Kiitos kaikille tosi paljon,
ja Incbuff, hieno ajo sullakin 32km matkalla, onneksi olkoon !
Klik
...And the rest -osastoa; 15.5" runko, stongaa kavennettu 25mm, vaihdettu lukkogripit ja satula vaihdettu kapeampaan malliin.
Kuten aina ennenkin niin keulat ei oikein "tehdasasetuksilla" toimi kevyempien kuskien alla. Valmistajan suositus kuskin painon mukaan n. 40psi, alkuun oli käytössä 15psi paineet ja kun ei muutaman käyttötunnin jälkeen ollut havaittavissa yhtään herkempää toimintaa niin keula auki ja reilusti vaseliinia tiivisteisiin, ohuemmat öljyt vaimennuspuolelle (2.5wt) ja ilmajouseen 3cc 10wt öljyä, suositeltu määrä 5cc mutta kun kaikkea joustoa ei saatu käyttöön niin pihtailin hieman öljyn kanssa. Nyt irtoaa kaikki käytössä olevat millit joustoa ja paine nostettu 15->35psi. Vaimennusöljy hiukan liian ohutta, mutta jostain piti lähteä liikkeelle.
Tää tais tulla kotiin n. 3 vkoa sitten, sen jälkeen joustopyörä ei ole päässyt ulkoilemaan kuin kerran...
Jii8 muokkasi tätä : 04.08.2015 at 18.57
Ehdottomasti tubeless jos ei vielä ole
Meitsillä jäi fatbike lepäilemään,Trekin 29+:ssa on jotain ......
Mä en kyllä ymmärrä tätä 27,5+ ja 29+ hommaa. Pikku lenkki ajettu 29+ enkä näe itselle tarpeelliseksi.
Jokohan myyntimiehet tekisi fatbike+ jossa 7" renkaat
Ei sillä. Hieno tuo trekki on.
Don’t know if it’s illegal to be handsome and ride a bike at the same time but whatever, I live dangerously
Eipä tullut purettaessa katsottua että kuuluuko vetopuolen kammen mennä AIVAN pohjaan asti farley8:ssa?
Ei mene vaikka kumivasaralla naputtelee.Jää noin 10mm menemättä,eli toppaa heti sen jälkeen kun laakeria varten oleva kiiltävä kohta on paikallaan.
Voin muistaa väärin mutta aivan kuin se olisi ollut pohjassa aiemmin?
Don’t know if it’s illegal to be handsome and ride a bike at the same time but whatever, I live dangerously
Onko toi jarruletku fiksusti?
![]()
Ei tuo fiksu ole, mutta taitaa jokatapauksessa hangata runkoon. Positiivista on, että jossainpäin maailmaa tuollainen on jo toimituksessa.
Rotkon Dudessa on ihan samanlainen vienti.
Ride harder - Ride a totally rigid.
Tuota tapaa on imho viime aikoina näkynyt hieman enemmän markkinoilla olevissa fillareissa. En tosin osaa sanoa suoralta kädeltä miksi ja ajatus ei kulje..![]()
Krossikommuuni / Syöte MTB
Letku vähän lyhyt?Kiinnike puuttuu?
Pitäisi livenä nähdä.Kuvien perustella näyttää kivasti hankaavan runkoon ja haarukkaan.Voin olla väärässä.
Don’t know if it’s illegal to be handsome and ride a bike at the same time but whatever, I live dangerously
Heh, noinhan läskipyörissä etujarrun letkun vienti ollut alusta asti.![]()
Jokos porukat on päässeet testaamaan farley 5;sta maastossa ?
Lähetetty minun SM-G870F laitteesta Tapatalkilla
pitääpä huomenna käydä suvalassa haaveilemassa ja kylmä tyypittämässä sopisko omalle vartalolle
Tuo Farley 7 näyttää kyllä mielenkiintoiselta vaikka hinta onkin kova jäykästä alurunkoisesta läskistä.
http://www.trekbikes.com/us/en/bikes...rley/farley_7/
Farley 7 ei vissiin koskea Suomea?
No niinpä tietysti. Iso väli jää tuohon vitosen ja ysin väliin.
Onkos jossakin tietoa mitä malleja tänne tulee?
Rule #6 // Free your mind and your legs will follow.
Suomenkielisiltä sivuilta löytyy muut paitsi tuo 7 ja lasten 24. Oletan että ne on ne mallit mitä täällä myydään.
Kirjanmerkit