Sanoisin jotta mitä pelkistetymmästä hipo-kisamonosta kyse, sen vähemmän pehmusteet painuvat kasaan. Se tuli todettua viimetalvisessa mono vertailusssa.
Omat, pari talvea hiihdetyt monot eivät tuntuneet juurikaan väljemmiltä kuin pakasta vedetty samankokoinen testi mono. Toisaalta ko. seikka meinaa sitä että koko pitää olla just eikä melkein.
Saman havainnon tein kun "lainasin" Salomon monojen irrotettavia, uusia ja talven käytettyjä sisätossuja OMW pyöräilykenkiin.
Sekin tuli nyt ihan kantapään kautta opittua, ettei monoilla kannata kävellä- eikä varsinkaan tappajasepelillä päällystettyjä katuja. Sitä kun on senverran laiska, ettei viitsi 0.5km matkan takia
autoo lumihangesta kaivaa, niin huonostihan siinä käy.
Pohjat menee piloille, kuten kuvasta voi päätellä. Monoissa/suksissa tuntui jo selvä klappi johtuen kulumisesta. Pelastus tuli noista ruuvikiinniteisistä vaihtopaloista.
Vahingosta(kai) viisastuneena pitänee laittaa monojen päälle kävelymatkan ajaksi vaikka vanhat pyöräkengän suojat.
![]()
Kirjanmerkit