ElectrobikeFillariHephaGiant
Sivu 59 / 128 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 9 49 57 58 59 60 61 69 109 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.741 - 1.770 / 3837

Aihe: Mitä asensit tai säädit viimeksi?

  1. #1741
    Liittynyt
    05/2003
    Paikkakunta
    Lappeenranta
    Viestit
    2.818
    Pyörä kun vain kestää, niin vaihdoin kondensaattorit ilmaiseksi saatuun 5kw agregaattiin ja kas, sehän alkoi tuuppaamaan virtaa ulos messevästi..

    nih..
    Miten niin tyhmä kysymys??

  2. #1742
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.902
    Vaihdoin keulan Nineriin.

  3. #1743
    Eilen lenkillä etuvaihtajan häkin asentoa. Edellisellä lenkillä hiukan huomasin että ketju hankaa pienimmällä. No, ennen eilistä lenkkiä sitten yritin hämärssä eteisessä säädellä (aika harvoin sitä joutunut tekemään huonot valaistusolosuhteet) ja onnistuin säätämään huonommaksi mikä tuli hyvin esille itse lenkillä. Onneksi sattui olemaan sopiva työkalu mukana ja se oli muutaman minuutin homma kun sain kohdalleen. Suurin tuska taisi olla siinä että malttoi pysähtyä säätämään. No seuraavaksi pitänee pikkasen vielä jarruja säädellä.
    Sika joka ei pyöräile on vain pelkkä sika

  4. #1744
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    East Bay City
    Viestit
    1.260
    Eilen töistä tullessa lyheni lenkki maantiekiitäjän pinnan katkeamiseen. Siispä takapakka irti (pinna tietenkin sillä puolella), uusi pinna paikalleen ja rihtaus. Samalla meni GP400SII:t uusiksi, kun eturenkaaseen oli syntymässä patti nirhauman seurauksena.

    Aamulla töihin lähtiessä oli sitten vuorostaan cyclon takarenkaasta ilmat kadonneet. Ruusunpiikin mentävä reikä pistosuojauksesta huolimatta (myrskyn jälkeen noita risuja on ollut teillä aika paljon). Uutta sisuria paikalleen ja baanalle.
    Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...

  5. #1745
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Madrid
    Viestit
    773
    Tenavan rullaluistinten laakerit putsasin ja öljysin.

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    "Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"

  6. #1746
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    5.128
    Talvipyörän takakiekko koki loppunsa kuuden vuoden käytön jälkeen. Äsken vaihdoin uuteen takakiekkoon vanhan pakan ja ihme ja kumma vaihto näyttäisi onnistuneen. Koeajo huomenna.
    Ride the snake, he's old, and his skin is cold.

  7. #1747
    Liittynyt
    04/2012
    Paikkakunta
    Oobu
    Viestit
    219
    Oli tarkoitus ilmata takajarru, mutta heti prosedyyrin alkuvaiheessa selvisi, että ilmeisesti kahvan O-rengas oli antanut periksi ja laskenut alleen. Selittäisi, miksi tuo on tuntunut aika tehottomalta viime aikoina.

    On ollut aiemminkin harkinnassa korvata nuo edulliset nestejarrut (Elixir 1) hyvillä mekaanisilla (BB7) kun nykyisten aika jättää, joten tilasin sitten sellaiset. Elixirit olivat muutenkin aika tarpeettoman tehokkaat nykyiseen tarpeeseeni. Kiroan täällä valintaani sitten kun uudet saapuvat.

  8. #1748
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Raasepori
    Viestit
    3.312
    Kun sain ylimääräiseksi jääneitä filmivanerilevyjä niin päätin alkaa väsäämään niistä pari vuotta varastossa lojuneille neljälle 12" SLS-elementille koteloa kellarin leffateatterin takaseinälle. Saa nähdä potkiiko miten verrattuna Genelecin kahteen 12 tuumaiseen XLS elementtiin.
    Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora


  9. #1749
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Asentelin HTn polkimet Rhymeen. Onpa kivannäköiset polkimet, hyvältä tuntuivatkin testiajolla.
    On ne ohkaset 😮

  10. #1750
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    3.902
    Haipalliin uuden keulan.

  11. #1751
    Liittynyt
    05/2011
    Paikkakunta
    Nokia
    Viestit
    666
    Kököstelin uuden Easton Havoc 35 (on se jööti) tangon ja Haven stemmin. Sitten vielä yhden Tokenin lisää Jariin.
    Entinen Wanhan liiton asiamies, nykyinen takinkääntäjä

  12. #1752
    Sahasin tankoa ja asensin nousukahvat

  13. #1753
    Liittynyt
    09/2011
    Paikkakunta
    Kaarina
    Viestit
    4.543
    Stumpjumperiin asentelin uuden iskarin.
    The end of the road is just the beginning...

  14. #1754
    Liittynyt
    03/2013
    Paikkakunta
    Korso
    Viestit
    265
    Roveen ja Jake the Snakeen uudet jarrupalat, Kahunaan lukkopolkimet. Pientä säätöä ja bräkleeniä.

  15. #1755
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    17.217
    Rengasfriikkinä mud wrestlerit huomista herttiksen kiertoa varten. Seuraavaksi täytyisi vaihtaa lyhempi stemmi ja satula, jos vaan jaksaisi tästä sohvalta nousta...

  16. #1756
    Liittynyt
    11/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.533
    Vaihdoin profiilikuvasta suksifillarin pois kun talvi on jo mennyt. Ja koitin vaihtaa keulan dyykkifillarista toiseen mutta ei ihan heittämällä mennytkään kun laakerisysteemit olikin erilaiset

  17. #1757
    Liittynyt
    05/2009
    Paikkakunta
    Turku
    Viestit
    1.081
    Uusiin välikelin kenkiin klossit paikalleen.(diadora polarex plus kengät lähti yli-isosta kaupasta mukavasti 88 € hintaan viikonloppuna) Hetki meni Diadoran mtb multiped systeemiä ihmetellessä.
    Juoksen, hiihdän, kävelen. No en. Minä pyöräilen

  18. #1758
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.160
    Avasin jatkuvasti hitaasti tyhjenevän tubeless-asennetun eturenkaan ja huomasin ettei litkua ollut jäljellä. Kiskoin kylkinauhasta kuivuneet litkunrämmäleet pois, avasin ja puhdistin venttiilin ja pistin takas. Litkua lisäsin pari kuuppaa ja eikun ilmaa. Nyt on pysynyt näppituntumalla paineet hienosti pari päivää.

    Siirsin myös jarru-vaihdevipuyhdistelmää puoli senttiä keskemmälle tangossa. Ei osu enää peukalon nivel takavaihtajan vipuun.

  19. #1759
    Liittynyt
    06/2003
    Paikkakunta
    .
    Viestit
    4.436
    Fatbike tubeless juttuja illalla vakuumikalvosta yritin ... Videota huonosti katsoen hommasta ei sitten tullut vittujakaan, joten tänään uudestaan apukäsien kanssa .. "pitikin ruveta tuunaamaan"
    -- not fast but furious --

  20. #1760
    Blackborow Guest
    AbsoluteBlackin ovaalin asentelin.

  21. #1761
    Uutet Challenget. Uih, pyörä on valmis myös habitukseltaan!
    Ylläoleva saattaa sisältää provokatiivista haihattelua.

  22. #1762
    Liittynyt
    08/2014
    Viestit
    351
    Naksuvan satulan johdosta tolpan irroitus ja uudelleenkiristys, sekä itse satulankannatinsysteemille sama homma. Tietty puhdistukset ja asennustahnat. Taisi auttaa.

  23. #1763
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.116
    Asensin rihtauksesta tulleen kiekon krainderiin.


  24. #1764
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Raasepori
    Viestit
    3.312
    En mitään, mutta asennuskaljat otin.
    Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora


  25. #1765
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Oulainen
    Viestit
    2.184
    Vaihoin uuden keskiön ja sain napseen loppumaan (kunhan rasvasin välillä vasemman pettaalinkin) ja rasvasin sitten sen toisenkin polkimen. Ja tuota napsetta sitten kuunnellu jo monta lenkkiä.....

  26. #1766
    Liittynyt
    06/2003
    Paikkakunta
    .
    Viestit
    4.436
    Viimeistelin fatbike tubeless konversion leikkaamalla vakuumiputken reunat vannetta vasten ... Siistit tuli eikä paineet sormituntumalla yön aikana olleet laskeneet ☺

    Lähetetty minun I6 laitteesta Tapatalkilla
    -- not fast but furious --

  27. #1767
    Liittynyt
    04/2012
    Paikkakunta
    Oobu
    Viestit
    219
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti MTS Katso viesti
    On ollut aiemminkin harkinnassa korvata nuo edulliset nestejarrut (Elixir 1) hyvillä mekaanisilla (BB7) kun nykyisten aika jättää, joten tilasin sitten sellaiset. Elixirit olivat muutenkin aika tarpeettoman tehokkaat nykyiseen tarpeeseeni. Kiroan täällä valintaani sitten kun uudet saapuvat.
    Asensin nuo. Yllätys yllätys vaativat vielä totuttelua ja varmaan vähän säätöä, mutta ensivaikutelmat ovat varovaisen positiiviset.

    Takajarru tuntuu vielä vähän turhan löysältä, joten säädetään sitä jahka ehditään. Jos ei silläkään korjaannu, niin taidan ostaa eteen isomman levyn ja vaihtaa nykyisen eturoottorin taakse.

  28. #1768
    Liittynyt
    09/2016
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    53
    Laittelin presta-sisureiden tilalle schnaderit. Prestat oli hanurista pumpata tuolla matkapumpulla eikä paikkaamisesta ole hyötyä jos ei pysty pumppaamaan sitten tien päällä.
    Dunlopit/pikaventtiilit olis ollut toinen vaihtoehto mutta en jaksa niitten kanssa pelleillä enää, ovat fuskanneet mulla melkein aina.

  29. #1769
    Liittynyt
    09/2016
    Paikkakunta
    Mikkeli
    Viestit
    53
    Ja lisää tuhertamista, testasin matalempia rengaspaineita 4bar->2.5 bar ja tuntuu paremmalta hiekkateillä. Rullaavuudessa en huomannut mainittavaa eroa joten varmaan pidän nämä paineet, maantieajosta en vielä osaa sanoa. Myös juomapulloteline ja pumpputeline tuli asennettua.

  30. #1770
    Liittynyt
    02/2011
    Paikkakunta
    Julasto, Uantaa
    Viestit
    267
    Asensin tompsoniittisen hanurinalusenpitimen etummaista ruuvia löysemmälle ja sit säädin takimmaista ruuvia piukemmalle.
    - vaikka kaikkeen on syynsä niin yleistäminen on aina vaarallista -

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •