GarminGiantElectrobike
Sivu 51 / 195 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 1.501 - 1.530 / 5847

Aihe: Mikä se tänään sut hyvälle tuulelle sai?

  1. #1501
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Madrid
    Viestit
    773
    ^paljon onnea waarille!

    Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    "Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"

  2. #1502
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Madrid
    Viestit
    773
    Tämä: http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-2000001176424.html

    "15-vuotias poika tutki tähtimuodostelmia: paikansi viidakosta maya-kaupungin – satelliittikuvat tukevat havaintoa"

    Jutusta (ja tarjottujen linkkien takaa löytyvistä jutuista) en löytänyt mainintaa vanhempien ammateista...tämä tieto aika usein vesittää vastaavia uutisia nuorten löydöistä ja keksinnöistä.
    "Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"

  3. #1503
    Liittynyt
    05/2015
    Viestit
    377
    ^^ Onnea Tuffalle!
    Ei aika kulu; me kulumme.

  4. #1504
    Liittynyt
    09/2006
    Paikkakunta
    Kerava
    Viestit
    2.358
    Kyllä niitä on vauhdikkaitakin kuriiripalveluita maailmassa: eilen aamulla lähti paketti Thaimaasta, matkustanut Mumbain, Kölnin ja Malmön kautta Suomeen ja seurannan mukaan toimitus tänään. UPSille kiitos.

    Vertailun vuoksi: viime viikolla paketin saaminen Kööpenhaminasta Suomeen kesti keskiviikosta maanantaihin.
    Rule #1: Obey The Rules

  5. #1505
    tempokisu Guest

    Hymy julkisuutta pukkaa

    Olipa mukava haastattelu, ja "ihan mielenkiintoista" olla kuvattavana. Ja tietysti että sekä toimittaja että kuvaaja tykkäsivät ihan älyttömästi näistä mun nukkekuvistani, joten nuketkin pääsee varmasti mukaan juttuun kuvamuodossa. Onhan nämä oleellinen osa mua.
    Ruby the Rabbitin kuva oli aika isolla Pirkkalaisessa, näyttipä hyvältä kuvalta ja hyvä että laitoin sen harmistuneessa mielentilassa ( seuraavana päivänä en olisi laittanu). Asia oli kyllä moittia rantaluonnon tuhoomista.

  6. #1506
    Liittynyt
    05/2015
    Paikkakunta
    Oulu
    Viestit
    23
    Huijaan vähän ja kerron mikä sai hyvälle tuulelle eilen. Vai oliko se toissapäivänä? Tämä MonoNeonin haastattelu:

  7. #1507
    Liittynyt
    10/2003
    Viestit
    8.084
    Varmaan aika moni sai sakot tänään aamulla SE Mäkisen varikon kohdalla Klaukkalassa. Siinä on aivan idiootti 60km/h rajoitus isketty isolle tielle ko varikon takia. Siinä ole koskaan ollut tutkaa. Kaikki ajaa siitä 80-90 km/h aina ja autoja menee jonossa työmatkaruuhkan aikaan. Nyt oli poliisisetä käsi ojossa seisomassa kun itse (ONNEKSI!) pyörällä ajoin siitä ohi. Sai soittaa vaimolle perään kotia että ajahan iisisti kohta kun autolla tuut perässä...

    Noin muuten, olis paljon turvallisempi myös niille rekoille jotka sieltä tulee, että siinä oli 80K rajoitus. Sitten tietäisi että kaikki tulee sen 80-90K vauhtia. Nyt vauhtierot on 50-100km/h mitä siinä jengi ajaa. Arvo siinä sit rekkakuskina sivusta katsoen että mihin väliin viittii lähteä sitä rekkaa + kahtatoista lavalla olevaa Audia/Volkkaria heittämään. Ja noin muuten osa 2, jännää että tää Audi/Volkkari/mitänäitämuitaonkaan konserni seisottaa autoja tuolla miljoonan kappaleen erissä, kun kaikki muut merkit, esim Volvo, myy ensin auton, ja se tuodaan satamasta suoraan diilerille ja luovutetaan ostajalle. Ei niitä tilata seisomaan valmiina minnekään ja toivomaan että joku ehkä ostaisi sen. Liikkeisiin menee muutamia esittely/näyttelyautoja jos joku nyt välttämättä haluu heti ostaa niin saa myös mutta noin muuten, noita Audeja on miljoona kpl tuolla Mäkisen pihalla.

  8. #1508
    Oikeastaan se että pystyn tänään pitämään lepopäivän (kolmen pikkukovan(kovan/puolikovan lenkkipäivän jälkeen) vaikka huomenna on sadepäivä eikä sunnuntaina pääse ainakaan pitkälle lenkille. Joskus ennen olisi ajatus kahdesta tai jopa kolmesta perättäisestä lepopäivästä ollut niin kauhistuttava että tänään olisi ollut ihan pakko hakea pyörä kellarista.


    Lisäksi huvitti vielä tänäänkin eilinen tapaus: juttelin vanhan mutta lempiurheilulajejaan yhä tarkasti seuraavan äitimuorini kanssa jääkiekosta ja puheeksi tuli hattutemppu jossain ottelussa. Silloin keskustelua ilmeisesti vierestä seurannut keski-ikäinen pyylevän tosikon näköinen naishenkilö sanoi jotain siihen tapaan ettei juurikaan seuraa urheliua eikä ymmärrä jääkiekkosääntöjä mutta että hänen mielestään olisi kyllä kaikkien pelattava tosissaan eikä ruvettava pelleilemään kesken pelin.

    Vitsi on varmasti vanha, mutta siinä tilanteessa se yllätti minut täysin ja aloin vastata kohteliaan ympäripyöreästi että tuo pätee kieltämättä lajissa kuin lajissa. Vasta kun hän jatkoi ettei ymmärrä miten joku alkaa tekemään kaiken maailman temppuja kun pitäisi pelata ymmärsin että hän olikin laskenut leikkiä...

  9. #1509
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Madrid
    Viestit
    773
    Sain hetki sitten tietää että tuleva maanantai on arkipyhä.
    "Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"

  10. #1510
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Uantaa
    Viestit
    10.340
    Tuntematon taapero oli isänsä kanssa metsäpolulla ja kommentoi vastaan tullessaan minulle: "hei ihminen, kohta sataa, nyt mennään kotiin"

  11. #1511
    tempokisu Guest

    Hymy soi kunniaksi Luojan

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kuovipolku Katso viesti
    Joskus ennen olisi ajatus kahdesta tai jopa kolmesta perättäisestä lepopäivästä ollut niin kauhistuttava .
    niinpä, kunto laskee ja paino nousee, eikä voinu kolmeen päivään syödä.
    Tämän viikonlopun sateet tosin johtuu siittä, että Ritvalan Helkajuhlien pitkäaikainen "puuhamies" Hannu Antila menehtyi äskettäin äkillisesti, ja nyt kun on ne Helkajuhlat ( harmi tietysti osallistujille, kun on ulkoilmatapahtuma..) Taivaassa otetaan osaa suruun.

    Äsken puolustusvoimien kenttähartaus Niinisalossa kaatuneitten muistopäivän kunniaksi, televisionti. Oli äärettömän hieno ja koskettava kenttähartaus, varusmiehet kävi konekiväärit selässä ehtoollisella, ja näköjään kynttilänjalat oli tehty jonkinlaisen konekiväärin siittä piippu-osasta.
    Mutta armeijalaisten jumalanpalvelus luonnon helmassa, ja Sibeliuksen musiikkia ja hieman linnunlauluakin kuului. Sanattomaksi vie.

  12. #1512
    Liittynyt
    09/2010
    Paikkakunta
    Suomen ainoa kaupunkioikeudet omaava risteys
    Viestit
    2.001
    Juuri radiosta tullut hätätiedoite. Ei taida ruotsi olla tiedotuksen lukeneen toimittajan kotikieli. (Tiedoitteen sisältö oli karhu yhä Haminassa.)
    SLAVA UKRAINI! Oikeat päätökset eivät tunnu valinnoilta.

  13. #1513
    Mukava keli ja nätit rannikkomaisemat tässä aamulla töihin pyöräillessä.

  14. #1514
    Liittynyt
    05/2014
    Viestit
    1.162
    *

    La chance, c’est comme le Tour de France : on l’attend longtemps et ça passe vite. -Jean-Pierre Jeunet, Amelie



  15. #1515
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Lahden seutu
    Viestit
    885
    Kirjosieppokoiras on pihakoivussa olevan pöntön päällä ja uhoaa oikein kunnolla "tää on mun"

  16. #1516
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Astmaoireet antoivat sen verran periksi, että pääsin pyörällä hakemaan koiralle ruokaa ja samalla vähän portaissa hassuttelemaan.
    Porraspelleilijä, treenaa porraspelleilyn amatööricuppiin, sarja -tosi höpöt
    -team Söpöshox


  17. #1517
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Lahden seutu
    Viestit
    885
    140 km työmatkapyöräilyä tällä viikolla, oma ennätys.

  18. #1518
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    2.142
    Perheen näkeminen viikon työmatkan jälkeen
    Still rides with 26er

  19. #1519
    Liittynyt
    10/2014
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    422
    Nyt on ajokelit. Taitaa olla ollut jo kohta toukokuussa enemmän aurinkoisia päiviä kuin koko viime kesänä yhteensä. Vaikutttaa tulevan loistokesä, ensi viikoksikin hellettä.

  20. #1520
    Liittynyt
    09/2012
    Viestit
    3.013
    Pyörä on lopultakin ajokunnossa (mitä nyt litkujen ammoniakki vähän haisee, kun ei ole oikein tiivistä; milloinhan sen ehtisi fiksaamaan).

  21. #1521
    Liittynyt
    07/2013
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    401
    Maantiepyörä valmistui DI2-huollosta yllättävän nopeasti. Kulutettuani maantien laitaa syklokrossarilla pari viikkoa tuntuu kevyemmillä ja kapeammilla gumeilla ajelu hiipimiseltä, jonka eteen ei tarvitse paljoa vaivaa nähdä. Piti olla välipäivä, mutta juostuani hakemaan pyörän ja ajettuani sen kotiin taidan vielä tehdä lyhyen PK-siirtymän paikasta A paikkaan A.

    Aamulla vitutti, mutta nyt on mukava elää.

  22. #1522
    Liittynyt
    01/2006
    Paikkakunta
    Laru, HKI
    Viestit
    21.194
    Tieteellinen artikkeli
    http://hikipedia.info/wiki/Kissa


  23. #1523
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Onnistuin hyppäämään muutamien portaiden yli. Se oli yhtä hauskaa kuin portaiden laskeminen.
    Onnistuin lisäksi tekemään minikokoisen bunnyhopin, jee!

  24. #1524
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Lihakset melko kipeinä eilisestä salitreenistä tauon jlk, mutta kävin silti vähän aikaa pomppimassa portaissa.
    Tuli samalla huolehdittua etten yritä RS Race-Kingiä myöhemminkään litkuttaa. Se tunsi hutilaskeutumisten seuraukset kyljissään. Sisurissa kuitenkin paineita sen verran, että se ei käärmeillyt.

  25. #1525

  26. #1526
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Länsi-Vantaa
    Viestit
    1.259
    HePon aamukahvit torilla. Paita, jonka olin tilannut ja sain: "Never underestimate an old woman with a bicycle". Eräs henkilö. Aurinko. Riittävä määrä aamukahvia. Elämä.
    Festina lente

  27. #1527
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Madrid
    Viestit
    773
    Vuodenvaihteessa alkanut projekti on päättymäisillään, kaikki pallukat raportissa vihreitä. Ensi tiistaina H-hetki jonka jälkeen otan ansaittuja oluita, menee miten menee. Taidan ottaa muutenkin tässä viikonloppuna. Hommat ovat siinä vaiheessa että enää ei ole aikaa korjausliikkeisiin ja mieli on levollinen kun tiedetään että ollaan tehty parhaamme, tai itse asiassa jopa hieman ylitetty itseämme.
    "Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"

  28. #1528
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.169
    Kai tässä oli kyse jostain päheestä pyöräprojektista

  29. #1529
    Liittynyt
    10/2013
    Paikkakunta
    Madrid
    Viestit
    773
    ^juu valitettavasti ei. Tosin jos mä jonkun pyöräprojektin ottaisin tehtäväkseni, se kestäisi varmaan ton saman puoli vuotta sillä erotuksella etten mitään saisi aikaiseksi
    "Haluutsä tän heti vai tehdäänkö tietokoneella?"

  30. #1530
    Liittynyt
    04/2015
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    3.150
    Törmäsin tämänpäiväisellä ajelulla ihaniin pikkuportaisiin. Nää on jotkut mikkihiiriportaat. 😁

    Oli tietty pakko käydä ajamassa ne. https://youtu.be/d_Ed-BEiA0Y

    Ja perään tietty Meikun edustan porrastelua. Siinä on se etu, että jos kaikki ei mene putkeen niin apu on lähellä, haha.
    Mikkihiiriportaat, jee!

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •