Wolo on erikoismalli jota tehtiin tilauksesta kunhan osti yhden merikontillisen![]()
Vai olisko "Light One", joku kevennetty versio? Tuskinpa sentään
No ehkäpä merikontin vastaanottaja sen meille kertoo kun vähän lypsetään.
Tai vaikkapa L(adies) O(nly)
Nyt menee ihan ulkomuistista mutta geo taisi olla hyvin samansuuntainen kuin varsinaisessa WOssa. Takahaarukka yksinkertaisempi ilman liukuvia dropoutteja ja palikat hinnat alkaen sarjaa, varsin pätevä peli toki tuohon tarjoushintaan.
Ja Konan "hieman" kieli poskessa tapahtuvan mallien nimeämisen tuntien veikkaisin että wolo on väännös englannin slangisanasta yolo![]()
Eiku testasin vaan meneekö alemmas samalta korkeudelta ku kyselit sitä että onko laskuun säätövaraa. Eli siltä korkeudelta mikä mulla vakiona on käytössä. Joustotolppani on lyhempi niin se uppoaa alemmas (-7cm). Saattas se vakiotolppaki mennä alemmas ku (-2cm) mut en jaksanu alkaa ruuvaileen juomapullotelinettä auki. Sen pultteihin ilmeisesti tökkää. Tai sahaa vaan lyhkäsemmäksi
Putkea ku jää kuiten reilusti näkyviin (17cm)
Todennäkösesti et kuiten juurikaan alemmas sitä laita ku jalkas sisämitta on niin lähellä meikäläistä.
Kiitoksia tästä; tämän ja aiemmin kehottamasi valmistajan taulukon perusteella laitoin tilaukseen M-kokoisen oranssin Scoopin.Tiedä mistä Verkkokauppa.com on nuo suosituksensa kehittänyt, kun eivät näytä pahemmin valmistajan taulukon kanssa korreloivan... Scooppia ajattelin modata niin, että tiputan toisen eturattaan pois ja vaihdan taakse 40 tai 42-lehtisen pakan, ja eteen 28-piikkisen. Ja renkaat litkutan jossain välissä. Periaatteessa budjetti oli n. 1500 e, joten tuohon Scoopin hinnan päälle pitäis hyvin riittää noihin juttuihin.
Verkkokauppa.comin aspan mukaan he ottavat myös vuoden 2017 Scoop-malliston valikoimiinsa, joten olisi ehkä kannattanut jäädä odottamaan sitä jotta olisi saanut uudempaa & enemmän valikoimaa, mutta ei malta kun pitäähän tuo kesälomaksi saada.XXL:n fillarit julkistetaan ilmeisesti kuun lopussa, joten ne nyt ehtii vielä näkemään ja perumaan Scoopin jos sieltä jotain erityisen mullistavaa olisikin tulossa. Scoopissa vaan nuo vanteet painaa aika paljon ostopäätöksessä, kun koko fillari ei tuon kalliimpi ole.
Aika hauskan näköinen Wolo,
http://www.bikester.fi/507291.html
Siinä on vaijerilliset jarrut ja halvimmat mahdolliset vaihtajat. Hinta houkuttelee, mutta pariin kertaan vielä miettisin. Väri on cool.
https://www.facebook.com/groups/110730039321174/ <- PK-seudun vapaamieliset pyöräilijät, joini mukaan!
Tässä topiikissa haettiin läskiä?
"KONA WOLO ETUJOUSITETTU XC-PYÖRÄ,"
Itse jättäisin ostamatta ihan periaatteesta , jos liike ei edes tiedä mitä myy.
Voi helevetti näitä.
Totta, mä kans ihmettelin tota ja sitten niillä ei oo edes fatbikeille omaa luokkaa yms.![]()
https://www.facebook.com/groups/110730039321174/ <- PK-seudun vapaamieliset pyöräilijät, joini mukaan!
Samoilla spekseillä näyttävät myyvän myös WO:ta.
http://www.bikester.fi/465078.html?e...f-002421dde24d
Tekeekö tuommoiselle verkkokaupan halpiksella mitään jos tarkoitus on ajaa vain lyhyttää matkaa pyörällä? Eli käydä vaikka kaupassa tai ajaa kuntosalille kotoa.
Onkohan Wozon ja Wolon speksit menneet sekaisin.
Kyllä minä uskon että tuolla tekee sen mitä mainitsit, eli ajaa lyhyttä matkaa kauppaan tai kuntosalille. Mutta ei juuri muuta. Speksejä ei pahemmin ole saatavilla enkä niitä jaksa lähteä metsästämään, mutta tuskin kauheasti menee vikaan jos lähtee siitä että pyörä on painava ja raskas ajettava, joten kuntosalikäynti tulee osittain jo ajomatkalla kompensoitua.Lisäksi helposti käy niin, että läskipyöräilyn ilot jää tuolla täysin piiloon ja koko hommasta syntyy ihan vääränlainen mielikuva.
Minä käyttäisin tuon rahan, 250€, hankkimalla käytetyn 26" maasturin. Saisi toimivan pyörän jolla voisi oikeasti ajellakin.
Mutta kyllähän tolla verkkiksen läskillä tosiaan kysyjän mainitsemat ajot ajaa.
Mulla oli aiemmin Canyonin 2000€ täysjousto jo myin sen pois, kun ei sillä tullut käytännössä ollenkaan ajettua ja ei sitä myöskään mihin tahansa uskoltanut jättää jos jossain vaikka haluaisi käydä.
Ajan niin vähän pyörällä niin mitä yksinkertaisemmalla rakenteella se on tehty niin sen parempi. Mitään hirveän kallista ei viitsisi hankkia, koska tulee niin vähän ajettua.
Toki jos mahdollisimman edullisen fillarin läskikumeilla haluat, niin hae pois. Jollei ole hyvä, palauta takaisin 30 pv sisällä, niin ei tule edes takkiin (jollei kulumisen vuoksi tule jotain vähennyksiä).
Ehkä sinun sijassasi katselisin kuitenkin enempikin jotain tämmöistä: https://www.xxl.fi/merida-crossway-r...118751_1_style . Läskistä tuo ei tietenkään tiedä mitään, mutta erinomainen perusfillari se on kuitenkin. Vaimo ei paljoa ajele myöskään, ja ostettiin hänelle vastaava naistenversio. Sen vähän mitä ajelee, on tykännyt, koska pyörä on kevyt ajaa (12 kg, mielestäni tuohon hintaan oikein asiallinen lukema). Osasarjat on toki mitä on, mutta ei niistäkään mikään kuukaudessa ole hajonnut, joten kyllä niiden avulla satunnaiset fillarireissut taittuu. Isoa tappiota ei tule jos joku tuon varastaa, mutta toisaalta omavastuun osuus on koko hinnasta aika suuri.
Mitäs mieltä tämmöisestä Haibike 6.10:stä ollaan? http://www.haibike.de/produkte_detai...05,detail.html . Tuommoinen irtoaisi n. 1500 euron hinnalla. Virallista painolukemaa ei ole saatavilla, mutta myyjän punnitsemana painoa näytti olevan n. 15,5 kg. Vanteet on Alex Blizzerk Prot, renkaat taasen 26x4.9" Chaoyang (Big Daddyt?). Vaihteet olisi SRAMin GX, mikä kai on ihan ok vaihtoehto hintaluokassaan. Jarrut sen sijaan on Magura MT4, mikä on ittelleni ihan uusi nimi.
Eturattaiden välitykset on mielestäni vähän typerät, 38/24, kun takanakin on 11/36. Tuntuu että tuo isompi eturatas on turhan raskas läskipyörään, kun ei takapakasta voi käyttää sen kanssa kuin muutamaa hassua ratasta siirtymillä.
Mulla on jo tilauksessa Silverback Scoop Fatty, mutta tämä Haibike sattui tulemaan vastaan niin pitihän sitä sitten ruveta tutkimaan. Onko tuo kuitenkaan 400 euron edestä parempi, vai onko se Scooppia parempi ylipäätään? Scooppiin saisi tuolla 400 eurolla modattua kuitenkin 1x10 -vaihteet (11/40 SunRace takapakka ja 30-piikkinen eturatas) sekä litkutettua renkaat. Ja jäisi vielä rahaa reippaasti johonkin muuhunkin. Scoopissa olisi Shimanon M615 -jarrut, mutta en löytänyt oikein vertailua miten ne suhtautuu noihin Maguroihin.
Tästä asiasta on muuten pitänyt kysyä. Minkälaiset navat tuossa Scoop Fattyssä on, jollei läpiakselit? Kyllähän pikakiinnityskin voi olla läpi? Paljon noista Fattyn navoista kuulee kritiikkiä, mutta tosiaan itselleni on jäänyt hämärän peittoon mikä niissä rakenteellisesti on niin huonoa.
Toisaalta, jos joskus myöhemmin innostuisin hankkimaan bluton, silloinhan etukiekko menisi muutenkin uusiksi. Tällöin kesäisin voisi ajella sen joustokeulan kanssa, ja talvella taas jäykällä keulalla. Talviajossa se eturenkaan navan huonous tuskin on yhtä merkitsevää...?
Yksi optio olisi tuo Scoop Single. Siinä saisi paremmat jarrut, 1x11-vaihteet, hiilikuituohjaustangon sekä sen joustokeulan. Ja ne paremmat navat. Myös renkaat olisivat Maxxis Mammoth 120 TPI vs. 72 TPI Bulldozerit. Toisaalta miinuspuolella renkaat olisivat kapeammat (4" vs. 4,7") ja sitten mulla olisi se joustokeula kesät talvet. Lukemani perusteella talvella joustokeulasta ei ole juuri lainkaan hyötyä, mutta harmia saattaa olla kun mekanismi ei pakkasilla pelittele. Tästä syystä tekee vähän vaikeaa itselle perustella lähes tuplasti kalliimpaa hintaa.
Olisi tämäkin valintatyö niin paljon helpompaa jos olisi kunnolla rahaa.![]()
Paksu läpiakseli on huomattavasti tukevampi/kestävämpi, kuin ohut pikalinkku mikä kuuluu maantiepyörään. Vaikka olisi vähän rahaa, niin kannattaa ostaa kerralla hyvä pyörä. Itse ammuin ns. 2 hutia ja nyt tuntuu, että kolmas osui kohdilleen ja tuntuu hyvältä jalkojen välissä. Ei sekään ilmaista ole puolen vuoden välein vaihtaa pyörää, kun siinä ei joku asia miellytä.
Täältä kannatee lukea verkkokaupan fatbike
Ei oo tainu kukaan alkaa viel muutos työhön mutta hommaa on pohdittu. Joissain tilanteissa kyl kaipais blutoa. Esim ku avohakkuu/vauhdikkaat mäet. Montuista ei pahemmin rengas joustele.
Hei, Onko kokemuksia tuosta Mongoose Argus Sportista? Fattiin olisi kiinnostus kova. Nykyisin tulee ajeltua 26" jäykkä maasturilla pikitietä + hiekka mutta olisiko fatista moiseen noin 8-20km ajeluita kerran pari viikkoon? Toki maastoonki jo mieli tekisi jos fatin laittaisi + talvi käyttö. Ps. ajelen useasti koiran kanssa joten koiran ehdoilla edetään eli ei täyttä hönkää eteenpäin.
Kirjanmerkit