Vaihdoin maasturin etupyörän 160mm jarrulevyn 203milliseen.
Vaihdoin maasturin etupyörän 160mm jarrulevyn 203milliseen.
epäasiallinen maastopyöräilijä
Vaihdoin Rouvalle filoon kesägumekset.
Kävi nimittäin niin, että kun tulin hommista ja hän kiiruhti samassa napsauttamaan uunin päälle (vapaapäivä!) ja totesi tuossa menevän vielä tovin.
Mainitsi samalla, että hänelle voisikin siinä ootellessa vaihtaa kesägumekset.
Hitto, oli selvästi juoninut koko jutun jo aamusta lähtien.
Kun sitten kysyin asiasta suoraan, niin alkuun kiisti, mutta sitten ympäripyöreästi myönsi asian kyllä jollain tavoin käyneen mielessä, mutta oli oikeasti muita kiireitä. Kuten että oli ollut yli tunnin mutsinsa kanssa puhelimessa, mikä oli estänyt uunin päälle laiton aikaisemmin.
Uskoisikohan?
Asensin fatsixiin sqlabs 311 tangon 16° taivutuksella ja medium korolla. Katsotaan miltä ranteet tuntuu tunnin ajon jälkeen huomenna.
Renkaanvaihtoa, kuten tuntuu liikkeellä olevan. Markettihybridin ensiasennusrenkaat ei omanneet pistosuojausta, eilen illansuussa puoli kilometriä kevään ekaa lenkkiä ja takanen tyhjä. Siitä suivaantuneena Prismaan ja kevlarilla maustetut schwalbet tilalle.
Autoin pyöriin perehtymätöntä naapuria takarenkaan sisurin vaihtamisessa. Operaatio itse sujui helposti, vannejarrun kanssa säädettiinkin sitten vähän enemmän, mutta saatiin lopulta riittävän hyvään kuosiin.
Kirjaimellisesti ensikosketukseni sähköpyörään. Tekniikka aiheutti pientä ihmettelyä (tarkasti optimoitu kaapelin pituus), mutta selvittiin sitten siitäkin. Tiedä vaikka itsekin hankkisin joskus moisen.
Mielenkiintoinen kombo sähkö ja vannejarru. Millaisessa tällainen?
Tuo SQlab 311 oli todella hyvä muutos, poissa oli rannekivut lenkin jälkeen. Ihan loogista, että mitä enemmän on leveyttä sitä enemmän pitää olla taivutusta.
Muutamana päivänä takavaihtaja tahmannut, ei hyvin vaihtanut kumpaankaan suuntaan ja hienosäädön sietoraja kapeni nollille. Kahvat ja vaihtajan nivelet voitelin, ei muutosta, lähikaupasta uutta vaijerinkuorta, pätkät uutta kaikkiin väleihin ja rupesi hetimmiten toimimaan kevyesti ja täsmällisesti.
En ihan kylmiltään muista, mutta joku musta matalarunkoinen, jossa akku asettuu nätisti osaksi runkoa (ei siis pönötä putken päällä tai tarakan alla). Taitaa olla muutaman vuoden takainen malli. Akussa luki e-Motion (kirjoitusasusta en mene takuuseen), mutta se on jo niin kulunut klisee sähkökulkuneuvojen maailmassa, ettei juuri rajaa valikoimaa.
Roudarilla repaleiset kengänpäälliset kasaan jos vielä jonkun pakkasen pärjäisi. Käsipelillä klappi pois mökkimaasturin takanavasta.
Takuulla pitelet samoja kengänsuojia käsissäsi vuoden päästä ja ajattelet ihan samaa. Niin ainakin minulla on tupannut käymään
Edellisellä eli toissailtaisella takatalvisella vaihtelevakelisellä lenkillä asensin ketjun kulkemaan oikein eli nostin sen takaisin ylemmän rissan päälle.
Joku pikkukivi oli merkillisellä tavalla juuttunut sen ja häkin väliin siten että se ensin oireili ihan kuin keskiössä olisi jotain vikaa. Ketju tuntui hetken "ottavan kiinni" ja vapautui sitten heti perään. Kun pysähdyin tien laitaan tutkimaan tilannetta ketju olikin jo jämähtänyt kiinni. Tällainen uusavuton mekaanisesti typerä oli ihmeissään, mutta ilmeisesti jotain kehitystä on ajovuosien ja -kilometrien myötä tapahtunut sillä (1) en panikoitunut vaikka olin niin sanotusti kaukana kotoa ja (2) maltoin selvittää mistä oikein oli kysymys ennen kuin aloitin vian korjaamisen.
