Nyt oli kivaa kun tuli taas läskikelit
Sent from my iPhone using Tapatalk
Nyt oli kivaa kun tuli taas läskikelit
Sent from my iPhone using Tapatalk
Mukavan talvista taas. Läskejä oli liikkeellä enemmänkin.
Lähetetty minun GT-I9295 laitteesta Tapatalkilla
Ei tullut ajettua yli.
Se parhaiten nauraa jolla on vahvin lääkitys
Yli meni notta heilahti. Onneksi ei joutunut jalkautumaan...
![]()
Melkein kaks viikkoa paussia ja kyllä oli fiilikset aamufiilistelyllä katossa! Ei tätä voi kuin rakastaa. <3
![]()
Mulle ei yhden talviläskeilykauden perusteella avautunut tuo hangessa polkemisen ihanuus. Silloin kun on lunta, hiihdetään. Mutta tällainen läskeily voisi olla ihan kivaa https://www.youtube.com/watch?v=iKELr-apoF0
Mulle taas avautui lisää loman alkaessa... lunta 93 cm tuossa melkein mutkan takana. Kyllä on vartin vanha lumi hianoo ja raskasta kamaa, ja osa kelkkareiteistä on aivan ajamattomia. Liikaa on jo 15-20 cm uutta suojalunta. Ei oikein kulje Läski. Saas nähdä josko pojat huomenna ajelis jälkiä.
![]()
Cuppikselle peukkua. Tuollaiset paikat nostaa sykkeitä muutenkin kuin rasituksen vuoksi. Kokemuspohjalta kommentti.
SLAVA UKRAINI! Oikeat päätökset eivät tunnu valinnoilta.
Loistava päivä Syötteen kansallispuistossa jossa myös Umpihankihiihdon MM kisoja hiihdetään. Tuli käytyä Rytivaaran tuvalla ,Raatetuvalla ja Peurolammen laavulla. Maisemat oli taas aivan jotain älyttömän kaunista....
![]()
Oulusa oli tunnelmaa.
^^vko 8 Syötteen maisemissa. Onko jostain saatavilla karttaa läskille sallituista/sopivista reiteistä?
Tuossa ole hyvä ja tervetuloa !
http://julkaisut.metsa.fi/assets/pdf...alvireitit.pdf
Kiitos paljon!
Aamulla nopeasti:
Illalla hitaasti:
![]()
Kiva kun pääsee taas ajaan illasta oli jo pakkasta mut ojat ja pellot oli märkiä..no kyl se siitä ☺
Lähetetty minun SM-T335 laitteesta Tapatalkilla
Lintuvaaralla tämmöstä tänään, aika jees..
Hienoa taas oli, joskin pakkautuva lumi aiheutti "muutaman" lisäkilon.![]()
Eiliseltä Pirkkalasta, hauskasti eteni lammikossa "puolivälissä".
Juu mielenkiintoiset kelit on paikoin, mutta aika hyvin etenee khyl, vaikka osa poluista alkaa olla jo hyvin tampattu. Lenkki eteni joutuisasti, kun välillä naukkaa hieman kuumaa karpalomehua termarista..
![]()
Krossikommuuni / Syöte MTB
Sama, joskin raskasta on paikoin 20 cm paksussa nuoskalumessa poleksia. Ja otin dataa lumikuormasta kun paluumatkalla tuntu niin raskaalta: palatessa paino 21.27 kg!!! 😳😜😁
Just joku päivä sitten vaakasin just identtisessä varustuksessa työkaluineen 16.54 kg. Eli 4.73 kg vettynyttä lunta kyydissä vaikka viimeiset 600 m tultu aurattua tietä pitkin.
![]()
Tänään olikin yllättäen erinomainen keli ajella, lumi tampaantui hyvin eikä tarttuillut renkaisiin samalla tavalla, kuin eilen. Ensin kierros Moonlanderilla:
Se eteni 4,8” JumboJimeilla kuin juna umpihangessakin ja pitoa riitti poikkeuksellisesti jopa umpihankiylämäissä.
Sitten pyörän vaihto kapeampirenkaiseksi ja sama kierros Bad Habitilla:
Umpihangessa Hodageilla olikin valtava ero JumboJimeihin – renkaat kiemurteli vaan kahdeksikkoa JJ:n suoran jäljen ympäriltä, umpihankiylämäkeen ei päässyt ja umpihankialamäessäkin Hodagit karkkaili alta.
Joskus on esitetty että kapean ja leveän läskirenkaan eroa ei olisi kuin metri umpihangessa, vaan on sitä eroa ainakin minulle tampaamattomalla lumella huomattavasti enemmän - saman verran kuin yöllä ja päivällä.![]()
Jos on jj: llä ajettu ensin ja yrittää sitten millä tahansa kapeampirenkaisella mennä samaa uraa, niin sehän on selvä että menee kuin käärme. Jos ajaa umpiseen, niin menee kuin juna.
Lauantailta (13.02.)
![]()
Mistä noita mäkiä oikein tulee? Rupes väsyttämään ja käännyin takaisin reitillä jolta ei talvella pääse tielle lorvailemaan. Olinkin viimeiset kilsat enimmäkseen runtannut pikkuista ylämäkeä... paluu oli kivempi.
![]()
Täälläpäin lunta on merkittävästi ainoastaan avopaikoissa, testailin etenemistä lumessa sähkölinjalla ja metsätiellä ja siellä oli tarpeeksi tilaa ajella muuallakin, kuin JJ:n jäljessä. Vaan korkkaamattomalla hangella se oli tällä kerta vieläkin vaikeampaa, kuin JJ:n jäljessä.
Aika usein on sellaista keliä, että kerran ajetussa tai kerran kävellyssä urassa ei oikein pääse etenemään, mutta nyt ei ollut niin. Sekä JJ:lla että Hodagilla pääsi vanhassa jäljessä (jalan tai renkaan) jopa paremmin.
Kirjanmerkit