merkkivalmistajan hydrauliset levyjarrut 18cm levyilla "ei riitä mihinkään tai kellekään koska ovat tappovehkeitä" tai jotain sinne päin.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •