Ei nyt varsinaisesti ole E810 asiaa mutta nykyään kun kotoa aloitan lenkin, niin Garmin Connect nimeää sen lenkin "Smartpost pyöräily" - ennen se oli "Sääksjärvi pyöräily" joka olikin ihan oikein siis paikannimenä. Nyt se on jotenkin keksinyt että mä lähden liikkeelle postikonttorista - vaikka sinne on siis kilsa matkaa ja sekin on sitäpaitti Siwa... V*tuttaa noita uudelleennimetä jälkikäteen mutta tyhmältä tuo näyttää listauksessa. Jokainen kotoa lähdetty lenkki siis on nimeltään "Smartpost pyöräily"...
Juu ja Imatran suunnalla woikoski pyöräily
fillari10.blogspot.fi
www.kareisenpyorakorjaamo.net
Itse yrittäjä
^tämä muutos tuossa nimeämisessä on tullut tässä 1-2 viikon aikana. Ennen meni hienosti.
Parashan olis jos tuon ääliömäisen nimeämisen sais pois käytöstä.
Peikkomainen flaksi
Ja tykkäisin että päiväys olis 19.08.2015 eikä vaikkapa 19/08/2015 tuossa paikan nimen edessä. Tulee näes Stravaan kanssa tuo...
Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
-Mika :: http://goo.gl/7OtRW
Tekeleet: Off-road täpäri @ 2012, Vendetta kopio @ 2012
Kaupalliset: MetaPhysic 700c @ 2011, M5 CrMo lowracer @ 2010
Pöh. Takuu meni keväällä umpeen ja nyt 810:n liittimen huolto on 115 euroa. Käytännössä tilalle tulisi huollettu 810.
Onko jollain kokemusta Edge 810:n liittimien DIY huollosta tai jostain vaihtoehtoisista tavoista korjautta se? Huolletulla laitteella, kun ei ole kuin 3 kk takuu.
Vääntäkää mulle rautalangasta, kun lisään edge 810 gpx filun newfiles kansioon ideana, että voisi ajaa muiden ajamia reittejä.. Niin laitteesta löytyy aina vain 11km pituisia kävelyreittejä vaikka siirretyt reitit ovat pidempiä. Enkö myöskään saa päälle reitin seurantatoimintoa.
Hra Google kertoo että sen pitäisi juuri noin toimia, mutta sanoo myös että ei toimi ellei itse piirtele reittejä garmin connectissa ja uploadaa laitteeseen... Joten miten on?
Lähetetty minun D5803 laitteesta Tapatalkilla
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Mistä olet saanut gpx-fileet? gpx-voi sisältää monenlaisia reittejä (track ja route) ja ne toimivat eri tavalla.
@timpe (ja muut tietäjät)
jälki.fi'stä latasin useamman maantiepyöräilyyn tehdyn jäljen JKL:n alueelta, ja kaikki näkyivät 11km pituisina, joita ei saanut mitenkään loogisesti laiteella näkymään, eikä niitä voinut seurata kuten olin kuvitellut homman toimivan.
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
En itse keksi missä vika. Koitin tätä: http://xn--jlki-loa.fi/routes/354 Jyväskylän kierto 29 km. Näkyi normaalisti kun tiputin New files -kansion kautta, Edge 1000 tosin koneena.
Täältäkään tuskin mitään uutta mitä et ole kokeillut? http://ridewithgps.com/help/garmin-edge-800
800sen jälki Connectissa kovin pitkillä pisteväleillä. Aiemmin reitti ollut hyvinkin tarkasti piirrtyynyt, mutta nyt kovin kulmikas eikä seuraa enää tarkasti polkuja. Mikähän määritys Garminissani nyt pielessä?
En tiedä onko mitään, olen ollut huomaavinani samaa. Katsoin tämän aamun työmatka-ajoa, sama paikka Connect ja Strava, erilaiselta näyttää.
Eli voi olla vaan sekin miten Connect toimii, tässä recording interval "smart", se on varmaan harvemmin kuin tuo 1s, mikä toinen vaihtoehto.
Koneena edelleen Edge1000, mutta sama varmaan pätee E800.
![]()
Kiitos vinkistä. Onkin Connecting ongelma. Siirsin Connectista gpxn Gpsiesiin ja Plotarouteen, niin jo on kaikki mutkat sekä kiemurat näkyvissä. Eli asianmukaista gpxää uusien reittien suunnittelun pohjaksi saadaan tallennettua, vaikka näyttääkin huonolta Connectissa.
Tämä selvisi, noi mun ottamat gpx filut on vain vituralleen tehtyjä, ei siinä sen kummempaa. Nyt kun tsekkasin alueella olevat maasto gpx't, niin ne on ilmeisesti sports-trackerilla melkein kaikki tallennettu ja ovat muodostuneet silmin nähtävästi eri muottiin kuin esim tämä ( http://xn--jlki-loa.fi/routes/13/jat..._satamassa.gpx ) joka siis generoituu ns 11km pituisena kävelylenkkinä kartalle, ja muodostaa ysittäisiä sijaintipisteitä kartalle kuten muutkin kokeilemani maantie-gpx't.
Testasin parit muutkin maastoreitit heittää laitteeseen ihan samalla tavalla (gpx file -> newfiles) ja toimi ihan ku strömssöössä.
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Chromella Garmin Connectin reittisuunnittelussa OSM pohjakarttana ei reitti suostu piirtymään, vaan selain jää Loading...-tilaan, mutta kun vaihtaa Google-kartat pohjalle niin reitin suunnittelu toimii. IE:llä kokeiltaessa ongelma sama kuin Chromella.
Ongelma on tullut noin kuukausi sitten, aiemmin reittisuunnittelu toimi hyvin Chrome/OSM-yhdistelmällä.
Mitään vinkkiä mistä voisi johtua?
Otin Garmin 800:n käyttöön toukokuussa 2012 ja kuukausi sitten tuli tilanne, että täyteen ladattunakaan ei kestänyt pitkää lenkkiä: virta loppui ajassa 04:15 (elapsed time 06:43). Oli koko ajan suunnistustoiminto päällä, se taitaa kuluttaa virtaa - mutta juuri sen takiahan näitä karttalaitteita käytetään. Täytyykö hyväksyä se, että laitteen käyttöikä on lopussa vai voiko akun uusia?
Helsingin Polkupyöräilijät
Tämmöiset ratkaisut tuli pikaisesti mieleen
- Älä pidä koko aikaa karttaa näkyvillä, se taitaa viedä eniten sähköä
- Pistä pitkällä lenkillä Garminiin kiinni jokin sortin ladattava "USB power bank"
- Googlaa "garmin edge 800 battery change", Akun vaihto nähtävästi mahdollista, mutta ei nähtävästi ihan suoraviivaista. Uusi akku kiinasta n. 20€
- Osta Garminilta virallinen patterin vaihto. Hinta foorumeiden mukaan näyttäisi olevan 120£ = 180€ !!!
@jmrr mulle kelpais akku
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Tuli tehtyä RidewithGPS:ssä reitti mikä sisälsi Helsingissä pirusti kelvejä ja hiekkateitä. En tiedä oliko siinä syy vai missä, mutta Edge veti mutkat suoriksi niillä main monesti ja teki suoria viivoja satunnaisten pisteiden välillä. Meinasin käydä vanhanaikaisesti täysin uudessa paikassa kun oli kiire vielä ajaa määränpäähän.
Meinasin vetää laitteen kokonaan sileäksi, samoin kartat. Mistä uusin versio Googlen Open Street Mapista, että se synkkautuu oikein esim. juuri RidewithGPS:n reititysten kanssa.
#fillarifoorumi @ IRCNet
Eipä tuo akun vaihto ollut mitenkään hankala homma.
"Ainoa treeni mitä kadut on se, jota et tehnyt." -Michael Jordan
Terve, ongelma seuraava, nopeus /kadenssi anturi näyttää ainoastaan nopeutta. Jos asetuksista laittaa ainoastaa kadenssianturin päälle, kadenssi näkyy mutta jos pitäs molemmat näkyä niin ainoastaan nopeus ilmestyy näytölle. Onks kellään vinkkiä mikä mättää?
Vaikuttaa samalta ongelmalta kuin mitä mun 500:lla on näiden kombo sensoreiden kanssa. Siihen yleensä auttaa kun ensin poistaa koko sensorin, sitten hakee sen, sitten muuttaa tyypiksi pelkkä kadenssi ja toteaa toiminnan, sitten pelkkä nopeus ja sen testaus, sitten tyypiksi kombo.
Mitään tällaista jumppaa ei ole ollut eTrex 30:n tai VivoActiven kanssa...
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
-Mika :: http://goo.gl/7OtRW
Tekeleet: Off-road täpäri @ 2012, Vendetta kopio @ 2012
Kaupalliset: MetaPhysic 700c @ 2011, M5 CrMo lowracer @ 2010
CES alkaa. Taitaa tähänkin threadiin tulla jotain uutta.
Uudessa pyörässä on 35 mm paksu ohjaustanko, siihenhän ei Garminin vakiokiinnike mahdu. Olisipa pitänyt tuokin osata ennakoida...
Täytyy hankkia joku erillinen kiinnike, saakohan Suomesta mitään?
Esim. tuommoinen Bar Fly Sli tai vastaava http://www.wiggle.co.uk/tate-labs-ba...-mount-garmin/.
Pyöräily on kivaa!
Toi on halvempi ....http://www.wiggle.co.uk/sram-quickvi...omputer-mount/
Sent from my iPad using Tapatalk
Kirjanmerkit