GiantElectrobikeHephaGarmin
Sivu 237 / 380 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 137 187 227 235 236 237 238 239 247 287 337 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 7.081 - 7.110 / 11400

Aihe: Onnettomuuksia ja muita suru-uutisia

  1. #7081
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    185
    Toivottavasti ei mitään vakavia vammoja.
    Kuinkahan yleinen onnettomuus mahtaa olla? Ei osune monelle mankeloijalle.

    Tsemppiä toipumiseen!

  2. #7082
    Liittynyt
    06/2010
    Viestit
    1.616
    Voimia! Ite oon pohtinut tuommosen tapahtuman todennäköisyyttä, kun aika monesti parin viimeisen vuoden aikana tuommonen on loikannut edestä. Onko tietoa, että oliko valkohäntäpeura vai metsäkauris?

  3. #7083
    Pikaista toipumista.

    Tällainen tapaus sattui muutama vuosi sitten: missä päin tuo kolarisi sattui?
    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...71#post2242471

  4. #7084
    Blackborow Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti zipo Katso viesti
    Eikö sen peuran olisi voinut lopettaa jollain inhimillisellä tavalla?
    Juoksemalla kiinni ja kuristamalla?

  5. #7085
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SSGT-92 Katso viesti
    Syytetäänkö peuraa jostakin,kun etsintäjoukon perustivat ? Missäs päin ko. kolari tapahtui ? Että osais muutkin ny siellä päin varoa peuroja.
    Liikenteen vaarantamisesta?

    Uudenmaan teillä vastaavia tilanteita voi sattua lähes missä tahansa. Voi tietenkin yrittää varoa tiekohtia joissa on metsänsuojaisia pelto- tai niittyaukeita ja pusikkoa tai muuta kasvullisuutta aivan tien laidassa, mutta sellaisiahan riittää juuri niillä teillä joille lenkit on mukavin suunnata - ja on pitkälti kyseenalaista ehtiikö siinä tehdä mitään enää siinä vaiheessa kun elukan havainnut.

    Joitain vakiopaikkoja ja -reittejähän peuroilla taitaa olla eli jos niitä on jossain bongannut, kannattaa lähtökohtaisesti olettaa että niitä on siellä vastedeskin eli jossain ne viihtyvät, löytävät mieleistään syömistä tai niitä ruokitaan ja ne ovat tapojensa orjia kuten monet meistäkin.

  6. #7086
    zipo Guest
    @inc.Kuristuminen hengiltä kuulostaa paremmalta kuin jengipenetraatio.
    Yritin keventää hurtilla huumorilla,ei sitten toiminutkaan.
    Wappuja.

  7. #7087
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kolistelija Katso viesti
    Tänään tuli koettua peurakolari fillarilla. Sen verran kovaa tuli peura vasemmalta etten ehtiny edes kissaa sanoa kun iso peura mäjähti päin. Alamäessä oli vauhtia ja törmäyksen voimasta mies oli noin 10 metriä törmäyskohdasta ja fillari tuplasti kauempana. Silminnäkijän mukaan ilmassa oli niin paljon miestä, pyörää ja peuraa ettei tiennyt mitä seurata.

    Mäjähdys asfalttiin oli kova. Ihmettelen että taju pysyi. Sairaalassa paljastui myös murtunut kylkiluu ja läjä muita ruhjeita. Sisäelinvammoj ei vielä kokonaan poissuljettu.

    Kausi meni vähän uusiksi ainakin lähiaikojen osalta, harmi että kisat on niin kevätpainotteisia.

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    Tsemppiä. Olettaen, että säästyt noilta sisäelinvammoilta kuulostaa, että pääsit kuitenkin vähällä tapahtuman rajuuteen nähden! Itellä meni peruskuperkeikassa kolme kylkiluuta, värttinäluu ryyditettynä kasalla ruhjeita ja venähdyksiä. Kuulostaa siltä, että tuossa olisi voinut käydä oikeasti pahasti. Kerran olen itsekin nähnyt vilahduksen Bambista alamäessä, tien vieressä ja mielessä kävi moiseen törmäyksen mahdollisuus...
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  8. #7088
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.937
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ismol Katso viesti
    Pikaista toipumista.

    Tällainen tapaus sattui muutama vuosi sitten: missä päin tuo kolarisi sattui?
    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...71#post2242471
    Oittaalla, eli suositulla bodomin kierrolla.

  9. #7089
    Liittynyt
    08/2014
    Viestit
    2.655
    Itsellä on ollut vähän vastaavanlainen kolari aika lähellä. Tulin metsästä pienelle tielle ja samalla kohdalla tien toisella puolella oli ok-talo. Peura saattoi olla pihistämässä omenoita tms ko tontilla ja kuultuaan ääntä, se päätti paeta siihen suuntaan josta tulin. Tontin reunassa oli ehkä metrin verran korkea aita jonka yli eläin tuli kuin jalkapallo pelimiehen kengästä. Maa aidan takana oli vähän alempana ja aita välissä, joten elukka ei nähnyt minua ennen kuin loikatessaan aidan yli. Em talon toisella puolella ei ollut aitaa ja tiheä metsä joten sinne olisi ollut paljon helpompi piiloutua ja vielä niin ettei näyttäydy, mutta hirvieläimet ei taida tekemisiään paljon miettiä. Yhden tai kahden fillarinmitan päästä se meni. Ja sellaisella vauhdilla että minkäänlaista väistämistä ei olisi ehtinyt mitenkään tehdä.

    Aiemmin peurat on pääasiassa liikkuneet yöllä ja iltahämärässä, joten niitä ei normi ulkoiluaikaan niin paljon näkynyt. Nykyisin ne näyttää tekevän virka-aikaa ja voivat olla keskellä päivää vaikka kehäIII:n vieressä syömässä ja katselevat autoja asiantuntevasti.

    Tosi huonoa tuuria on kyllä ollut kolistelijalla. Tietty se ei paljon lohduta. Mutta hyvä ettei ilmeisesti mitään pahempia vammoja. Törmäyksissä voi sattua aivan mitä tahansa.

  10. #7090
    Liittynyt
    06/2010
    Viestit
    1.616
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Uudenmaan teillä vastaavia tilanteita voi sattua lähes missä tahansa. Voi tietenkin yrittää varoa tiekohtia joissa on metsänsuojaisia pelto- tai niittyaukeita ja pusikkoa tai muuta kasvullisuutta aivan tien laidassa, mutta sellaisiahan riittää juuri niillä teillä joille lenkit on mukavin suunnata - ja on pitkälti kyseenalaista ehtiikö siinä tehdä mitään enää siinä vaiheessa kun elukan havainnut.
    Komp. Lounaisrannikolla metsäkauriita ja valkohäntäpeuroja näkee nykyään kaikkialla, varsinkin hämärän aikaan. Kesäöisin metsät raikaavat noiden ölinästä. Yleensä tuommoisen pääsee näkemään lähietäisyydeltä, kun otus on tien vieressä puskassa tai ojan pohjalla, josta se sitten säikähdettyään pomppaa metsän sijasta tielle. Valkohäntäpeura voi olla iso otus, mutta huonosti voi käydä metsäkauriinkin kanssa, ja miksei rusakon, supikoiran tai ketunkin.

  11. #7091
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    7.685
    Kerran maastolenkillä hiekkatie siirtymällä hirvi juoksi alamäessä tien yli ihan mun edestä. Kyllä säikähdin kauheasti, on se aika iso eläin kun läheltä katsoo.

    Ja se liikkuminen siinä vanhassa hakkuuaukeassa oli hienoa ja sulavaa. Sellainen ryteikkö missä mies just pystyy rämpimään, niin tämä meni sulavasti kuin balettitanssija.

  12. #7092
    Liittynyt
    10/2014
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    422
    1998 Raatteen tien lähistöllä polkiessa hyppäsi poro vasoineen eteen metsäautotiellä hyökkäysasentoon, koki tietysti suojelevansa poikasiaan. Tuijotettiin siinä toisiamme hetki. Onneksi ei hyökännyt.

  13. #7093
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Töyrynummi
    Viestit
    4.233
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kolistelija Katso viesti
    Oittaalla, eli suositulla bodomin kierrolla.
    Pari vuotta sitten minullakin oli lähitapaaminen peuran kanssa nimenomaan Bodomin kierroksella. Järven itäpuolella Bodomintiellä alamäen mutkissa peura loikkasi tien poikki, mutta onneksi jäi hiukan väliä, ehkä metri. Sen verran oli iso, että olettaisin olleen valkohäntäpeura.

    Paranemisia kolistelijalle! Tällaiset törmäykset, joissa liike tyssää kuin seinään, ovat paljon hankalampia kuin kaatumiset tai nurinmenot toisen kuskin kanssa osuessa.
    10k-kerhon jäsen

  14. #7094
    Liittynyt
    11/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    105
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti ismol Katso viesti
    Tällainen tapaus sattui muutama vuosi sitten: missä päin tuo kolarisi sattui?
    http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...71#post2242471
    Scheisse. Tämähän on vakiolenkkiäni. Eipä ole tullut mieleen varoa peuroja.

  15. #7095
    Liittynyt
    10/2016
    Paikkakunta
    Oulu - Ikuinen vastatuuli
    Viestit
    4.554
    No voi hyvänen aika! Toivottavasti säästyt sisäelinvammoilta.
    Varpuspöllö kopsahti otsaan 80-luvulla kesäyössä, sattui, mutta myös nauratti.
    "The World is full of Kings and Queens, who blind your eyes and steal your dreams. It's Heaven and Hell" -RJD-

  16. #7096
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Espoon erityistalousalue
    Viestit
    2.081
    Näitä bambeja ja muuta nauriita täällä Espoon erityistalousalueella piisaa. Itse asustelen kohtuullisen lähellä mainittua aluetta ja rivariyhtiömme takapihalla viettää aikaansa 4 - 6 bambin lauma, jonka koirat aamuisin aina pistävät liikeelle. Eli riski kohdata moinen lähikontaktissa on ihan todellinen.
    Vaihtelevaa vastatuulta...

  17. #7097
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.150
    Espoon Rantaraitilla, Kaitaalla tarkemmin sanoen, oli jokunen vuosi sitten kauriskolari itselläkin lähellä. Säikäytti.


  18. #7098
    mutanaama Guest
    Pari hiirikolaria on meinannu tulla, muuten en ole noita elikoita saanu kii

  19. #7099
    Kyllähän noita muutama tilanne on ollut jossa peura hyppinyt nenän edestä. Henttaa-kuurinniitty pätkä yksi tällainen paikka.

  20. #7100
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.545
    Tapiolan ja Keilaniemen välissä asuinkadulla hyppäs hirvi puskista muutaman metrin päästä ja kerran mökin vieressä hämärissä mäkeä tullessa kuulu ääni vierestä vasemmalta ja kun käänsin pään sinne rusahti jo oikealla

  21. #7101
    Liittynyt
    01/2010
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    14
    Espoossa on kyllä paljon peuroja. Itse olen useamman kerran nähnyt Kehä II varrella kulkevalla pyörätiellä siinä Mankkaan kohdalla.
    Maastolenkeillä EKPssa myös useamman kerran nähnyt Puolarmaarin pohjoispuolella, hirvenkin tuolla bongannut.

  22. #7102
    Liittynyt
    07/2010
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.937
    Selvisin ilmeisesti ilman sen suurempia vammoja. Kisakausi siinä kyllä meni, koska Suomessa ei voi olla kisoja kesälomakauden huipulla..

    Solis- ja kylkiluu siis murtuneena. Harmittaa aika paljon, vaikka oli ainekset paljon pahempaankin. Vielä viikko pimennossa, kunnes murtumapolilla tutkivat miten solisluu hoidetaan. Tulee sitten vaan jatkoa trainerikaudelle, kunhan kivut hellittää ja saan innovoitua yksikätisen trainerointimahdollisuuden.

  23. #7103
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    ratikan luvattu maa
    Viestit
    1.108
    ^Tsemppiä! Parhaimmillaan mennyt 3 kk kylkiluun kanssa...been there done that three times. Aamulla kaduttaa nukkumaan meno kun yrittää keksiä keinoja nousta sängystä


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Die Kanonen von Kauppi
    |ex 10k-kerho|
    "ajelee takana, porukan perällä vaan ja syö patukkaa siellä koko ajan" E. Lummelampi

  24. #7104
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Madrid
    Viestit
    773
    Vaikka täällä Espanjassa pyöräilijää yleisesti kunnioitetaan tien päällä, aina mahtuu kusipäitä ratin taakse. Tänään aamulla Denian kulmilla N-332:lla yksi kännissä sekä huumeissa jyräsi autolla kaksi kuoliaaksi ja kolme sairaalaan. Moni palstalainen tuonkin pätkän tuntee, ollaan varovaisia siellä.

    Tässä yksi uutinen aiheesta paikallisessa mediassa: http://www.elmundo.es/comunidad-vale...c108b45ac.html

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    "Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"

  25. #7105
    Liittynyt
    06/2015
    Paikkakunta
    hesa
    Viestit
    423
    ....nauratti näitä bambihavaintoja lukiessa kun eilen meinasi ulkomaalainen mies hypätä puskasta suoraan eteen pyörätielle, oli sekunnin onneksi myöhässä ja sain väistöliikkeellä ohi, oli sen verran paksu puska / aita että en huomannut kun vasta juuri kohdalla...

  26. #7106
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005201948.html

    Pyöräilijäpoika jäi kuorma-auton alle suojatiellä Helsingissä: ”Pyörä meni ihan palasiksi”

  27. #7107
    Olen tainnut todeta tämän aikaisemminkin, mutta ei Ruotsikaan - tuo maa jossa ihmiset ovat tunnetusti sosiaalisempia ja jossa maantiepyöräilyssä saavutettu menestys on paljon vanhempaa ja aivan toista luokkaa kuin meillä - ei ole mikään pyöräilijän onnela. Tästä esimerkkinä tuore tapaus jossa autoilija ensin ohitti hiljaisella ja suoralla maantiellä torvea soittaen neljän kokeneen pyöräilijän ryhmän ja aiheutti sen jälkeen onnettomuuden siirtymällä pyöräilijöiden eteen ja äkkijarruttamalla.

    Loukkaantunut lapsiperheen äiti teki rikosilmoituksen mutta poliisi ḱirjasi tapauksen tutkituksi jo muutaman päivän jälkeen eikä edes vienyt sitä syyttäjän harkintaan. Valitus ei aiheuttanut muutosta päätökseen. (Juttu ei valitettavasti kerro miten poliisi perusteli asiaa.)

    http://www.stockholmdirekt.se/nyhete...RUqltcwHcqC6w/


    Ei suoraan tähän tapaukseen liittyen mutta ajankohtaisena asiana: ex-ammattipyöräilija Fredrik Kessiakoff on yhdessä autolehti ("Allt om bilar") Teknikens Världin kanssa käynnistämässä kampanjaa #tillsammansitrafiken

    fredrikkessiakoff Sedan 2012 har nästan 50 000 cyklister skadats och över 110 dödats i den svenska trafiken.
    Den vanligaste orsaken till dödsolyckorna är när bilister och cyklister krockar.
    Tillsammans med tidningen Teknikens Värld startar jag nu kampanjen #tillsammansitrafiken.
    Vårt mål är att ingen ska dö eller skadas allvarligt i olyckor mellan cyklist och bilist tack vare ökad förståelse för varandra i trafiken. Vi vet att detta går att uppnå.
    Frågan är inte vem som har rätt utan vad som gör trafiken säkrare för cyklister och bilister. #tillsammansitrafiken @teknikensvarld

  28. #7108
    Liittynyt
    08/2012
    Viestit
    2.482
    Itä-Uudenmaan poliisi on tänään jatkanut eilen klo 16:08 Hyvinkäällä tapahtuneen liikenneonnettomuuden tutkintaa. Aamun aikana on mm. valvontakameran tallenteiden avulla selvinnyt, että jalankulkija jäi linja-auton alle suojatiellä.
    Tapahtumien kulku on poliisilla nyt selvillä.
    Tapaukseen liittyvät silminnäkijähavainnot voi edelleen ilmoittaa virka-aikana Hyvinkään poliisiaseman numeroon p. 0295 435061

    http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisi...omuuteen_59311

  29. #7109
    Liittynyt
    06/2009
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.053
    Chris Froome joutunut tieraivon uhriksi Ranskassa, mutta selvisi onneksi vammoitta.

    http://www.telegraph.co.uk/news/2017...driver-leaves/

  30. #7110
    Liittynyt
    05/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    1.643
    http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisi...jaanissa_59424

    12.05.2017
    Oulu



    Perjantaina iltapäivällä paikkakuntalainen mies törmäsi henkilöautolla Väinämöisenkadun ja Lönnrotinkadun risteyksen kohdalla suojatietä polkupyörän kanssa ylittäneeseen paikallisen nuoren miehen pyörän takarenkaan kohdalle. Törmääjä poistui paikalta, mutta häneltä putosi paikalle auton rekisterikilpi, jonka perusteella mies tavoitettiin. Hän kertoi menneensä jollakin tapaa paniikkiin ja poistuneensa siksi paikalta. Henkilövahinkoja ei onnettomuudessa tapahtunut, polkupyörä vaurioitui käyttökelvottomaksi ja autoon lieviä vaurioita. Tapausta tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

Aiheen tagit

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •