Kävin vastaanottamassa 1.5kg jossa actionkamera, valvontakamera ja HDMI-VGA konvertteri. Meinaakohan posti joskus laittaa saapumisilmoitustekstarin ja kenen piikkiin menisi jos posti ei sellaista ikinä laittaisi ja paketti palaisi lähettäjälle?
Kävin vastaanottamassa 1.5kg jossa actionkamera, valvontakamera ja HDMI-VGA konvertteri. Meinaakohan posti joskus laittaa saapumisilmoitustekstarin ja kenen piikkiin menisi jos posti ei sellaista ikinä laittaisi ja paketti palaisi lähettäjälle?
Joo, hommissa suoritin vastaanoton SAP:iin.
Ei näytä paketteja tulleen kenellekään ...melkein kolmeen viikkoon? No mä vastaanotin eilen 3 pakettia; nyt on enää yksi nukke, yksi nuken asu ja itelle pyjamanhousut tulossa. Eikä ole mielessäkään mitään uusia pakettihankintoja.
Kyllä vain. Jälkikasvun harrastevarusteita.
Eilen tuli hyvien tarjousten ketjun innoittamat lyhytlahkeiset. Vaikuttivat oikein sopivilla, kunhan vaan pääsisi kokeilemaan käytännössä.
kalapinssi-paketti tuli. Tosi hienoja kalapinssejä, äh kuhaa olisi pitäny tilata parikin mutta otin sensijaan tuplataimenet. No seuraavalla kerralla, olen ajatellut ostaa myös kalojen tunnistusoppaan.
![]()
Olisin ottanut, jos olisin ollut kotona. Huomenna sitten terminaalista uudet Jumbo Jimit.
Ei.
Odottelen penkkiä (punttipena -juttuja)
Ei aika kulu; me kulumme.
Jepulis, tormekkiin tuli lisävarustepaketti. Terävä on tekevän veitsi, tylsä tyhmän miehen. Kirjoitti A.Kivi
-Usot sie jot myö uitiin?
Jep jep, concept 2 soutulaitteeseen hommasin istuinpehmukkeen kun salilla joskus soudan puoli tuntia. Jäätävän kova se muovikaukalo mikälie istuin siinä onkaan.
En mutta toivottavasti huomenna olisin
-L.
Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa
^^ ei tyynyä kotoo löydy?
Kävin hakeen sen "lähetystä on yritetty luovuttaa....yms." pikkupaketin asiamiespostista.
Taitaap olla tiistaina tilattu Rosen setti jo tulollaan, paljoa eivät aikailleetkaan, vaikka 2-3 vko toimitusajalla pelottelivatkin.on tulossa lähetys CA******128DE
seuraavien päivien aikana. Jos et ole paikalla, se viedään noudettavaksi
postista.
Toimitusvaihtoehtoihin pääset tästä: https://isms.fi/a/***** (vastaus
klo 15:00 mennessä).
Postin ilmoon vastaaminen olikin jo haasteellisempi. Sähköposti oli kilahtanut ajassa 13:43 ja vastausaika umpeni klo 15:00. Aikaa olisi ollut reagoida 1h ja 17 min, en ehtinyt.Toisaalta, viimeinkin löytyi laji, jossa Suomen Posti on todella nopea
Vaan minäpä olin Postiakin ovelampi ja kiusallani kirjasin paketin 2. osoiteriville ovikoodin ja luvan paketin jättämiseksi oven taakse. Saas nähdä minkä vastajäynän keksivät
DHL tuossa kuitenkin se paketin ensisijainen toimittaja, mutta Posti ilmeisesti tuossa haluaa sen paketin juhlallisesti minulle ojentaa ja provikan kuitata.
Posti kyllä aiheuttaa harmaita hiuksia.
Toimitus automaattiin ei ole onnistunut. Uusi toimitus seuraavana työpäivänä.
Jepp. "Toimitusta yritetty "-lappu iltapäivällä laatikosta ja postiin r2.com pakettia noutamaan... fättiin 29+ tarpeet
Lähetetty minun SM-T580 laitteesta Tapatalkilla
-- not fast but furious --
Pari pakettia vastaanotettu tällä viikolla.
En ole. Johtunee siitä, että en ole tilannut mitään. Erään pikkuhilun kävin hakemassa liikkeestä yli sadan kilsan päästä, mutta säästi ainakin postikulut.
No rain - no gain.
OLEN! postimies yllätti ja toi paketin kotiovelle asti![]()
Taisi olla 2.kerta tässä asumisen aikana, kun toimitus onnistui näin nappiin.. muutamia kertoja väittäisin olleeni kotona, kun "Toimitusta yritetty "
No pkt sisälsi gg renkaat crossariin ja parit vinoputkilokarit
2x Michelin Power Gravel Tubeless Competition Line Folding Tire - 28 Inches
2x SKS X-Board Dark Front Mudguard
Lähetetty minun SM-T580 laitteesta Tapatalkilla
-- not fast but furious --
Yksi olisi DHL:n automaatissa. Menipä nätisti tämäkin. Monta päivää ennen toimitusta tuli viestillä linkki, josta paketin pystyi ohjaamaan esim. automaattiin tai noutopisteeseen.
Mennä keskiviikkona kymmenen(10), perjantaina vain yhden ja nyt päiväposti tuomassa kahta.
I väntan på ännu dåligare tidet
Täänpäiväiset tuli ihan ok. Mutta kaksi viimeistä postin pakettia ei aivan, Rtecci Tampereelta laittoi mullu hopusti kaipaamiaani tubelessteippejä. Spassiiba Tre!
Ja seurantanumerot niinkuin pitää, paikallinen posti on näemmä siirtyny kirjeeseen kun käsin kirjoitettu lappu tuli jo teipit aikaa haettuani. Hmm???
Vähemmän hauska oli kun helmikuun lopulla tilasin Saksan maalta tutusta firmasta myös custom takakiekon, 21/3 havahduin jotta mitä hattua. Emailasin ja ja sain vastausta jotta on kiekko 12/3 lähetetty ja myös lähetyskoodin jolla löytyi myös postista, kunnen viitsinyt pyöräkärrillä lähteä sohjoon sotkemaan niin kaveri haki. Tästä tuli oikein printattu Enelonen postilootaani. Tilaustani en löydä ees kiekon myyjän tililtäni. No onneksi Merlin vasta ens viikolla lupasi toimittaa päälikumit.
I väntan på ännu dåligare tidet
Olis Omenan uudet hammasharjat ilmeisesti pakettiautomaatissa. Jo vain aamukahvin jälkeen käyn poimimassa.
just tuli pikkupaketti, "Pacific Lamprey Experience"- kirjanen ja 2 kala-aiheista väritys-puuhakirjaa
Puolikas Rosen paketista, vaikka olin laittanut kruksin kohtaan, että toimitetaan kokonaisena kaikki kerralla.
Vaan nytpä menikin Posti vipuun, meillä olikin päivällä Rouva kotosalla, joka sai paketin napatuksi Patelta. Mahto sitä vituttaa.
Posti yritti kyllä hämätä ilmoittamalla, että "lähipäivinä tulossa paketti Postista noudettavaksi".
eli siis Ranuan pehmokalapaketin kävin vastaanottamassa, olin piirtäny siihen lappuun jossa oli paketin hyllynumero niin muutaman kalan....postin asiakaspalvelija kehui että onpa hieno piirustus....äskön sitten avasin kalapaketin ja laitoin Ranualle viestiä että hienot kalat saapui ( kun olin aamulla puhelimitse tiedustellut pakettia niin aattelin että hyvä ilmoitella että asia kunnossa) tosi kivoja ja korkealaatuisia kaloja, suosittelen lämpimästi! varsinkin ahvenet on ihania.
Kävin noukkimassa postista SSD:n, eli kyllä siis olen.
Postilla sen kun panokset kovenee. Tänään kilahti tekstari, että lähipäivinä on tulossa paketti ja tällä kertaa valinnan vapautta toimituspaikan valintaan oli myönnetty tasan yksi tunti. Onneksi satuin olemaan kuulolla tekstarin tulosta ja saatoin ohjeistaa jättämään oven taakse.
Kyllä niitä nyt varmasti harmittaa![]()
Kirjanmerkit