Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
Zoomasin suoraan oleelliseen: miten hiihdetään +400 km viikko (tai miten hiihdetään kaksi perättäistä +400 km viikkoa)?

Veikkaus: hiihtolomaa viikko tai kaksi, aamulla/aamupäivällä pertsaa 20-30 km, iltapäivällä/illalla luikkaa 30-40 km ja vaihtelun vuoksi 1-2 yhden pitkän lenkin päivää.

PS Vaikka voi kuulostaa tyhmältä pyöräilijän sanomana, en ole koskaan oikein ymmärtänyt hiihtoniilojen tapaa puhua määristä kilometreinä. Mutta kun hiihdossa minusta kilometrien kertymiseen vaikuttavat muut kuin hiihtäjästä ja effortista riippuvat tekijät vielä enemmän kuin missään ulkopyöräilyn muodossa.

Yksi hiihtää etupäässä hyvässä kelissä helpoilla laduilla kilpatason vaivoja säästämättä voidelluilla suksilla luistellen, toinen pertsaa huonosti ajetuilla laduilla nihkeässä kelissä oikeassa murtomaastossa kaameilla kapuloilla jotka eivät ikinä ole nähneetkään fluorivoidepurkkia ja joiden alkujaankin vallitseviin keleihin sopimaton hionta on peräisin tehtaan kakkoslinjan koneesta.

(Kilometrit ovat toki talvitasolla ja omien kilometrien vertailuun omiin aikaisempiin nähden ihan pätevä mittari - ja jollain tavalla myös yleisemminkin, mutta siihen kelpaisivat ja minusta paremmin sopisivat tunnitkin.)
Jos ei välitä suorituskyvystä, jonka ajattelin sivuuttaa keväällä, teen aamusta lähtien pitkän lenkin, koska niistä nautin eniten. Illalla mahdollisesti noin tunnin saunalenkki, mutta tätä ei kestä kyllä joka päivä tehdä. Alkutalvesta hiihdin aamusta 2,5-4 tuntia, mutta 4 tunnin aamulenkin jälkeen iltalenkki alkaa olemaan aika raskas tunninkin mittaisena. Etelässä ei tule paljoakaan hiihdeltyä yli 2 tunnin lenkkejä, kun lyhyillä laduilla sekin tuntuu riittävältä. Nyt alkaa taas Uudellamaallakin olemaan pitkiä lenkkejä suksien alle ja voisi tietysti pidentää lenkkejä, mutta koitan saada edes vähän kulkua Pogostaan keventämällä, kun vähän jumia on reidessä. Hiihdossa kilsoihin vaikuttaa tietysti kalusto ja se missä hiihtää. Kisavoiteluita ei kyllä lenkille moni kai tee, ainakin itse hiihdän pulvereilla vain massahiihdoissa ja sen jälkeen tietysti valmiiksi voidellut parit hiihtelen lenkeillä, kun niissä jokatapauksesa fluorit on.

Itse reenimäärää lasken ja suunnittelen tunneissa kun teen viikko suunnitelmaa, mutta tavoitteeksi ei oikein istunut +270 tuntia hiihtoa.