FillariElectrobikeHephaGiant
Sivu 128 / 220 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 28 78 118 126 127 128 129 130 138 178 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 3.811 - 3.840 / 6586

Aihe: Pahoja Tubeless ongelmia!

  1. #3811
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    120
    Tokmannin vakuumipussissa tosiaan sisäpuolen toinen pinta on sileä ja toisessa on sellainen huokoinen rasteri. Olen olettanut sen liittyvän pussien varsinaiseen käyttötarkoitukseen eli niiden huokosten kautta tyhjiöpumppu saa viimeisetkin ilman rippeet pois sieltä pussista, mutta tuolla kahden sauman tekniikallahan ne "oikeat" pinnat saumataan joka tapauksessa vastakkain ja se sauma on kyllä tosi lujan tuntuinen, ei oo ollu mitään ongelmaa koneella tehtyjen kanssa.

  2. #3812
    Liittynyt
    11/2013
    Viestit
    96
    Yritys on päällä litkuttaa Mavic Aksium Race vanteelle yhden talven ajettua 45NRTH Xerxes talvinastarengasta. Kumpikaan ei ole tubeless mallia ja minun ensi puraisu tubeless maailmaan. Lähtökohdat siis lohduttomat. Ei muuta ku magic milkkiä, tubeless venttiiliä ja teippiä kehiin. Eturengas meni ihan suht kivuttomasti. Sain pitämään ja edelleen pitää. Takarenkaassa oli toiveet korkealla. Muuten pelittää mainiosti, mutta kolmesta nastan reiästä tulee nastaa käsin liikuttamalla litkut läpi kovalla paineella. Niiden tiivistäminen on täysin mahdotonta koska nasta elää reiässä ja jos siinä ei ole taustalla kun millin kymmenyksiä kumia niin ainahan se sieltä läpi tulee. Seuraavaksi vielä yksi yritys - Niiden nastojen kohdalle liimaan pikaliimalla sisärengaspaikan ja jos ei sittenkään ala pitämään niin eiköhän se oma kokeilu ollut sitten siinä. Onko muilla ollut nastojen kohdalla samanlaisia ongelmia?

  3. #3813
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    Pari pikku juttua: Magic Milk on kokemuspohjaisesti sanottuna täysin kelvoton tubeless-liemi. Erään luonnehdinnan mukaan toimii ruokajuomana; tätä en itse kokeillut. Ongelmat alkavat puutteellisesta tiivistys- ja paikkauskyvystä ja saavuttavat kliimaksin puutteelisen pakkasenkestävyyden kanssa. Stanilla homman voi saada toimimaan ilman renkaan paikkailuakin, mutta silti jää vielä tuo vannejokeri. Vaikka tuosta Aksiumista löytyykin interwebin allonharjalta onnistumiskertomuksia tubelesshommissa, harkitsisin silti tarkoin kannattaako ryhtyä. Ei-tubelessyhteensopiva vanne ei välttämättä pidättele rengasta vanteella kuin pienillä paineilla. Nimerkillä litkut varaston seinään 4bar paineella.
    Holokki auki ku H. Moilane.

  4. #3814
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.777
    Minusta taas MagicMilk on monella tavalla erinomainen, se ei kuivu renkaan sisälle eikä muodostaa kalvoa tai korvasieniä, vaan pikkuhiljaa muuttuu tahnaksi, mikä leviää tasaisesti renkaan sisäpinnalle. Tämä tahna tiivistää tarvittaessa huomattavasti paremmin, kuin Stans. Renkaan vaihdossa tahna lähtee vedellä suihkuttamalla, mitään ei tarvitse hangata.

    Uutena se ei ehkä ole yhtä tehokas, kuin Stans, mutta uutena yleensä on aika pienet vaatimukset litkulle ja tämän takia en oikein tiedäkään, kuinka tehotonta MagicMilk on.

  5. #3815
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    https://shop.mavic.com/en-be/tyre-se...3256&1028=3271

    Kenenkähän tekemää ainetta tämä on? Kuulin lenkillä mavicin litkun paikkaavan maantietubelekset kovillakin paineilla.

  6. #3816
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ealex Katso viesti
    Tämä tahna tiivistää tarvittaessa huomattavasti paremmin, kuin Stans.
    Itse en saanut reunavuotoa asettumaan Maidolla. Renkaan ja vanteen välistä tursusi päivätolkulla litkua ilman merkkiäkään vuodon vähentymisestä. Vuoto ei ollut iso, mutta se oli koko kierroksen mittainen ja aamuin illoin joutui lisäämään ilmaa.

    Sama rengas+vanne combo tiivistyi välittömästi kun laittoi Stania sisään.
    Holokki auki ku H. Moilane.

  7. #3817
    Liittynyt
    11/2013
    Viestit
    96
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ealex Katso viesti
    Minusta taas MagicMilk on monella tavalla erinomainen, se ei kuivu renkaan sisälle eikä muodostaa kalvoa tai korvasieniä, vaan pikkuhiljaa muuttuu tahnaksi, mikä leviää tasaisesti renkaan sisäpinnalle. Tämä tahna tiivistää tarvittaessa huomattavasti paremmin, kuin Stans. Renkaan vaihdossa tahna lähtee vedellä suihkuttamalla, mitään ei tarvitse hangata.

    Uutena se ei ehkä ole yhtä tehokas, kuin Stans, mutta uutena yleensä on aika pienet vaatimukset litkulle ja tämän takia en oikein tiedäkään, kuinka tehotonta MagicMilk on.
    Onkohan joku kokeillut josko MagicMilk toimisi hyvin sisärenkaan litkutukseen juuri noista samoista syistä. Keston pitäisi olla jopa 9 kuukautta joten jos talvikauden jälkeen aina ostaa uuden sisurin seuraavalle kaudelle..

  8. #3818
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Kenenkähän tekemää ainetta tämä on? Kuulin lenkillä mavicin litkun paikkaavan maantietubelekset kovillakin paineilla.
    Mavicin oman "Material Safety Data Sheetin" mukaan:

    Manufacturer: Adhestick Ltd.
    17 Hamelacha St.
    Afek Industrial Park,
    Rosh Ha'ain 48091
    Israel

  9. #3819
    Liittynyt
    05/2004
    Paikkakunta
    pönde
    Viestit
    1.957
    Huonoja kokemuksia Magic Milkistä myös minulla. Liian paksua joten ei hölsky ravistettaessa kunnolla eikä siksi tiivistä reunoja. Paksuudesta huolimatta ei kuitenkaan paikkaa reikiä. 2mm leveä lasinsirun aiheuttama ohut viilto maastorenkaan kulutuspinnassa ei paikkaantunut ollenkaan, kävelyksi meni.


  10. #3820
    Kroonisesti pa ku olen, niin mulla on tommosta veltec litkua. Tähän mennessä ei ole huonoa sanottavaa. Kaikki viritykset ja oikeat tubelessit on tiivistyny kunnolla. Ghettoissa meni kerrasta ja aidon tubelessin kanssa joutu vähän jummppaamaan, ku ei menannu nousta vanteelle. Ilmeisesti paikannu jopa yhden pienen reiänkin huomaamatta, oli pieni valkonen täplä kumin pinnassa. Jokatapauksessa, se ei maksanu paljoa��

  11. #3821
    Koska kukaan muu ei viitsinyt tai ehtinyt googlata, tein minä sen ja selvisi sen verran että israelilainen Adhestick on yritys Joe's No-Flat -tuotemerkin taustalla.

    Eli voi olla että tuote jota se valmistaa "white labelina" Mavicille on täysin sama kuin jokin sen omista tuotteista. Tai voi olla että Mavicin tuote on Mavicin omien speksien mukaan valmistettu. (Uskaltaisin epäillä ensinmainittua vaihtoehtoa.)


    PS Veltecin "Dichtflüssigkeit" on sekin "Made by Joe´s", joten siitä voi esittää samat arvelut kuin Mavicin litkusta.

  12. #3822
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    No tuo joes muistaakseni mainostikin eurobikessa, että siltä olisi tulossa katu puolelle spesiaali litku. Ehkäpä mavicilla on nyt jo tätä ainetta.

    Edit:

    https://www.bikerumor.com/2017/09/12...h-coming-2018/

  13. #3823
    Sen unohdin mainita, et veltecin pitäis kestää pakkasta ;D

  14. #3824
    Blackborow Guest
    Kyllä nuo litkut pakkasta kestää.

  15. #3825
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Rovaniemi
    Viestit
    4.393
    Lou:n kans ollu nyt ongelmia. Korkeilla paineilla (12psi) pitää kyllä mut jos laskee alle 10 niin on tyhjentyny aamulla.
    Ei näytä ees litkua tihkuvan mistään.
    Ajon se kyllä kestää mutta ei seisottamista. Noh en ala kuitenkaan repimään teippejä pois ku on niin kova homma. Jos se siitä ajan kans tiivistys

  16. #3826
    Liittynyt
    02/2013
    Paikkakunta
    Jyväskylä
    Viestit
    590
    Tubeless hommissa meinasi mennä talvirenkaitten asennus ongelmalliseksi.Eteen scwalbe winter 30mm,joka viime talvena asentui keralla,ja taaksi uusi scwalben tubeless(hmm. x.one??)kumi.Takarengas meni heittämällä piti ilmat ja kaikki kunnossa.Eteen ei noussut vanteelle millään,saippuavesi,leivontaa vanteelle,ilmaa limupullosta kikkaa,pumppausta hikee asti,tulos nolla.Uudet gorillat vanteelle,lisää(contin testissä,ennen stan litku)litkua,renkaan reunat vanhoista jäämistä puukolla puhtaaksi,ja kas rengas vanteelle.Muutaman kerran kävin lisäämässä ilmaa rengkaaseen,ja kas tänä aamuna ilmaa vielä renkaassa.Varovasti uskalsi ajaa töihin,ja kohta toivottavsti(kop kop),kotiin.Vanteena mavic open pro.

  17. #3827
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Kouvola
    Viestit
    963
    Kohta on varmaan otsikon mukaista settiä. ISP:n kyljessä EVO- ja LS-merkinnät mutta pitäähän se nyt ainakin yrittää, ihan perinteisellä Stanin litkulla vielä.
    Foorumitotuuksia vastaan jo vuodesta 2011

  18. #3828
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Ongelmista tuli muuten mieleen ensimmäinen rengasrikko puoleentoista vuoteen.

    Varmaankin sepeli puhkaisi S-onen keskeltä rengasta, eikä stanin normaali litku paikannut tuota millään. Tänäänhän satoi aika reilusti.
    Vaikuttaakohan vesi litkun toimivuuteen? Reikä ei näyttänyt edes mitenkään kamalan isolta ja litkut olivat uudet.

  19. #3829
    Liittynyt
    11/2013
    Viestit
    96
    Aksium ja magic milk pitänyt viikon verran ilmaa ja 5 bar paineita. Enää on se pakkasen pernale mistä Pulkkinen varoitteli. Katotaan kuin käy. Jos ei kivijalasta ostettu litku pidä pakkasta niin reklamaatio siitä tulee. Voiko Pulkkinen tarkentaa tuota pakkasongelmaa?

  20. #3830
    Liittynyt
    08/2011
    Paikkakunta
    Kouvola
    Viestit
    963
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Greycap Katso viesti
    Kohta on varmaan otsikon mukaista settiä. ISP:n kyljessä EVO- ja LS-merkinnät mutta pitäähän se nyt ainakin yrittää, ihan perinteisellä Stanin litkulla vielä.
    No juu. Järkyttävät paukahdukset vanteelle noustessa ja ilman litkuja vuotivat kuin seula, niiden lisäämisen jälkeen näkyi selvästi miten takarengas puhalsi ilmat pihalle suoraan kaikista neljästä sivusaumasta mutta tällä hetkellä näyttäisi siltä että noista saattaa tulla vielä toimivat.

    *huonosti nukuttu yö myöhemmin* mitään toimivat... molemmat melkein tyhjät kun aamulla menin katsomaan. Tulin sillä kyllä nyt töihin mutta menee näköjään pumppailuhommiksi jos aikoo ajaa kotiinkin.
    Greycap muokkasi tätä : 31.10.2017 at 10.11
    Foorumitotuuksia vastaan jo vuodesta 2011

  21. #3831
    Pohjustuksena, olen pari talvea ajanut ISP (Evo, LS) -nastarenkailla ja stanin litkuilla. Eka talvi meni OK, riitti pari kertaa viikossa pumppailu. Viime talvena sai pumpata joka aamu ja ilta työmatkaa varten. Vuotivat kyljistä kuin seula ja ajattelin, että ei pellellä talvella enää litkujen kanssa.

    Noh, 3h 30min tuli tuossa käytettyä varsin antoisasti talvirenkaita vaihtaessa. Aluksi sai tapella tunnin että sai takakiekosta revittyä kesärenkaan irti, liekö huoltoliikkeen rihtauksen yhteydessä asentamalla gorilla tapella (tubeless teipin korvike) vaikutusta, mutta kovassa oli. 3cm pitkä viiltohaava peukalossa jäi tästä muistoksi.

    ISP:n asennus sisurin kanssa osoittautuikin sitten täysin mahdottomaksi tehtäväksi näille Crestin kehille. Hyödynsin puristinta pitämään kumia paikoillaan vanteella ja autoin toiselta puolelta rengasmuoveilla => katkesivat. Talttapäämeisseleillä sai nippanappa kumin nousemaan vanteelle, mutta ilmaa lisätessä huomasi, että sisurissa on ainakin kolme isoa reikää, vaikka pidin huolen, ettei sisuri litistynyt vanteen ja ulkokumin väliin. Reikien syynä lienee asennusvaiheessa kosketus vanteen sisäreunoihin, jotka ovat kuin partakoneen terät tubelessien irrotuksen jäljiltä.

    Eli, vaikka ammattilainen saisikin nuo sisurien kanssa ehkä asennettua, ei minulla ole mitään toivoa tuota tehdä tien päällä ilman saippuavettä ja työkaluja => ainainen pelko jäädä tielle. Pitänee kuitenkin antaa litkuille vielä mahdollisuus. Mitä litkua foorumilaiset ovat käyttäneet noiden ohuempien ISP-kumien kanssa talvella? Pystyykö kylkiä käsittelemään jotenkin ja vuotavatko enemmän ajetut kumit herkemmin?

  22. #3832
    Tätä ketjua ei tartte lukea kuin sata sivua niin alkaa vahvasti epäilemään kannattaako lainkaan lähteä tähän tubeless-maailmaan. Jos 40mm leveälle Fatlab tubeless ready vanteelle yrittää ensikertalaisena nostaa Suomi tyresin Fat Freddie 27.5 x 3.0 kumia niin mikä on onnistumisen todennäköisyys? Varusteina lattiapumppu, youtube ja huonot hermot. Jänskättää että meneekö siinä vaan 60 eurolla Stan-merkkistä tavaraa hukkaan ja nöösi pysyy ikuisesti nöösinä.

  23. #3833
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.902
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Judgment Katso viesti
    ...gorilla tapella.... Crestin kehille...
    Crestin kehä ja gorillateippi ei ole sopiva yhdistelmä, stanin teipilläkin jotkut kumit tahtoo olla kireitä.
    Kylkien paikkaantumiseen voi kokeilla tuoretta litkua ja vaakatasossa pyörittelyä, saattaa toimia tai sitten ei.

  24. #3834
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti runttaa-ja Katso viesti
    Tätä ketjua ei tartte lukea kuin sata sivua niin alkaa vahvasti epäilemään kannattaako lainkaan lähteä tähän tubeless-maailmaan.
    Tiivistetään postaukset tästä ketjusta:
    - En osannut, tein silti.
    - En tiennyt, tein arvaamalla.
    - En osannut enkä tiennyt, käytin gorillaa.

    Jos tämä ketju olisi autofoorumilla öljynvaihtoketjuna...:
    - yritin lisätä öljyä pohjaropusta
    - en laittanut öljynsuodatinta lainkaan
    - jätin pohjaropun kokonaan pois
    - käytin öljynä rypsiöljyn ja bensiinin sekotusta

    Lyhyesti ohjeet onneen:
    - perehdy aina ensin kehän valmistajan tubelesoimisohjeeseen; gorillateippi on aniharvoin oikea vastaus
    - NOUDATA kehän valmistajan tubelesoimisohjeita; gorillateippi ei ole vieläkään sen oikeampi vastaus
    - vaikka teippi on teippiä, teipeissä on toisistaan poikkeavia ominaisuuksia, mm. paksuus; gorillateippi ei ole korvike kaikille muille teipeille

    e: ai niin, onhan täälä seassa asiatunteviakin neuvoja.
    Holokki auki ku H. Moilane.

  25. #3835
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.114


    Osuva kiteytys.


  26. #3836
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Kello
    Viestit
    2.059
    Gorilla = Kanada

  27. #3837
    Liittynyt
    02/2014
    Paikkakunta
    Järvenpää
    Viestit
    49
    Itellä on tubeless toiminut dt swiss vanteiden ja saman valmistajan venttiileiden ja teipin yhdistelmä schwalben kumien kanssa Stanin litkulla.

  28. #3838
    Liittynyt
    07/2011
    Viestit
    253
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Ski Katso viesti
    Gorilla = Kanada

  29. #3839
    noniinno Guest
    Niinpä. Ja jos ei Gorillateippi toimi, niin silloin laitetaan kaksi kierrosta gorillaa. Jos ei toimi kolmannen kierroksenkaan jälkeen, on koko tubelesointi älykääpiöiden hommaa. Ja voihan litkun sijaan käyttää vanilijakastiketta kun ovat ihan saman värisiäkin.

  30. #3840
    Blackborow Guest
    Erääthän saarnasi pitkään siitä gorillasta ainoana oikeana

    Onneksi ovat poistuneet, sillä se voi olla ratkaisu läskitubellukseen, mutta kapeakumisten tubeless-vanteiden kanssa saa ongelmia. Muutenkin suuri osa topicin ongelmista on lähtöisin siitä kun yritetään tubeless-sopimattomille vanteille litkuttaa sopimattomia renkaita. Vähän kun yrittäisi kiinnittää taulua seinään naulalla ja ruuvarilla. Sitten ihmetellään mikä meni pieleen.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •