GiantGarminElectrobike
Sivu 8 / 28 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 6 7 8 9 10 18 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 211 - 240 / 815

Aihe: Makuupussit makuualustat ja bivybagit

  1. #211
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.068
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nufan Katso viesti
    Tuli ostettua kevyehkö untuvapussi talvikäyttöön ja tuli nyt jälkikäteen mieleen, että kuinka kestäviä kevytkankaista tehdyt pussit ovat?
    Tarviiko laavumajoituksessa varoa kangasta repeytymiseltä yms.
    Päälikankaana pussissa on Pertex Quantum.
    Jos jotain tulia siellä jalkopäässä on niin olehan varovainen, ei Marco turhaa kirjoita.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  2. #212
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.167
    Olen joskus miettinyt, että tyyliin Motonetissa 10 euroa maksavasta sammutuspeitteestä saisi helposti ommeltua jalkopään päälle vedettävän kipinöiltä aavistuksen pussia suojaavan peitteen.

  3. #213
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.068
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kauris Katso viesti
    Olen joskus miettinyt, että tyyliin Motonetissa 10 euroa maksavasta sammutuspeitteestä saisi helposti ommeltua jalkopään päälle vedettävän kipinöiltä aavistuksen pussia suojaavan peitteen.
    Noita jalkopäästään tulen kestävällä kankaalla suojattuja makuupusseja on ollutkin markkinoilla. Olikohan se Tyvek nimistä kangasta? Ei ollenkaan huonompi idea. Sen verran vaan kokoa että mahtuu makuualustakin suojapussin sisälle niin pysyy paikallaankin. Pituutta polviin asti, tjsp.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  4. #214
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    ^Vanhoissa inttimallin Tenan pusseissa ja Savotan vastaavassa oli jotain puuvillan tapaista kangasta ja tässä intin uusimmassa suoja on nomexia. Jaa, että mistäkö tiedän...

    Tyvek ei ole oikeastaan kangasta ollenkaan vaan kuidusta prässättyä kalvoa, jota käytettiin noissa Tenan pusseissa sisällä jonkinlaisena ilmasulkuna.

  5. #215
    Liittynyt
    07/2005
    Paikkakunta
    Ankka - Ankans
    Viestit
    3.491
    Mitä raati sanoo Rabin makuupusseista? Haussa kolmen vuodenajan pussi, jolla olisi hyvä pärjätä pikkupakkasella. Mietinnässä Ascent 500 tai 700. Mikä ettei Neutrino 400, mutta sitten hinta pomppaa. Ja Neutrino on sarjana aika tyköistuva, mistä en oikein pidä.
    A Gentleman will walk but never run

  6. #216
    Liittynyt
    07/2007
    Paikkakunta
    Suomen Turku
    Viestit
    1.565
    Mul on ascent 500. Kelpo pussi, ei mitään valittamista. Testattu -10 asteessa ja olis toiminu muuten loistavasti mut alusta päästi lopulta alla olevan betonin kylmyyden läpi. Kyl siinä silti mukavasti muutaman tunnin nukku.

    On myös mun mielestä riittävän tilava, nimim. 195cm enkä kaikista kapein

  7. #217
    Liittynyt
    07/2005
    Paikkakunta
    Ankka - Ankans
    Viestit
    3.491
    Tila ei ole ongelma, kun olen 178 ja hoikahko. Pääasiassa pussi tulee juniorille ja mietin riittäisikö 500 vai ostaisiko suoraan 700:n. Hintaero ei ole merkittävä. Pitää pärjätä viileissä kämpissä ja sulan maan aikana laavussa/teltassa. Numeroiden mukaan 500 riittää helposti minulle, mutta naiselle/tytölle siinä ja siinä. Sitä paitsi vetoketjun voi aina avata, mutta paleleminen yöllä retkellä on sietämätöntä.
    A Gentleman will walk but never run

  8. #218
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    ^ Ota paksumpi. Naiset palelee makuupussissa aina. Noista Rabeista ei ole kuitenkaan kokemusta.

  9. #219
    Liittynyt
    07/2005
    Paikkakunta
    Ankka - Ankans
    Viestit
    3.491
    ^ Näin retkeilykaupan myyjäkin sanoi.
    A Gentleman will walk but never run

  10. #220
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Rabista tulikin mieleen jotta onkos kenelläkään kokemusta Neutrino 800:sta? On tällä hetkellä mukana omalla shortlistilla, ennen kuin aletaan käymään "koemakaamassa" uutta talvipussia.

  11. #221
    Mulla Ascent 500, tykkään kovasti. Riittävän tilava leveähartiaisellekin, sekä huppu/kylmäkaulus on toimiva. En lähtisi testaamaan kylmänkestoa kovin paljon alle nollan (makuualusta toki vaikuttaa paljon). Expedin Synmat UL 7 ja Ascent 500 on mulle mukavan lämmin ehkä pariin miinusasteeseen (valmistajan speksit -4.5C). Ensin tosin pettää makuualusta ja hohkaa kylmää läpi, solumuovilisäyksellä pärjäisi varmaan viileämmässäkin. -10C kuulostaa jo viileältä tälle mallille vaikka erikoisen kylmä nukkuja en olekaan, mutta ainahan pussin päälle voi levitellä takkia yms lisälämmikkeeksi.

    Itsekin äänestäisin 700-mallin puolesta, jos on yhtään vaarana että yöllä lämmöt putoavat miinuksille ja nukkujana on nainen.

    muoks: Ascentin vetskari menee melkein jalkopäähän asti, toimii hyvin untuvavilttinä lämpimämmän sään aikaan

  12. #222
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    450
    Minkälaisilla makuupusseilla ja alustoilla pärjää pohjoisessa käsivarren korkeuksilla alkukesästä loppukesään, eli ainakin kesä, heinä elokuun ja ehkä viikko pari touko sekä syyskuun puolelle (Norjan puolelle tarkoitus mennä)? Thermarestin alustoista valikoitui listalle EvoLite ja NeoAir All Season. Expedin malleista SynMat UL 7 M ja MW sekä SynMat Lite UL 5 M. Kaikkien muiden paitsi EvoLiten kohdalla mietityttää vielä alustojen äänekkyys. Muuta mallit jäi pois äänekkyyden, painon, koon tai hinnan takia. Regular mallit eli 183cm pituiset sopivat varmaan 179cm mittaiselle? Makuupusseista olen katsellut lähinnä Yetin malleja.

  13. #223
    Kannattaa kattoa Cumuluksen makuupussit, paras hintalaatusuhde mielestäni. Itellä Panyam 600.

  14. #224
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    450
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Laerppi Katso viesti
    Kannattaa kattoa Cumuluksen makuupussit, paras hintalaatusuhde mielestäni. Itellä Panyam 600.
    Riittääkös nuo alustat noille keleille?

  15. #225
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.167
    Ei Cumulus ollut makuualusta. Neo Air Allseason taas toki riittää kolmen vuodenajan käyttöön Lapissakin

  16. #226
    Pitäs riittää heittämällä. Itse olin viimeksi lokakuussa expedin airmatilla eli ilman mitään eristystä. Eli kyllä silläkin pikku pakkasissa näköjään pärjää.
    Kolme nyt ollu nuita expedin alustoja eli kun ne tuli n.10 vuotta sitten niin ostin downmatin joka oli vuosia rankalla käytöllä ja meni hylkyyn kun käytännössä kului puhki. Toinen oli synmat ja siitä repesi muutamassa vuodessa onkaloiden väliseinä. Nyt menny sit tuolla airmatilla.
    Seuraavata itsekin metsästäny ja thermarest olis ehkä mutta se rapina siellä sisällä häiritsee jo kaupassa. Itse toki ehkä tulisin sen kanssa toimeen, mutta entäs kanssa eläjät?
    Älä itke ruma lapsi, ota rusina.

  17. #227
    Neoairin rapinat hukkuu teltassa kohinaan. Väliillä jos tekee reippaamman käännöksen niin kyllähän se tuskasta parkaisee. Termari on ollut nykyään vähemmällä käytöllä koska suosin kahden makuualustan taktiikkaa. Halpa Haltin ilmapatja alle ja 120 cm ohut solumuovi päälle. Halti on hieman paksumpi kuin Termari joten myös mukavampi. Solumuovialusta on pitkin päivää muussakin käytössä.

    Makuupussin pitää olla Western Mountaineering, muuten ei tule uni silmään.
    30T

  18. #228
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    450
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti kauris Katso viesti
    Ei Cumulus ollut makuualusta.
    Tarkoitinkin noita alustoja mitä listasin.

  19. #229
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    450
    Nuo Cumuluksen makuupussit vaikuttaa aika hyviltä hintaansa nähden. Ilmeisesti tämäkin riittäisi tuohon meikäläisen käyttöön (?): http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/ca...0?gid=61&vid=6

    Ainakin wikipedian mukaan:

    • Comfort — the temperature at which a standard woman can expect to sleep comfortably in a relaxed position.
    • Lower Limit — the temperature at which a standard man can sleep for eight hours in a curled position without waking.
    • Extreme — the minimum temperature at which a standard woman can remain for six hours without risk of death from hypothermia (though frostbite is still possible).
    Vai olisko tämä parempi: http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/ca...0?gid=61&vid=6

    Ei liian lämmintäkään viittis ottaa ettei ole sitten hiestä märkänä. Ainakin tuntuisi siltä että tuo 200 olisi parempi ja sitten jos sattuu tulemaan kylmä yö lähelle nollaa niin laittaa vähän vaatetta päälle. Mielummin siis noin kuin niin että suurimman osan öistä makupussi on kokonaan auki ja se toimittaa lähinnä vain makuualustan virkaa.

    Luin arvostelua tuosta 300:sta ja siinä sanottiin:

    Cumulus doesn’t use the European standard EN 13537 to mark their sleeping bags with a temperature rating. Their rating is based on their own experience and testing. So you can’t compare their products with other sleeping bags in Europe (there are points for and against the European standard rating). In our experience the temperature rating of Cumulus doesn’t hold the promises.
    Eli noilla omat standardit (löysemmät).

  20. #230
    Liittynyt
    03/2012
    Paikkakunta
    Kitee
    Viestit
    6.068
    Makuupussin suunnilleen oikea koko käyttäjälleen on myös hyvä huomata, niin liika pieni kuin isokin ovat passeliin verrattuna kylmempiä.
    I väntan på ännu dåligare tidet

  21. #231
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    Tuollainen 200 g untuvaa ei pysy tasasena pussissa ja sopii lähinnä sisämajoitukseen.

  22. #232
    Liittynyt
    06/2004
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    7.167
    Dee, voit yrittää haarukoida Cumuluksen lämpötilasuosituksia vertaamalla untuvamäärältään vastaaviin muiden valmistajien tuotteisiin. Toki rakennekin vaikuttaa mutta varsin hyvin suunniteltu ja laadukas vaikutelma minulla on heidän tuotteistaan ensin nettisivujen ja sittemmin yhden oman heidän untuvapussin kokemuksella.

  23. #233
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti deee Katso viesti
    Ei liian lämmintäkään viittis ottaa ettei ole sitten hiestä märkänä. Ainakin tuntuisi siltä että tuo 200 olisi parempi ja sitten jos sattuu tulemaan kylmä yö lähelle nollaa niin laittaa vähän vaatetta päälle. Mielummin siis noin kuin niin että suurimman osan öistä makupussi on kokonaan auki ja se toimittaa lähinnä vain makuualustan virkaa.
    Omilla mieltymyksillä luokittelisin tuon 200 ihan kesäpussiksi. Palelu ja nukkuminen ei itseltä ainakaan onnistu.
    Itse ajattelen juuri päinvastoin tuon eli mieluummin lämmin pussi kuin kylmä. Helpompi avata esim. jalkopäästä vetoketjua, kuin ruveta vaikka teltassa lisäämään vaatetta ja että jos joutuu vaikka menemään niin pitkälle että pitää ulkokerroksia pistää päälle ja sitten pussiin niin ei hyvä. Korkeintaan yksi kerros itsellä pussissa.
    Retkillä, vaelluksilla ja muillakin lomilla näen hyvät unet erittäin tärkeänä, kun enemmän niistä saa irti hyvin levänneenä ja kaikki tuo häslääminen pitäisi saada minimiin.

    Vuosissa kun mitataan pussi yöt niin kolme pussia itselle oikea määrä:
    Ajungilak Kompakt Summer Twin=tyyliä pierunkuori: lämpimät kesä yöt ja sisällä kesällä.
    Joutsen QTM 900= 500g untuvaa: Ylivoimaisesti eniten käytössä kevät, kesä ,syys ja autiotuvat.
    Ajungilak Tyin Artic=1640g kuitutäytettä: Kuutamo, tähti ja revontuli pussi.
    Niin ja aina käytössä sisäpussilakana.
    Nyt hokasin että kaikki näistä rupeaa olemaan jo teinejä, onneksi jotkut on luotu kestämään ja tuo sisäpussilakana lisää näitten kestoa radikaalisti!
    Älä itke ruma lapsi, ota rusina.

  24. #234
    Liittynyt
    08/2007
    Paikkakunta
    savo
    Viestit
    754
    Aika harvoin pohjoisissa on "laporatorio" olosuhteet, voi olla maa vielä jäässä käsivarressa touko-kesäkuussa ja työntää vaakasuoraan räntää. Jos jostain syystä on vesisateissa 3-4 päivää niin voi kaivata hyviäkin vermeitä.
    Viimekesänä heinkuussa oli makuualustana tuo https://scandinavianoutdoor.fi/therm...nture-regular/ ja pussina täi http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/ca...0?gid=60&vid=6
    Sateista oli ja yöllä kävi lähellä nollaa jolloin heitin päälle kevytuntuva takin. En pidä palelemisesta, vuonna 81 palelin yhen yön.
    Kallein vehje mulle on ollut noi makuualustat, vaudet, expedit ja haltit on kaikki hajonneet heti kättelyssä. Jokaista on ollut vähintään 2kpl. Thermatrestit on kestäneet.

  25. #235
    Samaa huudan kuin kuorokin; hankala ajatella että 200 gramman täytteellä pärjäisi ulkotiloissa. Mulle 500 gramman untuvapussi on sellainen 2-2.5 vuodenajan pussi pohjolassa; vaikka päivisin on ollut hellelukemia, yön matalimmat ovat samoilla reissuilla olleet hivenen nollan yläpuolella. 200 grammaa untuvatäytettä hiemankin kostuessaan lässähtää melkeinpä kahta nylonkuorta lämmöltään vastaavaksi pussiksi...
    cobbo muokkasi tätä : 07.01.2016 at 14.29

  26. #236
    Liittynyt
    11/1999
    Paikkakunta
    Ravindolas
    Viestit
    654
    Joo, 200 on kesä/kisa pussi. Siis semmonen joka pakataan reppuun noissa useamman päivän seikkailukisoissa, kun säännöt vaatii että jonkunlainen pussi pitää olla mukana. Siinä ei oo tarkotuskaan nukkua mukavasti, korkeintaan pari silmällistä 72 h valvomisen jälkeen.
    Mielummin joku muu kuin Lite line oikeaan retkeilyyn.
    --

  27. #237
    Liittynyt
    06/2014
    Viestit
    450
    Joo kai se sitten olsi tuo Lite Line 400 tai Mysterious Traveller 500. Siihen pariksi Thermarestin EvoLite tai NeoAir All Season ja joku UL teltta.

  28. #238
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Iitti
    Viestit
    1.309
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti BONK Katso viesti
    Rabista tulikin mieleen jotta onkos kenelläkään kokemusta Neutrino 800:sta? On tällä hetkellä mukana omalla shortlistilla, ennen kuin aletaan käymään "koemakaamassa" uutta talvipussia.
    Mulla on Neutrino 800, mutta kokemukset on vielä vähissä. Kohta painun tosin nukkumaan ulos testimielessä, pakkasta -26C. Tunnin olin eilen nurmikolla parin ohuen alustan ja silkkilinerin kanssa ja lämmin oli. Pakkasta oli -25C. Lämpökaulus toimi hyvin ja ainoat huonot ominaisuudet huomasin noiden kiristysnarujen kanssa. Tunnin pyörimisellä sain ne jo melkoisen solmuun ja toisesta olin työntänyt käden läpi. Samoin vetoketjussa oli onnettoman pieni vedin. Joku narunpätkä tai vastaava pitää lisätä siihen.

  29. #239
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti deee Katso viesti
    Joo kai se sitten olsi tuo Lite Line 400 tai Mysterious Traveller 500. Siihen pariksi Thermarestin EvoLite tai NeoAir All Season ja joku UL teltta.
    Lite Linessä on kertaluokkaa parempilaatuista untuvaa kuin tuossa Travellerissa. Eli tuo fp arvo keroo montako kuutiotuumaa yksi unssi untuvaa pystyy täyttämään. Mitä isompi arvo, sitä laadukkaampaa ja tarkemmin lajiteltua untuva on. Ite en edes kattele mitään alle 800 fp untuvatuotteita. Eli jos haluaa ottaa Lite Line 400:sta vielä enemmän varman päälle tuon tarkenemisen suhteen, niin pitää hypätä Cumuluksen Panyam malleihin.

    Jos tiedossa on useita peräkkäisiä nollaöitä ja on kosteaa, niin ite nukun mukavasti Western Mountaineeringin Versalitessä, joka on lähinnä tota Cumuluksen Panyam 600:sta. Ihan kesällä +10 keleissä se toimii täkkinä aika mukavasti, mutta silloin toki pärjäisi inasen ohuemmalllakin pussilla. Ite mitoitan pussin kuitenkin aina varman päälle, koska palellessa valvotut yöt vie voimat ja sekottaa pään.

  30. #240
    Liittynyt
    05/2005
    Viestit
    1.611
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Nufan Katso viesti
    Mulla on Neutrino 800, mutta kokemukset on vielä vähissä. Kohta painun tosin nukkumaan ulos testimielessä, pakkasta -26C. Tunnin olin eilen nurmikolla parin ohuen alustan ja silkkilinerin kanssa ja lämmin oli. Pakkasta oli -25C. Lämpökaulus toimi hyvin ja ainoat huonot ominaisuudet huomasin noiden kiristysnarujen kanssa. Tunnin pyörimisellä sain ne jo melkoisen solmuun ja toisesta olin työntänyt käden läpi. Samoin vetoketjussa oli onnettoman pieni vedin. Joku narunpätkä tai vastaava pitää lisätä siihen.
    Kuulostaa varsin lupaavalle, kiitos. Itse olen erityisen kiinnostunut ko. mallista, koska matreriaaleissa Nikwax (ei siis vain pintakäsittely) ja se on osoittautunut Paramon vaatteissa ihan voittajan valinnaksi. Erityisesti jos/kun kosteuden kanssa joutuu tekemisiin.

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •