Ouluun Maikkulan Nesteelle kokoontui 4 tyhmäpyöräilyn harrastajaa pitämään taukoja pyöräilyn lomassa. Minä heistä ainut ensikertalainen. Startti Oulussa oli lauantaina 14:03. Reitiksi hahmoteltiin Muhos – Liminka – Ii -kierros, mutta tilanteen mukaisesti soveltaen.
...
Aria nelostiellä pohjoiseen peesatessa ihmettelin itsekseni kenossa olevaa Aria ja Arin pyörää. Pian hän pyysikin taukoa hartioiden ja käsien venyttelemiseksi. Ilmeisesti hartiajumi veti miestä kieroon. Etelään päin polkiessa tuon kerrannaisvaikutuksena varmaankin jomotti muualtakin ja Arin tuttu vauhti hieman hiipui. Minua tuo ei haitannut ollenkaan, eikä maisemareittien väliin jättäminen. Viiden jälkeen väsymys oli armoton ja lievästi oksettava olo laski tunnelmaa. Epäilin Kempeleen kirkon kierron viisautta miettien kunniakasta maalinpääsyä minimiajassa.
Haukiputaalta etelään saimme nauttia juuri auratusta ja lanatusta kelvistä. Melko pitkän siivun oli yksi urakoitsija saanut ajella. Tuiran kirkolla (200km/8.) paikalle saapunut suntio häiritsi pilssivesien laskua, mutta kirkkokuva kuitenkin saatiin otettua. Haapalehdon Shellillä (204km) osa väestä oli vaihtunut seitsemään mennessä ja meille sopiva kulmapöytä oli vapaana. Pää nurkkaan ja koiran unta 20min. Kahvia, suklaata päälle, ja usko loppureitin kiertämisen jaksamiseen palasi. Sama paikka on jokasunnuntaisen 08-lenkin lähtöpaikka, ja saimmekin kaksi tuorejalkaista vetoavuksi (no, toinen oli ollut polkuja koluamassa neljästä lähtien… kaikenlaista sitä.)
Haapalehdosta suuntasimme Oulujoen kirkon (9.) jälkeen rauhallisesti Kempeleen kirkkoa kohti suorinta reittiä. Kaakkurissa joku huomasi ettei se käy, koska suunniteltu paluureitti rikkoo sääntöjä (ei kahdesti samaa tietä samaan suuntaan). Suunnitelman muutos ja pieni ketunlenkki pelasti.
Kempeleen kirkko on tellinkien piilossa, mutta laskimme kuitenkin kymmenenneksi kirkkokuvaksi.
Takaisin lähtöpisteessä olimme 10:24 eli viisi minuuttia jäi käyttämättä. Matkaa kertyi 238km. Pakkanen vaihteli alun -5:stä Muhoksen -7:ään ja aamun -4:ään. Tuulta ei ollut kuin viimeisen parin tunnin aikana ja sekin hyvin vähäistä. Kalustevauriot rajoittuivat dynamolamppuni kiinnityksen löystymiseen. Torstaina autotallissa katkennen vaihdevaijerin vaihto ja sitä seurannut säätökin oli onnistunut. Fyysisiä vauriota tai ongelmia ei itselle tullut. Muut, edes Ari, eivät omistaan juuri puhuneet, jos/kun niitä oli. Henkiset vauriot selviävät vuosien kuluessa, mutta saldo taitaa silti jäädä plussan puolelle.
Dataa ja kuvia osoitteesta
http://https://www.strava.com/activi...11582/overview
Kirjanmerkit