^muikea kuva - ja kiinnostava työmatkareitti!
^muikea kuva - ja kiinnostava työmatkareitti!
10k-kerhon jäsen
Reilu viikon sairasloman jälkee oli mukava päästä taas pyörän päälle, vielä kun vaivat helpottais..![]()
Fiilistelläänkö tuossa sitä että on juuri noustu ylös vai sitä että kohta mennään alas? Vai suhteellisen harvinaista näkyä, kirkkaan aurinkoista alkutalven päivää?
Valoa päin.
![]()
“Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”
Tunnelmia perjantailta Las Vegasin läheltä, Cottonwood Valleystä, Late Night trails -poluilta. Vuokrapyörällä seikkailin ja olipahan mukavata hommaa. Polut melko helppoja, mutta flow oli mahtava. Välillä 1-2km -pitkiä loivia, mutkaisia alamäkiä ja kuivuneiden puronuomien läpi ajamista jne. Löytyipä projektiautokin polun varrelta. Muutama kuva alla.
![]()
Vähän kaikkea, lähinnä että pääsi pois kotoa mätänemästäen kyllä tykänny kiivetä tuota ylös, meinas mennä pohkeet jumiin kun sen verta jyrkkyyttä, hauska oli kyllä ajaa alas, oispa jaksanu useemmin
Keli oli joulukuuksi mitä mainioin, mitä nyt tuuli aikalailla, mutta metässä sekään ei haitannut
Kiva oli löytää taas uusia polkuja lähiseuduilta
![]()
Sunnuntain fiiliksiä.
Ilman nastoja jäi fiilistelyt vaan kuvaamisen tasolle. No, eipä tuosta rannasta kauemmaksi olisi muutenkaan uskaltautunut, kun jään paksuudesta ei koko järven osalta ole vielä mitään tietoa.
![]()
Minä ajan pääni jäädyksiin
Komee paisti pojilla oli! Tollasta on nautiskelu....
Nyt näyttää jo satumaisilta maisemat, vaikee edes kuvitella miltä näyttäny livenä, kun ei mitää vastaavaa ole ikinä livenä nähnyt![]()
Onko tossa viimeisessä kuvassa kroko polun lopussa?
No ajoitko?
Pyöräily on kivaa!
Helpottaako tuo yhtään?
https://photos.app.goo.gl/yNrsH8x4Jv44bDVQ7
^^ Ei ole vaan muutaman kiven rykelmä, kuvakulma ja varjot vain tekee tepposet.
^ En ajanu. Paikka on siis tuon "krokokiven selkä", joka jossain muualla menisi sellaisella puolivillaisella bunny hopilla, mutta tuolla ongelma on sitä edeltävä 3-4 tunnin möykytys selvästi kotikontuja korkeammassa ilmanalassa, jonka jälkeen ei tunne kunnolla edes käsiään, yhdistettynä siihen, että saattaa olla vain yksi yritys![]()
^^ Upea video.
Itsenäisyyspäivän ratoksi viitisen tuntia Porvoon polkuja ym. paikallisella opastuksella, sisältäen pari kansallismaisemaa
![]()
JackOja muokkasi tätä : 06.12.2018 at 18.50
Kiitos vaan kaikille kommenteista, hauska jos noista on iloa muillekin, laitoin vielä toisen videon saman linkin taakse ikään kuin yleisön pyynnöstä. Juutuubi on toki täynnä elämäntapakuskien toinen toistaan hienompia vetoja samoilla poluilla, nuo minun enempi tällaisen keski-ikäisen toimistotyöläisen näkemys aiheesta
Seudulla on myös runsaasti tuollaista Vegas-tyylistä polkua alempana laaksossa, samoin kuin Slickrock trail, 15 km lenkki pelkkää kalliobaanaa, johon reitti merkitty maalitäplillä, sieltä vielä otos tuossa alla kun kerran kuvaketjussa ollaan.
Kontrasti marraskuiseen vesisateeseen kurapolkuineen oli kotiin palattua kieltämättä melkoinen, mutta tänään taas kun ajeli pikkupakkasessa ja auringonpaisteessa jäätyneitä mutta vielä lumettomia polkuja, niin eipä sekään ollu hassumpaa
![]()
Lajia kun ei ole otsikossa mainuttu
![]()
Kuvassa on fiilikset korkealla monellakin tapaa. Mahtava kupliva riemu siitä, että pääsin ajamalla huipulle (1949 m). Hiukan nimittäin pelkäsin, että osa matkasta menee omilla välityksilläni taluttamiseksi.
![]()
10k-kerhon jäsen
Ei ollut sullakaan uinti kaukana. Mulla kastui toinen mono, onneks tuli kestävä siinä vastaan..... En palannut ottamaan kuvia. Aika kauhee fiilis kun, edelle alkaa tulla halkeamia. Tänään olin metsäpoluilla![]()
No ei muutamassa sentissä vielä oikein ui mutta pintajää olisi saattanut tietty tökätä nenälleen niin silleen olis voinut kastua.
Jos joku on liustimilla järvellä ei se automaattisesti ole "retkiluistelija" tai ainakaan varustautunut ja aiheeseen syvemmälle perehtynyt
Kirjanmerkit