HephaGiantFillariElectrobike
Sivu 236 / 382 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 136 186 226 234 235 236 237 238 246 286 336 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 7.051 - 7.080 / 11455

Aihe: Virallinen™ Fatbike -fiilistely ketju

  1. #7051
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tommi2 Katso viesti
    musta taas hyvällä tavalla. tottakai kannattaa kyseenalaistaa hinta/laatusuhde.
    Offtopic, mutta aika mielenkiintoista huomata kuinka vähän tavallinen pyöräilyä harrastamaton ihminen tietää polkupyöristä. Osa tiedosta on pyöräkaupan vääristyneitä sloganeita kuten: " Napavaihteet on parempia, huoltovapaampia ja helpompia kuin ketjuvaihteet" tai " sellanen läskipyörä on kamalan raskas ajaa" .

    Olen myös saanut nähdä töissä aikamoisia katseita ja ilmeitä kun olen sanonut että maasturini maksoi noin tonnin. :O Ja pyöristä on hyvin vaikeaa edes yrittää keskustella asiallisesti, kun koitat selittää, että se 500€ Nishiki 14kg ei ehkä ole paras vaihtoehto, jos haluat alkaa ajamaan maantiellä lenkkejä. Jos ehdotat esim parin tontun kuitucrossia tai maantiepyörää niin yleensä kommentit ovat luokkaa: " Mitä hel''' järkeä on laittaa KAHTA TUHATTA EUROA POLKUPYÖRÄÄN PERKELE, laitoin muuten juuri 70.000€ uuteen volvon katumaasturiin." Suomalaisiin tuntuu olevan aika vakaasti iskostunut ajatus, että hyvällä polkupyörällä tarkoitetaan Jopoa tai Tunturin peruspyörää, mutta ei se fillari nyt ainakaan yli 500€ maksa! Huvittavasti hintoja katsellessa tontulla ei saa edes kovin hyvää Tunturin hybridiä ja esim Canyonilta sillä saa jo 9,6kg painavan 105 + muilla laatuosilla olevan fitnesstykin.
    Kaks pyörää ja Black&Decker! Paras ja halvin pyörän hankinta tapahtuu foorumin palstalla. Loputtomia unelmia ja ostoksia käymättä edes nettipankissa.

  2. #7052
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Kotka
    Viestit
    951


    Kyllä kantoi hanki täälläkinpäin hienosti. Uskaltauduin jopa tuonne "jokisuiston" jäälle, tehtaan varjoon, ajelemaan.

    Lähetetty minun SM-G900F laitteesta Tapatalkilla

  3. #7053
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tinke77 Katso viesti
    Missä päin kävit ajelemassa?
    Ruokolahdella Salosaaren tienoilla, sekä maalla että jäällä


    Lähetetty iPöönistä

  4. #7054
    Liittynyt
    08/2014
    Paikkakunta
    turku
    Viestit
    51
    Kolmeläskiä aamulenkillä.

  5. #7055
    Liittynyt
    04/2011
    Viestit
    1.205
    Olipahan melkonen sumu eilettäin. Mutta jotenki niin maaginen tuo näkymä oli
    Raahe Cycling Club - www.facebook.com/raahecc - www.raahecc.fi

  6. #7056
    Liittynyt
    11/2014
    Paikkakunta
    Lpr:n kupeessa
    Viestit
    1.627
    Hieno pätkä Miklulta ja jotenkin tuo musiikki sopi vallitsevaan ympäristöön.

  7. #7057
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Lappi
    Viestit
    227
    Utsjoella tänään erinomainen ilma ajella
    utsjoenmtbreitit.weebly.com

  8. #7058
    Liittynyt
    10/2006
    Paikkakunta
    Nurmijärvi
    Viestit
    3.574
    Ei näkynyt örkkejä ja mahisia Miklun rainalla, valitettavasti. Olen täysin vakuuttunut että olivat ihan lähellä. Ensiluokkaisen hieno video ja ekstraplussa ääniraidasta.
    "Kaikista seksuaalisista poikkeavuuksista siveys on kaikkein omituisin"
    Anatole France

  9. #7059
    Liittynyt
    05/2013
    Paikkakunta
    Borgå
    Viestit
    79
    Tämmöstä oli päivällä tarjolla

  10. #7060
    Blackborow Guest
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti tommi2 Katso viesti
    musta taas hyvällä tavalla. tottakai kannattaa kyseenalaistaa hinta/laatusuhde.
    Minusta tämä hintajeesustelu kuuluisi taas johonkin muuhun topicciin.

    Hinta/laatusuhde on henkilökohtainen asia. Jollekin riittää jarruissa, että ne pysäyttää pyörän ja halvimmat siihen pystyvät tarjoaa parhaan hinta/laatusuhteen ko. henkilölle. Joku sitten vaatii vähän tai paljon enemmän

  11. #7061
    Liittynyt
    11/2012
    Paikkakunta
    Hollola
    Viestit
    3.619
    Olihan taas lystiä viikonloppuna.

    Kummasti ne junnutkin jaksaa 4.5H paineli 6V.kin 3 päivän aikana läskillä. Vaan olishan se jäänyt ne urat ajamatta jollain 7 kilon 20" nakkikumi pyörällä vaikka ne on kuulemma ainoita mitä lapsille voi vastuullinen vanhempi ostaa.

    Lauantain saldoa: Ensin junnujen kanssa makkara meiningit.

    Sitten yksin Tiirismaan talvi trailille. JS jälki Tiirismaan talvikymppi. http://www.fillarifoorumi.fi/forum/s...27#post2506527

    Sitten vielä kerkesi juuri palautus juoman nauttia ennen, kuin aurinko painui maille.

    Antza44 muokkasi tätä : 14.03.2016 at 22.22
    Aina on kivaa, kun pääsee polkemaan...

  12. #7062
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    Tornio
    Viestit
    508
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti jcool Katso viesti
    Kyselin neli tuumaisilta miten menee ja tyytyväisiä olivat :-) Kai tuolla olis 3 tuumainenkin mennyt, jos kärjessä ajaa. Suositus on kyllä minun mielestä noin 4'' ja yli. Paremmilla keleillä ei ohuempi nakki olis varmaankaan ongelma, päinvastoin :-)

    Sanonta kyllä menee; "läskimpi parempi" :-) Kyllä kateellisena katselin muutaman 5'' kuskin lähes tyhjäksi flatiksi laitettua rengas-sarjaa...
    Sielläkö oli muillaki viistuumasta alla? Itse en nähnyt kuin oman eturenkaan, takana oli mullakin tollanen kaponen "4.8"" Lou.

    Alussa ajelin kärjessä, sitten siirryin hännille peesaileen kun sieltä kuulu huutelua että upottaa.. Peränpitäjällä oli 3.8" ja meinasi että hyvin pääsi silläki. Joillaki näytti takarenkaasta loppuvan pito nousuissa ja muutenkin hieman hakevan ja mm. Ahmatuvan nousussa oli havaittavissa tunkkausta siellä missä läskimmällä vielä pääsi.. loppunousussa loppu sit reidet aika täysin kun polkenut vain tasamaata, nousu-usko loppui jo hieman aikaisemmin Hanhilammella..

    Hyvä fiilis jäi tapahtumasta, iso kiitos järjestäjille ja mukana olleille! Toivottavasti ensi kerrallakin suosii sää ja reitit yhtä hyvin!

  13. #7063
    Liittynyt
    11/2009
    Viestit
    1.695
    Viilistellään nyt vielä tännekin, pöllöhankikantoretki la-su yönä. Ei ollu ku yx pöllö liikenteessä .


  14. #7064
    Liittynyt
    09/2012
    Viestit
    323
    Talvilomapäivä Levillä.

  15. #7065
    Liittynyt
    09/2015
    Paikkakunta
    Lohja
    Viestit
    155
    Hiilikuitua Lohjanharjulla



  16. #7066
    Liittynyt
    10/2012
    Paikkakunta
    Vantaa, Ristiraja
    Viestit
    612
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti heccu Katso viesti
    *saks*. Ei ollu ku yx pöllö liikenteessä .
    Hienosti pöllöilty. Aika kiepauksen teit näköjään.
    Korppikotkat hiipii, sammioihin käy. Sotahuuto riipii, vaikkei ketään näy.

  17. #7067
    Liittynyt
    11/2009
    Viestit
    1.695
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti petjala Katso viesti
    Hienosti pöllöilty. Aika kiepauksen teit näköjään.
    Jees, tämä kuuluu sarjaan "vansinölaiftaim" -lenkki, hankikantoajoa 45 - 50 km, sikasiistiä.

    Nykyvehkeillä toi on helppoa kun koko ajan näkee missä mennään.

  18. #7068
    Liittynyt
    10/2012
    Paikkakunta
    Vantaa, Ristiraja
    Viestit
    612
    Kade. Silleen rakentavalla ja itseään innostavalla tavalla :-)
    Korppikotkat hiipii, sammioihin käy. Sotahuuto riipii, vaikkei ketään näy.

  19. #7069
    Liittynyt
    11/2009
    Viestit
    1.695
    Onkelma tommosissa retkissä on se että on lähdettävä kun hetki lyö. Ja se ei lyö läheskään joka talvi.
    Tosin ens viikonloppu näyttää varsin lupaavalta jos nyt ei kaikki lumet sula ennen sitä.

  20. #7070
    Liittynyt
    02/2006
    Paikkakunta
    Tornio
    Viestit
    508
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti heccu Katso viesti
    ...jos nyt ei kaikki lumet sula ennen sitä.
    Vielä on kesään jäljellä, polveen asti lunta..

  21. #7071
    Liittynyt
    06/2007
    Paikkakunta
    ?
    Viestit
    1.152
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti AAB-1 Katso viesti
    Hiilikuitua Lohjanharjulla

    Hieno pyörä!

  22. #7072
    Liittynyt
    07/2006
    Paikkakunta
    Helsinki
    Viestit
    629


    Ja tältä näyttöö upouusi juuri kaupasta haettu fättäri :P
    https://www.facebook.com/groups/110730039321174/ <- PK-seudun vapaamieliset pyöräilijät, joini mukaan!

  23. #7073
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Hausjärvi
    Viestit
    6
    Kaikenlaisiin vehkeisiin sitä törmää tuol mettässä mönkiessä


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #7074
    Liittynyt
    07/2015
    Paikkakunta
    Hausjärvi
    Viestit
    6



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #7075
    Liittynyt
    08/2003
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    550
    Paistoi se päivä Siilinkarillekin.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    -Olen periaatteen mies. Mutta jos jokin periaate ei satu minua miellyttämään, olen valmis vaihtamaan sen.-

  26. #7076
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Kotka
    Viestit
    951


    Puron ylitystä. Eka 50km lenkki läskillä takana Reipas viistuntinen vierähti mettässä ja tiesiirtymillä.

    Lähetetty minun SM-G900F laitteesta Tapatalkilla

  27. #7077
    Liittynyt
    03/2006
    Paikkakunta
    Oulu / Syöte
    Viestit
    1.818
    Syötteellä meni lähes viikko reittejä tutkiessa ja Syöte MTB Winter -tapahtumaa järjestäessä. Sunnuntai-iltana oli viimein pakko porhaltaa Ouluun, ja maanantaina kaipuu Syötteelle oli jo huikea. Tekohengitykseksi lähdin ajelemaan Oulun baanoja ja pistäydyin meren jäällekin. Kyllä kannatti, hienoja maisemia ja fiiliksiä löytyy täältä Oulustakin!









    px / pekkatahkola@youtube / ptahkola@instagram / syotemtb.fi / pappiskapartio.blogspot.fi / krossikommuuni.fi

  28. #7078
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    J:kylä
    Viestit
    1.187
    Jäällä ja polulla kivat kelit ..✌☺Ja on meillä luntakin ihan .tossa vaan mieli pätkä niin..räpsin. .

    Lähetetty minun SM-T335 laitteesta Tapatalkilla

  29. #7079
    Liittynyt
    02/2016
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    43
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti px Katso viesti
    Syötteellä meni lähes viikko reittejä tutkiessa ja Syöte MTB Winter -tapahtumaa järjestäessä. Sunnuntai-iltana oli viimein pakko porhaltaa Ouluun, ja maanantaina kaipuu Syötteelle oli jo huikea. Tekohengitykseksi lähdin ajelemaan Oulun baanoja ja pistäydyin meren jäällekin. Kyllä kannatti, hienoja maisemia ja fiiliksiä löytyy täältä Oulustakin!








    Tuo on tämän topsun hienoin fättikuva!
    https://laudalle.wordpress.com/

  30. #7080
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    ^Joo, jännästi on lumi tarttunut vanteeseen, kun siinä on tollanen sahalaitakuvio jääny näkyviin.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •