Aamusta Puijolla 16km luistellen.
Aamusta Puijolla 16km luistellen.
Kivikon lenkkiä kiertäen 32 km pertsaa aamupäivällä.
Neljäs perättäinen hiihtopäivä (20+30+30+30 km), Suksille en ole tänä talvena viitsinyt tehdä muuta kuin vähän lisätä purkista pitoa, mutta se ei ole mikään selitys sille että vauhti on jäänyt alhaisemmaksi kuin mitä edellä on hiihdetty 12 h. (Olen kohtalaisen innokas mutta umpisurkea hiihtäjä joka hukkaa jonnekin sen vähänkin voiman mitä pystyy tuottamaan.)
Persana tällaisia päivystyksiä lisää; palkka juoksee ja ehtii silti harrastaa. Äsken auringon painuessa taivaanrantaan pari tuntia mettäsuksillä jäällä. Luistokin oli jotain ihan muuta kuin edellisellä kerralla
.
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
Uskaltaakohan täällä myöntää ettei leimata ties miksi, mutta aamulla 15 km vapaata.
Jäällä taas kiertelin metsäsuksilla lähialueen saaria pari tuntia. Oli tuolla taas porukkaa ja muutaman kanssa tuli sananen vaihdettua.
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
Lauantaina Reinjoen alkupätkää seuraillen 23 kilsaa luistellen
Ilo ilman pyörää on teeskentelyä..
Eilen kävin Nauhan-lenkin pertsaa ennen ry:n keskiviikko saunaa.Olihan taas olevinaan hankalaa,paremmin kyl jakso ku eka kerral...
Päivän kiertelin järveä ja Karkalia metsäsuksilla. Karstussa oli pilkkikisat ja parin pilkkimiehen kanssa vierähti puoli tuntia höpötellessä. Toinen kertoi että suden jälkiä taas nähty tänä talvena. Ihmettelin vaan että enpä ole nähnyt vaikka moneen kertaan järveä kierrellyt, mutta kun pääsin Mustion ja Lohjansaaren kärjen väliin niin siellähän oli tuoreet jäljet.
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
Karvan alta 29km vapaata, uutta lunta ja hitusen nihkeä keli.
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Rauhalliseen tahtiin reilu kymppi rouvan kanssa. Jännästi tämän päivän suojakelissä ladun kitka muuttui satunnaisesti esim. metrin välein mäessä. Välillä oli pitoa todella hyvin, sitten jossain kohtaa sattui sellainen pätkä kun ei ollut mitään.
"Jaffan juon useimmiten suoraan pullosta." - palstapersoona 16.01.15
Äsken 15km vaparia. Raskaahko keli ja luisto reitillä vaihteli todella paljon.
Tänään 30 km vapaata.
Palauttavan lenkin kävin pertsaa hiihtämässä 8km
Tänään 35 km.
Ounasvaaralla: sunnuntaina 25 km vapaata, eilen aamulla 25 km vapaata ja illalla 20 km tasuria/vapaata.
Sunnuntaina ruotsissa 90 kilsan lenkki pertsaa.
Ylläripylläri mettäsuksillä järvellä 23km. Alkuun oli niin sumuista että piti Epixistä välistä tarkistaa suunta, mutta selkeni loppua kohden. Tarttee vissiin perjantaina käydä tykkilumiladulla näyttäytymässä, kun viime aikoina vaan omia latuja.
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
25 km tasuria.
Tänään vain 27 km.
Eilen aamulla 25km tasuria/vapaata , illalla 20 vapaata.
Tännää 30 ja öylön 32.
Pertsaa 25km, tänään oli priimaluokan latukeli ja ladutkin iskussa taajaman alueella.
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Aamupäivällä 29 km tasurivoittoista pertsaa lähiladulla. Voisi saada vielä neljän päivän hiihtoputken, mutta sitten taitaa luonnonlumikausi olla ohi eikä suurempaa intoa tykkilumiladuille ole.
jääladuilla vapaata 16 km .
Eilen 15 km vapaata, tänään aamulla 20 km tasuria/vapaata. Illalla 15 km vapaata.
Aamupäivästä 23km pertsaa
*Ketjut ovat sotkemista varten*
Järven jäällä hangella vapaata. Hieno keli!
Polje vaan poika, ketjua kyllä riittää...
Joo, komia oli keli tänään. Tosin ehdin vain tunnin ja 20km vapaata, kun työ haittasi tänään harrastamista jonkin verran.
Polku se on paikallaan polkeva polkukin... Aurora
Kirjanmerkit