Tuo sinun kärry kiinostaa minua jo pelkästään jarrujen takia, perus ratkaisu toimii arkipäivän asioissa? Nykyisessä Nordicissa jarru vain juoksu/luistelu varusteessa, etupyörässä ja monesti etupää on niin kevyt ettei hidastu vauhti ollenkaan, saati että seisontajarru pitäisi paikallaan, tietysti voisi kuormata edemmäksi, mutta kääntäminen olisi vaikeampaa.
Tein yksi pyöräisen monesta syystä, tärkein maastossa ajaminen ja yksinkertaisuus.
Kaksi pyöräinen menee monimutkaiseksi jos haluaa erillisripustuksen, se taas vaatisi kallistuksen vakaimen, jos lapsi nojaa toiseen reunaan, ettei kulkisi kenollaan ja myös kaksi hyvin herkää jousta. Vääntösauvajousi olisi myös vaihtoehto, siinä taas herkkyyden säätäminen mahdotonta. Minulle jousituksen säätäminen on tarpeellinen, kun kuljettaa muutakin kuin lasta maastossa.
Jos rupean tekemään kaksipyöräistä ja haluan siihen monikäyttö mahdollisuudet, silloin helpoimalla pääsisi muuttamalla valmista kärryä, nyt tehty malli on käytännössä tavarakärry, johon laitetaan tarvittaessa suojakehikko päälle ja lastenistuin sisälle.
Materiaaleissa ei kannata tosiaan säästellä, jos löytyy vaihtoehtoja. Alumiini monimuotoprofiilit on mitä on.






Lainaa viestiä vastauksessa

Kirjanmerkit