ElectrobikeFillariGiantHepha
Sivu 41 / 59 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 31 39 40 41 42 43 51 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.201 - 1.230 / 1764

Aihe: Kuvaraportteja pyörälenkeiltä

  1. #1201
    Liittynyt
    06/2003
    Paikkakunta
    .
    Viestit
    4.436
    ^komiaa on eikä näytä autoilijat protestoivan vaan huomioivan pyöräilijän siinä kuin muunkin tienkäyttäjän.. Innostaapa suunnittelemaan reissua tuonne suuntaan 😃 kiitos videosta 😎👍

    Lähetetty minun I6 laitteesta Tapatalkilla
    -- not fast but furious --

  2. #1202
    Laitetaan tännekin muutama kuva 10 viikon ajelusta Oulanka-Juuma erämaareitiltä (26km)
    https://goo.gl/photos/veX7DfS2kXyT1RRz6

  3. #1203
    Liittynyt
    08/2011
    Viestit
    1.166
    10 viikkoa ja 26km?

  4. #1204
    Liittynyt
    03/2016
    Paikkakunta
    PLKN
    Viestit
    277
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SimoS Katso viesti
    Laitetaan tännekin muutama kuva 10 viikon ajelusta Oulanka-Juuma erämaareitiltä (26km)
    https://goo.gl/photos/veX7DfS2kXyT1RRz6
    Hienolta näyttää! Toivottavasti tuolla voi vielä huhtikuun lopulla ajaa.. ettei ole mennyt keli liian huonoksi.
    sähkö pyörä läski kuski

  5. #1205
    läskimooses Guest
    24.4.2016 ajelin viimesen reissun viime vuonna. Pehmeetä oli ja jouduinkin turvautumaan soratieajeluun paluumatkalla. Ei sekään mitään herkkua ollut kelirikkoaikaan ilman lokareita

    Paljon on tuurista kiinni, jos sattuu hyvät yöpakkaset niin on juhlaa, kunhan on "maalissa" ennen kuin päivän lämpö sulattaa polut. Tuolla reissulla oli kuitenkin lunta vielä reilusti, varmaan jotain 20-50 senttiä paikasta riippuen; kusessa oot, jos kantavuus loppuu vähänkään kauempana ihmisten ilmoilta. Siellä ei pääse kävellenkään pahimmassa tapauksessa eteenpäin.


  6. #1206
    Liittynyt
    03/2016
    Paikkakunta
    PLKN
    Viestit
    277
    Joo, sittenhän sen näkee. Ei ole vuodet veljeksiä keskenään. Ja minulla ei ole edes läskiä (kuin vyötäröllä) niin jos upottava keli, ei ole herkkua. Kiitos "kusessa olet" tarkennuksesta. Ei todellakaan tee mieli jäädä jumiin keskelle metsää.
    sähkö pyörä läski kuski

  7. #1207
    Liittynyt
    09/2014
    Paikkakunta
    Ivalo
    Viestit
    232
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti sähköläski Katso viesti
    Kiitos "kusessa olet" tarkennuksesta. Ei todellakaan tee mieli jäädä jumiin keskelle metsää.
    Jos lueskelet lappilaisia (muinaisia) keväthankien karhunajokertomuksia, niin aina sillöin tällöin käy niin, jotta yöpakkasia ei enää tulekkaan.
    Ei muuta kuin leiri pystyyn, ja odottelemaan lumien sulamista, ja sitten suvella sukset olalla lompsimaan pois.
    Tästä menetelmästä on se etu, että läskit vyötäröltäkin vähenevät aurinkoa ottaessa.

  8. #1208
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti frp Katso viesti
    10 viikkoa ja 26km?
    Korjataan: 10. viikon ajelusta, niin ei kukaan kuvittele, että 10 viikkoa ajelin...

