ElectrobikeHephaGarminGiant
Sivu 33 / 37 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 23 31 32 33 34 35 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 961 - 990 / 1092

Aihe: Itä-Helsingin Mustavuoren porukkalenkit

  1. #961
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Hivenen vain ennakoin, että porukka tulee olemaan pieni, mikäli lauantaina tosiaan paistaa kirkkaalta taivaalta ja sunnuntaina sataa kaatamalla. Voin myöskin myöntää, ettei rauhallinen pk kiinnostaa pätkääkään sateella.

    Ja mikäli ennuste tosiaan toteutuu, niin länsi saa taaskin odottaa parempaa aikaa. Siirtymät ei vaan sateella nappaa. No, todennäköisesti ennuste heittää vielä kuperkeikkaa moneen kertaan.

  2. #962
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Lyhyesti: sunnuntain osalta pidetään säävaraus eli kauas länteen ei lähdetä, jos näyttää että sataa jatkuvasti. Tai ainakaan minä en lähde.

  3. #963
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    31
    Tuli ikävä kurkkukipu, niin täytyy perua omalta osalta se sunnuntai 😕😕

  4. #964
    Siinä voi nyt käydä niin että Jani saa ajaa sunnuntaina ypöyksin, kun muille alkaa lauantai näyttää sunnuntaita sopivammalta pitkän lenkin päivältä Mulle ainakin kuuluu kauden suurimpiin harmituksiin etten ole kertaakaan päässyt samalle lenkille ylipukeutumaan, kiukuttelemaan ja roikkumaan jojona porukan hännillä.

    Ei vaineskaan, ota iisisti, nauti iisinä olosta ja parane pian! Onhan meillä sitä paitsi maantielenkkikauden jatkoksi toivottavasti yhtä hieno cyclocrosslenkkikausikin.

  5. #965
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Pah. Jos taas jussi jänistät, niin en leiki enää sun kanssa. Olen jo moneen kertaan luvannut ajaa nätisti. Vai lupasinkohan..?

    No joo, sunnuntaina nyt kuitenkin lähdetään porkkalaan. Ajan vaikka kiusallani yksin, jos muut pelkäävät mahdollista sadetta.

    Cyclokausihan se tosiaan vasta kiva onkin. Päästään ajamaan räntäsateessa täysillä nuuksion mäkiä. 7h silkkaa riemua

  6. #966
    Muuttuneet lähtökohdat vaativat muuttuvia ratkaisuja. Huomenna ajetaan kyllä pitkä muttei ylipitkä lenkki, lähtöpaikkana Mustavuori, lähtöaikana klo 09.00 ja suuntana on Porkkala, mutta sadetta ei voida enää taata eikä oikeastaan edes luvata sateen mahdollisuutta. Joten vielä ehtii laittaa kelloon herätyksen, ajokamat valmiiksi ja juomapullot täyttämistä vaille!

    Varmoja lähtijöitäkin on enemmän kuin yksi

  7. #967
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Kiitokset kaikille lenkistä. Se on aina merkki onnistuneesta lenkistä, kun pk-vedoilla saa ajettua jalat krampin rajoille.

    Mutta on meillä idässä vaan hyväkuntoiset tiet. Se parjattu hindsbynkin tiekin on marmoria noihin verrattuna. Espoolaisilta porvareilta on varmaankin rahat loppu, kun reiät vaan syvenevät teissä joka vuosi.
    Ensi syksynä reitti kannattaa ehkä vedellä vähän isommille teille, tai sitten lähdetään jonnekkin ihan muualle. Pienellä porukalla tuo oli vielä ihan ok, mutta telaketjussa ajaessa olisi saattanut sattua haavereita.

  8. #968
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Joo, reitissä oli muutama huonokuntoinen pätkä: Kirkkonummella ainakin Kabanovintie, Isonsuontie, Siuntiossa ehkä Läntisen Kuninkaantien pohjoisosa. En muista, että Espoon puolella olisi ollut huonoa päällystettä?

