GiantHephaElectrobikeFillari
Sivu 24 / 48 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 14 22 23 24 25 26 34 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 691 - 720 / 1424

Aihe: Talvirenkaat krossariin?

  1. #691
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Hki
    Viestit
    6.225
    Tommoinen suunnilleen 40-millinen krossirengas tubeleksena painaa karkeasti 50 grammaa enemmän kuin sama rengas ilman tubelessvalmiutta ja vaatii sen puolisen desiä litkua, joka painaa toiset 50 grammaa. Kevyt 40-millisen krossirenkaan vaatima sisuri painaa 100 gramma eli aikalailla plusmiinus nolla sen suhteen. Gravdal rullaa niin hyvin ja on niin kiva rengas ajaa juuri sen vuoksi, että siinä on niin ohuet ja joustavat kyljet. Jos kyljet olisi paksummat, olisi myös ominaisuudet toisenlaiset enkä ole aivan vakuuttunut siitäkään, että jos siitä olisi paksumpikylkinen tubelessversio, se rullaisi paremmin kuin ohutkylkisempi sisuriversio kevyen sisurin kanssa. Tubelessreadyrenkaiden tiukat vannenauhat on välillä aika veemäisisiä sisureiden kanssa. Siksi on erittäinkin kiva, että (vielä) on olemassa muunkinlaisisa renkaita kuin tubelesssellaisia. Ihan kaikki ei kuitenkaan halua ajaa pelkillä tubeleksillä erinäisten syiden vuoksi. Maastopyörässä tubeless on hyvinkin jees ja kilpacyclocrossissa varauksin myös, mutta cyclocrossiahan ei 38-millisillä nastoilla ajeta.
    “Riding a good steel bike, I tell you, is the closest thing to flying without leaving the planet.”

  2. #692
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    1.293
    Mulle itsellä käyttöpyörän renkaiden ja etenkin nastarenkaiden litkuttamisen kanssa ykkös juttu on helppous ja pistosuojan parantaminen. Sepeli on niin armotonta, että käytän itse kaikki keinot, joilla voin välttää renkaan paikkaansa loska sateessa. Jos Gravdalia jotenkin lähtisin parantamaan, niin lisäisin itse ehkä kylkiin sen 50g kumia ja tekisin renkaasta vähän tiukemman vanteelle.

    Mutta kyllä toi Gravdal on kuitenkin paras talvirengas mitä oon arkiajoissa käyttänyt. Mielestäni toi toimii 99% ajasta paremmin kuin esim. 29er ISP, jolla ajoin kolme talvea. Toi oli ainakin mun arkiajoihin aivan overkill. Maastoon löytyy sitten plussa kumia ja nastaa, joten haluan, että cyclon rengas on se selkeesti nopeampi ja "kesympi'.
    Speksausta ja Pyöräilyä.
    ||| Road: Canyon - Ultimate CF (Custom) || MTB: Trek Fuel EX 8+ || Gravel: Kona Private Jake

  3. #693
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Aakoo Katso viesti
    Ehkä niitä Nicetrackeja voisi yrittää litkutella tänä vuonna, mutta olisihan se kiva ettei tarvitse kikkailla vaan homma toimisi suoraan paketista.
    Taittuvakylkiset Nicetrack 200:t oli aika helppo saada vanteelle ja litkuttaa tiiviiksi, ei mitään suurempaa dramatiikkaa. Ja litkuttaa ne kannattaakin, kun isojen nappuloiden väliin menee helposti tappajasepeliä. Rengasrikot viime talvena 0kpl vaikka joka ajon jälkeen sai nyppiä kiviä nappuloiden väleistä
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  4. #694
    Liittynyt
    11/2014
    Viestit
    1.893
    Nyt se on varmaa ainakin itselleni, että gravdalit ovat markkinoidein kalleimmat nastarenkaat. Kävin tänään toni&tonilta hakemassa ja tuli ostettua samalla heräteostoksena bmc:n täysjousto. Tuli siinä renkaanhakureissulle hintaa

    Toivottavasti on nyt niin hyvät kumit kuin kaikki väittävät

  5. #695
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Sotanorsu666 Katso viesti
    Nyt se on varmaa ainakin itselleni, että gravdalit ovat markkinoidein kalleimmat nastarenkaat. Kävin tänään toni&tonilta hakemassa ja tuli ostettua samalla heräteostoksena bmc:n täysjousto. Tuli siinä renkaanhakureissulle hintaa

    Toivottavasti on nyt niin hyvät kumit kuin kaikki väittävät
    Tuota, mitenhän tämän nyt nätisti sanoisi... Siihen täysjoustoon olisi kyllä ollut parempiakin talvirenkaita, vaikka ne gravdallit ovatkin parhaat cyclossa

  6. #696
    Liittynyt
    11/2014
    Viestit
    1.893
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Tuota, mitenhän tämän nyt nätisti sanoisi... Siihen täysjoustoon olisi kyllä ollut parempiakin talvirenkaita, vaikka ne gravdallit ovatkin parhaat cyclossa
    Täpäriin onneksi on jo isp:t valmiiksi, niin säästi pitkän pennin taas Gravdalit menee bmc:n krossariin minkä ostin heräteostoksena maaliskuussa, kun hain yhtä pyörää huollosta. Vaarallinen kauppa ja liian hyviä tarjouksia.

    Kannattaako noita gravdaleja yrittää litkuttaa ? Joillain toimii ja joillain ei, joten onko järkee vai ei ? Noiki varmaan kannattaa ajella sisään asfaltilla about 50km, että nastat painuu kunnolla kiinni ?

  7. #697
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Se tosiaan riippuu ihan vanteista. Minulla toimii ihan hyvin, enkä edes harkitse sisureiden käyttöä tappajasepelin aikana, jos ei ole mikään pakko.
    Minä nastoitin gravdallit itse, enkä tehnyt mitään sisäänajoja. Noita täyshintaisia renkaita ajaisin sisään varmaan jouluun asti.

    Eikä ne tosiaan pidoltaan mitkään jeesukset ole. Minusta se ylivoima tulee mahtavasta rullaavuudesta ja ajettavuudesta muutenkin. Enimmäkseenhän ajetaan etelässä kuitenkin sulalla tiellä ja silloin gravdall rullaa ja pitää edelleenkin hyvin. Pelkästään nastojen varassa kulkeva ISP on sulalla kelillä jo aika vaarallinenkin.

  8. #698
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Mmmm

    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  9. #699
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Niks naks piks poks. pari vuotta vanhat Gravdallit napsahtivat työpaikan kompuralla sun ringlen vanteille komeilla napsauksilla. Litkut sekä venttiilit sai asennella rauhassa kotona. Istuvat hyllyllä takuulla paremmin kuin monet oikeat tubeless renkaat. Marioposan litkuakaan ei tursunnut kuin toisesta vanteesta noin sentin matkalta hetken aikaa. Toinen ei vuotanut lainkaan. Uudet ajamattomat renkaat tiivistyivät muistaakseni paljon huonommin.

  10. #700
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    1.293
    Riks, raks ja poks kuului täältäkin kun kaksi talvea hyvin palvelleet Gravdalit nousivat eilen Stanin Graileille tubelessina kompuralla. Tein tosin varman päälle ja napsautin ensiksi toisen kyljen paikalleen sisurin avulla. Noilla Graileilla tuntui rengas pysyvän hyvin myös ilman paineita, joten aikaisemmat tubeless hankaluudet johtuivat varmaankin noista vanhoista Novatechin TL-ready vanteesta, joiden hylly ei ole yhtä hyvä.

    Kesärenkaita pois ottaessa huomasin, että Stanin race-litku olikin tehnyt ~6kk aikana melko jämäkän kuorrutuksen kesärenkaiden sisäpintaan - pitänee siis hinkailla noita puhtaaksi kun taas jaksaa. Jos siis Racella meinaa suojautua sepeliä vastaan, niin voi olla, että keväällä on sitten isommat pesuhommat tiedossa. Tosin luulisin, että tuo Race-tökötti myös tukkii reikiä aika tehokkaasti - joten siinä mielessä se on varmaankin ihan vaivan arvoinen. Multa loppui toi race-litku nyt vähän kesken, joten tyydyin tuunaamaan perus Stania Racen jämillä - katsotaan miten toimii.
    Speksausta ja Pyöräilyä.
    ||| Road: Canyon - Ultimate CF (Custom) || MTB: Trek Fuel EX 8+ || Gravel: Kona Private Jake

  11. #701
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Racen joutuu kaiketi uusimaan aika tiheään?

  12. #702
    Liittynyt
    07/2009
    Paikkakunta
    Kuu
    Viestit
    1.029
    Pienenä päivityksenä että 23 mm ulkolevyiselle kiekolle (18 sisä?) Gravdal asettui komeasti n. 36 mm leveänä ja 39 mm korkeana. Kivasti pyörii.

  13. #703
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    1.293
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Racen joutuu kaiketi uusimaan aika tiheään?
    Tölkin kyljessä luki, että olosuhteiden mukaan "up to 6 months". Sanoisin, että toi 6kk on kyllä ihan maksimi ja varmaan ennen sitä kannattaisi jos joku "välihuolto" suorittaa, mutta kyllähän tuo nyt talven yli menisi ilman kikkailuakin.
    Speksausta ja Pyöräilyä.
    ||| Road: Canyon - Ultimate CF (Custom) || MTB: Trek Fuel EX 8+ || Gravel: Kona Private Jake

  14. #704
    Liittynyt
    06/2010
    Viestit
    385
    Mulla oli huhtikuulla laitettu race vielä nestettä vajaa kuukausi takaperin. Taitaa johtua kylmästä kesästä, joskus on ollut kiinteytymistä jo 3-4kk kohdalla.

    Talvella litkut ovat yleensä kestäneet koko kauden (tavallinen Stan), kun kylmemmässä nestettä ei haihdu yhtä herkästi. Muiden hyvien kokemuksien vuoksi pitää kokeilla omien Gravdalien litkutusta, kun paketti saapuu perille. Mikään ei ole niin kamalaa kuin renkaan paikkaus talvella, erinomainen syy litkuttaa renkaat, jos on mitään toivoa onnistua hommassa.

  15. #705
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Mullekin tulossa componentsista puteli Stanin Racea, niin laitan sillä sitten Gräveldalit kun on näin suositeltu.
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  16. #706
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Iltapulun mukaan saisi kyllä väännellä jo ispeetkin maasturin vanteille. Olisi kyllä hienoa päästä ajamaan hetki talvisessa kelissä ennen loskaa, mutta eiköhän tuo sada suoraan räntäpskna tänne etelään.

  17. #707
    Liittynyt
    11/2013
    Viestit
    96
    Litkuttelen tässä 45nrth XERXES renkaita, jota on jo käytetty vuoden verran. Toinen rengas meni ihan suht kivuttomasti mutta... Nyt on tullut sellainen isohko ongelma, että muutaman nastan kohdalta nasta on löysässä ja sen takia nastaa pystyy liikuttamaan käsin ja aina jos vähän pyöräyttää nastaa niin kumi tyhjenee kovalla paineella. Onko joku muu kokenut vastaavaa? Ajattelin nyt vielä kokeilla kerran sisäpuolista liimapaikkaa niihin muutamaan nastaan ja jos ei homma toimi niin pitää mennä sisärenkaaseen tai ostaa joku toinen gummi.

  18. #708
    Liittynyt
    05/2014
    Paikkakunta
    Kerava
    Viestit
    1.718
    Marathon Wintereillä samaa kävi mulla, tyhjensi litkua siitä reiästä ja puhkoi sisurin joka kerta. Roskiin pistän, en sen koommin säätänyt.
    #fillarifoorumi @ IRCNet

  19. #709
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Jokin vulkanisoitava paksumpi paikkahan sinne pitäisi saada, tosin saattaa olla turhaa touhua. Kaiketi kaikki nastat ovat yhtä syvällä, eli muutkin tulevat varmasti kohta läpi.

  20. #710
    Liittynyt
    11/2013
    Viestit
    96
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Jokin vulkanisoitava paksumpi paikkahan sinne pitäisi saada, tosin saattaa olla turhaa touhua. Kaiketi kaikki nastat ovat yhtä syvällä, eli muutkin tulevat varmasti kohta läpi.
    Pahoin pelkään tuota skenaariota. Idis oli vaan säästää itseäni työmatkoilla sattuvilta rengasrikoilta, joten taidan mennä takaisin sisärenkaaseen. Laitan sinne sen 10ml litkua sisään.

  21. #711
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    4.058
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    Kaiketi kaikki nastat ovat yhtä syvällä, eli muutkin tulevat varmasti kohta läpi.
    Jos tämä tapahtuu, sisärengaskin vuotaa hetken päästä. Ulkorengas taitaa olla roskiskamaa?
    Holokki auki ku H. Moilane.

  22. #712
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti H. Moilanen Katso viesti
    Jos tämä tapahtuu, sisärengaskin vuotaa hetken päästä. Ulkorengas taitaa olla roskiskamaa?
    Voivathan ne nastatkin olla jo siinä määrin kuluneet etteivät enää anna jäällä sitä pitoa mitä niiltä odottaa, mutta jos ne ovat kelvolliset eikä tykkää heittää tavaraa turhaan roskiin, voisi ajatella pistosuojanauhoja ulkorenkaan ja sisurin väliin. Vähän vanhanaikaisinahan niitä taidetaan jo pitää, mutta ainakaan tuollaisessa pääsääntöisessä kelvi-ulkoilutie-peekoo-työmatka-ajossa ne voisivat yhä toimia ilman että se paljon puhuttu rullaavuus tuntuvasti kärsii.

