Putsailin aamulla maantiepyörän ketjuja ja pakkaa pienen ajotauon jälkeen. Ongelmana vain oli, että kammet ei tahtoneet pyöriä mihinkään suuntaan - paitsi erittäin tahmeasti. Ekana ajattelin, että pyörän PF30-keskiö varmaankin on syypää. Irrotin kuitenkin vielä takakiekon kokonaan, jonka jälkeen kammet pyöri ihan mallikkaasti ainakin noin näppituntumalla.
Aikani ihmeteltyäni päädyin tulemaan, että voimansiirto vetää jumiin kun kiekon laittaa paikalleen JA kiristää pikalinkun. Kun pikalinkun löysää, voimansiirto hyrrää huomattavasti paremmin. Kuvittelisin siis, että ongelma olisi pikemminkin takanavassa, sen laakereissa, vapaarattaassa tms. kuin keskiössä. Mitäpä ajattelette muut?
Runko on Focuksen Izalco Max ja takakiekko DT Swissin R20 dicut jos näillä tiedoilla on merkitystä. Aiemmin en ole huomannut ongelmia.








Lainaa viestiä vastauksessa
Kirjanmerkit