Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
Hyvästä tarkoituksesta huolimatta Nuren sanavalinta taisi olla epäonnistunut, kun se johti ajatukset tällaiselle polulle.

Kyse ei ole siitä, mikä on helppoa tai vaikeaa, hauskaa tai kurjaa. Kyse on siitä, mitä haluaa saavuttaa. Jos ajotekniikasta välittämättä haluaa päästä mukavasti eteenpäin, suosittelen täysjoustoläskiä sähköavusteisena. Mutta jos kyse on maastopyöräilystä, jossa ajamisesta 90% on kropan hallintaa ja 10% polkemista ja jarruvivun painamista, tilanne muuttuu. Silloin pyörän ja etenkin kiekkojen keveys nousee merkittäväksi asiaksi. Ajomukavuus yms. tavoiteltavat asiat ei tule mahdollisuudesta jarruttaa passiivisesti ilman renkaan pidon hyödyntämistä (jarrutasapaino ja kuskin painopisteen sijainti), vaan tuon huomioimisesta. Jos kyse olisi huonoista välineistä ja kurjuuden maksimoinnista, kannattaa valita tosiaan sileät ja kovat renkaat, koska niillä ei voi saavuttaa mitään hyötyä maastossa. Mutta jos valitsee kevyet ja olosuhteisiin nähden sopivasti kuvioidut, laadukkaan runkorakenteen omaavat 2,2" renkaat, potentiaalia on jo vaikka mihin. Väärin ei ole valita tätä leveämpiä, mutta silloin haetaan jotain muuta kuin pelkän takajarrun varassa tapahtuvaan jarruttamiseen pitoa.

Kurjuuden maksimoinnin tai vääriän kaluston sijaan kyse on siis sopivasta kalustosta oikein käytettynä. Muutenhan kommenttiin sisältyy ajatus, että leveämmät renkaat ovat paremmat ja sehän yleistyksenä on täysin väärin.
Hyvin tiivistetty maastopyöräilyn syvin olemus. Mukavaa lukea asiantuntijan näkemyksiä. Itsellä on varmaan jo sekin pielessä että noi prosentit on vielä niin että 90% on polkemista ja loput 10% jotain muuta, ainakin osa karmeaa puuskutusta kun on kaikenlaisia mäkiä ja töppyröitä poluilla ja tekee mieli yrittää vähän lujempaa päästä. Sähköpyöräkään ei taida auttaa kun sähköpyörätopikissa sanottiin että yllättävän rankkoja on lenkit sähköpyörällä, joten sitä ei varmaan kannata edes ajatella. Jarrutteluakin täytyy kai kehittää kun nykyisellään tulee käytettyä etujarruakin, joskus takajarrua ja joskus molempia ja aina ei edes huomaa kumpaa tuli käytettyä. Sateella ainakin ulvovat karmeasti. Voi olla koko hommassa vika myös renkaiden leveydessä kun tuntuu että jossain paikoissa pitäisi olla vieläkin leveämpää kumia ja jossain pärjäisi paljon kapeammallakin. Joten tässäkin hommassa on epäselvyyttä. Kaikkeen sopivaa on helkkarin vaikea löytää. Eteenpäin pääsy ei ole ollut helppoa aina. Muistelen että joskus on kyllä sellaisiakin hetkiä ollut. Onneksi.