ElectrobikeGiantGarminHepha
Sivu 2 / 2 EnsimmäinenEnsimmäinen 1 2
Näyttää tulokset 31 - 60 / 60

Aihe: Kardaani eli nivelakseli eli shaft drive

  1. #31
    Jopo Juoppo Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Marsusram Katso viesti
    Tommonen video, ranskankieltä melkein ymmärtää..
    Jaahas, vertaa siellä sitä auton hydrauliseen automaattivaihteistoon.
    Vanhanaikaista sanon minä. Doppel Kuplung on päivän nimi.

  2. #32
    Liittynyt
    08/2003
    Viestit
    4.237
    No ketjuvedon hyötysuhde on parempi kuin tuo kardaanikauppiaan ilmoittama 75-95%.

  3. #33
    Liittynyt
    01/2009
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    330
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti juminy Katso viesti
    Ketju on halpa, helppo, kevyt, kestävä.
    Aurinkoisella kesäkelillä pyöräilevälle ketju on kaikkea tuota, paitsi helppous on hiinä ja hiinä(huoltoa vaatii kesälläkin). Tämmöselle säästä riippumatta ympäri vuoden työmatkaa sotkevalle ketju olis kaikkea tuota, jos niihin vaan sais kunnollisia ketjusuojia. Mitään muuta se ei vaatisi. Lahkeiden lisäksi itse ketjua kuralta suojaavia koteloita ei juuri löydy pyöristä, jotka eivät ole tonnin painoisia, kun ketjusuojaahan haluaa vaan ihmiset, jotka haluavat pyöräänsä kiinni kaiken mahdollisen tavaratelineestä leivänpaahtimeen. Varsinkin näin keväällä märän sepelin seassa polkiessa kiva kuunnella kivien narskuntaa ketjuissa. Ei ihme, että ketju ja takaratas on vaihtokunnossa jo parin tonnin jälkeen...

    Ja sitten jos on kunnollinen ketjusuojus, se olis hauska saada myös auki ehjänä ja ilman erikoistyökaluja.

    Joo, ei oo pyöriä suunniteltu meikäläisten olosuhteisiin. No onneksi se ketju on noista mainituista ominaisuuksista ainakin halpa.

  4. #34
    Liittynyt
    08/2003
    Viestit
    4.237
    Kardaanipyörän keksimisen jälkeen on keksitty mm. vapaaratas, vaihteet ja jousitus. Ne on nykyään yleisesti käytössä. Eikö insinöörit sitten ole huomanneet vastustaa niitä viimeisen sadan vuoden aikana vai mistä niiden menestys voi johtua?

  5. #35
    Kardaanin käytöstä fillarissa tulee aina mieleen tämä kaksivetoinen: http://christinibicycles.com/.

  6. #36
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.937
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Detergent Katso viesti
    Juuri tällaisia älykkäästi perusteltuja kommentteja pyysin jättämään kirjaamatta. Tällaisella insinöörimentaliteetilla mikään ei ikinä muutu paremmaksi. Olisi outoa, mikäli kaikki muu maailma kehittyisi, mutta tässä yhdessä asiassa ei 200 vuoteen tapahtuisi kehitystä ja tälläiset punalyhty-billit olisivat oikeassa....

    Edelleenkin, mielellään luen kommentteja, jotka edes yrittävät pysyä asiassa. Dynamicsin sivuilla kerrotaan,että ketjuvälitteisen hyötysuhde 75-95% riippuen ylläpidosta ja huollosta, kardaanin 90% - mikä tässä tekee kardaanista heikon, vai onko niin että ko. lauseen pystyy perustelemaan virheelliseksi?
    Wikipedian artikkelin mukaan ketjuvälitteisen hyötysuhde olisi parhaimmillaan niinkin korkea kuin 98,6%. Siellä lukee myös että voitelun taso ei vaikuta kovinkaan paljoa, mutta ruostuminen ja paha likaantuminen varmasti vaikuttaa.
    Ilman lähdekriittistä tarkastelua voi toki miettiä että 10% on kaksi kertaa enemmän kuin 5% ja tuon 98,6% mukaan miettiessä 10% on yli kuusinkertaisesti tuon 1,4% verran.

    Ei siinä mitään. Varmasti tuollekin löytyy joku innostunut ostaja, mutta nykyään aika moni peruspyöräilijäkin on kiinnostunut rullaavuudesta ja kevyemmästä matkanteosta. Siihen tuollainen 10% välistä haukkaava systeemi ei ole parhaimmillaan.

  7. #37
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.902
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Detergent Katso viesti
    blaaablaaa... Dynamicsin sivuilla kerrotaan,että ketjuvälitteisen hyötysuhde 75-95% riippuen ylläpidosta ja huollosta, kardaanin 90% - mikä tässä tekee kardaanista heikon, vai onko niin että ko. lauseen pystyy perustelemaan virheelliseksi?
    Koita sinä perustella, että mikä kardaanista tekisi ketjua paremman.

  8. #38
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    2.092
    Kardaanin paremmuus olisi, jos se muuten olisi kelpoisa, huoltovapaus. Jos se siis olisi huoltovapaa. Esim. luokkaa 50tkm käyttöikä kun vaihtaa öljyt 5tkm välein ja 20tkm jos ei tee koskaan mitään. Ketjun ongelma on tavallinen käyttäjä, joka ei tee sille koskaan mitään (mutsi oli laittanut oliiviöljyä kun ei meinannu enää pyöriä, säilyttää fillaria ulkona sateessa kuten autoakin). Silloinkin suojattu hihna ja napavaihteisto lienee kardaania parempi ratkaisu.

  9. #39
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    620
    Eikun vaan testaamaan. Täytyy kysyä onko jossain liikkeessä moisia. Itsellä ei tuo lisärasitus niin tuntuisi. En mm. huomaa matkoillani juuri mitään eroa 26" ja 28" välillä. Toki se 28" rullaa paremmin, mutta aivan yhtä puhki olen lenkkien lopussa. Ettei ainakaan näin omalla kohdallani tuo tunnu missään. Ja hox: 26" on melkein 20kg painava pyörä läskein kumein kun 28" on fiksumpi.

    Varmasti paljon asenteesta ja motivaatiostakin kiinni. Itseäni ei juuri kiinnosta painohommelit ja tämmöset, niin ei ne vaivaa sitten muutenkaan. Mielenkiinnolla siis kokeilemaan karttaanipyörää. Joskin prätkissä en siitä niin välitä kun kampeaa jonkin verran kiihdytyksissä perää sivulle, muttta fillareissa nyt vähän eri voimat.

  10. #40
    Liittynyt
    07/2002
    Paikkakunta
    Käpylä
    Viestit
    2.052
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Detergent Katso viesti
    Edelleenkin, mielellään luen kommentteja, jotka edes yrittävät pysyä asiassa. Dynamicsin sivuilla kerrotaan,että ketjuvälitteisen hyötysuhde 75-95% riippuen ylläpidosta ja huollosta, kardaanin 90% - mikä tässä tekee kardaanista heikon, vai onko niin että ko. lauseen pystyy perustelemaan virheelliseksi?
    Kardaanin vaihtoehto on yhdellä etu- ja takarattaalla varustettu ketjuveto, jossa ketjulinja on suora ja ketju helposti suojattavissa kunnollisella ketjusuojalla. Tuollaisen ketjuvedon hyötysuhde on hyvin voideltuna 98-99 %. Jos tuosta tullaan useampia prosenttiyksiköitä alaspäin, ymmärtää normaali pyöräilijä kyllä voidella ketjun sikäli kun kuuloaisti yhtään pelaa. Kardaanikauppiaan mainitsema haarukka 75-95 % on lähinnä absurdi.

    Mahdollisesta napavaihteesta tulee toki sitten useiden prosenttiyksiköiden lisätappiot, mutta tuo ongelma on yhteinen ketju- ja kardaanivedolle.

  11. #41
    Taittiksessa, kuten tuossa dynamics sidekick:issä kardaani on salettin varsin hyvä vaihtoehto. Esmes veneessä (ainakaan pienehkössä) ei tarttis ylimääräisiä rasvaisia ketjuja nurkkiin. Yhtälailla kelju on sotkea kätensä juna-asemalla tai missä tahansa muualla missä niitä ei pääse kätevästi pesemään.

  12. #42
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Iglumies Katso viesti
    Koita sinä perustella, että mikä kardaanista tekisi ketjua paremman.
    Jepulis. Kuten yritin tuoda esiin tuolla aiemmin nostaessani aiheen esille, kardaania on mainostettu paremmaksi helppoudessa ja siisteydessä. En nyt tavoittele mitään rähinöintiä ja asiaa ymmärtämättömänä haluaisin lisätietoa asiantuntijoilta, joita oletan tällä fillaripalstalla myös liikkuvan. Tuon hyötysuhdeasian vuoksi olisi mielenkiintoista päästä moista koekäyttämään. Haluaisin kiinnittää myös siihen huomiota, että kyse on työmatkapyöräilystä ja likaisista lahkeista etc. Energiahävikin kannalta lienee huomattavan paljon enemmän merkitystä rengasvalinnalla / kitkalla kuin kardaanin hyötysuhteella?

    Kiitos kaikille vastaajille, myös Punalyhdylle (onnea tuleville TDF:lle).

  13. #43
    ketju Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti izmo Katso viesti
    Kardaanivetonen konepyörä nostaa vaan perää kiihdytyksessä ja jopa nostaa pikkasen perää kovassa jarrutukseessa.... käviskö polkupyörälle saman lailla

    Taitaa olla että ketju voittaa tehohäviossä kardaanin ja hihnan 6 - 0
    Ketjun viestissä nro 29 on kuva kardaanista, jossa 'vetoratas' on pyöränakselin takana - keulisiko tälläinen, suuntautuisiko "voima ylöspäin"?

  14. #44
    ketju Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti TaitettaVille Katso viesti
    Off-topic: Tämä olisi erittäin hyvä argumentti, jos (kilpa)pyöräilyn/kilpapyörän teknologia kehittyisi innovaatioiden johtamana. Millainenhan olisi nykyaikainen polkupyörä, jos nojapyörät olisi hyväksytty kilpailuihin.
    Hyvä kysymys, kilpapyöräily(kin) on ollut mitä moninaisempien sääntöjen hallitsema. Mutta olen ymmärtänyt että nojapyörä olisi suht huono vuorilla.

  15. #45
    Liittynyt
    07/2007
    Paikkakunta
    Lempäälä
    Viestit
    153
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti juminy Katso viesti
    Tekemättä se toki edelleen on ja jääkin, huumoriosastollehan tuo juttuni oli suunnattu. Retro-direct on kyllä listalla tätä ennen...
    No jaa, kenellä muulla ON retro-direct... täällä yksi!
    Kuparinen muokkasi tätä : 21.03.2012 at 23.23 Syy: typo
    Foorumipyöräilyn "Lanterne Rouge"

  16. #46
    Liittynyt
    05/2006
    Paikkakunta
    Immalanjärven kylä
    Viestit
    1.185
    Tuli mennä viikolla hoitoon Fendt Cardano Comfort. Ihan jousitukset ja kaikki, maguran hs etujarru suoraan haarukassa kiinni ei siis missään v-jarrutapeissa. Laitan kuvan kun saan otettua sen. Tossa oli se takajousitus mitä kyselin toisessa säikeessä. Näin se joskus viime vuonna ja nyt tuli sitten ihan nenän eteen ihmeteltäväksi.
    fillari10.blogspot.fi
    www.kareisenpyorakorjaamo.net
    Itse yrittäjä

  17. #47
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Lappeenranta
    Viestit
    5.683
    Pohdittiin töissä fyysikoiden kanssa, että miksei kardaanivetoisella voisi keulia. Ja ei kyllä keksitty miksei voisi.

  18. #48
    Liittynyt
    08/2003
    Viestit
    4.237
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti maalinni Katso viesti
    Pohdittiin töissä fyysikoiden kanssa, että miksei kardaanivetoisella voisi keulia. Ja ei kyllä keksitty miksei voisi.
    No minäpä helpotan. Se on MP puolelta tuttu tosi wanha trolli, jolla pannaan insinöörit pohtimaan ja riitelemään.

  19. #49
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Lappeenranta
    Viestit
    5.683
    Tänks. Sitähän minäkin.

  20. #50
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    2.092
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Kuparinen Katso viesti
    No jaa, kenellä muulla ON retro-direct... täällä yksi!
    Teitkö ite?

  21. #51
    Liittynyt
    10/2008
    Paikkakunta
    kaarina
    Viestit
    561
    Vanha ketju mutta Hollannissa on uudehko valmistja Brik joka tekee kardaanilla

  22. #52
    Liittynyt
    03/2003
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    669
    Kotimaastakin löytyy ainakin taittis:

    https://www.taittopyora.fi/beixo.php

    Aiheesta yleisemmin: Joitain vuosia sitten oli tällainen suomalainen proto:

    https://tekniikanmaailma.fi/digileht...omad-nojapyora

    Ymmärtääkseni siinä oli pyritty kehittämään ratkaisuja voimansiirron häviöihin(kin). Vieläkin harmittaa, etten lähtenyt ostattelemaan ko. pyörää.

  23. #53
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Ensin MP-asiaa vaikka ei tänne oikeasti kuulukaan:
    1) Kardaanilla voi keulia ja helposti voikin
    2) Kardaanin n.k hissi-ilmiö on taakse jäänyttä elämää

    Ja stten asiaan. Kardaani ON hauska ja huoleton, mutta hyötysuhde / vastus on aina suurempi kuin (ainakin) hyvin tai kohtuullisesti hoidetun ketjun. Eli (jotenkin hoidetulla) ketjulla pääsee aina parempaan hyötysuhteeseen kuin kardaanilla. Kysymys sitten varmaan on siitä paljonko ajaa, paljonko haluaa välttää ketjujen putsausta, paljonko on vapaaehtoisesti tuon vuoksi valmis kuluttamaan (turhaa) lisäenergiaa polkemalla. Jokainen valitsee itse kukkaronsa ja prioriteettiensa mukaan.
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  24. #54
    Liittynyt
    07/2011
    Viestit
    152
    Onko näitä sähköpyörinä? Tuossa kun ei niin haittaisi vaikka hyötysuhde ei olisi paras mahdollinen. Mutta huollon kannalta olisi paljon mukavampi.

  25. #55
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Lappeenranta
    Viestit
    5.683
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Anok Katso viesti
    Onko näitä sähköpyörinä? Tuossa kun ei niin haittaisi vaikka hyötysuhde ei olisi paras mahdollinen. Mutta huollon kannalta olisi paljon mukavampi.
    Toimintamatka lyhenee ja ei vaihteita(?) Aikamoiset haitat minusta. Ja miksi olisi parempi huollon kannalta, varsinkaankun näitä toimivia kardaanifillareita ei taida juurikaan olla. Itse kyllä ymmärrän sen niin, ettei konsepti ole toimiva.

    Mutta prove me wrong. Ainoa ”hyöty” tuossa mielestäni on, että rasvaiset osat eivät ole näkyvillä ja muutenkin pelkistetyn tyylikäs ulkonäkö.

  26. #56
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    130
    Ketjuveto on myös huomattavasti halvempi rakenne valmistaa. Kardaaniin vaaditaan aina kohtuullisen tarkkoja komponentteja että hyötysuhteesta saadaan hyvä. Ketjuvedon voi toteuttaa ns. "vähän sinne päin".
    Eikä asiaa ainakaan helpota se että nykymallisessa polkupyörässä epäedullisia kulmavaihteita tarvitaan kaksin kappalein.

  27. #57
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Lappeenranta
    Viestit
    5.683
    Nyt kun hyötysuhteesta puhutaan, niin eikö se sähköpyörässä ole paras, kun moottori on takakiekossa? Tietysti ajo-ominaisuudet kärsii, mutta jossain perustyömatkapyörässä tuskin liikaa?

  28. #58
    Liittynyt
    05/2012
    Viestit
    1.735
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Veivaaja Katso viesti
    Kotimaastakin löytyy ainakin taittis:

    https://www.taittopyora.fi/beixo.php
    Tuolaseenhan tuo kardaaniveto on ihan täydellinen. Jos tosissaan taittopyörää hankkisin, niin tuollainen se varmaan olisi.

  29. #59
    Krakovassa viime syyskuussa käydessäni näin kardaanivetoisia kaupunkipyöriä:



    Tuohonkin käyttöön hyvä, ei ketjun rasva likaa lahkeita, yksi vandaloitava/rikkoutuva/huoltoa vaativa kohde vähemmän kuin ketjulla eikä tehonhäviöstä ole niin paljoa haittaa oletettavasti suht hidastempoisessa kaupunkillikenteessä.

  30. #60
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti marmar Katso viesti
    Tuolaseenhan tuo kardaaniveto on ihan täydellinen. Jos tosissaan taittopyörää hankkisin, niin tuollainen se varmaan olisi.
    Juuri tällaista olen miettinyt ratkaisuksi kun bussilla pitäisi viedä taittopyörä Savoon ja polkea mökille 10km ja kylille parikertaa viikonlopun aikana. Akkukin tuntusi kestävän hyvin. Olikohan kellään kokemuksia tästä Beixon pyörästä? Työmatkat kyllä edelleen vetelen Nishikin crossarillani.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •