Lainaus Alkujaan tämän lähetti Smo Katso viesti
Joko riitti vaalit ja ilmastovouhotus? Suomi tienasi sillä miljardeja – mutta poliitikot eivät sitä sinulle kerro


"Kansa pelkää, että ilmastohörhöily tulee kalliiksi. Samaan aikaan suomalaisyritykset tahkoavat miljardien verotulot uusiutuvalla polttoaineella, taajuusmuuttajilla ja muulla ilmastobisneksellä."


https://www.talouselama.fi/uutiset/joko-riitti-vaalit-ja-ilmastovouhotus-suomi-tienasi-silla-miljardeja-mutta-poliitikot-eivat-sita-sinulle-kerro/2a1faff2-21f0-45f9-8de9-5b1804fd0743
Suomessa on tehty paljon asioita hyvin, mutta silti halutaan vetää kansalle hirttonarua kaulaan. Imagollisesti, kun keskityttäisiin näiden asioiden mainostamiseen ja siihen, että tällaiset ilmastoa edistävät asiat laskettaisiin maan hyväksi, niin ei tarvitsisi tuoreita hiilivoimaloita ajaa alas, periä järjettömän suuruisia päästöperustaisia omistusmaksuja autoista jne.

Sen takia ääntäni ei saanut puolue, joka sanallakin mainitsi polttomoottoriautojen myyntikieltoja tai muuta normaaliin elämisen kustannusta lisäävää jonkun ympäristöhihhuloinin takia.

Tuokin artikkeli todistaa sen, että Suomi on tehnyt kansakunnan kokoon suhtetutettuna paljon enemmän kuin osansa ja tulee jatkossakin tekemään myös ilman järjettömiä aivopieruja.

Jo tehdyt teot pitää osata nostaa oikealla tavalla esille, koska se esilletuonti lisää ko. tuotteiden kysyntää markkinoilla.

Miksi pitäisi kaiken kannattavan tekemisen lisäksi keksiä vielä järjettömiä aivopieruja.