Vähintään tuplasti aikaa siihen meni mitä fiksummalta ja taitavammalta, mutta loppumatka oli taas iloista ajoa - ja tunne siitä että oli ottanut ihmiskunnalle ja suurimmalle osalle pyöräilevää väestönosaa pienen mutta itselle suuren askeleen oli kieltämättä oikein miellyttävä.
(Edellisen kerran koin jotain vastaavaa kun olin saanut nolla-asteisessa tihkusateessa vaihdettua silloiselle vanteelle melko tiukan nastarenkaan. Samalla muuten opin kantapään kautta miksi brevet- ja randonneurohjeissa mainittujen varusteiden joukkoon kuuluvat lämmin takki ja (kuivat) varahanskat.)
Mitenkäs Brevettien Eurolla nyt on varanastagumet mukana ulkona nollassa asteessa? Eikös noi ulkokumit kannata vaihtaa sisällä lämpimässä kotona vaikka? Vai olitko jollain 500K pakkaslenkillä ja sattu vaan kumi halkeemaan joten nykäsit tarakalta varaulkokumin kehiin?
Retkimatkakrossarissa talven olleen 34t eturattaan vaihto 36t, isompana kaiken aikaa 46t. Viimeisiä lumenrippeitä jäljellä, nastarenkaat naulaan kesäksi.
On mulla joskus yleiseksi riemuksi ollut mukana varaulkorengas.
(Se oli vähän sellaista itseironista huumoria pikemmin kuin tarpeelliseksi katsottua varautumista kaikkeen mahdolliseen, mutta sitä oli edeltänyt lenkki jossa uusi valmistusviallinen ulkorengas repeytyi niin pahoin ettei sen korjaaminen tavanomaisin keinoin - eli oikeaa tai improvisoitua "tire bootia" käyttämällä - onnistunut. Onneksi olin Nikkilän kirkkojen tienoilla jossa pyöräilijöitä kesäsunnuntaina suorastaan vilisi ja ennenkuin ehdin edes harkita mitä tässä nyt tehdään kun varasisuritkin ovat loppu, niin yksi täysin tuntematon kuski pysähtyi ja ongelman laadun selvittyä tarjoutui hakemaan kotoaan vanhan ulkorenkaan. Sen hän myös teki - ja jatkoi sitten matkaansa odottamatta että saisin hänen yhteystietonsa tai jotenkin muuten sopisin renkaan ja vaivan korvaamisesta! Se rengas on mulla yhä eräänlaisella kunniapaikalla muistuttamassa siitä mikä on oikein.)
Se renkaanvaihto oli joskus talvella eli ei sentään samalla toissapäiväisellä lenkillä. Voi olla että toinen harminpaikka olisi tuikannut reiän mun onnistumisen vahvistaman itseluottamuksen ilmapalloon...
PS Olisi muuten kaino pyyntö ylläpidolle: onnistuisiko mitenkään tuo tittelin vaihto uuteen?
KYLLÄ! Iso virtuaalinen peukutus tälle! Minä veisin kyllä jonkun hyvän vinkkupullon (sen renkaan tai jopa uuden renkaan kera) ko tyypille!
Edit: Siis jos ittelle olis käynyt JA tietäisin kuka ko sälli on. Jos en tietäs, varmaan olisin "sillä silmällä" katsellut ko alueella lenkkeillessä vastaantulijoita että sattusko vastaan ko jalo ihminen vielä.
Yritin asentaa etukiekkoo paikalleen mutta ei ollut helppo nakki... kesken jäi ja pyörä ajokiellossa toistaseksi
Aivan ehdottomasti! Se olikin yksi ellei tärkein syy siihen miksi mulla oli se rengas mukana! Ja pitkään sen jälkeenkin mulla oli kotona uusi laaturengas ja seteli - siltä että kaveri olisi raittiusaatteen miehiä - valmiina muovipussissa, mutta ikinä ei kaveri tullut vastaan tai siis en onnistunut tunnistamaan. Täytyy tosin tunnustaa että olin tilanteessa ilmeisen stressaantunut tai pois tolaltani sillä jälkeenpäin en muistanut edes pyörän väriä...
Onneksi on myöhemmin osunut kohdalle pieniä tilaisuuksia missä on voinut "maksaa eteenpäin" eli varasisuri on kerran kelvannut, kerran kuusiokoloavain, kerran sain tarjota renkaanvaihtoapua ja kerran sain liata käteni pudonneeseen ja tiukasti juuttuneeseen ketjuun. Parempi fiilis niistä on tullut kuin verenluovutuksesta!
Ympärvuotisen tiepyörän voimansiirron kokonaiskorjaus. Takanavan öljyämisestä aloitettiin, ketju teki vieläkin kaikennäköistä ketkua. Kaikki vaihdettiin, tosin olin nuuka kun löysin hyllystä käytetyt eturattaat. Hampaita oikoilin, keskiö klappasi, ketju katkeili. Lopullisesti tuli kuntoon, kun vaihdoin uuden eturattaan ja kiristin pultit kunnolla. Siis joka ainoassa osassa oli ollut jotakin vikaa paitsi vaihteissa. Etuvaihtajaakin sai kyllä säätää, kun rataspaikat vaihtuivat. Nythän tuo on kyllä 1×9, mutta isoinkin ratas on vielä paikallaan ja etuvaihtaja ohjurina.
On muuten aika mälsää, jos ei voimansiirtoon voi luottaa.
Illan asennuksena yhteen kännäriin Fox Factory -iskari. Ei ihan speksien mukainen. Mulla on noita vanhoja 4 kpl, ja kaikkiin on ihan omat iskarinsa, keles. Standardi on 7,5x2 ja alkuperäinen on 7,5x1,75, joita ei valmisteta. Keles. Bike24:ssa oli 40% alessa, mutta 19-senttiset loppuivat heti. 20-senttisiä olis vielä
BB Holland muokkasi tätä : 11.04.2019 at 21.44
Ketjuntehopuhdistusprosessi, versio 1.0
1. Valmistelu: Kenkämatto alustaksi & puhdistus- ja voiteluaineet & likatiskiharjat tiskipöydälle. Kertakäyttömuovihanskat käsiin.
2. Purkkipuhdistus & harjaus: Ketju, jonkin verran Bilteman biorasvanpoistajaa ja vettä kannelliseen purkkiin ja tiskiharjalla harjausta + ravistelua. Tarvittaessa ketjun voi lisäksi käydä tarkasti "lenkki lenkiltä" harjalla läpi siten että sisäpinnatkin puhdistuvat liasta.
3. Vesipuhdistus: Ketju vesiastiaan ja huljuttelulla puhtaaksi.
4. WD40-suojaus: Ketju läpi WD40-sprayllä astian päällä, niin ei pitäisi ruostua ja spray ei valua ympäristöön (ruostui jo kun en voidellut vaan jätin vain vetisen ketjun kuivumaan, oppia tuli).
5. Likavedet poistoastiaan ja myöhemmin kierrätykseen merkittynä maalarinteipillä. Talouspaperiin imeytetään WD40-jämät. Samoin myöhemmin kierrätykseen talouspaperin palat, joissa WD40-jämiä ("öljyiset jätteet"). Täytyy tosin varoa, etteivät öljyiset talouspaperit syty itsestään palamaan... Esim. polttaa ne itse tai antaa kuivua ulkona, kastella ja laittaa palonkestävään astiaan. Täytynee ehkä hankkia metalliroskis tai pieni metallipurkki/laatikki ja polttaa ne siinä varmuuden vuoksi.
Tämä ketjulle muutaman sadan kilometrin tai max. noin 1000 km välein, kun vaihdan ketjua kolmen ketjun rotaatiolla.
Käytän muutenkin hyvin puhtaana pysyvää Squirt Lubea. Mutta ajattelin vielä lisätä pyörässä olevan ketjun pyyhkimistä rätillä ja rasvanpoistajalla sekä ajella ketjun ainakin muutaman viikon välein ketjunpuhdistuskoneella ja miedolla pesuaineella, jos ei tiputtele liikaa likavesiä ympäristöön.
Voi tietysti pahimmillaan olla että ylimääräinen puunaus vain aiheuttaa esim. valmistajan sisäisten ketjuöljyjen haihtumista ja ketju kuluu kahta kauheammin... Mutta kokeillaan tällaistakin.
Täysjoustoon suvikumit. Jahka tässä vaurastuu, ni sitte hommaa uudet. Vaan millaiset, siinäpä pohdittavaa . . .
Eilen puoli kämppää uusiksi säädetty. Siirretty kissan kiipeilypuita (lattiasta kattoon asti kiinnittyviä versioita) sinne sun tänne. Rakennettu Ikean tuunattu pöytä terraarion alustaksi (pöytälevy, toisella puolella kaappi, toiselle puolelle 3 jalkaa). Sai leikkiä miestä kun piti porailla reikiä ja akkuruuvinvääntimellä surisutella. Kovin maskuliinista.
Muuten, Ikean "täyspuulta" näyttävä bambupuu(?) pintainen painava pöytälevy, niin sitä puuta siinäkin tuntui olevan vain parin millin kerros. Yllätys oli kova kun pora humahti läpi tyhjään jo ko parin millin jälkeen. Eli se siitä "täyspuusta". No, ehkä se pöytälevy maksas enemmän kuin muutaman kympin jos olis ollut oikeesti monta senttiä paksua puuta...![]()
Vaihdettu rasituksesta rikki mennyt vasen eli etuvaihdevipu Kona Dewhin. Samalla irrotettu ja rasvattu polkimet varmuuden vuoksi, ei pitäisi toivottavasti jumittua.
Nostin crossarin pois varaston seinältä ja vaihdon siihen alle maantiekumeilla olevat vanteet ja otin pois nastat, joilla ajettu kahdesti viime talvena. Tai no kolmesti. Yksi lenkki ja kerran töihin sekä takaisin. En taida enää ensi talvena vaivautua laittamaan noita alle. Lisäksi rasvasin ketjut ja laitoin renkaisiin ilmaa.
Vanhasta kampiakselista vastapainot ja ajoitusrattaan uuteen akseliin. Lohkoon uudet laakeriliuskat ja kampura perään. Pultit lukitteella momenttiin. Mäntiin uudet rengas-sarjat. Männät ja kiertokanget laakereineen pyttyihin. Lopuksi saunan lämmitys ja masennusolut.
-Usot sie jot myö uitiin?
Työmatkaroskapyörään uudet kiekot kumijumpan kera, hiilarikammet roskakampien tilalle, flättipolkimet ja gripit sävysävyyn kivan vihreinä, 3x7 muutettu 1x9:ksi, uudet ketjut, v-jarrut säädetty uusille kiekoille Tacxin apuvälineen avulla (ai niin, uudet jarrupalat tarttis)... ynnä muuta pientä.
Kas, sehän ei olekaan ihan roska enää. Vielä kun löytäisi palikoille jonkin kivan teräsrungon ysäriltä. Ja puolen metrin stemmin voisi vaihtaa pari senttiä lyhyempään.
Poikamiesboxi kuntoon viikonloppuna:
Tyyppi ei ollut mielissään kun sitä hiplataan. Kuten myyjä/kasvattaja sanoi että "Bloods are not Balls". Jälkimmäiset yleensä ujoja pussyjä, nämä ei näytä olevan pussyjä eikä ujoja. Täytynee ensikerraksi hankkia suojahanskat niin ei oo niin paskat housussa kun sormiaan ojentelee tuon lähellä.... Ja muutenkin toki välttää turhaa sörkkimistä. Terran totaalipuhdistuksen ajaksi vain pois tuolta, onneksi tosi harvoin tarvinnee tätä tehdä. Tyyppi tutustuu terraansa niin tuo iso vasemmalla oleva kukkaruukku on painava (varmaan joku 8kg veden kanssa jota sen sisällä on) sattui olemaan tiellä niin tää työntää sen syrjään kuin nothing. Jerkyä löytyy!
Disclaimer: "Bloods = blood python = veripyton, Balls = ball python = kuningaspyton"
Cyclo sellaiseen kuntoon, että pääsee huomenna töihin. Kesärenkaat alle, huolellinen puhdistus, voitelu, kiristelyä, säätöä. Jarrut jättivät toivomisen varaa (eivät lukitu niin millään, pysäyttävät kyllä yhdessä kohtuullisen nopeasti), mutta ajellaan sitten sen mukaisesti. Epäilen kehnon jarrutehon syyksi Helsingin talven suola-kuramoskaa, joka tuntuu juurtuneen jarrupaloihin. Pitänee tilata uudet.
renkaiden ja iskarien painetta hienosäädin. Irrotin työmatkamaasturista keulan valmiiksi keulahuoltoa varten. Eilen leikkasin sivuleikkureilla tytön pyörän maastorenkaasta reunanappuloita hieman lyhyemmiksi etteivät hankaa runkoon Kun vähänkin oli heittoa renkaassa tai enemmän painetta niin osui jo kiinni.
Eilen remontti-ilta:
- ketjutulkilla mitattu jokaisen harrastefillarin ketjut -> ei johtanut toimenpiteisiin
- titskugrainderiin asennettu kokeilumielellä ovaali eturatas.
- muovitäpäriin taakse uudet jarrupalat
- teräsjäykkikseen lisätty stopping poweria vaihtamalla 160mm jarrulevyt 180 -millisiin ja vastaavat adapterit
-> tarpeetonta muuten, mutta nyt on kiekot vaihtokelpoiset vähemmällä vaivalla täpärin kanssa
JackOja muokkasi tätä : 07.05.2019 at 13.13
Kolme samanmittaista stemmiä, melkein samalla kulmallakin. Vaihdoin aamulla taas yhden noista tärkeimpääni, vaihtelua pelkästään ja lähtö ajoon taas innostaa...
Kirjanmerkit