    Tuossa vielä vähän liikkuvaa kuvaakin matkalta (720p HD)

  9. #1209
    Liittynyt
    03/2016
    Paikkakunta
    PLKN
    Viestit
    277
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti sähköläski Katso viesti
    Joo, sittenhän sen näkee. Ei ole vuodet veljeksiä keskenään. Ja minulla ei ole edes läskiä (kuin vyötäröllä) niin jos upottava keli, ei ole herkkua. Kiitos "kusessa olet" tarkennuksesta. Ei todellakaan tee mieli jäädä jumiin keskelle metsää.
    Tämä loma aikaistui ensi viikolle!
    Nyt varmaan on kelit vielä hyvät, pakkasta lupailee lähes koko viikoksi.
    Kapearenkaisella liikkeellä, mutta sähkö auttaa. Ajot rajoittuvat muutenkin muutamaan tuntiin.
    sähkö pyörä läski kuski

  10. #1210
    Voipi olla aika upottavaa kapearenkaisella ainakin vähemmän kuljetuilla osuuksilla tai jos aurinko pehmentää reittiä. Lupailee kuitenkin yli viittä lämpöasetetta päivisin. Se on sitten seuraavan pakkasyön jälkeen ikävää ajettavaa/hiihdettävää/käveltävää, jos siellä on syvät renkaan urat jäätyneenä haitoilla. Eli jos upottaa, älä aja. Läskipyöräily erämaareitillä on saanut paljon myönteistä julkisuutta täällä ja olisi ikävää, jos hyvä meininki pilataan urittamalla reitti kapeilla renkailla.

  11. #1211
    Blackborow Guest
    Hyrynsalmi-Kuusamo kenttäradalla grindailemassa








  12. #1212
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.161
    Muutaman tunnin lenkki eri kokoisia sorateitä, metsäteitä ja polkuja pitkin Salossa ja Marttilassa kiinnostavalta vaikuttavien kohteiden kautta, joka tosin jakautui kahdelle päivälle. Lisäksi kun kulkukelpoisia reittejä tulee välillä etsittyä maastosta, aikaa ensimmäisellä kerralla kuluu matkaan nähden reippaasti.

    Kuvasarja alkaa Turilantieltä, jossa on opastus Kulta-Kustaan kaivannolle.
    Kuva 1, lähtöpaikka:
    https://asiointi.maanmittauslaitos.f...22%3A100%7D%5D

    http://aijaa.com/bkd0HH

    Seuraavasta risteyksestä oikealle jatkuu reitti kaivannolle. Sieltä palasin kuitenkin takaisin ja jatkoin kuvan 2 risteyksestä suoraan. Tie alkaa pienentyä, mutta pysyy helposti gg:llä ajettavana.

    Opasteet kaivannolle on hiukan heikossa kunnossa, mutta kuvan 3 kohdalta siirrytään tieltä polulle.
    Perille päästyään ymmärtää, miksi markkinoinnissa tarina voi olla merkittävämmässä roolissa kuin itse asia. Turku-TV:n luontoplus teki paikasta ohjelman ja googlella löytyy lisätietoa aiheesta.
    http://tstv.fi/video/30166

    Paikka on täällä:
    https://asiointi.maanmittauslaitos.f...22%3A100%7D%5D

    Kartassa paikan länsipuolella olevalta Latalankalliolta näkyy hienosti Kakossuolle (kuva 5), mutta pyörällä ajettavaa polkua sinne ei mene.
    Jatkoin matkaa siis kuvan 2 risteyksestä suoraan ja vaikka kartassa ei yhtenäistä polkua näykään, Tasangontielle sellainen johtaa. Kuvan 6 oikeata haaraa tulin ja vasenta jatkoin pellon reunaan saakka, josta pienempää uraa vasemmalle:
    https://asiointi.maanmittauslaitos.f...22%3A100%7D%5D

    Edelleen kartasta puuttuu osa polusta, pienemmän hiekkakuopan kautta metsikön läpi kuvan 7 kohdalle pääsee ongelmitta:
    https://asiointi.maanmittauslaitos.f...22%3A100%7D%5D

    Sieltä tullaan Heinässuotielle. Kartassa näkyvä Korkiavuori olisi kiinnostavalta näyttävä paikka, mutta jälleen metsäautotien päässä maanomistajat ovat kieltäneet siellä ajoneuvoilla liikkumisen myös itseltään (kuva 8), joten jatkoin matkaa Marttilankorven eräreitistön suuntaan, jonne Heinässuontieltä käännyin Ruskolaisten tielle (kuva 9). Tässä vaiheessa tulee mieleen, olisko eräreitistön alueella potentiaalia merkittävämmäksikin luontokohteeksi, kuin paikallisen kyläyhdistyksen ylläpitämänä, sen verran mukavalta metsät tien varrella näytti. Vain muutama taimikko, nekin täystiheitä ja hyvin kasvavia. Maisema korjaantuu nopeasti. Toisaalta suhteellisen tuntemattomana rauha säilyy paremmin kuin turistien kansoittamassa kansallispuistossa.

    Kuva 10, tästä siirryin tieltä polulle. Autolle on muuten hyvin tilaa tien varressa, jos vaikka tulee kauempaa alueelle vaeltamaan.
    https://asiointi.maanmittauslaitos.f...22%3A100%7D%5D

    Alueen kartat, linkit sivun alareunassa:
    http://www.heikolankylaseura.com/erareitisto/

    Kuljin tuosta Lotikonmäen (pieni luola ja erikoinen halkeama kalliossa) kautta etelään, josta kuvat 11-15. Polku on vaihtelevaa, paikoin helppoa, paikoin maastopyörällekin vaikeaa ja kaikkea siltä väliltä. Jokainen saa itse muodostaa mielipiteen, onko kippurasarvisella tuota mielekästä ajaa. Jos hyväksyy sen, että välillä joutuu taluttamaan tai kantamaan pahimpien esteiden yli, hyvin reitistä selviää, mutta keskinopeuksia ei kannata laskea. Polut on pääosin merkitty erinomaisen hyvin.
    Hyväpintaiset pienet soratiet halkoo aluetta ja pohjoisosassa on hiekkakuopasta tehty uimaranta. Itse jatkoin matkaa kartassa nimettömän tien kautta Haapasalontielle ja sieltä Lähteenmäentien kautta Vaskiolle.

    Ensimmäinen asfalttiosuus tuli mt224 ylityksessä, josta Ruuhikoskentie jatkuu taas sorapintaisena. Ruuhikoski kuvassa 16. Kylmässuontien ja Pitkäkoskentien risteyksessä googlen kartta ei ole ihan ajan tasalla. Ruuhikoskentie pienenee, mutta säilyy ajettavana. Kuva 17:
    https://asiointi.maanmittauslaitos.f...22%3A100%7D%5D

    Pitkäojantien risteyksestä vasemmalle päädytään Kuttilankosken (kuva 18) kautta takaisin Mt224:lle, mutta oikealle käännyttäessä soratietä jatkuu Paimioon saakka. Sieltä Turkuun en ole mielekästä reittiä vielä onnistunut kartoittamaan, ilmeisesti siihen tarvitaan karttaan merkkaamattomia osuuksia. Ehkä joku paremmin aluetta tunteva voi sellaisesta vinkata.

  13. #1213
    Kuvia Pohjois-Espanjan retkeltä. Reitti kulki Bilbaosta Santiago de Compostelaan osittain pyhiinvaellusreittiä seuraten ja takaisin rannikkoa pitkin. Oli yllättävän mäkistä ja kuormattuun pyörään olisi usein kaivannut kolmatta eturatasta.

    https://www.flickr.com/gp/114958756@N05/5XnG68


  14. #1214
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.795
    Ajoin Jukolan viestiin ja kävin samalla Kolilla. Oli melko täydelliset ajo-olosuhteet koko reissun. https://www.flickr.com/photos/mkpaa/...57682936018411




  15. #1215
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Tapiiri Katso viesti
    Kuvia Pohjois-Espanjan retkeltä. Reitti kulki Bilbaosta Santiago de Compostelaan osittain pyhiinvaellusreittiä seuraten ja takaisin rannikkoa pitkin. Oli yllättävän mäkistä ja kuormattuun pyörään olisi usein kaivannut kolmatta eturatasta.

    https://www.flickr.com/gp/114958756@N05/5XnG68
    Hienot ovat olleet reitit. Kertoisitko lisää? Kauanko kesti? Löytyykö linkkejä, joista tutkia lisää. Pyhiinvaellusreitistä olen kuullut aiemmin, mutten ollut varma voiko sen pyöräillä.

  16. #1216
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Länsipäässä ei taida olla helppoja kumpikaan reitti. Rantaa pitkin pääsee aika tasaista 3/4 matkasta, mutta sitten on jyrkkää. Léonin kautta taitaa olla koko ajan pientä nyppylää mutta ei ihan niin drastista. Retkipyörällä vaativia molemmat!
    10k-kerhon jäsen

  17. #1217
    Liittynyt
    06/2016
    Viestit
    3.161
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti mkpaa Katso viesti
    Ajoin Jukolan viestiin ja kävin samalla Kolilla. Oli melko täydelliset ajo-olosuhteet koko reissun. https://www.flickr.com/photos/mkpaa/...57682936018411
    Selvisitkö tosiaan noin kevyellä varustuksella Jukolasta vai osallistuiko muu joukkue tavaroiden kuskaamiseen? Entä miten tuollainen lämmittely vaikutti juoksuun?

  18. #1218
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.795
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Mohkku Katso viesti
    Selvisitkö tosiaan noin kevyellä varustuksella Jukolasta vai osallistuiko muu joukkue tavaroiden kuskaamiseen? Entä miten tuollainen lämmittely vaikutti juoksuun?
    Kaverit toi suunnistuskengät, -paidan ja -housut sekä kompassin mukanaan Helsingistä. Kaikki muu kulki mukana. Nukuin bivyssä sekä Jukolassa että pyöräillessä. "Lämmittely" vaikutti lähinnä keskisykkeeseen. Viime vuonna ankkuroin Lappeenrannassa noin 2:40 ja keskisyke 156. Sieltä ajoin kotiin. Nyt 600 km menomatkan jälkeen 3. osuudella aika noin 2:20 ja keskisyke 130. Nopeus metsässä jokseenkin sama ja yhtä huono suunnistaja olin nytkin.

  19. #1219
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Halloo halloo Katso viesti
    Hienot ovat olleet reitit. Kertoisitko lisää? Kauanko kesti? Löytyykö linkkejä, joista tutkia lisää. Pyhiinvaellusreitistä olen kuullut aiemmin, mutten ollut varma voiko sen pyöräillä.
    Suositumman sisämaassa menevän pyhiinvaellusreitin (Camino Frances) voi kyllä pyöräillä lähes kokonaan, mutta päädyin useimmiten käyttämään vierellä meneviä pikkuteitä osittain kalustovalinnan (jäykkis maasturi bikebacking tyyppisillä laukuilla olisi ollut sopivampi) ja osittain reitin ruuhkaisuuden vuoksi. Vaeltajia oli oikeasti paljon.

    Ajelin aluksi viikon Baskimaassa ja aloitin caminon seuraamisen Burgosista. Siitä kesti rauhallisella tahdilla Santiagoon 8 päivää. Paluumatkaan rannikkoa pitkin jäi aikaa viikko, mikä oli liian lyhyt koko matkan pyöräilyyn ja jouduin ajamaan pari pätkää junalla. Rannikolla kulkee hidas paikallisjuna FeVe johon pyörän saa helposti kyytiin. Muuten junailu pyörän kanssa Espanjassa tuntuu olevan todella hankalaa.

    Yleisiä huomioita:
    - Edullista majoitusta on runsaasti tarjolla. En tehnyt mitään ennakkovarauksia ja aina löytyi sija yöksi.
    - Ruoka on hyvää ja halpaa, kympillä saa päivän menun viineineen
    - Baskimaassa ja Asturiassa on todella hyvää siideriä
    - Autoilijat ovat hämmentävän kohteliaita. Tuolla on sääntönä että pyöräilijä pitää ohittaa väh. 1,5 metrin marginaalilla ja sitä todella noudatetaan.
    - Kelit vaihtelivat 30 asteen paahteesta jäätävään vesisateeseen

    Täällä foorumilla on keskustelua Caminon pyöräilystä: https://www.caminodesantiago.me/comm...the-camino.24/

  20. #1220
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Samat kokemukset liikenteen yhteispelistä Baskimaalla kuin Tapiirilla. Sen lisäksi, että autoilijat ottavat hyvin huomioon pyöräilijät, myös fillaristit antavat tietä muille, noudattavat liikennevaloja sekä varovaisuutta keskusta-alueilla ym. Vaikkei Italiassa, Espanjassa (pl. pohjoisen autonomiset alueet) ja Kreikassa ole ollut mitään erityisiä ongelmia, niin on niissä ihan eri tavalla puusilmiä liikenteessä.
    10k-kerhon jäsen

  21. #1221
    Liittynyt
    06/2011
    Paikkakunta
    Pääkaupunkiseutu
    Viestit
    1.708
    Kiitos Tapiiri & fiber. Pentele, täytyykö tässä nyt lähteä sitten reissuun?

  22. #1222
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Blogissa kokemuksia ja reittisuosituksia Bilbaon kulmilta, ks. Toukokuun postauksista: http://fillari.blogspot.com
    10k-kerhon jäsen

  23. #1223
    Liittynyt
    03/2011
    Paikkakunta
    hki
    Viestit
    629
    Tulin juuri eilen alppipyöräreissultani. Viisi viikkoa pyöräilin Saksan, Sveitsin, Ranskan, Italian ja Itävallan alpeilla sekä alppien ympärillä. Retkimeiningillä teltalla reissussa olin ja leirintäalueilla yövyin enimmäkseen.

    Tässä reissun jälki:
    https://www.strava.com/athletes/1651....40579/9.86572

    Kuvia:
    https://drive.google.com/drive/folde...zdJM1BPbHo5MFE

    Stravasta löytyy tarkemmin päiväraportteja ja tietty dataa:
    https://www.strava.com/athletes/16512804

    Kilometreja tuli yhteensä n. 2750, ajotunteja 150 ja nousumetrejä 32000.

  24. #1224
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    ^Tuli seurattua Stravassa, komea reissu!
    10k-kerhon jäsen

  25. #1225
    Liittynyt
    05/2006
    Paikkakunta
    Immalanjärven kylä
    Viestit
    1.185
    Pitäisi joskus mennä uudestaan tuolle alueelle.

    Lähetetty minun K6000 Pro laitteesta Tapatalkilla
    fillari10.blogspot.fi
    www.kareisenpyorakorjaamo.net
    Itse yrittäjä

  26. #1226
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.795
    Kuvia Chuysky trakt 1200 km brevetiltä. Vähän erilaisia maisemia kuin joissakin muissa osissa Siperiaa. https://www.flickr.com/photos/mkpaa/...57683505840264


  27. #1227
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Länsi-Vantaa
    Viestit
    1.259
    ^ Hienoja kuvia ja varmasti hieno reissu! Minkäslainen kamera kulkee reissuissa mukana?
    Festina lente

  28. #1228
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.795
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Katila Katso viesti
    ^ Hienoja kuvia ja varmasti hieno reissu! Minkäslainen kamera kulkee reissuissa mukana?
    Olympuksen TG-sarjalla olen kaikki kuvani ottanut. Nyt taskussa matkustaa uusin eli TG 5. Flickr myös kertoo kuvista tarkempia speksejä, jos kiinnostaa. Kuvat on otettu ns. olan yli eli vasta tauolla/kotona näkee mitä tuli kuvattua.

  29. #1229
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    Ompa hienon näköstä ollu Mikon reisssulla.

  30. #1230
    Liittynyt
    03/2005
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.795
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Juha Jokila Katso viesti
    Ompa hienon näköstä ollu Mikon reisssulla.
    Altai oli hienoa seutua. En tiennyt siitä juuri mitään ennen matkaa.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •