HephaElectrobikeGiantFillari
Sivu 106 / 136 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 6 56 96 104 105 106 107 108 116 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.151 - 3.180 / 4051

Aihe: Fat bike eli läskiä haussa

  1. #3151
    Voisikos olla semmoinen vaihtoehto.. jos läskipyörä on ainoana pyöränä, siinä olisi toiset 29" kiekot näitä maantieajeluja varten? Sitten kun on jotain läskipyörälle ominaisempaa ajelua, siinä vaiheessa läskirengasta alle..

  2. #3152
    Liittynyt
    02/2016
    Paikkakunta
    Raahe
    Viestit
    1.062
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jh.nerve Katso viesti
    Terve! mitä läskipyörää ja renkaita harrastelijat suosittelisi minulle jos
    -asfaltti siirtymisiä tulee noin 35km
    -talvella täytyy päästä järven jäälle ja muutenki talviajoa
    -retkivaellusta
    -satunnaista maastoajoa
    Lähinnä pähkäillyt että jumbo jimit:kö kovilla paineilla kun noin paljon tulee asfalttia?
    -Tosiaan muita pyöriä ei ole. maantiefillarin olen nyt läskiin vaihtamassa ja sillä mennä ja pärjätä.
    Canyon Dudea 8.0 ja 8.0trailia katsellu ja trekin farleyta käyny koeajamassa gnarwhallin sekä Barbegazi renkailla 0.6 paineilla ja pakko myöntää että vähän raskas oli. mutta noissakin renkaissa oli jo hirvittävä ero rullaavuuteen. (tosin raskaalta voi myös tuntuu jo senkin takia kun nyt vuoteen en ole ajanut muulla kuin autolla)
    paljonkos harrastajilla on ollu yleensä matkanopeus läskeillä maantiellä? jääkö paljon maastopyörään verrattuna?
    27.5 vai 26 ja 4 vai 4.8?
    Itse sovelsin reilu vuosi sitten yhden pyörän taktiikkaa jonkin aikaa, eli silloinen Canyon Dude oli ainut pyörä. Sillä ajoin myös olosuhteiden "pakosta" välillä kelvipeekoo lenkkiä. Silloin keskarit Jumbo Jimin 4.4" LS kumeilla n. 1bar paineilla 23-24km/h. Minulla käväisi myös Trekin Procaliber RSL 29" jäykkäperä omistuksessa jonkin aikaa ja sillä nopeudet kesällä aikalailla samaa luokkaa läskin kanssa alustasta riippumatta. Eli 29" HT ei tuonut käytännössä lisäarvoa ja saikin lähteä, koska läski on monikäyttöisempi parempien talviominaisuuksien myötä.

    Viime keväänä laitoin maantielenkkejä varten Cannondalen SuperSix Evon ja samalla kelvilenkillä, samoilla sykkeillä ja tehoilla keskari n. 29-29,5km/h. Eroa tulee tasaisella maalla osaltaan myös aerodynamiikan eroista. Maasturissa on kuitenkin pystympi ja leveämpi ajoasento, joka aika tehokkaasti syö vauhtia. Tottakai myös kumeilla ja muulla kokonaisuudella on iso vaikutus.

    Läskin kumeiksi Jumbo Jim on mielestäni mainio. Rullaa erittäin hyvin, kevyt, kestävä, edullinenkin. Myös pito on ollut minulle täysin riittävää. Kumien takia ei ole eteneminen hyytynyt. Mutta onhan se tylsä vaihtoehto. Eksotiikkaa ja jänniä nappulakuvioita tarjoaa sitten muut valmistajat

    Nämä omia mielipiteitä ja kokemuksia aiheeseen liittyen.
    misopa muokkasi tätä : 11.04.2019 at 18.47

  3. #3153
    Barbegazi menee kovalla alustalla myös hyvin, mutta onhan se fakta että kovalla alustalla fatbike hyytyy helpommin kun tulee nousu eteen verrattuna kapearenkaiseen. Tein aikoinaan rullaustestin asfaltilla 2,4 kapea vs läski ja läski jäi alamäki-tasainen-ylämäki tuloksessa n. 3m päähän kapean tuloksista. Ei paljon minun mielestä ja paineet ei hirveästi tuonut eroa suuntaan tai toiseen.

  4. #3154
    Liittynyt
    07/2005
    Paikkakunta
    Salo
    Viestit
    85
    Joo tuo barbegazi oli kyllä huomattavasti paremmin rullaava kuin tuo Gnarwhal. Oletko koittanu Barbegazi ja jumbo jimin eroa?
    Paljonkos oli kokonais matka tuossa ala,tasa ja ylämäes?

  5. #3155
    Liittynyt
    04/2019
    Viestit
    362
    Arvonta kallistunut vahvasti läskipyörän hankintaan. Ykkösvaihtoehtona Felt DD30 jonka saisi hommattya paikallisesta liikkeestä. Hieman miettinyt vielä Silverbackin hankintaa, mutta noviisina postimyynti hieman hirvittää. Onko tuossa Feltissä jotain eroa osien puolesta joka puoltaa hintaeroa vs. Scoop Single? Specsien puolesta osat melko samaa tasoa, painoeroa Feltin hyväksi noin 1,2kg (kapeammista kumeista iso osa).

  6. #3156
    Olen kiikaroinut fatbikee nyt 1-2 vuotta, nyt olisi ylimääräistä rahaa ostaa. Ensin kyttäsin whiten fatbikee alennuksesta, kunnes tajusin että ei mtn markinnan parasta vaikka hinta-laatu onkin ok, ja shimano olisi iso plussa. trek farley 5 ja kona wo (suomi edition) kävi mielessä. mutta kovan vertailun tuloksena täytyy todeta että tällä hetkellä silverback scoop singlessä on paras hintalaatusuhde paperilta katsottuna. Väri nyt ei omaan silmään paras, mutta pimeässä ainakin huomiota herättävä. Postimyynti ei hirvitä itseäni, saksasta pari maantiepyörää ostaneena. Vielä puntaroin L (480mm) ja XL (530) koon välillä. 188-187 pituus ja 88-89 haaramitta itsellä. XL koko vaikuttaa enemmän oikealta ,nykyinen 29 maastopyörä kokoa 54cm ja hybridin kokoa 53cm, ja hyviä olleet ajaa. oisko muilla saman pitusilla kokemuksia jakaa fatbiken koosta?-..

  7. #3157
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pörrp Katso viesti
    Trek farley 5 ja kona wo (suomi edition) kävi mielessä...

    Vielä puntaroin L (480mm) ja XL (530) koon välillä. 188-187 pituus ja 88-89 haaramitta itsellä. XL koko vaikuttaa enemmän oikealta... Oisko muilla saman pitusilla kokemuksia jakaa fatbiken koosta?-..
    Minulla oli samat vaihtoehdot ja päädyin Won Suomi-versioon. Olen aika tarkkaan samoissa mitoissa kuin sinä, ja XL-kokoinen Wo on just passeli.

  8. #3158
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Pörrp Katso viesti
    mutta kovan vertailun tuloksena täytyy todeta että tällä hetkellä silverback scoop singlessä on paras hintalaatusuhde paperilta katsottuna. Väri nyt ei omaan silmään paras, mutta pimeässä ainakin huomiota herättävä. Postimyynti ei hirvitä itseäni, saksasta pari maantiepyörää ostaneena. Vielä puntaroin L (480mm) ja XL (530) koon välillä. 188-187 pituus ja 88-89 haaramitta itsellä. XL koko vaikuttaa enemmän oikealta ,nykyinen 29 maastopyörä kokoa 54cm ja hybridin kokoa 53cm, ja hyviä olleet ajaa. oisko muilla saman pitusilla kokemuksia jakaa fatbiken koosta?-..
    Olen 187cm, 92cm jalan sisämitta. Ostin muutama viikko sitten Singlen XL koossa. Testasin sekä L:n että XL:n myymälän pihalla ja XL oli selkeästi sopivampi. Omaan makuun L:n ohjaamo tuli liian lähelle ja alas.

  9. #3159
    Kiitoksia molemmille, XL siis tilaukseen!

  10. #3160
    Kumpi olisi parempi - verkkokauppa.com:in Baana Flesu vai Baiks.fi:n Black Muffle (kumpikin 399)

    https://www.verkkokauppa.com/fi/prod...2awhDQy3hDQMWv

    https://www.baiks.fi/black-muffle-fatbike-26.html





    Baiksin pyörässä on 21 vaihdetta ja Acera/Alivio mutta verkkiksen pyörässä vain 7 vaihdetta ja Altus. Lisäksi "polkimet hankittava erikseen" (ehkäpä myös Baiksin pyörään).

    Ihan vain pyhä/katukäyttöön kun muutkin polkevat siellä noilla ja ei maksa paljoa ( perusteluna reeniä reeniä ja Tom Sawyer aidan maalaus).

    Onhan kotimaisiakin merkkejä Tunturi (499) ja Jopo (699) mutta niissä on teräsrungot kun noissa em. pyörissä on alumiinia.

  11. #3161
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.393
    Ei tule suosituksia kummallekkaan fillarille täältä 😄
    Minä siirtysin katsomaan käytettyjä jäykkäperämaastureita tolla budjetilla ja käyttötarpeella

    ps. Näkyykö noita muka liikenteessä paljon? Vai onko ne vaan pihalla ruostumassa

  12. #3162
    Liittynyt
    07/2014
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    850
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti hcfreak Katso viesti
    Ei tule suosituksia kummallekkaan fillarille täältä
    Minä siirtysin katsomaan käytettyjä jäykkäperämaastureita tolla budjetilla ja käyttötarpeella
    En ole eri mieltä. Mutta noista kahdesta karttaisin vähemmän Baiksia, koska siinä edes välitykset näyttäis olevan semmoiset että sillä voi kuvitella metsäänkin menevänsä. Baanassa 42-piikkinen eturatas, mitä ihmettä semmoisella tuommosessa pyörässä tekee?

    Oikeasti tuota epäsopivien osien tunkemista kyllä usein muutenkin ihmettelen. Ymmärrän kyllä että painoa tulee lisää ja osien tasosta tingitään kun hintaa halutaan painaa alaspäin, ja se on ok. Mutta miksi ihmeessä niihin pyöriin tungetaan täysin järjettömiä osia, jotka ei kuitenkaan hintaan vaikuta (vaikea uskoa että 42t vs. jotain 26t-30t olisi saatavuudeltaan merkittävästi parempi ja halvempi)? Jos taas keinotekoisesti haetaan segmentointia, niin turhalta tuntuu sekin kun nuo muut ominaisuudet vaikuttaa pyörään kuitenkin niin paljon että rahalla saa tuntuvasti parempaa vaikkei halvinpia malleja keinotekoisesti sabotoitaisikaan.

  13. #3163
    Kevyt ja ketterä hiilikuituläski hakusessa. Farley 9.6, Beargrease carbon vai joku muu? Hintamaksimi noiden kahden luokkaa.

  14. #3164
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.393
    ^No vissii canyon dude.

    edit: Muttajaa se parintonnin jäykkäversio onki loppuunmyyty

  15. #3165
    Liittynyt
    03/2015
    Paikkakunta
    Tuusula
    Viestit
    260
    Olisi aika vaihtaa runkoa, Cube toimii osien luovuttajana, 197mm akselilla oleva runko, mielellään samaa keula pituutta käyttävä, kammetkin jos vielä sopisivat, satulatolpan paksuus on kait liikaa vaadittu. 4.8" on riittävä rengas koko.
    Alumiinia saisi olla, kaatuilen kuitenkin.
    Tarakan paikat olisi suotava.

    Polea katselin, saako muita merkkejä runko settinä?

  16. #3166
    Omiahan sitä on tapana kehua kun tuntee onnistuneensa; kuituisen sysimustan Muklukin rungon ostin Hibikestä 14xx€ alkuvuodesta ja miinuskulmaisella stemmillä spacerit yläpuolella on varsin kisakireän tuntuinen. Kuitenkin tarakan ja vaikka mitä ruuveja runko täynnä että muuntuu retkikäyttöön jos sellainen tarve joskus taas toivottavasti iskee.
    Ei kait sitä kuitua kaatuilun takia tarvi kuitua vieroksua, maksupuoli kyllä kyrsii.

  17. #3167
    Liittynyt
    03/2015
    Paikkakunta
    Tuusula
    Viestit
    260
    Enkä kuitua vieroksun suotta. Onhan nykyinen keulakin kuitua
    Polekin tontun maksaa, hinta erotuksen juhlii helposti viikonlopussa, yksi juhla vähemmän, se olisi siinä.
    Maksaessa se vaan kirpaisee.
    wex4 muokkasi tätä : 31.05.2019 at 20.30 Syy: Keula asia

  18. #3168
    Haluan suosia yhden pyörän tekniikkaa. Kompromissien kanssa siis elän.

    Edellinen pyöräni, 29er, löysi uuden omistajan ja
    tuli laitettua Felt DD70 vajaa pari kk sitten.

    Pakko todeta, että ergonomia ja säädöt on todella hyvin kohdillaan ja ajo on kaikin puolin sulavaa normiteillä, mutta ei tota ryskyrystä ja hyppimistä jaksa mitä tulee kun ajaa poluilla :P Paineita on vaihdeltu ja lopputulos on se, että lenkit tapahtuvat asfaltilla tai korkeintaan pururadalla.