    Pahoittelen näitä tievalintoja. Tykkään itse ajaa näitä pieniä ja huonokuntoisiakin teitä, jotka ovat toki usein teknisesti haastavia ja voivat olla isommassa ryhmässä kovempaa ajettaessa jopa vaarallisia. Olisi ehkä syytä sopia vaikka etukäteen, että nuo rupisemmat osuudet ajetaan rauhallisesti ja jätetään vähän isommat välit kuin sileällä pinnalla. En oikein jaksa innostua ajatuksesta, että Kirkkonummella ajettaisiin vaikkapa Hangontietä (tie 51) vain siksi, että päällyste on parempi...

    Täytyypä viedä teidät joku viikonloppu tuonne Askolan pohjoispuolelle, josta löytyy asfalttia sileää kuin lapsen peppu (kuten muinaisessa parranajokoneen mainoksessa sanottiin).
    Trollberga: 'troll, v. [...] to ramble, saunter, stroll, ‘roll’ [...] also, to turn round and round; to spin, whirl' (OED) + bergauf, bergab.

  9. #969
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Niin tai sitten odotetaan niitä oikeita syyskelejä ja lähdetään seuraavalla kerralla tuonne porkkalaan cyclolla. Löytyy muuten oikeasti eeppisiä teitä.
    Oikeastaan jo odottelen hiekka- ja räntäkylpyjä. Silloin ei tarvitse edes valehdella pk-lenkeistä

  10. #970
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Vielä tuli mieleen Österbyntien länsiosa, joka on sellaista karkeaksi rapautunutta (?) pehmeää asfalttibetonia. Sekin oli aika rupinen, mutta siellä oli Siuntion ajojen jäljiltä vielä merkittyinä railoja ja kuoppia. Ja oli kai niitä muitakin reikäisiä tieosuuksia.
    Trollberga: 'troll, v. [...] to ramble, saunter, stroll, ‘roll’ [...] also, to turn round and round; to spin, whirl' (OED) + bergauf, bergab.

  11. #971
    Mulle oli kyllä tämänpäiväinen lenkki nimenomaan tällaisella reitillä, tällaisena päivänä ja tällaisella porukalla pelkkä juhlaa joka metri - silloinkin kun tiet eivät olleet kullalla päällystettyjä eivätkä edes kovin sileitä tai kuopattomia ja silloinkin kun Espoo tapansa mukaan seisotti pyöräilijöitä punaisissa liikennevaloissa tai kun ajettiin siirtymiä jotka yksin ajessa tuntuvat loputtoman pitkiltä ja tylsiltä.

    Mutta ei mulle ajatus lenkistä Askolan ja Pukkilan pohjoispuolelle vaikka Mallusjoen ja Saaren kautta ole mitenkään vastenmielinen. Ei ole ollenkaan mahdotonta etteikö mulla voisi olla peesissä yhtä kivaa jopa Lahdentiellä kuin oli tänään lännen mukavasti kaarteilevilla ja kumpuilevilla pikkuteillä

    Vielä kerran kiitos, kiitos ja kiitos lenkin speksaajalle, väsymättömille vetomiehille ja erityisesti lopussa jo hieman väsähtäneillekin vetomiehille!

  12. #972
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Mutta ei mulle ajatus lenkistä Askolan ja Pukkilan pohjoispuolelle vaikka Mallusjoen ja Saaren kautta ole mitenkään vastenmielinen. Ei ole ollenkaan mahdotonta etteikö mulla voisi olla peesissä yhtä kivaa jopa Lahdentiellä kuin oli tänään lännen mukavasti kaarteilevilla ja kumpuilevilla pikkuteillä.
    Hyvä, pistetään sitten vastaisen varalle korvan taakse Orimattilan lenkki, joka sivuaa Mallusjokea ja Saarta. Lupaan, että tuon reitin rupisin osuus on jo Hindsbyntiellä.
    Trollberga: 'troll, v. [...] to ramble, saunter, stroll, ‘roll’ [...] also, to turn round and round; to spin, whirl' (OED) + bergauf, bergab.

  13. #973
    Ei vain korvan taakse vaan nimetään se tässä ja nyt "ensi viikonlopun pitkäksi lenkiksi" joka ajetaan heti kun (A) reittispeksaajalla on itselläänkin tilaisuus päästä mukaan ja (B) joko lauantaille tai sunnuntaille osuu kohtalainen ajosää. Ensiksi mainittuun lienee vaikuttamassa useitakin, osin tuntematomiakin tekijöitä, mutta viimeksi mainittuun vain se ikävä - joskaan, se on myönnettävä, ei yksipuolisen ikävä - tsosiasia että sää on juuri "muuttumassa enemmän siihen suuntaan, joka syyskuun puolivälille on ominaista. Ensi viikosta lähtien sää on meillä hyvin vaihtelevaa: ajoittain sateista, tuulista ja viileämpää."

    Kulunut viikonloppu ja erittäin onnistunut Porkkalan lenkki - jolla ei taidettu sittenkään käydä ihan Porkkalassa asti tai ei ainakaan ajettu niin pitkälle Porkkalaan kuin olisi voitu - viimeistään taisivat opettaa meille että vaikka lenkille on syytä varata paikka, aika ja vaihtoehtoinenkin aika omassa kalenterissa hyvissä ajoin, ei kannata lyödä mitään liian aikaisin lukkoon - muttei toisaalta myöskään ruveta liian hätäisesti muuttamaan asioita edellisenä päivänä, ei ainakaan vielä ennen illan myöhäistunteja


    PS Reitti on mainio sikälikin että ilman Hindsbyntietä emme ehkä muuten ymmärtäisi reitin kokonaisuudessaan sileää ihanuutta oikein arvostaa. Lisäksi henkilökohtaisen näkemykseni mukaan Itä-Uudenmaan tylsin ja Lahdentietäkin tylsempi osuus 162-tietä Myrskylän ja Pukkilan välillä saa varmasti Hiidenkirnujentien ja koko reitin loppuosan tuntumaan entistäkin hienommalta ajettavalta.

  14. #974
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Hyvä, tehdään niin että sunnuntaina kello 10 Mustavuoren juna lähtee kohti Kaukalampea. Reittiä voidaan lyhentää siten, että jätetään Orimattilan kierros väliin eli oikaistaan Hautjärventieltä Pukkilaan, jos siltä tuntuu (pidempi, leikkaamaton versio on n. 206 km, lyhennetty taas viitisentoista peninkulmaa Mustavuoresta Mustavuoreen). Lähden itse Askolasta teitä vastaan siten, että joko odotan teitä Nikkilässä tai ajan vastaan Pohjois-Paippisten kautta. Lauantaista en sano muuta kuin että allez, allez, s'il-vous plaît.
    Trollberga: 'troll, v. [...] to ramble, saunter, stroll, ‘roll’ [...] also, to turn round and round; to spin, whirl' (OED) + bergauf, bergab.

  15. #975
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Kulunut viikonloppu ja erittäin onnistunut Porkkalan lenkki - jolla ei taidettu sittenkään käydä ihan Porkkalassa asti tai ei ainakaan ajettu niin pitkälle Porkkalaan kuin olisi voitu
    Tuopa onkin muuten tulkinnanvaraista, sillä nimi "Porkkala voi viitata muun muassa näihin:
    Maantieteellisenä nimenä
    Porkkalanniemen kärjessä sijaitsevassa Porkkalan kylässä ei tosiaan käyty – se jäi siis ensi kertaan.

    Niin ja tarkoittaahan se porkkala myös ns. porkkanalohta, vegaanista graavikalan vastinetta.
    Trollberga: 'troll, v. [...] to ramble, saunter, stroll, ‘roll’ [...] also, to turn round and round; to spin, whirl' (OED) + bergauf, bergab.

