Sunnuntailenkki suuntasi raikkaan tuulisessa säässä kohti Kehäkukkaa. Matkaa kertyi 92 km keskinopeudella 27.8 km/h. Eikä yhtään rengasrikkoa tällä kertaa :-). Jälki löytyy täältä: https://connect.garmin.com/activity/790623880 .
Sunnuntailenkki suuntasi raikkaan tuulisessa säässä kohti Kehäkukkaa. Matkaa kertyi 92 km keskinopeudella 27.8 km/h. Eikä yhtään rengasrikkoa tällä kertaa :-). Jälki löytyy täältä: https://connect.garmin.com/activity/790623880 .
Viime viikolla eivät säät suosineet, mutta nyt on hyvä ennuste. Olisikos Pyynikki-intervalli paikallaan tiistaina? Ensikertalaiset ja konkarit tervetulleita. Voisimme tuossa alussa klo 17.15 speksata ajoa tarkemmin näkötornilla. Ja jälkihiki munkkikahvin kera ajon päätteeksi![]()
Tuo Halkivahan reitti (http://ridewithgps.com/routes/8112931) kuulosti niin hyvältä että sen voisi ajaa kesällä.
Yritin siirtää GPX tiedostoa mun Garminiin (920xt) onnistumatta. Jos jollain olisi heittää siitä Garmin connect jälkeä niin voisi reissullansa keskittyä vain ajamiseen.
Joku mukanaolleista voinee postittaa linkin Garmin-jälkeen. Reittihän on melko yksinkertainen ja sisältää vain kourallisen risteyksiä, joten sen osaa ajaa ilman paikallistuntemustakin.
Ja kyllä, reitti on hyvä.![]()
Tai sitten kysyy googlelta ohjeet: http://www.scarletfire.co.uk/transfe...ile-to-garmin/
En omista garminia, mutta tiedän että joku on joskus onnistunut gpx tiedostoja sinne laittamaan.
http://www.kaupinkanuunat.fi
Tässä minun jälki https://connect.garmin.com/modern/activity/789075860 Mukana alun siirtymä Tohlopista Mustalahteen sekä paluu Säijän kautta. Hieno lenkki. Halkivahan lisäksi tulopätkät Urjalaan olivat hienoja.
Pyynikillä kiipeilemässä kävi kolme kuskia (!) ja hetken aikaa seurana taisi olla maissi (?) ystävineen. Vähän lyhyeksi jäi kun oli munkkinälkäistä seuraaMinulle kahdeksan nousua kun saapumisnousun lasken mukaan. Variointia GP-reittiin tehtiin ja raskaimmaksi taisi osoittautua Tahmelan kentiltä nouseva mäki harjun huipulle.
Kiitos Vepasso.
Esa - Parista paikasta otin neuvoja, mutta kumpikaan ei toiminut. Täytyy kokeilla noita ohjeita kanssa.
Täytyy panostaa munkkeihin ja alamäkivauhtiin, kun ei ylämäki nouse.Ei minkäänlaista saumaa petenticin ylämäkivauhtiin.
Tattista reitti infosta. Kiinnostaa tääläki myös mainostamanne Halkivaha...Urjala väli, olen ajanut sieltä Narvasta Punkalaitumentieltä Komun kohdalta aikoinaan paljonkin metsien läpi soratietä Onkemäentielle- tavisfillarilla (perintö Jaguar vm 1950). Tuo Urjala Akaa väli on nyt testattu ja oli hiano. Jotenka kunhan tästä ehtii otan täältä myös ohjelmaan ajaa Lemposista Narvaan ja sieltä Punkalaitumentietä Urjalaan ja Akaaseen kuten teillä. Tuskimpa tarvitaan mittää naviointia sen enempiä. Tuleepi sopivahko PK, ehkä siis pitkis mulle- eikös se ole EsaS nk pikamatka![]()
^ Pikamatka hyvinkin, juuri tutkailin tällaista reittiä: http://ridewithgps.com/events/PBP2015
http://www.kaupinkanuunat.fi
Perinteisesti ennen Pirkkaa on ajettu hieman kevyempi vauhdikas lenkki Saarikyliin. Eli jos ajettaisiin sinne ja sen lisäksi ajettaisiin myös Raikuntien umpiperä, jos siltä tuntuu. Meno Saarenmaantien kautta. Nopeus vähän sen mukaan ketä on mukana eli tarjotaan ryhmässä ajon harjoittelua tarvittaessa. Kuitenkin Tiihalantiellä päästetään höyryt ulos ja samoin myös Saarikylientiellä. Mennään harjoittelun vuoksi telaketjulla, vaikka mentäisiin hieman rauhallisemmin.
Ilmoittautumislinkki tuntuu olevan turha, mutta laitetaan se kuitenkin.
No tohon tarvii investoida jo jotain navigointi apuja. Ootkos sää jo siellä patonginsyöjien seutukunnalla ny?
Jahas en ole juurikaan päässyt tuolla Pariisin seutukunnalla pyöräileen, mutta muistan metron aamuruuhkan talviaikaan metrossa. Ihmettelin miten ihmeessä ihmiset saadaan vapaaehtoisesti sullautumaan kaksikerros Metrovaunuun päällekäin,- no paikalliset sanoivat että ne uudet vaunut ovattem hyviä kun niissä pelaa ilmastointi.
Onneksi pyöräillessä ei happi lopu. En oikein osaa lukea tota garminia, että onkos maali Versaillesissa vaiko tosinpäin. No tuolla reitillä on aikas kivoja hereilläpitäviä pystynousuja, kuitenkin n 600ft ei ihan paha....
^ Tuolla reitillä on niin hyvät opasteet, että ei pitäisi gepsiä tarvita. Mietin kyllä kuinka tuon koko reitin saisi ladattua kerralla, tai ehkä mieluiten kahdessa pätkässä, meno ja paluu. Pitäisikö investoida tuohon premium palveluun...
Tuo on vasta elokuussa, tosin mennään sinne suunnalle hyvissä ajoin.
http://www.kaupinkanuunat.fi
Vähän OT, sorry, mutta ei se niin vaikeata ollutkaan:
http://ridewithgps.com/routes/8209222
http://ridewithgps.com/routes/8209230
http://www.kaupinkanuunat.fi
Huomenna Mustastalahdesta tosi rauhallisesti Kessan baariin tankkaamaan. Kts:
http://pkk.nimenhuuto.com/events/6330693
Erilaisten yhteensattumien summana jää Pirkka multa tänä vuonna väliin, jotain ajattelin kuitenkin huomenna korvikkeeksi ajella. Suunnitelma suunnata hyvään myötäseen vähemmän ruuhkaiseen suuntaan Vehoniemeen kahveelle, meno Saarenmaantie-Tiihala, paluu suojaisempaa reittiä Kuohunharju-Asemantie. "Virallinen" lenkki päättyy Hakametsän jäähallille
Noin 70 km kolmisen tuntia taukoineen. Vauhti sunnuntaispeksi 25+-2.
Startti klo 10:30 Kaukajärven mäkkäriltä jotta mahdolliset Mustalahdesta sunnuntailenkille lähtijät halutessaan ehtivät mukaan.
Alkaakohan ilmassa olla jotain Pirkka-jännää, kun oli niin hiljaista Mustassalahdessa aamulla. 30 ryhmään ago oli ainoa lähtijä ja hän sitten myös siirtyi körökörö ryhmään. Olipahan hieno kesäpäivä, Kessan terassilla oli ns täysi meno päällä ja hyviä ohjeita huomiselle satoi. Rengastöitä tehtiin kolmeen otteeseen ja aina samaan kiekkoon. Matka meni speksiin ja oli tosi rento reissu. Kiitos kaikille osallistujille, yhteensä neljä kuskia.
Kun muita ei starttiin ilmestynyt ajeltiin sitten kaksistaan varjotorsopirkka Vehoniemeen, yhdessä todettiin että olipa hyvä ettei lähdetty tänään mitään järvee kiertään saati pitemmälle lenkille, senverta naheeta oli molemmilla meno, olisko tankkaus eilen mennyt jotenkin pieleen...
Kaivannon keitaalle tauolle kurvatessa morjesteltiin vastaantullut trohin poppoo joka veteli läskeillä ja maastureilla maantienlaitaa, ehken kyseessä ei kuitenkaan ollut orientaatiomuutos pyöräilylajissa vaan vain pakollinen siirtymäosuus.
Hakamettän maalissa ei vielä 13:30 mennessä näkynyt ripeimpiäkään kanuunajunia, sitten alkoi tuulessa tulla jo senverran vilu että päätettiin molemmat ajella kotiopäin.
Kiitokset ajoseurasta, omat ulkoilut: https://connect.garmin.com/modern/activity/796566884
^ Kiitosta vaan..ihan hyvä lenkki siihen nähden kun eilen tuntui siltä, että ei pysty ajaan metriäkään tänään. Ja oli hyviä munkkeja...kahvin kera vain 3€ ja juotiinhan me palautusjuomaakin Jäähovin terassilla kun katseltiin Pirkan sankareita
Sent from my iPad using Tapatalk
Die Kanonen von Kauppi
|ex 10k-kerho|
"ajelee takana, porukan perällä vaan ja syö patukkaa siellä koko ajan" E. Lummelampi
Onkos huomenna Juhanlenkkille lähtiöitä vai herkisteleekö porukka yöpirkkaan?
Muutama jo ilmoittautunut mutta sua ei vielä näy....![]()
http://pkk.nimenhuuto.com/events/6376285
Juhalenkille oli Mustalahden satamassa lähdössä 14 kanuunaa. Kohteeksi valittiin Kuokkalan Neste ja Nokiantien tietöitä välttääksemme ajoimme Teollisuustien kautta. Ilmakin lämpeni shotrseille sopivaksi 15-20 C aamun +3 C lukemasta. Palatessa parukka hajosi kolmeen siivuun, lentokentän risteyksestä, pirkkalan risteyksestä ja lopulta Mustaanlahteen palasi 4, joista kolme kävi vielä Kaislassa syömässä :-). Matkaa kertyi 77,6 km keskinopeudella 26.7 km/h. Kiitos mukavasta reissusta. Jälki on täällä https://connect.garmin.com/activity/799712408 .
Onko väkeä lähdössä tänään mäkkäriltä?
Minä olen ainakin tulossa.
Onko ketään lähdössä huomenna kevyelle tai pitkälle maantielenkille Mustalahdesta? Taitaa Yyterin reissu vielä kaikki innokkaat mutta siihen ei kyllä tänä vuonna riitä kunto tai aikataulu.
^Piti kysyä samaa onko suunnitteilla jotain lenkkiä? Vetäsin tossa äsken kahden tunnin lapiointisession..avg 128..peesiä vailla :P
Sent from my iPad using Tapatalk
Die Kanonen von Kauppi
|ex 10k-kerho|
"ajelee takana, porukan perällä vaan ja syö patukkaa siellä koko ajan" E. Lummelampi
Kirjanmerkit