    Vaihtaisin heti pois vaikka cycloon, mutta koska talvellakin on tarkoitus ajaa työmatkat ja lenkit, niin siihen ei taas cyclo tai edes normi maasturikaan maistu enää lainkaan. Mun leveysasteilla lunta riittää. Eli fätillä mennään.

    Positiivista on se, että isommilla paineilla toi rullaa asfaltilla todella hyvin. Tuntuu vain tyhmältä ajaa isoilla kumeilla teillä.

    Hyvä pyörä, minä olen vain hankala

  19. #3169
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    ^Osta joustokeula.
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  20. #3170
    F. Kotlerburg Guest
    Kalliita ovat kunnolliset.

  21. #3171
    Juu en halua sijoittaa joustokeulaan. Rehellisyyden nimessä ei se maastoajo tuntunut yhtään mukavammalta etujouston kanssa sillä 29er fillarillakaan.

  22. #3172
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
    Kalliita ovat kunnolliset.
    Bluton saa 300-500e, ihan tarpeeksi kunnollinen oli ainakin omaa maastoajoon. Puumangerille kuitenkin turha, jos ei maastossa viihdy.

    Olisko sitten kapeemmat kiekot ja kumit, esim 29+ kesäksi hyvä ratkaisu?

  23. #3173
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jeltsar Katso viesti
    Bluton saa 300-500e, ihan tarpeeksi kunnollinen oli ainakin omaa maastoajoon. Puumangerille kuitenkin turha, jos ei maastossa viihdy.

    Olisko sitten kapeemmat kiekot ja kumit, esim 29+ kesäksi hyvä ratkaisu?
    Maastossahan viihdyn juosten erittäin hyvin ja harmittaa vähän kun tökkii toi fillarilla ajo siellä. Aikoinaan ajoin vuosia 26" etujousitetulla Cannarilla enduromaastoissa ja tykkäsin siitä todella paljon. En tiedä onko miehessä tapahtunut muutos vai onko noissa isomman rengaskoon pyörissä jokin ergoniminen asia miksi ajo tuntuu niin epämiellyttävältä. Ajoasento ja pyörän koko on ainakin sopiva.

    Toiset kiekot kesäksi vois olla OK maantielle, mutta todella hyvin noi fatit rullaa asfaltilla kun paineet on kohdillaan. Rullaavuuden vuoksi ei tarvitse kyllä ostaa toisia kiekkoja!

  24. #3174
    Onko näkynyt pieniä läskejä järkevään hintaan?
    Alle tonnin hintaluokassa esim XXL tai verkkopainon fillarit olisi OK. Mutta reilu 160 cm pituutta niin saisi olla S kokoinen ja nuo ovat turhan isoja.

  25. #3175
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Jeltsar Katso viesti
    Bluton saa 300-500e, ihan tarpeeksi kunnollinen oli ainakin omaa maastoajoon. Puumangerille kuitenkin turha, jos ei maastossa viihdy.
    Bluto on löysä.

  26. #3176
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
    Bluto on löysä.
    Masto ei. Sitäkin on viime aikoina saanut aika sopivasti. https://www.fatbike24.de/products/SA...abel-2017.html
    Ai niin, mu se on painava kuulemma.
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  27. #3177
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    itähelsinki
    Viestit
    7.625
    ^Pitäisi varmaan päästä kokeilemaan Mastoa, mutta itseä ei Bluton oletettu löysyys ole haitannut. Enemmän se, että koko joustoa ei oikein järkevästi tahdo saada käyttöön millään.

  28. #3178
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Antza44 Katso viesti
    Masto ei. Sitäkin on viime aikoina saanut aika sopivasti. https://www.fatbike24.de/products/SA...abel-2017.html
    Ai niin, mu se on painava kuulemma.
    Eipä saa enää. Eivät toimita Suomeen.

  29. #3179
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti F. Kotlerburg Katso viesti
    Eipä saa enää. Eivät toimita Suomeen.
    Jaa kyllä mulla ainakin anto maksuun asti mennä läpi, kun äsken kokeilin. Enkä äkkiä löytänyt infoa, että ei toimittais Suomeen.
    https://www.fatbike24.de/content/Sho...s.html#versand
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  30. #3180
    F. Kotlerburg Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Antza44 Katso viesti
    Jaa kyllä mulla ainakin anto maksuun asti mennä läpi, kun äsken kokeilin. Enkä äkkiä löytänyt infoa, että ei toimittais Suomeen.
    https://www.fatbike24.de/content/Sho...s.html#versand
    Alviraja täynnä. Eivät toimita.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •