LJL:n ja Tommin kommenttiin. Toi toisten syyllistäminen minuakin vähän kivistää ja toisinaan tulee tökättyä samalla tyylillä takaisin. Onhan siitä lehdissäkin ollut juttua, että kovia ollaan kieltämään kaikkea, kunhan se ei kosketa omaa eloaan.
Vaikkapa tässäkin keskustelussa mainittu moottorikelkkailu. Valtaosa ajaa niillä niin vähän, 1000-2000 vuoteen, ettei sillä ole kummempaa merkitystä mihinkään. Pohjoisen pojat rällää enemmän, mutta poro-ukoille se liittyy elinkeinoon ja määrällisesti niitä on vähän.
Eräs pappa tässä lähistöllä ehkä elää aidosti niin, ettei sen tekemisistä löydä paljoa tiukattavaa ilmaston näkökulmasta. Ei hyväksy missään nimessä edes koneellista ladunhoitoa hiihtoa varten. Tekee itse omat latunsa hiihtämällä umpihankeen. 
Eli, nykyisellään tunnettu hiihto sinne kieltolistalle vaan.
Miten niin tyhmä kysymys??
Kirjanmerkit