    Mutta tosiaan hankkimalla uudet ja laittamalla pistosuojalitkut pääsee taas nauttimaan tubeless-menosta. Paremmalla tuurilla ja ehkä myös entistäkin matalemmilla paineilla ja jonkinlaisella sisäänajolla pitempään kuin edellisellä yrittämällä.

  23. #713
    Liittynyt
    06/2010
    Paikkakunta
    Pirkkala
    Viestit
    1.293
    Tossa tilanteessa saattaisi myös toi race-litkukin tai vastaava pelastaa. Tossa on seassa niin isoa "partikkelia" että se varmaan tukkisi melko tehokkaasti nastojen alla olevia reikiä. Eli itse heittäisin vaan reilummin litkuja renkaaseen ja katsoisin miten kävisi.
    Speksausta ja Pyöräilyä.
    ||| Road: Canyon - Ultimate CF (Custom) || MTB: Trek Fuel EX 8+ || Gravel: Kona Private Jake

  24. #714
    Liittynyt
    05/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    11.465
    Litkulla tiivistely on aina semmoista hommaa, että ajan kanssa ilmat voi alkaa pitää. Kärsivällisyys voi kuitenkin loppua kesken, jos jatkuvasti saa kädet ja lattiat litkussa puljata ja pumpata ja ravistella ja odotella..
    -L.

    Pervitiiniä, hota-pulveria ja lobotomiaa

  25. #715
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    72kg painolla 2.5/2.8bar näyttäisi olevan aika passeli gravdalleille. Laitoin lähdössä vähemmän, mutta ilkeästi napsuu kanttarit loskan alta vanteille. Eli enemmän noissa pitää olla painetta, mitä muistelin. Ei vaju vuorokaudessa tubeless virityksestä paineet.

  26. #716
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Oulainen
    Viestit
    2.184
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti paaton Katso viesti
    72kg painolla 2.5/2.8bar näyttäisi olevan aika passeli gravdalleille. Laitoin lähdössä vähemmän, mutta ilkeästi napsuu kanttarit loskan alta vanteille. Eli enemmän noissa pitää olla painetta, mitä muistelin. Ei vaju vuorokaudessa tubeless virityksestä paineet.
    Samoja lukemia ihtellä, mutta tahtoo vieläkin paineita karata.

  27. #717
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Moska Katso viesti
    Samoja lukemia ihtellä, mutta tahtoo vieläkin paineita karata.
    Ensimäisellä ajolla vuosi minultakin. Otin kiekon irti ja tarkistin vuotokohdan vesihanan alla. Pientä ravistelua ja litku paikkasi kohdan.

    Mutta joo, vähän luulen että gravdallien raitaiset kyljet vuotavat aina hivenen pohjauksen jälkeen. Stanin race voisi olla efettoa parempaa. Täytyt testata sitä, jos nuo alkavat vielä vuotamaan.

  28. #718
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Oulainen
    Viestit
    2.184
    Mulla on normi stani, ja meinaa vanteen välistä tehdä vaahtokuplaa. Mutapainijat piti helpommalla.

  29. #719
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Moska Katso viesti
    Samoja lukemia ihtellä, mutta tahtoo vieläkin paineita karata.
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Moska Katso viesti
    Mulla on normi stani, ja meinaa vanteen välistä tehdä vaahtokuplaa. Mutapainijat piti helpommalla.
    Normi stani tiivistää gravdallit aika hitaasti, koska ne paistoviirut. Mutta lopulta stanikin sai nuo tiiviiksi, eikä loppu talvena ollut mitään ongelmia.

  30. #720
    Liittynyt
    10/2010
    Paikkakunta
    Helsingin maalaiskunta
    Viestit
    1.478
    Kun näitä Gravdaleja on täällä(kin) niin kovasti kehuttu, niin pitihän sellaiset sitten tilata. Syy tilaamattomuuteen on tähän mennessä muodostunut lähinnä järkyttävän hinnan ja YH-huoltajan statuksen yhdistelmästä, mutta yllätyksekseni huomasin että XXL myy rinkuloita hintaan 79,90 euroa. Lienee jo lajissaan suht edullinen? Ja tarkoitus on litkuttaa Stanilla, jota näyttää löytyvän hyllystä ainoastaan Race-versiona. Näillä siis iloisesti kohti talvea.

    Vaan sellaista kysyn, että minulla kun on sitten ihan oikeasti liukkaita kelejä varten nuo ISPit maasturissa, niin jääpikö pääskysrenkaat ja maasturi ensi talvena työttömiksi?

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •