Lainaus Alkujaan tämän lähetti SakkeMO Katso viesti
RockShox Tora 302 U-turn 85-130mm vm.2010

Oletettavasti tuommonen keula, ei ihan täyttä varmuutta., mikään ilmakeula tämä ei ole.

Tihkuu öljyä rattaiden puoleisesta pumpusta, myöskään keulan lukitus ei toimi. Muuten tuntuu toimivan jotenkuten ok, en ole saanut pohjaamaan vaikka iso mies olen ja rebound säätö toimii.

Jos tuota joskus aukasee niin pitääkö noista vaihtaa jotain osia/tiivisteitä ja mistä niitä saa? Vai riittääkö pelkkä aukasu, putsaus ja uudet ölpät sisään?

O-renkaita vaihtoon, sillä selvinnee. Jos alajaloissa olevat vaahtomuoviset pölytiivisteet ovat kovin heikossa hapessa, niin nekin kannattaa ilman muuta vaihtaa. DIY-mies avaa keulan, irrottaa o-renkaat, putsaa ne ja menee lähimpään o-rengaskauppaan ja palaa sorvin ääreen ihmetellen mikä rengas kuului minnekin. Tai sitten tilaat jostain alaan vihkiytyneestä liikkeestä huoltokitin joka sisältää valmiiksi oikeanlaiset tiivisteet ja voit niitä sitten yksitellen vaihdella.