  16. #976
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Sunnuntaina saatiin kelpo lenkki, muttei lähdeskään kahdensadan, ei edes sadanviidenkymmenen kilometrin mittainen. Meistä kolmesta jokaiselle kertyi noin satakolmekymmentä kilometriä matkaa, vaikka lähdettiin hyvinkin eri suunnilta liikkeelle, ja jokainen taisi saada lopulta kotisiirtymällä niskaansa sadekuuron. Lännen ja lounaan välinen tuuli puhalsi kohtalaisena tai navakkana; lämpötila ei ollut enää aivan niin kesäinen kuin vielä viikkoa aikaisemmin, muttei koleakaan. Takaisin etelää kohti käännyttiin jo Mäntsälässä ja pullakahvit nautittiin Pornaisten Seolla. Itselleni tuli aamulla pieni kiire ehtiä Paippistentielle ja osuinkin Pohjois-Paippisiin samalla siunaaman sekunnilla kuin etelästä lähestyjät. Sykkeeni karkasi kolmenkympin mittaisen alkusiirtymän vastatuulessa lopulta reippaasti yli pk-alueen ja pysyi sitten aika korkeana tämän herätyksen jälkeenkin, joten jalat olivat varsin tyhjät palatessani Askolaan. Hyvä niin!
    Trollberga: 'troll, v. [...] to ramble, saunter, stroll, ‘roll’ [...] also, to turn round and round; to spin, whirl' (OED) + bergauf, bergab.

  17. #977
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Lyhyellä varotuksella ennakkotieto: Mustavuoren juna viheltää tänä sunnuntaiaamuna tavalliseen tapaan kello 10 ja suuntana on Sälinkää: https://ridewithgps.com/routes/28650573

  18. #978
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Maantiekausi jatkuu: huomenna lauantaina 6.10. kello 10 startti Mustavuoresta. Ei toistaiseksi sen tarkempia suunnitelmia. Säävaraus.

  19. #979
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Lauantaina syyssää suosi ja kolmikko lähti ennalta suunnittelemattomaan suuntaan, mikä olikin hyvä suunnitelma. JouniM johdatteli kuin sanattoman sopimuksen valtuuttamana kohti Rusutjärveä, Raalaa ja niin edelleen, osittain minulle uusia teitä, ja reitti olikin todella hieno. Matkaa tuli jokaiselle noin 140 km, kahvit juotiin Roosassa ja vauhtia pidettiin maltillisesti siten, että siirtymineen minulle tuli keskinopeudeksi tasan 30 km/h. Hieno lokakuun lauantai!

  20. #980
    Joo, hieno tai jopa fan-tas-ti-sen hieno maatielenkki ajettiiin. Tiet olivat vielä kosteita mutta eivät enää märkiä - eli kurapilkut koristivat vain porukan taitavimman peesaajan ajopaitaa - ja ne vielä kuivuivat päivän edetessä. Ilma ei kuitenkaan ollut tippaakaan kostea eikä kalsa vaan sellainen syksyisellä tavalla kirkas ja suhteellisen lämmin ja eri suunnilla näkyvät mitä erilaisimmat pilvet toivat enemmänkin mielenkiintoista vaihtelua kuin sateenuhkan tuntua.

    Lokakuinen M̶a̶l̶l̶o̶r̶c̶a̶ Uusimaa tarjoaa sääennusteen mukaan ensi viikonloppuna taas parastaan eli aurinkoa, lämpöä, hienoja maisemia ja reittejä sekä tietenkin kahvitaukoja parhaassa mahdollisessa seurassa. Ei ehkä kannata ruveta erityisesti speksaamaan mitään tiettyä lenkkiä - ei ainakaan gran fondoa Karkkilan suuntaan - mutta ne jotka eivät vielä ole päättäneet maantiekauttaan voisivat raivata tilaa kalenteristaan la ja/tai su sen varalta että pitkälle päälle toistakymmentä astetta ja muutenkin kelvollisia ajokelejä luvanneet ennusteet pitävät kutinsa.

  21. #981
    Liittynyt
    09/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    621
    Huomenna tiistaina 30.10.2018 kello 18 olisi tarkoitus ajaa Mustavuoresta valolenkki. Hiekkateitä, crossarilla. Hyvät valot edessä ja takana, mielellään myös heijastavaa varustetta pitäisi olla päällä, notta näytään ja nähdään. Säävaraus.

    P.S. Päivitys 30.10. klo 17:00: sataa, tuulee ja on kylmä. Säävaraus toteutui eli on hyvin, hyvin epätodennäköistä, että parkkipaikalta saa ajoseuraa tänään. Itse ainakin tyydyn kokeilemaan, pääsenkö turbotrainerilla mihinkään.
    Trollberga muokkasi tätä : 30.10.2018 at 17.02
    Trollberga: 'troll, v. [...] to ramble, saunter, stroll, ‘roll’ [...] also, to turn round and round; to spin, whirl' (OED) + bergauf, bergab.

  22. #982
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    653
    Sunnuntaina maastureilla tohon korpeen. Lähtö Mustavuoresta klo 10. Porukan ja pyörien mukaan speksataan reitti matkalla.

    Lähetetty minun SGP521 laitteesta Tapatalkilla
    Vartioharjun Voigt

  23. #983
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Kiitokset samulille maastolenkistä. On kyllä hienoa ajaa taitavampien seurassa.

  24. #984
    Liittynyt
    07/2014
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    39
    Kiitokset Samulille myös omasta puolsetani. Osin oli tuttuja polkuja, mutta paljon myös uusia (ja niitähän Sipoonkorvessa riittää). Loistolenkki kaiken kaikkiaan. Joku viikonloppu kierrellään scouttaamani Mustavuoren treeni-mararata ympäri. Kaikki Mustavuorelaiset jotka omistaa jonkinlaisen maastokykyisen (jäykkäperä, läski, ebike jne. pärjää hyvin) fillarin niin tervetuoloa mukaan kierrokselle. Ilmoitellaan täällä tarkempaa ajankohtaa.

  25. #985
    Liittynyt
    07/2014
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    39
    Tulevana sunnuntaina 18.11 Mustavuoren lähialueen maastokierros. Lähtö parkkikselta klo 10. Kierros on noin 30km ja rauhallisella tahdilla aikaa menee n.3h.

  26. #986
    Liittynyt
    07/2014
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    39
    Huomiselle maastolenkille joudun nyt laittamaan omalta osaltani option lenkin jättämisestä väliin. Kurkkukipeetä pukkaa, joten katson aamulla tilanteen ja ilmoittelen täällä että pääsenkö lenkille.

  27. #987
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.268
    Minunkin oltava huomenna töissä, eli jää väliin.

  28. #988
    Liittynyt
    02/2000
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    653
    Mä yritän ehtiä kympiksi parkkipaikalle. Jotain reittejä löytyy korvienvälinavigaattorista, jos Juha ei pääse.

    Lähetetty minun SGP521 laitteesta Tapatalkilla
    Vartioharjun Voigt

  29. #989
    Liittynyt
    07/2014
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    39
    Alkavat flunssaoireet vaivaa, mutta siitä huolimatta saavun paikalle klo 10. Heivaan itseni kyydistä kesken lenkin, mikäli ajo ei maistu.

  30. #990
    Liittynyt
    07/2014
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    39
    Tänään 8 kuskia starttasi parkkikselta maastolenkille, 2 erkani omalle lenkille noin puolessa välissä ja 6 kuskin voimin ajettiin suunniteltu reitti loppuun. Loistolenkki hyvässä seurassa ja sääkin oli suosiollinen. Kiitokset kaikille osallistujille. Otetaan joskus uusiksi.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •