Aika vaikea uskoa Reban epäilemään käyttöveroon, kun sähköavusteisia markkinoidaan valtiovallankin taholta autoilua vähentävänä ekologisena vaihtoehtona. Käyttövero olisi sitä paitsi aika kinkkinen toteuttaa, koska tähän asti ostetut sähköpyörät eivät ole minkäänlaisessa tietokannassa. Tuskin edes yllä mainittu ministeri Berner lähtisi käyttöverottamaan halpahallista ostettua halpissähköpyörää.
Sähköautojen suhteen jonkinlainen poliittinen kuperkeikka voi hyvinkin olla mahdollinen, kunhan sähköautojen määrä ensin kasvaa riittävästi. Jostain ne verotulot on otettava.
Sähköavustettujen pyörien tukipäätöstä vastustavat voisivat mun mielestäni repiä mieluummin kiukkuaan näihin tuensaajiin...
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/l...584.1460110406
niillä kun on miljoonia turhaa höyhdäksi asti jo ennestään...
Bernerin sähköpyörätuki tuli valtiovarainministerille täytenä yllätyksenä – hanke voidaan julistaa kuolleeksi, Orpolta ei tukea heru
https://demokraatti.fi/bernerin-sahk...ei-tukea-heru/
Minä en ainakaan sähköpyörien tukea karehdi, saati maajussien tukia, jos joku niin ymmärsi. Ottaa vain päähän tämä Bernerin säätäminen ja mitä monimutkaisempien pykälien keksiminen. Jostain ne veromarkat kumminkin kerätään, jos niitä ei autoilusta saada. Varmasti on kameratolpat pian metsässä ja poliisit ratsaamassa jarrutusjälkiä. Tuo oli sitten vitsi![]()
Minäkin sähköläskin hankin nyt ensi talven hankihullutteluihin / pahoihin työmatkapäivien varalta (tämän tuen kannustamana) , mutta kiinnostavien vaihtoehtojen hinnat on muistissa ja jos hinta nyt nousee, niin jää hankkimatta.
Vaihtelevaa vastatuulta...
Kappas kun ei tarjota sähköttömien pyörien romutuspalkkiota. Hieno idea tuo sähköpyörien tukeminen, mutta miksi ei tueta niiden käyttöä? Nythän peruspena ostaa tuetun sähkiksen talliin, että voi retostella naapurille, ja taittaa kuuden kilsan työmatkansa kolmelitraisella turbodieselimaasturilla niin kuin aina ennenkin. Viritetyllä sähkiksellä käydään sitten lennättämässä turpeet pahkakuksavaeltajien naamalle samalla kun käydään nauttimassa pullamössöä ja pillimehua luonnonsuojelualueella. Tuo oli sitten vitsi![]()
Helsingin kaupungin tutkimuksen mukaan 1e investointi pyöräilyyn tuottaa 8e hyödyn. Ehkä se pyöräilyn, tällä kertaa sähköpyöräilyn, tukemisen juju piilee tässä?
Kummalliselta sooloilulta kyllä kieltämättä kuulostaa, jos Berner julkisuuden kautta tiedottaa ehdotuksiaan muille ministereille. Viestintäkonsultille olisi töitä.
Näyttäisi siltä, että tuki torpataan heti alkuunsa. Eihän tuollaiset Suomessa onnistu, toisin on naapurissa.
Mitä tulee markettipyörien tulvaan jos tukihanke menisi läpi. Kenties niin käykin, että halpispyörät valtaavat markkinat. Mutta onko kunnon kilpailusta haittaakaan?
Sähköfillarit ovat niin rutkasti ylihinnoiteltuja, ettei niistä nykyhintatasolla voi koskaan tulla massojen kulkuvälinettä. Tuskinpa olen kovin pahasti hakoteillä kun uskon, että hintataso pidetään keinotekoisesti korkealla. Sähkärien pienemmät tuotantomäärät eivät yksin voi selittää ristiriitaisuuksia sähköpyörien hinnoittelussa. Muiden muassa sitä, että 2500-3000 euron sähköfillarin komponentit ovat lähes poikkeuksetta vähemmän laadukkaat kuin tonnin luomufillarin. Kun taas sähköpyörän aihio vastaa osiltaan lähinnä sitä parjattua muutaman satkun markettipyörää. On siinä sähkötekniikalle saatu hintaa. Ehkä hieman vedin mutkia suoraksi, mutta jotain tuonne päin.
Tuettu alle tonnin pyörä kiinnostaa varmasti aivan eri tavalla ostajaa, - häntä, joka ei missään tapauksessa maksaisi fillaristaan 2,5 tonnia. Markettipyörien suosiolla voisi olla hyvinkin piristävä vaikutus yleiseen hintatason laskuun myös nk. laatusähköpyörien osalta.
Olisiko kuitenkin kannattanut odottaa vuoden ja ottaa oppia Ruotsin kokemuksesta, jossa on melkein samanlaiset olosuhteet kuin Suomessa? Ruotsissa astui voimaan tänä vuonna helmikuussa ja retroaktiivisesti syyskuusta 2017, joten dataa varmasti saadaan tulevalla syksyllä. Veronmaksajien rahaa pitää kuitenkin käyttää järkevästi.
Skickat från min Lenovo TB2-X30L via Tapatalk
www.yetirides.com
www.instagram.com/yetinylund
Bernerin sähköpyörätuki navakassa vastatuulessa
Sähköpyörien hankintaan kaavailtu tuki on vaikeuksissa, sillä valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) kertoi Demokraatille keskiviikkona, ettei hän tue sitä.
Liikenne- ja viestintäministeriö kertoi maanantaina valmistelevansa 400 euron hankintatukea, joka tulisi voimaan heinäkuussa ja olisi voimassa vuodet 2018–2021.
Esitys on lähtenyt lausunnoille.
Orpolle ehdotus tuli puun takaa.
– Näin valtiovarainministerinä luin tästä vasta julkisuudesta. Sitä ei ole valmisteltu yhdessä. Suhtaudun varauksella – tai itse asiassa en tue sitä, Orpo sanoi.
– Minulla on se käsitys, että hallituksen piirissä on laajemminkin tällainen näkemys.
Orpo hämmästeli, että lausunnoille asti on päässyt esitys, josta ei ole sovittu yhteisesti.
– Tämä ei asiana, summana ole kovin suuri. Mutta nämä ovat kuitenkin sentyyppisiä kysymyksiä, että on hyvä, että ne käydään hallituksen piirissä yhdessä läpi.
Sipilä: Aion keskustella Bernerin kanssa
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kommentoi asiaa STT:lle lyhyesti keskiviikkoiltana sanoen, että ehdotus sähköpyörien hankintatuesta on osa periaatepäätöstä ja isompaa uudistusta ja siitä on käyty keskustelua.
Sipilä ei vielä ottanut kantaa siihen, miten ehdotukselle käy.
– Kyllä tämäkin asia ratkaistaan. Tämä yksi osa on saanut arvostelua kaikista ryhmistä. Ja sehän oli vasta lähdössä lausunnoille, että ei tässä mitään lopullisia päätöksiä ole tehty mistään suunnasta.
Sipilä sanoi aikovansa puhua asiasta liikenneministeri Anne Bernerin kanssa myöhemmin.
– Keskustelen tämän jälkeen, Sipilä sanoi eriarvoistumista koskevan raportin julkistustilaisuudessa.
Lakimuutos on lausuntokierroksella huhtikuun alkupäiviin asti. Ehdotus on osa pakettia, jolla hallitus pyrkii lisäämään kävelyn ja pyöräilyn suosiota kansallisten ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi.
Sitä vain, että ekassa viestissäsi moitit suomalaisia kateellisesta suhtautumisesta tukiin ja toisessa vähän myöhemmin kehotat kateuteen toisten tukien suhteen. Minusta tuossa on tietynlainen ristiriita, vai ymmärsinkö jotain väärin?
Mitä sähköpyörien tukeen tulee, tukea pystyy nähdäkseni sekä puolustamaan että vastustamaan aika pätevillä argumenteilla.
Ei olla väitettykkään ettei saisi, mutta tuossa tapauksessa kynnys 600-maks.800€ sähköromuun olisi niin pieni että niitä juurikin tulisi eniten lisää ja sitten oikeasti hyviä ja kalliita ei niinkään, kun niitten ostajat voi lukea jo harrastajiksi ja he ostaisivat ne muutenkin ja tarvitsevatko he tähän harrastukseen tukea....eivät.
Kateutta en tunne, mutta maalaisjärjen kyllä ja fiksuinta olis unohtaa koko tuki. Kun joka tuommosen 400€ verukkeella pyörän ostaa niin se ei sillä paljoa aja, koska niitä hyviä kelejä on niin vähän. Se että se on sähköfillari niin se ei poista tuulta, sadetta, koleaa, kylmää, pakkasta, pimeää, kiirettä, talvea, lunta yms. Ainoat jotka nuista ei välitä on me harrastajat jotka ei kelistä lannistuta.
Eikä minun tarvitse kytätä milloin pyöräni ostan, ostan sen silloin kun sille tuntuu olipa siinä järkeä tai ei.
Älä itke ruma lapsi, ota rusina.
Tavallinen argumenttihan tähän on että koska on sähköpyörä niin voi pukea itsensä Michelin-ukoksi ja siihen vielä sadevaatteet päälle koska ajaessa ei tule hiki eikä lumihankikaan haittaa vaan siitä pääsee läpi pyörän kulkiessa kuin kesällä konsanaan. Ei se nyt kuitenkaan poista sitä faktaa että esim. töihin päästessä on kuution verran vaatteita jotka pitäisi jemmata johonkin sekä pukea taas kotiin lähtiessä, tai sitä että talvikelin suurin ongelma ei ole rullaavuuden puute vaan se että huonolla tienpidolla pyörä menee mihin sattuu. Mutta kuulemma noin se menee ja sähköpyörällä pääsee töihin ihan yhtä vaivattomasti kuin autolla.
Foorumitotuuksia vastaan jo vuodesta 2011
Ympärivuotisia työmatkapyöräilijöitä ei ole kuin muutama hullu. Ympärivuotisia työmatka-autoilijoita sen sijaan on aivan hitosti. Jos noista autoilijoista edes osa siirtyy liikkumaan fillarilla edes hyvillä keleillä, niin sillä on jo vaikutusta.
" töihin päästessä on kuution verran vaatteita jotka pitäisi jemmata johonkin sekä pukea taas kotiin lähtiessä, tai sitä että talvikelin suurin ongelma ei ole rullaavuuden puute vaan se että huonolla tienpidolla pyörä menee mihin sattuu. "
eipä täällä hesassa nyt kovia pakkasia ole ollutkaan, mutta yleensä aina työmatkoilla pakkaskeleillä kevyet toppahousut jotka rullaantuu maitotölkin kokoiseksi rullaksi halutessaan, craftin rotsi ja jonkunsortin tekninen pitkähihainen ja perus t paita.näillä olen pärjäilly aivan hyvin.ei oo kylmä eikä hiki, eikä kylmää hikee.keskisyke yleensä siinä 115, joskus kotiinpäin tullessa sitten vähän pienempää avustusta ja kovempaa sykettä.matka 12-14km suuntaansa reitistä riippuen.ajallisesti menee aivan samoihin menee sitten julkisilla tai fillarilla..autolla saattaa jonkun minuutin nopeammin päästä riippuen ruuhkista jne.
ainakin sähköläski rullaa oikein mukavasti kelissä kuin kelissä ja menee just sinne minne haluaa.
hymyssä suin on koko talvi poljettu.kantsii kokeilla hauskaa on.
Auki tuntuu asia vielä olevan:
Berner ei vetäydy sähköpyörätuesta, mutta haluaisi prosenttituen
https://yle.fi/uutiset/3-10129249
Hallituskumppanit ovat olleet kielteisiä sähköpyörien hankintaan suunnitellulle tuelle.Ruotsissa sähköpyörän ostohinnasta maksetaan 25 prosenttia, kuitenkin enintään 10 000 kruunua eli vajaat 1 000 euroa. Norjassa Oslossa vastaavassa kokeilussa pyörästä maksettiin 25 prosenttia, enintään noin 500 euroa.
Myös Berner itse kertoo pitävänsä Ruotsin mallia parempana kuin ministeriön lausuntokierroksella olevaa esitystä.
– Se (Ruotsin malli) on todennäköisesti parempi, koska se on suhteellinen ja sitä kautta se kannustaisi paljon laajemmin. Tässä yhdyn toimialan näkemykseen.
Tämähän tuossa tuessa on taustalla ja tavoitteena. ”Jos saisimme nostettua kävelyn ja pyöräilyn osuutta Suomessa 20 prosenttia, olisi sen vaikutus neljä miljardia terveyshyödyissä, eli puhutaan hyvin merkittävästä asiasta. Siihen kokonaisuuteen liittyen tämä panostus, jota ollaan tekemässä, on hyvin pieni.” niinkuin Berner lausuu
Mutt se orpo-poika ei voi hyväksyä mitään Bernerin ajamaa asiaa, koska Berner erosi ’kokomustasta’ siirtyen kepuleiden ministeriksi...
Svarille: jos vaikka sinun ei tarvitse kytätä edullisempia hintoja, niin monen muun pitää...
Kyllä mä uskon, ett ton 400€:n tuen avulla moni rehellinenkin pyöräntarvitsija pääsis kiinni vähän parempaan pyörään kuin ilman tukea... Ei kaikki muut ajattele välttämättä vain kieroilua, niin kuin täällä on tyrkytetty tuen torjumiseksi...
olen pahoillani, että tässäkin asiassa tukea ollaan vaatimassa tukea varakkaammille harrastepyörien hankintaan, eikä niille, joille se olis enemmän tarpeen, eikä hallituksen tavoitteen mukaisesti liikennekäyttöön
Euromääräinen tuki on tasa-arvoisempi.
epäasiallinen maastopyöräilijä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005612664.html
Vois Berner käydä tuolla juttusilla ja kysellä tuosta tarkemmin.
Kansanedustajien kommenteista päätellen tukea tuskin koskaan tulee. Berner lienee unohtanut, että politiikassa päätöksia ei tehdä yksin.
Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...
Oliskohan kannattanut haluta jo ennen ekaa esitystä, jotta olisi saanut positiivisemman vastaanoton? Kaikissa muissakin maissa joissa tuetaan on prosenttituki, joten ei sen tajuamiseen nyt kovin suurta älyä tarvittaisi.
Itse en oikein näe kiinteässä summassa mitään järkeä, koska sillä tuetaan suhteellisesti eniten kaikkein huonoimmin säännölliseen liikenteeseen sopivaa kalustoa.
Ei mitään vuosittaista romunostopalkkiota, vaan kerran / henkilö voisi saada tukea. Silloin laittaisi miettimään oikeasti mihin se kannatta käyttää.
Jos haluaa tukea taviksien pyöriä, niin voisihan se prosentti olla isompi, kuin naapureilla esim. 35%/max 500€. Tuo johtaisi lineaariseen prosenttiutkeen jo sille tasolle, että arkiliikkumiseen saa ihan kelvollisen kapineen 10 vuodeksi. Meille ostettiin alesta 1300€ monarkin keskiömoottorinen sähköfillari ~10 vuotta sitten. Nyt pitää katsella uuttaa akkua, alkaa hieman väsähtänyt olla jo, mutta muuten kelpo peli edelleen. Eihän tuolla ole ajettu koko aikana kuin ehkä 5000 km, mutta se kaikki on kuitenkin ollut autoliikenteestä pois.
Itse en tukea välttämättä tarvitsisi, mutta olisin varmasti hyödyntänyt ja hankkinut talouteen taitettavan sähköfillarin, jota olisi helppo kuljettaa esim. junassa.
Itselläni nostattaa raivoa tämä poliitikkojen ja kansalaistenkin voimakas vastustus. Jos auton romuttamalla saa jopa 2500€ niin tästä ei nouse mitään vastustusta. Romutuspalkkion voi kuitenkin käyttää vain UUDEN auton ostamiseen. Auton hinta tipahtaa ensimmäisen vuoden aikana huimasti, joten itse en osta uutta autoa koskaan. Voisin kuitenkin vaihtaa nykyisen 200g/km saastuttavan autoni vähempipäästöiseen, mutta vähän käytettyyn. Ei, en saa tukea.
Romutuspalkkio on tuki sellaisille, joilla on varaa ostaa uusi auto. Mutta heti kun olisi tullut tuki, joka olisi auttanut jopa pitkäaikaistyötöntä, ollaan sitä innolla torppaamassa epäreiluna. Havaittavaa on että suurin osa tuen torppaajista mieltää että sähköfillari on laiskojen laite ja pitäisi mieluummin liikkua luomufillarilla. He eivät ole luultavasti koskaan ajaneet sähköavusteisella fillarilla tai korkeintaan pyörineet jossain parkkipaikalla pari sataa metriä.
Romutuspalkkio 2018
Romutuspalkkion voi käyttää uuden, vähäpäästöisen henkilöauton hankkimiseen 1.1.-31.8.2018.
Romutuspalkkion edellytykset
Palkkion saamisen edellytyksenä on, että romutettavaksi tuotava auto on otettu käyttöön vuonna 2007 tai aikaisemmin ja se ollut liikennekäytössä vuoden 2017 aikana sekä romutushetkellä. Romutuspalkkion käyttäjän on pitänyt myös olla auton omistajana tai haltijana romutusta edeltävät 12 kuukautta. Palkkio myönnetään vain yksityishenkilölle.
Uuden bensa- tai dieselauton CO2-päästöt saavat olla enintään 110 g/km. Muita käyttövoimia käyttäville autoille ei aseteta päästörajaa.
Romutuspalkkion määrä
Bensiini- tai dieselkäyttöisestä autosta alennus on 1 500 euroa. Autosta, jonka käyttövoimana on joko kokonaan tai osittain korkeaseosetanoli (flexifuel), metaani (maa- tai biokaasu) tai sähkö (täyssähköauto tai ladattava hybridi), alennus on 2 500 euroa.
Valtion osuus romutuspalkkiosta on 1 000 euroa bensiini- tai dieselautosta ja muista 2 000 euroa. Autoalan osuus on 500 euroa yhtä uutta autoa kohden. Valtio on varannut romutuspalkkioihin 8 miljoonaa euroa.
Romutuspalkkion saaminen
Autojen maahantuojat hoitavat romutuspalkkion hakemisen Trafilta. Trafi lähettää virallisen päätöksen tuen myöntämisestä asiakkaalle, mutta itse tuen haku ja hyödyntäminen hoituu uuden auton hankinnan yhteydessä.
Kirjanmerkit