Täällä pohjoisempana ei onneksi autolla laduille pääse, turistit kyllä kävelevät joka päivä ja ajelevat kelkoilla. Nyt tilanne hankaloituu kun uusivuosi lähestyy ja Kaukoidän porukka ja venäläiset tulevat
Täällä pohjoisempana ei onneksi autolla laduille pääse, turistit kyllä kävelevät joka päivä ja ajelevat kelkoilla. Nyt tilanne hankaloituu kun uusivuosi lähestyy ja Kaukoidän porukka ja venäläiset tulevat
„Quäl dich, du Sau!“ (Udo Böltz)
Meilläpäin ei ahistuta hiihtobaanalla ajelusta. Tietenkään latua ei saa rikkoa ja järki päässä muutenkin! Ohjeistettu sillä perusteella kuskeja, että vähän niinku siististi vieraisilla ollaan vaan niillä baanoilla.
https://www.facebook.com/raahecc/pho...7727952418983/
Perus latupohja on tylsää ajettavaa mutta ei tartte korvat luimussa ladun poikki ajella. Toisaalta jäälle ajettavat baanat on aika kivoja sekä näin virallinen maastopyöräilyreitistö on sekä ajettavissa, että hiihdettävissä.
Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi
Oloksella hiihtoladulla latukoneen perässä käveli turisteja vierekkäin kahdessa jonossa, olivat tulleet ladulle metsästä lenkin puolivälissä. Pian sen jälkeen ladulla oli mennyt kelkka peräkelkan kanssa ja puolet baanasta oli ihan muusina.......
„Quäl dich, du Sau!“ (Udo Böltz)
Aihetta sivuten
https://www.aamulehti.fi/a/201417762
Sarjakairaaja iski Tohlopin retkiluisteluradalle – reikiä kahdenkymmenen metrin matkalla kummallakin puolen rataa: "On siinä saanut hiki päässä kairata"
Meillä on tässä jonkun aikaa ollut tämmöinen tietoisku/lupataulu ladun alussa. Ja uskon kyllä että lupa koskee myös siitä tiuhaan meneviä paksukumisia pyöräilijöitä, mutta kun ne etenevät jälkeä jättämättä, ei kukaan tiedä..
![]()
Tuo lupa on ensimmäinen lajiaan minun silmiin. Mitenhän on, kiinnostaako ladulla kävely tuolla sitten enää?
Mun sydäntä toi lupataulu lämmittää. Ainakin viimevuonna siellä komeili munkin jälkiä paljonkin, kun hilppastiin pulkan kanssa menee tai opetettiin pikkusta hiihtään. Sitten mä tiedän ne jotka siitä on urputtanu tahoille ja haukkuivat päin naamaakin ihan, niin jotenkin toi on semmoinen pressan uudenvuodenpuheen mukanen linjanveto.
Ihmettelen sitä, miksi myös lumikelkalla täytyy ajaa hiihtobaanalla. Ja vielä ympyräreittiä pitkin. Kelkanjäljet jättävät ikäviä uria, kapea luistelusuksi menee uran mukana helposti lakussa. Eilen taisin olla ainoa vapaan hiihtäjä ladulla, joku oli mennyt aikaisemmin pertsalla uraa pitkin. Useita kävelijöitä ja kelkkailijoita oli uralla kuitenkin liikkunut. Lapin ongelma on se, että tammi-helmikuussa kukaan paikallinen ei hiihdä, latureittejä käyttävät lähinnä kävelijät ja kelkkailijat. Viime talvena joku poromies oli käyttänyt latureittiä tokkansa siirtämiseen, ja jälki oli sen mukaista. Onneksi tuollaista ei ole vielä käynyt, koska porot ovat aitauksissa turvallisessa talviruokinnassa. Latujen valaistus muuten Oloksella on myös lopetettu, eilen hiihtelin kuunvalossa.....
sianluca muokkasi tätä : 25.01.2019 at 06.55
„Quäl dich, du Sau!“ (Udo Böltz)
vanhan tässäkin triidissä mainitun säännön molemmat pykälät pätevät edelleen: 1§ saunassa ei pierrä, 2§ laduilla ei kävellä. Tänä talvena on tullut fiilis, että pääkaupunkiseudun latuja on tuhottu enemmän kuin aikaisemmin. En ymmärrä, maastopyörällä löytää metsistä mainioita reittejä, joita voi myös kävellä, miksi pitää kulkea laduilla??
Kuinkahan on sujunut https://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/k...teoksi/754935/
"Latujen hoitoon on riittänyt normaali kerran päivässä tehty kunnostus" Varmaan joo, mutta meillä päin normaalia on kerran viikkoon tehty kunnostus. Siinä ajassa olisi jo reikiä täynnä. Rahaa ei ole ajaa latuja enempää. Hyvä jos tuossa pitäjässä rahaa riittää.
Seuraavaksi ne vaatii ladut hiekoitettavaksi.
Hiihtolatuja olisi kyllä syytä kunnioittaa, kun ne ovat kuntoradoilla. Sitten taas jos koko Keskuspuiston yhdysreitistö ajetaan laduiksi, on jokseenkin ylimielistä kommentoida, että sieltä pitää pysyä muiden kuin suksilla liikkuvan poissa sesongin ajan. Se kun on vain pari-kolme kuukautta. Näin jossain uutisessa siteerattiin latumestaria. Hyvänä lumitalvena, jollainen pääkaupunkiseudulla onneksi on, tuosta tulee miltei neljännesvuosi. Eli aika pitkä aika.
A Gentleman will walk but never run
Hyvin on Kempeleessä mahtuneet kaikki sekaan. Itseasiassa kävelijöitä ei ole ollut yhtään sen enempää kuin muutenkaan. Toki lukutaidottomat ovat lukeneet vain otsikon, eikä sääntöjä ja tästä on pieniä väittelyittä ollut niin ladun varrella kuin faceryhmissä. Edelleen ladun ja baanan rikkominen ja lemmikkieläinten ulkoiluttaminen on kielletty.
Tuossa hiihtolatuverkoston alueella on kilometreittäin läskien ja kävelijöiden polkuja, joiden siirtymien helpottamiseksi tällainen pykälä kirjattiin. Latujen kunnossapitäjät ovat tehneet latu-urien ulkopuolille 50-100cm leveän jatkon jota pitkin kävely ja läskeily onnistuu.
Lähetetty minun SM-J510FN laitteesta Tapatalkilla
Niin jäi matka taas puolitiehen, itsestään oli luullut liikoja...
Hiihtäminen on puolestani jees ja yritän pysyä pois häiritsemästä. Hiukan tosiaan kuitenkin kummeksuttaa että keskuspuistossa on tukittu pyöräily latukartan mukaan paikka paikoin kokonaan. Voisi noista rinnakkaisista samansuuntaisista väylistä toisen jättää laduttamatta.
Muut tuntemani ko. palveluiden käyttäjät ovat olleet pääsääntöisesti samaa mieltä.
EX ja nykyisessä työ-yhteisössä on edustajia kaikkiin käyttäjäryhmiin; alueella asuu
tuttaviakin, eivätkä ole pahastuneet asiasta.
Jäsen TERU (ainakin) asustelee noilla tienoilla, voinee kommentoida halutessaan.
"The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-
Miten muuten väistämissäännöt menevät eli kenen pitäisi väistää kun ajettu latu ja talvikunnossapidettävä ulkoilutie leikkaavat?
(1) Hiihtäjä on verrattavissa jalankulkijaan, joten pyöräilijä väistää aina.
(2) Oikealta tuleva menee ensin.
(3) Se menee ensin jolla on kovempi vauhti ja se väistää jolla on paremmat jarrut.
(4) Viidakon laitkaan eivät päde.
PS Itse ajan vaihtoehdon (1) mukaisesti, mutta hiihtäessäni noudatanja vaihtoehtoa (3).
Sanoisin jotta latu on toisarvoinen, oikopolkuun verrattavissa oleva väliaikainen väylä ja tie "kiinteä" joten hiihtäjä väistää aina. Ymmärrän tämän kysymyksen ja spekulaatiot vitsiksi, miksi hommista pitää tehdä vaikeita. ( Toinen tulkinta olisi jotta noudatetaan samaa varovaisuutta kuin kuvitteellisessa neljän tien tasa-arvoisessa risteyksessä. Varovaisuutta noudattaen kummalla tahansa kulkeva saa mennä ekana jos katsoo jotta toinen väistää)
Ei ollut missään nimessä vitsiksi tarkoitettu, vaikka yritinkin kysymyksen vitsikkäästi esittää. Paikkoja joissa tällaista pohdintaa aiheuttavia tilanteita syntyy on jos ei lukuisia niin useampia kuin vain muutamia Helsingin keskuspuistossa.
Kun ajattelen että latu on ajettu aivan samanlaiselle ulkoilutielle kuin se mitä ajan fillarilla, en osaa oikein sitä muuna kuin täysin samanarvoisena tienä. Oikeastaan latu olisi helpompi nähdä "ylempiarvoisena" koska latu jatkuu latukoneen ajamana tien poikki. Jos ulkoilutien hiekoitus katkaisisi ladun, järjestys olisi selvempi - ja hiihtäjien käytös ennustettavampaa
Nyt käytäntö tuntuu olevan se että mitä hiihtoniilomman näköinen menijä on kyseessä tai mitä kovempaa suksi vie loivassa myötämäessä laskevaa ja risteyksen olemassaolon autuaasti unohtanutta sunnuntaihiihtäjää, sitä suuremmalla syyllä pyöräilijän kannattaa noudattaa varovaisuutta ja olla se joka väistää.
Voihan se tietysti mäessä olla joillekin jopa mahdotonta suksilla stopata. Pitää tietysti huomioida risteyksen paikka, mahdollinen jäinen keli ja vielä päätellä suksijan ulkonäöstä taitotaso. Risteyksen ulkonäkökin vaihtelee ehkä sen mukaan, onko latukone juuri ajanut vai onko polku kuluttanut jo uran ladun poikki.
Vielä mahotompaa on stopata jos baana on kävelty paskaksi ja kovettunu siihen. Sillon kaadutaan.
Jos hiihtobaana ylittää autotien niin siellähän on yleensä kolmiot autolle
^Huomattakoon että siellä on yleensä varoituskolmio eikä väistämisvelvollisuudesta kertova toisinpäin oleva kolmio
Aikaisemmin en ole ilmiöön törmännyt, mutta tällä kaudella on perääni lyöttäytynyt lähes jokaisella lenkillä peesaaja. Eivät mene ohi, eivät millään, mutta suhistelevat kannoilla kilometrikaupalla. Oman rytmin säilyttäminen vaikeutuu, ja luisteluhiihdossa väkisinkin miettii, pitäisikö siinä aktiivisemmin pyrkiä mahdollistamaan ohitusta.
Kirjanmerkit